AD elektro AD elektro

Montessori výuková metóda a jej uplatnenie v školskom aj domácom prostredí

Catalogue

Article

Aktualizované

Montessori metóda je vzdelávací prístup vyvinutý talianskou lekárkou a pedagogičkou Máriou Montessori. Táto metóda kladie dôraz na individuálny rozvoj dieťaťa, rešpektuje jeho prirodzené schopnosti a motiváciu na učenie. Najčastejšie sa používa v materských a základných školách, Montessori výuková metóda však môže byť úspešne aplikovaná aj v domácom prostredí, čo umožňuje rodičom podporovať prirodzený rozvoj svojich detí. Ako na to? Prečítajte si viac v našom článku.

Montessori hračky

Montessori výuková metóda a jej uplatnenie v školskom aj domácom prostredí – OBSAH

  1. Mária Montessori a jej prínos
  2. Základné výukové princípy podľa Márie Montessori
  3. Ako prebieha výučba v Montessori škole
  4. Montessori hračky a pomôcky
  5. Ako na výchovu detí v štýle Montessori

Mária Montessori a jej prínos

Maria Montessori bola talianska lekárka, pedagogička a zakladateľka Montessori pedagogiky, ktorá výrazne ovplyvnila oblasť vzdelávania detí. Na základe svojich skúseností s mentálne postihnutými deťmi vyvinula metódu, ktorá kladie dôraz na rešpekt k dieťaťu, podporu jeho prirodzeného záujmu o učenie a rozvoj celej osobnosti. Montessori pedagogika predstavuje významný prístup k vzdelávaniu a mnoho materských aj základných škôl na celom svete dodnes pracuje podľa jej princípov.

Základné výukové princípy podľa Márie Montessori

Konkrétne je metóda Montessori zameraná na individuálny rozvoj dieťaťa s dôrazom na jeho samostatnosť, slobodu a rešpekt k dieťaťu .

  • Prispôsobené prostredie – podľa Márie Montessori hrá prostredie kľúčovú úlohu vo vzdelávaní. Učebnice a výukové materiály sú usporiadané tak, aby vzbudili záujem dieťaťa, dôraz je kladený aj na slobodný pohyb počas výučby.
  • Samostatnosť – na podporu nezávislosti aj samostatného rozhodovania slúžia špeciálne navrhnuté vzdelávacie materiály posilňujúce schopnosť samostatného učenia a nezávislého rozvoja.
  • Senzitívne obdobie – Montessori identifikovala tzv. citlivé obdobia, počas ktorých je dieťa prirodzene otvorené určitým druhom aktivít alebo zručnostiam, čomu tiež prispôsobila vzdelávací program.
  • Vlastný pracovný cyklus aj tempo – deti väčšinou volia aktivity podľa vlastného výberu, čo podporuje ich záujem a iniciatívu. Montessori verila, že deti sú prirodzene motivované učením a že vzdelávanie by malo byť radostným procesom.
  • Učiteľ ako sprievodca – vyučujúci nie je iba osobou odovzdávajúcou informácie, ale je skôr sprievodcom alebo pozorovateľom. Učiteľ sleduje potreby každého dieťaťa, poskytuje potrebnú podporu a smeruje deti podľa ich individuálnych schopností a záujmov.
  • Výukové materiály a didaktické hry – didaktické pomôcky sa zameriavajú na rozvíjanie zmyslov dieťaťa, rozvoj písania, čítania, počítania a merania.
Montessori hračky
Montessori vkladačka patrí medzi obľúbené drevené hračky Montessori.

Ako prebieha výučba v Montessori škole

V Montessori škole prebieha výučba veľmi odlišným spôsobom v porovnaní s tradičným školstvom. Základom je tzv. triáda, teda vhodné prostredie prispôsobené potrebám dieťaťa, pokorný učiteľ v úlohe sprievodcu a špeciálne didaktické materiály a pomôcky, ktoré slúžia na rozvoj zručností a schopností žiakov. V rovnakej triede môžu byť umiestnené deti rôznych vekových skupín, napríklad deti vo veku od 3 do 6 rokov. V takto zmiešanej vekovej skupine sú staršie deti vzorom pre mladších a pomáhajú im, čo podporuje vzájomnú spoluprácu detí aj ich prirodzený sociálny rozvoj.

