Tehotenstvo po týždňoch: 8. týždeň

Catalogue

Pokiaľ sa vyberiete na kontrolu k svojmu lekárovi a zbadáte ultrazvuk svojho bábätka, môže vás ôsmy týždeň tehotenstva naozaj prekvapiť. Už v tak skorom štádiu sa totiž vášmu dieťatku začína rysovať tvár a vznikajú základy prstíkov, takže bábätko už začína mať reálnu podobu. Niektoré mamičky si až teraz naplno uvedomia, že v nich naozaj vzniká nový život a začnú sa zaujímať o ideálnu stravu a výživové doplnky, ktoré podporia správny vývoj bábätka. Ak ste už začali trpieť rannými nevoľnosťami, je možné, že tieto nepríjemné stavy budú gradovať a vo výnimočných prípadoch sa z nich stane celodenný zápas s rozbúreným žalúdkom.

Plánujeme miminko

Obsah článku

8. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Ôsmy týždeň tehotenstva býva pre vaše bábätko zlomový, pretože po jeho uplynutí sa z doposiaľ vyvíjajúceho embrya stáva oficiálne plod. Dôjde k zániku pôvodného chvostíka, postupne sa tvoria orgány bábätka a začína sa formovať jeho tvár. Veľkostne by sme ho mohli prirovnať k známemu gumovému medvedíkovi – meria približne necelé 2 cm.

Profilovanie tvárovej časti

Aj keď je mozgová časť plodu stále väčšia ako tvárová, dochádza k zmenám, po ukončení ktorých začína mať plod ľudskú podobu. Zrastajú kostičky a výbežky, ktoré sú základom pre hornú a dolnú čeľusť, tvorí sa základ nosa s nosnými dierkami. Široká dutina ústna sa postupne zužuje a po stranách hlavy sa už vyskytujú základy očí, ktoré sú veľmi výrazné a tmavé. Pokiaľ dochádza k vzniku rázštepových chýb, deje sa tak práve v tomto období.

Vývoj končatín so základom prstových lúčov

Horné a dolné končatiny sa už začali vyvíjať v predchádzajúcom týždni, 8. týždeň tehotenstva je však pre ich rast zásadný. Ďalej sa predlžujú a na pažiach už môžeme rozoznať ohnutie paže v zápästí a lakti, na nohách je už zrejme viditeľné založenia kolenného kĺbu, ktoré oddeľuje časť stehennú a bercovú. Pri horných končatinách sa začínajú rysovať štyri pozdĺžne ryhy, ktoré od seba oddeľujú prstové lúče. Tie majú zatiaľ len podobu valčekovitých útvarov, avšak základ budúcich piatich prstíkov je už založený.

Vývoj bábätka v 8. týždni
V 8. týždni tehotenstva už môžete pozorovať určité zmeny na vašom tele.

8. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Premeny vášho tela nemusia ľudia okolo vás ešte dlho zaregistrovať, vy však už začnete v tomto období drobné zmeny pociťovať.

Tehotenské príznaky v 8. týždni tehotenstva

Vzhľadom na to, že v tomto období sa vaša maternica začína mierne zväčšovať a rásť, môže u vás dochádzať k už rozpoznateľným telesným zmenám. Zvlášť, ak ste už jedno tehotenstvo absolvovala, môžete pri ďalšom vypozorovať zmeny postavy, ktoré súvisia s rozširujúcim sa pásom, miernym rastom bruška aj pŕs. Tie môžu byť v súvislosti so zväčšovaním svojho objemu viac citlivé, alebo vás môžu dokonca začať aj pobolievať, čo má na svedomí zvyšujúca sa hladina tehotenských hormónov. Ich pôsobením dochádza k zmenám v prsných tkanivách a prsia sa tak postupne pripravujú na budúce dojčenie. Na váhe sa však vaša gravidita nijako znateľne neprejaví, maximálne budete mať o 1 – 1,5 kg viac. V prípade, že trpíte tehotenskými nevoľnosťami, môžete dokonca aj nejaké to kilo zhodiť.

i

Viete, ako sa dokáže v priebehu tehotenstva zmeniť maternica? Z pôvodných 50 g postupne rastie a dosahuje ku koncu tehotenstva hmotnosť až 1 200 g! V 8. týždni tehotenstva možno jej veľkosť prirovnať k väčšiemu pomaranču.

