AD elektro Star Wars

Nenaleťte podvodníkom na internete

Catalogue

Article

• Autor: Redakcia

Vzrastajúca obľuba online nakupovania vytvára živnú pôdu pre najrôznejších podvodníkov, ktorí sa snažia zneužiť dôveru a dostať sa k citlivým údajom zákazníkov alebo rovno k ich bankovému kontu. Finančné podvody na internete v posledných dvoch rokoch rapídne narastajú - podľa expertov ide o nárast až o desiatky percent. Môže za to z veľkej časti pandémia koronavírusu, kvôli ktorej ľudia trávili oveľa viac času v online prostredí. Podvod na internete tak, ako vyplýva aj zo štatistík polície, nie je vôbec nič neobvyklé.

Podvody na internete

i

Čo robiť, keď sa stanete terčom online podvodníkov?

V prípade, že sa stanete terčom internetového podvodu, nahláste ho Polícii SR. Spoločnosť Alza nie je v takom prípade priamym poškodeným. Až na základe vášho oznámenia a oficiálnej žiadosti Polícia SR môže spoločnosti Alza poskytnúť všetky informácie k prípadu, ktoré môžu pomôcť k jeho objasneniu a dolapeniu páchateľa.

Ako nenaletieť podvodníkom na internete – OBSAH

  1. S podvodnými SMS sa už stretol prakticky každý
  2. Ako sa brániť?
  3. Ďalšie druhy podvodov
  4. Ako sa vyhnúť strate peňazí?

S podvodnými SMS sa už stretol skoro každý

Asi každý sa už niekedy stretol s e-mailami a SMS správami lákajúcimi na fantastickú výhru či ľahký zárobok alebo narazil na falošné weby napodobňujúce zavedené firmy či banky. Tzv. scam či phishing má však čoraz sofistikovanejšie podoby a už dávno nejde len o maily z pochybných adries písané zlou slovenčinou (aj keď aj to je jeden z najčastejších varovných znakov na odhalenie podvodného konania).

Z dát nadnárodných spoločností zaoberajúcich sa kybernetickou bezpečnosťou vyplýva, že za posledné roky počet phishingových útokov výrazne vzrástol, napr. platforma PhishLabs uvádza, že pri medziročnom porovnaní rokov 2021 a 2020 to bolo o celých 32 %. Najčastejším cieľom takýchto útokov je finančný a bankový sektor a sociálne médiá, nevyhýbajú sa ale ani oblasti e-commerce.

Alza.sk nie je výnimkou, za uplynulé mesiace a roky čelila hneď niekoľkým útokom, ktoré zneužívali dobré meno spoločnosti. Pred podobnými správami a e-mailami vždy dôrazne varujeme a radíme zákazníkom na ne nijako nereagovať, najmä neotvárať žiadne odkazy a nezadávať svoje osobné údaje na pochybne vyzerajúce stránky. Alza o všetkých prebiehajúcich akciách vždy transparentne informuje priamo na svojom webe alebo svojich oficiálnych komunikačných kanáloch. Na konkrétne formy podvodov, s ktorými sme sa za poslednú dobu stretli, sa teraz môžete pozrieť.

Podvodné SMS a emaily

Klasickým príkladom podvodných taktík sú podvodné SMS správy a e-maily. V minulosti tisíce ľudí dostali SMS s informáciu o nevyzdvihnutej výhre od nášho e-shopu. Obsiahnutý link pritom viedol na podvodný web, ktorý sa snažil z ľudí vylákať údaje k ich platobnej karte pod zámienkou zaplatenia poštovného za doručenie sľubovanej výhry.

Podvody na internete
Ukážka podvodné SMS

Podobné SMS a e-maily sa spravidla rozširujú najčastejšie počas vianočnej sezóny a v čase veľkých zľavových akcií, keď sa útočníci spoliehajú na to, že v záplave rôznych nákupných a akčných stimulov ľudia nie sú takí ostražití. Pritom odhaliť takýto podvod nie je nič zložité. Stačí si osvojiť pár základných postupov, ako sa na podozrivé správy pozerať.

Napr. na týchto „výherných“ SMS či zľavových e-mailoch by hneď na prvý pohľad malo varovať meno odosielateľa. Ďalej by príjemca mal venovať pozornosť 3 varovným znakom: jazyková nepresnosť, odkaz vedúci inam ako na web e-shopu, a navyše ešte smerujúci na pochybnú nezabezpečenú doménu. Varovať by nás mala už absencia https. Útočníci však môžu adresu stránky pod nevinne vyzerajúcim linkom maskovať. Preto sa odporúča na linky neklikať, alebo adresu prípadne ručne prepísať do prehliadača alebo skontrolovať, kam link skutočne vedie.

Podvody na internete Podvody na internete
Podvodná SMS a email. Často sa v príjemcovi snaží vyvolať strach, že niečo nie je v poriadku alebo je potrebné situáciu urýchlene vyriešiť.