Deťom je v priebehu učenia poskytnutá slobodná voľba výberu aktivít a materiálov. To znamená, že každé dieťa môže pracovať na konkrétnej zvolenej úlohe alebo s materiálom, ktorý ho zaujíma. Každé dieťa v priebehu učenia postupuje vo vlastnom tempe, deti majú dostatok času preskúmať a porozumieť jednotlivým oblastiam. Učitelia rešpektujú individuálny pracovný rytmus a potreby každého dieťaťa. Na druhom stupni je výučba zameraná viac na praktický život, žiaci navštevujú rôzne exkurzie, majú k dispozícii vedeckú knižnicu, rôzne dielne pre remeselné činnosti či odborné laboratóriá pre chemické aj fyzikálne pokusy.

Montessori hračky
V Montessori škole pôsobí učiteľ hlavne ako sprievodca detí a pozorovateľ ich činností.

Montessori hračky a pomôcky

Montessori hračky sú navrhnuté tak, aby podporovali individuálne učenie detí, stimulovali ich zvedavosť a rozvíjali rôzne zručnosti. Všeobecne pre všetky vekové kategórie platí, že Montessori hračky bývajú vyrobené z prírodných materiálov, najčastejšie potom z dreva, často simulujú bežné denné aktivity dospelých a ich základom je vecné vyhotovenie, nebývajú preto doplnené o zvukové alebo svetelné javy. Montessori hračky bývajú prispôsobené podľa veku detí, v závislosti od tzv. senzitívnych fázach. Na školskú výučbu následne slúžia Montessori pomôcky a vzdelávacie materiály na podporu jazykových, matematických, kultúrnych a ďalších zručností.

Montessori hračky podľa veku dieťaťa

  • Montessori hračky pre najmenších – za Montessori hračky pre bábätká od narodenia do 1 roka považujeme farebné a kontrastné hračky, ktoré je možné pripevniť na kolísku alebo kočík, aby podporili vizuálnu stimuláciu dieťaťa. Obľúbená býva tiež hracia podložka s rôznymi textúrami a vzormi na podporu hmatového vývoja.
  • Montessori hračky od 1 roka – vhodné Montessori hračky pre batoľatá sú napríklad hračky na triedenie podľa tvarov, zvukov či farieb alebo jednoduché drevené puzzle s veľkými dielikmi na rozvoj jemnej motoriky.
  • Montessori hračky od 3 rokov – predškoláci sa vďaka Montessori písmenám a číslam postupne rozvíjajú a zdokonaľujú v oblasti matematiky, zoznamujú sa s prvým čítaním a písaním. V obľube naďalej zostávajú drevené stavebnice a hračky na skladanie, ktoré rozvíjajú kreativitu a priestorovú predstavivosť.
  • Montessori hračky od 6 rokov – pre deti školou povinné sa už pomaly Montessori hračky menia na didaktické materiály, ako sú geometrické tvary či abakus podporujúce rozvoj matematických zručností alebo mapy a glóbusy, ktoré deťom rozšíria obzory a podporia ich záujem o okolitý svet.
Montessori hračky
Drevené hračky Montessori rozvíjajú detskú kreativitu a pomáhajú chápať vzájomné súvislosti.

Najčastejšie Montessori didaktické pomôcky

  • Slovenský jazyk – na písanie, čítanie a neskôr aj na ľahšie pochopenie štruktúry jazyka používajú deti a vyučujúce napríklad šmirgľové písmená alebo pohyblivú abecedu, rozličné pexesá a zábavné karty s vetami. Určovanie slovných druhov prebieha prostredníctvom geometrických tvarov a farieb. Nácvik písania môžu deti trénovať písaním do krupice, poruke však majú aj písanky alebo rôzne pracovné listy.
  • Matematika – rovnako ako šmirgľové písmená fungujú aj šmirgľové číslice pre základné matematické úkony. Tiež sa osvedčili sčítacie a odčítacie tabule aj tabuľky na násobenie a delenie. Dosky s geometrickými tvarmi deťom približujú svet geometrie a rysovania.
  • Svet okolo nás – pre spoznávanie sveta a pochopenie prírodných javov si deti rady stavajú puzzle svetadielov, Európy aj SR, obľúbené sú aj pexesá alebo glóbusy. K dispozícii majú zaujímavé knihy popisujúce vývoj hmyzu alebo plazov, výnimkou nie sú ani botanické komody s listami či projektové sady.
Montessori hračky
Didaktické pomôcky Montessori pomáhajú deťom úspešne začať povinnú školskú dochádzku.