Partnerské súznenie
Z prvotných prejavov tehotenstva sa radujte spoločne s partnerom.

Tehotenský preukaz – nenahraditeľný sprievodca celého tehotenstva

Je možné, že pokiaľ tento týždeň tehotenstva navštívite svojho gynekológa, vystaví vám už preukaz pre tehotné. Ide o dôležitý dokument, ktorý bude mapovať celý priebeh vášho tehotenstva a do ktorého bude lekár postupne zapisovať všetky podstatné informácie o vás aj vašom bábätku. Dozviete sa z neho priebeh jednotlivých vyšetrení, výsledky skríningu, veľkosť plodu aj jeho srdcovú aktivitu. Noste ju preto pri sebe po celú dobu vášho tehotenstva a nezabudnite si ju pribaliť aj do pôrodnice, kde môže hrať dôležitú úlohu pri vašom pôrode.

i

Aké vyšetrenia vás v tehotenstve čakajú a akým spôsobom prebiehajú? Prehľadný tehotenský kalendár vám všetko objasní a odpovie vám na najčastejšie otázky.

Výživa a vitamíny v tehotenstve

Strava v tehotenstve by mala byť pestrá a vyvážená. Jedálny lístok pre tehotné netreba nijako špeciálne upravovať, je však vhodné vyradiť z neho rizikové potraviny, pri ktorých hrozí výskyt baktérie listérie, o ktorej sme vás informovali v minulom článku. Dôležité je do vášho jedálnička priradiť špeciálne vitamíny pre tehotné, ktoré podporia správny vývoj bábätka a dodajú mu všetko potrebné. Z nich je najdôležitejšia kyselina listová, inak prezývaná ako vitamín matiek. Ak ste ju ešte nezačala užívať, je najvyšší čas s tým začať.

Aké živiny a vitamíny pre tehotné by mala vaša strava obsahovať?

  • Kyselina listová – dôležitá pre rast a delenie buniek, pri vývoji mozgu a tvorbe krvi
  • Železo – zdroj kyslíka pre matku aj dieťa
  • Jód – riadi metabolické procesy v tele, nenahraditeľný pre hormón štítnej žľazy
  • Vitamín B6 – podporuje imunitu, nervový systém aj krvotvorbu
  • Vitamín B12 – spravuje vznik červených krviniek, reguluje rastové procesy
  • Horčík – reguluje enzýmy a podieľa sa na svalovej funkcii
  • Zinok – riadi enzymatické procesy, pôsobí ako stabilizátor bunkových stien
  • Vitamín E – prospešný na vlasy, kožu aj sliznicu
  • Niacín – reguluje krvný cukor a má pozitívny vplyv na spánok aj celkovú naladenosť

Fajčenie v tehotenstve

Fajčenie v tehotenstve je tabu, takže pokiaľ ste s ním neskoncovali ešte pred plánovaním bábätka, určite tak urobte čo najskôr. Nejde predsa už len o vaše zdravie, ale hlavne o zdravie vášho dieťatka, ktoré môžete vážne ohroziť.

i

Čoho je lepšie sa v tehotenstve vyvarovať a v čom sa naopak nemusíte obmedzovať vôbec? Odpovie vám článok Čo v tehotenstve radšej vynechať a čoho sa vzdávať nemusíte?

Strava v tehotenstve
Vhodná strava v tehotenstve je základ pre zdravý vývoj vášho bábätka.