Príspevky na sociálnych sieťach

Čím ďalej tým častejšie sa stretávame s podvodnými príspevkami na niektorej zo sociálnych sietí. Tie sľubujú produkty predávané pod záštitou našej firmy za zlomok pôvodnej ceny, napríklad Samsung QLED 4K televízor za necelé 2 €, vysávač Dyson za 3 €. Po otvorení odkazu falošná stránka požaduje vyplniť platobné údaje. Vierohodnosť príspevku majú zaručiť komentáre zákazníkov, ktorí už v rámci akcie nakúpili a logo našej spoločnosti.

Pri podrobnom prezeraní obrázkov sú však viditeľné nezrovnalosti. Logo mávajú podvodné e-shopy deformované, je pomerne dobre vidieť, že sa nejedná o niektorú z predajní Alzy, jednotlivé prvky k sebe jazykovo nesedia – popisky na produktoch bývajú v inom jazyku, v pozadí fotografie sú viditeľné ďalšie nápisy, ktoré sa nezhodujú s tými na akčných ceduliach a pod. O všetkých akciách vždy informujeme priamo na našich sociálnych sieťach. Pravosť, v tomto prípade teda skôr neprávosť príspevku tak možno ľahko overiť.

Podvody na sociálnych sieťach Podvody na sociálnych sieťach
Príspevky na sociálnych sieťach lákajú na najrôznejšie zaujímavé akcie.

i

Zoznam podvodných e-shopov uvádza na svojom webe Slovenská obchodná inšpekcia.

Messenger

V poslednej dobe sa objavujú prípady podvodných správ zasielaných v aplikácii Messenger. Užívateľ dostane zdanlivo od svojho kontaktu žiadosť o zaslanie svojho mobilného čísla, ktorá je nasledovaná ponukou „darčekového poukazu“ s logom našej spoločnosti. Odosielateľ následne požaduje odovzdanie kódu z doručenej SMS. To môže viesť k ďalšiemu zneužitiu a peňažným stratám. V prípade takto podozrivého kontaktu odporúčame najskôr overiť totožnosť pisateľa telefonátom alebo kontrolnou otázkou, na ktorú môže poznať odpoveď iba váš domnelý kontakt. Alza žiadne podobné poukazy nevydáva. Aj v tomto prípade dochádza k zneužitiu jej mena a značky.

Internetoví podvodníci zneužívajú aj komunikáciu cez Messenger Internetoví podvodníci zneužívajú aj komunikáciu cez Messenger Internetoví podvodníci zneužívajú aj komunikáciu cez Messenger

Aj cez Messengeru sa podvodníci snažia nalákať na výrazné zľavy.

Vyskakovacie okná

Rovnaké pravidlá platia aj v prípade fantasticky vyzerajúcich internetových reklám, vyskakujúcich okien a webov. Kým sa necháte zlákať neodolateľnou ponukou alebo údajnou výhrou napr. nového iPhonu, vždy sa párkrát zhlboka nadýchnite, vydýchnite, odolajte nutkaniu a zamerajte sa na detaily, ktoré vám pomôžu odhaliť podvod. V nasledujúcom prípade to je opäť podozrivá URL adresa, nezabezpečená doména, časový tlak a pochybný poplatok za spracovanie. Žiadny renomovaný eshop by nič také od zákazníkov nemal nepožadovať.

Podvody na internete
Pri agresívnych vyskakovacích oknách sa zamerajte na detaily, ako je podozrivá doména či dôraz na obmedzenosť ponuky.

Ako sa teda brániť?

V čase, keď sú všetky naše dôležité informácie (údaje o platobnej karte, osobné adresy, telefónne čísla a pod.) uložené online, by sa každý užívateľ internetu mal chrániť aspoň tým, že stále sofistikovanejším kyberútočníkom možnosť krádeže maximálne sťaží. Zostavili sme preto s našimi IT odborníkmi 10 jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu vyzrieť na virtuálne nástrahy a ochrániť seba a svoje dáta.

10 trikov, ako na internetových podvodníkov

  1. Buďte na pozore pred phishingovými SMS a emailmi – všímajte si varovné signály, akými sú neznáma adresa odosielateľa, zlá jazyková úroveň, podozrivý poplatok alebo odkazy vedúce na neznáme stránky.
  2. Na tieto odkazy neklikajte a nikdy nezadávajte svoje osobné ani platobné údaje na nepreverené stránky.
  3. Pokiaľ si nie ste istí, môžete si odkaz skontrolovať pomocou verejne dostupnej databázy, napr. virustotal.com. Ak sa snažíte zistiť, či vami vybraný obchod nepatrí medzi podvodné e-shopy, SOI (Slovenská obchodná inšpekcia) ponúka databázu.
  4. Nakupujte u preverených obchodníkov, poradiť môžu recenzie jeho zákazníkov aj skúsenosti známych.
  5. Pravidelne aktualizujte všetky svoje zariadenia pripojené na internet.
  6. Používajte silné a pre každú stránku či používateľský účet iné heslá.
  7. Kde je to možné, voľte dvojfázové overenie pri prihlásení, napr. pomocou zaslania dodatočného kódu SMS.
  8. Nakupujte na zabezpečených sieťach, verejná WiFi nie je vhodná.
  9. Pre internetové nákupy zvážte použitie kreditnej karty, prípadne si na platobnej karte nastavte limit pre online transakcie.
  10. Venujte pozornosť správam z internetového bankovníctva a pravidelne kontrolujte svoj účet, či sa na ňom nedeje niečo podozrivé.

