Acer Nitro 5 (RECENZIA) – Študentský ideál roku 2018?

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ani spoločnosti Acer neunikol príchod procesorov Intel Coffee Lake do mobilného segmentu. Na dnešok som pre vás pripravil test multimediálne-herného notebooku Acer Nitro 5 Shale Black, zariadenie z môjho pohľadu atraktívneho najmä pre mládež a študentov. Osloví potenciálnych zákazníkov červeno-čierna farebná kombinácia s herným podtónom? Čo herný výkon a prevádzkové vlastnosti? Nevynechal som ani kvalitu spracovania, možnosti budúceho upgradu či údržby. Toto a mnoho ďalšieho sa dozviete v našej podrobnej recenzii!

Acer Nitro 5; recenzia; testy

Recenzia herného notebooku Acer Nitro 5 – OBSAH

 1. Predstavenie Acer Nitro 5 – Vyvážený výkon za atraktívnu cenu
 2. Konštrukcia Acer Nitro 5 – Telo, použité materiály a dizajn
 3. Acer Nitro 5 – Konektorová výbava a komunikácia
 4. Ovládacie prvky Acer Nitro 5 – Obrazovka, klávesnica a touchpad
 5. Komponenty Acer Nitro 5 – Upgrade & údržba
 6. Testovanie Acer Nitro 5 – Teória a predslov
 7. Testovanie Acer Nitro 5 – Výkon procesora
 8. Testovanie Acer Nitro 5 – Výkon grafickej karty
 9. Testovanie Acer Nitro 5 – Celkový výkon systému
 10. Testovanie Acer Nitro 5 – Výkon diskovej jednotky
 11. Testovanie Acer Nitro 5 – Herný výkon
 12. Testovanie Acer Nitro 5 – Výdrž batérie
 13. Reproduktory Acer Nitro 5 – Hlasitosť a kvalita zvuku
 14. Prevádzkové vlastnosti Acer Nitro 5 – Teploty a hluk
 15. Záver recenzie Acer Nitro 5 – Oplatí sa jeho kúpa?
i Spoločnosť Acer, ktorá sa zaoberá hardvérom, softvérom a IT službami, bola založená už v roku 1976. Zameriava sa na výskum, návrhy, marketing, predaj a podporu inovatívnych produktov, ktoré ľuďom zlepšujú každodenný život. Medzi ponúkané produkty spoločnosti Acer patria počítače, monitory, projektory, servery, tablety, smartfóny a nositeľná elektronika.

Predstavenie Acer Nitro 5 – Vyvážený výkon za atraktívnu cenu

Filozofiou či zámerom značky Acer je ponúkať potenciálnym zákazníkom produkty s výborným pomerom ceny a výkonu. Inak to nie je ani v prípade recenzovaného modelu Acer Nitro 5. Ten za lákavú cenu disponuje prakticky všetkým, čo si môžeme u tejto triedy priať. Nechýba tu najmodernejší šesťjadrový procesor radu Intel Coffee Lake, grafický akcelerátor NVIDIA GeForce, dve diskové jednotky, IPS obrazovka či podsvietená klávesnica.

ParametreAcer Nitro 5 Shale Black
Číslo produktuNH.Q3LEC.003
Typ CPUIntel Core i7 8750H; 2,2 – 4,1 GHz
Funkcie a vlastnosti CPU6 jadier/12 vlákien (HT), 9 MB Cache, 45 W
Operačná pamäť16 GB (2× 8) DDR4
Grafický adaptérNVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB
SSD256 GB NVMe PCI-Express M.2 SSD
HDD1 000 GB, 5 400 ot./min, SATA III 2,5"
Displej15,6" 1 920 × 1 080 FHD 60Hz IPS ComfyView
Batéria3 200 mAh, 4-článková
KlávesnicaPodsvietená, s numerickým blokom
Hmotnosť2 700 g
Rozmery390 × 266 × 26,75 mm
Nabíjací adaptér135 W
Cena1 174 €

*Cena k 25. 9. 2018

Acer Nitro 5 prichádza v čiernej kartónovej krabici typickej pre acer produkty, chránený textilným puzdrom a penovou výstelkou pre bezpečnú prepravu od výrobcu. V balení notebooku nájdeme návod, informácie o záruke a nabíjací adaptér. Ten má na svoj výkon 135 W relatívne kompaktné rozmery a príjemnú hmotnosť. OEM je v tomto prípade Delta Electronics, čo je z hľadiska kvality ten najlepší možný variant. Výrobca udáva maximálnu spotrebu 151 W, čo znamená približne 90 % účinnosť.

Acer Nitro 5 – Krabice Acer Nitro 5 – Adaptér
Balenie notebooku Acer Nitro 5 a priložený nabíjací adaptér.