Ako vyzrieť na tehotenské nevoľnosti?

U viac ako 80 % tehotných žien sa v prvom trimestri v rôznej intenzite objavia tehotenské nevoľnosti spojené s vracaním. Tieto problémy vás budú najčastejšie trápiť hneď po prebudení, z toho dôvodu sú tiež nazývané ranné nevoľnosti. Nemusíte sa obávať, vaše bábätko ani vás nijako neohrozujú a väčšinou vymiznú do začiatku 4. mesiaca. V ojedinelých prípadoch nimi môžete trpieť po celý deň, zvlášť po jedle, čo môže spôsobiť aj mierny pokles vašej hmotnosti. V prípade miernych nevoľností sa odporúča zjesť niečo ľahké hneď po prebudení, môže to byť kúsok banánu, niekoľko piškót, alebo kus pečiva.

Vyskúšať môžete tiež bylinné čaje, ktoré dostanete v lekárni, a osvedčené sú aj zázvorové lízanky. Pokiaľ trpíte nevoľnosťami po celý deň, jedzte častejšie ľahké jedlá po menších dávkach a vyhýbajte sa ostrým a tučným jedlám. Po konzultácii vám môže váš lekár predpísať vhodné lieky proti častému zvracaniu. Vo výnimočných prípadoch nezvládnuteľného vracania musí dôjsť k hospitalizácii tehotnej ženy, u ktorej je potrebné doplniť tekutiny a sledovať jej hmotnosť a hladinu iónov.

 

i

Pociťujete v prvých týždňoch tehotenstva nesmiernu únavu? Okrem tehotenských nevoľností trápi rad budúcich mamičiek na začiatku tehotenstva tiež častá únava či pocity úplného vyčerpania. Ide o úplne prirodzenú záležitosť, ktorú má na svedomí zvyšujúca sa hladina tehotenských hormónov a zmena metabolických procesov vo vašom tele. Odpočívajte preto každú voľnú chvíľku a tešte sa na počiatok 2. trimestra, kedy väčšinou únava odznie a zaplaví vás nápor novej energie.

   

Kedy radostnú novinu oznámiť?

Pokiaľ sa už nemôžete dočkať, až vykričíte do sveta, že budete mať bábätko, vedzte, že obozretnosť je úplne na mieste. Až 12. týždeň tehotenstva je podľa odborníkov optimálna doba na oznámenia tejto radostnej udalosti. Toto obdobie už prestáva byť rizikové z hľadiska samovoľných potratov a vo väčšine prípadov je po 12. týždni tehotenstvo úspešne zakončené narodením zdravého bábätka.

Tipy na 8. týždeň tehotenstva:

  • Nechajte si od vášho lekára vytlačiť 1. ultrazvukovú snímku vášho bábätka. Bude na nej zrejme vidieť len malú fazuľku, avšak s ďalšími týždňami môžete zábery porovnávať a radovať sa z toho, ako krásne vám bábätko rastie a vyvíja sa.
  • Skoncujte nadobro so svojimi zlozvykmi a zaveďte si pevné stravovacie návyky. Pomôžu vám prekonať počiatočné nevoľnosti a vytvoríte si vďaka nim pravidelnosť v jedle.
  • Zavítajte do lekárne pre tehotenské vitamíny. Skúsená lekárnička vám iste rada poradí a vyberie tie najvhodnejšie vitamíny pre tehotné, ktoré budú zodpovedať vašim požiadavkám aj štádiu tehotenstva, v ktorom sa práve nachádzate.

V 8. týždni tehotenstva už môžete pozorovať zásadné zmeny na svojom tele. Zatiaľ ich zaregistrujete iba vy alebo váš partner, čoskoro však budú znateľné aj pre vaše okolie. Prečítajte si, ako sa vaše bábätko bude naďalej vyvíjať, a tešte sa na každý ďalší týždeň plný radostného očakávania.

Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info