i

V prípade potreby kontaktujte našu nonstop informačnú linku na tel. +421 2 5710 1800.

Pokiaľ ale máte podozrenie, že ste sa stali obeťou internetového podvodu, informujte o tom Políciu SR. Alza nie je v takom prípade priamym poškodeným a až na základe vášho oznámenia a oficiálnej žiadosti Polícia SR smie spoločnosti Alza poskytnúť všetky informácie k prípadu, ktoré môžu pomôcť k jeho objasneniu a dolapeniu páchateľa.

Ako spoznať podvodný eshop?

Nákup na podvodnom eshope sa vám môže výrazne vypomstiť. O peniaze môžete ľahko prísť. Ako spoznať podvodný eshop? Ako postupovať? Rámcovo je to veľmi podobné ako v bezpečnostnom desatore vyššie. Rizikové eshopy vám pomôžu odhaliť nasledujúce tipy.

  • Zlá úroveň slovenčiny, pravopisné chyby, strojový preklad.
  • Neúplné údaje o tovare.
  • Chýbajúce obchodné podmienky.
  • Zvláštne referencie – skúste obrázok spokojného zákazníka vyhľadať pomocou Googlu.
  • Chýbajúce kontakty na eshop. A takzvaný zodpovedný formulár by vás tiež mal varovať v prípade, že je to jediný spôsob, ako obchod kontaktovať.
  • Podozrivo široký sortiment.

Ďalšie druhy podvodov

Častým spôsobom, ako podvodníci získavajú finančné prostriedky alebo citlivé údaje, je inzerovanie tovaru za zaujímavé ceny na niektoré z populárnych inzertných platforiem, napríklad Bazoši alebo Marketplace. Žiadajú záujemcov o úhradu tovaru vopred alebo o zálohu na účet. Podvodník záujemcovi posiela číslo účtu spoločnosti Alza s variabilným symbolom na svoju vopred vytvorenú zákazku. Podvedený tak zaplatí jeho objednávku v spoločnosti Alza a podvodníkovi nič nebráni si tovar vyzdvihnúť. Po prevzatí zákazky prestáva s podvedeným komunikovať.

Podobným spôsobom niektorí podvodníci lákajú na tovar za lepšie ceny, kedy sa vydávajú za zamestnancov spoločnosti Alza. Tvrdia, že vďaka tomu majú prístup k výhodnejším ponukám, a pôsobia úplne dôveryhodne. Spravidla chcú úhradu pomocou PayPal. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade po obdržaní peňazí ukončujú kontakt. Ďalšou formou zneužitia mena našej spoločnosti je zaslanie falošného reklamného e-mailu s akčnou ponukou menom spoločnosti Alza a odkazom na podvodný web, cez ktorý sa podvodníci snažia o získanie osobných a platobných údajov zákazníka.

Ako sa vyhnúť strate peňazí?

V prvom rade je vhodné overiť si predajcu cez Google. Existuje veľké množstvo webov aj stránok na sociálnych sieťach zameraných na evidenciu podvodných kontaktov. Neznámeho predajcu tak možno počas pár kliknutí preveriť. Jednoduchým spôsobom, ako neprísť o peniaze, je objednávanie vecí na dobierku. Neznámym alebo neovereným predajcom neposielajte peniaze vopred!

Variabilný symbol slúži na priraďovanie platieb k zákazkám. Pokiaľ teda jednáte s fyzickou osobou, ktorá zašle platobné údaje s nutnosťou vyplnenia variabilného symbolu, je veľmi pravdepodobné, že vaše peniaze budú hradiť objednávku na externej platforme. Zaplatíte podvodníkovi tovar a ten sa vám už neozve.

i Mohlo by vás zaujímať

Ak ste sa stali terčom podobných podvodov, musíte túto skutočnosť nahlásiť na polícii. Spoločnosť Alza v takýchto prípadoch nie je priamym poškodeným. Až na základe vášho oznámenia a oficiálnej žiadosti polície môže spoločnosť Alza poskytnúť všetky informácie, ktoré môžu pomôcť k objasneniu celej záležitosti a dolapeniu páchateľa.

Domáce spotrebiče Mobilné telefóny
Print
P-DC1-WEB08
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info