Ako na výchovu detí v štýle Montessori

Ak ste zástancami výučby a výchovy podľa princípov Marie Montessori, potom sa určite budete snažiť deti podporovať nielen výberom vhodnej školy či škôlky, ale pokúsite sa im aj doma vytvoriť harmonické prostredie. Čo by v ňom nemalo chýbať a ako k dieťaťu správne pristupovať, aby sa mohli naplno rozvíjať jeho zručnosti podľa pedagogiky Márie Montessori?

Hračky v obmedzenom množstve, avšak vždy na dosah dieťaťu

Dôležité je zaistiť, aby malo dieťa svoje hračky doslova na dosah ruky, teda v nižšie položených policiach či skrinkách. Montessori hračky by mali zodpovedať aktuálnemu veku a záujmom dieťaťa. Odporúča sa zhruba každý mesiac pravidelne obnovovať výber hračiek, avšak to neznamená, že staré hračky musíme vyhadzovať a nahrádzať novými. Cieľom je predísť nude a zamedziť tomu, aby sa dieťaťu rýchlo omrzeli. Pokiaľ mu ponúkneme za mesiac tie isté hračky, existuje vysoká pravdepodobnosť, že si s nimi vymyslia nové a kreatívne aktivity. Neoddeliteľnou súčasťou detskej izby by mala byť knižnica, pretože knihy majú pre dieťa významný vplyv na jeho celkový rozvoj.

Sebestačnosť už od útleho veku

Pobádajte deti k tomu, aby sa vedeli samy rozhodnúť a samy sa zaobstarať. Rovnako ako hračky, aj oblečenie je vhodné uložiť na miesto, ktoré bude pre dieťa ľahko dostupné. Tým mu umožníte, aby si samo vybralo potrebný kúsok a samo sa oblieklo, alebo aspoň prejavilo snahu o samostatnosť.

Dospelácky svet v menšom meradle

Veku dieťaťa by mala byť prispôsobená aj vaša domácnosť, aby mu umožnila čo najviac samostatnosti. Do predsiene napríklad umiestnite stoličku, vešiak a zrkadlo vo výške dieťaťa. V kúpeľni by deti mali mať k dispozícii vyvýšené stupienky, aby si samy dosiahli na zubnú kefku a mohli si pustiť vodu. Tiež im doprajte prístup k upratovacím pomôckam, ako je metlička, lopatka, vedro a handrička, nech si môžu vyskúšať bežné denné činnosti pri starostlivosti o domácnosť. Celý byt alebo dom by mal reflektovať vek dieťaťa a mal by sa postupne premieňať s jeho vývojom.

Empatia, rešpekt a pozornosť na prvom mieste

Pokiaľ sa rozhodnete vychovávať svoje deti v štýle Montessori, skúste sa pozerať na svet ich očami. S deťmi stále komunikujte, pýtajte sa ich na ich pocity, nálady, buďte trpezliví a všetko im podrobne vysvetlite. Chválou nešetrite, s kritikou však opatrne. Majte na pamäti, že vaše vlastné správanie budú deti prirodzene nasledovať a budú jeho verným obrazom.

Montessori hračky
V izbičke v štýle Montessori budú mať deti svoje malé kráľovstvo.
i Mohlo by vás zaujímať

Pre prirodzený rozvoj detí stavte na výchovu a vzdelávanie s prvkami Montessori, ktoré deťom prináša radosť z poznávania nových vecí, učí ich samostatnosti a podporuje ich individualitu. Montessori však nie je len o učení, ide aj o celoživotný postoj s rešpektom k sebe, druhým aj svetu okolo nás.

5.0
Aga Vzdělávací Montessori sada pro výuku počítání a barev 36 ks
Educational Set - teaching aid, suitable for kids from 3 years
9.42 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: HRAaaa0479
Dřevěné válcové závaží montessori sorter
Puzzle , suitable for children from 1 year
13.09 €
Currently Unavailable
Order Code: HRAslc089
Montessori Number Game
Board Game - everybody, suitable from 3 years, for 1 to 2 players, minimum game time 5 min
7.45 €
Currently Unavailable
Order Code: HRAbz32467
Kruzzel 22447 Montessori Dřevěná vzdělávací hra s čísly
Educational Toy for boys and girls, suitable for children from 3 years
3.50 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: HRAaaa0859
Print
P-DC1-WEB09
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info