Konštrukcia Acer Nitro 5 – Telo, použité materiály a dizajn

Hoci Acer Nitro 5 svoju hernú príslušnosť neskryje, rozhodne ju nekričí v podobe drakov, svetielok, plameňov a podobne. Práve naopak, jeho dizajn by sa dal označiť za akúsi hernú eleganciu. Telo notebooku je plastový, na lakťovej opierke s hladkou úpravou a textúrou imitujúcou uhlíkové vlákna, s výnimkou touchpadu, ktorý je opatrený čiernou metalízou s červeným lemom. Rám displeja a spodná šasi sú v štandardnej matnej, drsnej povrchovej úprave. Zadná časť displeja má rovnaký efekt uhlíkových vlákien ako opierka rúk, avšak sa 3D efektom, je teda na dotyk cítiť. Jediným výrazným prvkom je tak metalicky červená krycia lišta pántov s nápisom NITRO.

Acer Nitro 5 – Predná časťAcer Nitro 5 – Predná strana a hranyAcer Nitro 5 – Profil
Dizajn notebooku Acer Nitro 5 má herný nádych, zachováva si však decentnosť.

Dominantným prvkom zadnej strany notebooku Acer Nitro 5 je veľký výduch vzduchu, ktorý sa rozpína prakticky po celej šírke zariadenia. Jeho aktívna časť je však len polovičná – celá pravá strana je zaslepená, a má tak len dizajnovú funkciu. Dielenské spracovanie plastov je na dobrej úrovni. Diely k sebe lícujú presne, nenašiel som žiadne nedostatky či ostré hrany. V zavretom stave je prechod veka na telo notebooku bez odskoku. Na dotyk je najmä opierka rúk vďaka svojmu povrchu veľmi príjemná.

Acer Nitro 5 – Zadný kryt Acer Nitro 5 – Výduch chladeniaAcer Nitro 5 – Hrana a reproduktory
Zadnú stranu displeja notebooku Acer Nitro 5 pokrýva plast s textúrou pripomínajúcou karbónové vlákna.

Hoci je konštrukcia herného notebooku Acer Nitro 5 kompletne z plastu, nie je sa čoho obávať. Ide o odolný plast rovnakého typu, aký sa používa napríklad na výrobu zbraní. Telo je pevné, nekrúti sa, s minimálnym prehybom pod silným tlakom v pracovnej oblasti pravej ruky. Opierka rúk je k šasi pevne uchytená sedemnástimi skrutkami, čo je veľké pozitívum z hľadiska stability a odolnosti voči mikroskopickým ohybom základovej dosky.

Tuhosť pántov je ideálna, obrazovka drží na mieste aj pri otrasoch, ale zariadenie je stále možné otvoriť do pracovnej polohy jednou rukou. Veko displeja sa pod tlakom mierne prehýba, nespôsobuje však deformáciu displeja ani obrazu. Zaslúžilo by si však väčšiu pevnosť v krútení, kde už dochádza k značným ohybom.

Acer Nitro 5 – Konektorová výbava a komunikácia

Možnosti pripojenia sú u Acer Nitro 5 vzhľadom k jeho triede priemerné. Na ľavej strane sa nachádza slot pre zámok Kensington, RJ-45 Ethernet zásuvka, USB C 3.1 Gen1 + konektor, HDMI konektor, USB A 3.0 konektor a čítačka pamäťových kariet formátu SD. Pravá strana Acer Nitro 5 hosťuje kombinovaný 3,5 mm jack na pripojenie headsetu alebo reproduktorov, 2× USB A 2.0 konektory, LED indikátory zapnutia, stavu a dobíjania batérie a nabíjací konektor.

Acer Nitro 5, konektory Acer Nitro 5, konektory
Čo sa týka počtu konektorov, Acer Nitro 5 vyhovie absolútnej väčšine používateľov. Zamrzí však použitie postaršej technológie USB 2.0, a to najmä s ohľadom na cenovku.

Osobne ma sklamalo použitie USB 2.0 konektorov, v roku 2018 a v zariadení tohto typu jednoducho nemajú čo robiť. Zvlášť keď vezmem do úvahy fakt, že dávny predchodca Acer Nitro 5, Acer Aspire V15 Nitro (rok 2014), z rovnakej cenovej a výkonovej kategórie mal všetky tri USB-A konektory generácie 3.0.

Po komunikačnej stránke je Acer Nitro 5 vybavený M.2 WLAN/BT modulom Intel Wireless-AC 9560. Pracuje v 2,4 a 5 GHz pásme, konfigurácia antény je 2× 2. Podporuje AC štandard, integrovaný Bluetooth verzie 5.0 a MU-MIMO technológiu. Maximálnu rýchlosť prenosu výrobca stanovuje na 1,73 Gbps. Keďže ide o jedno z najrýchlejších možných WLAN riešení, môžem Acer za jeho výber jednoznačne pochváliť.

i Mohlo by vás zaujímať

Ovládacie prvky Acer Nitro 5 – Obrazovka, klávesnica a touchpad

V technických špecifikáciách sa recenzovaný Acer Nitro 5 pýši 15,6" 1 920 × 1 080 FHD obrazovkou ComfyView. To reálne označuje matný LED AH-IPS panel LG Philips LP156WF6-SPK6. Podsvietenie má maximálnu úroveň jasu 250 cd/m3, kontrast 700 : 1. Dobrou správou je, že podsvietenie panela nie je regulované pomocou PWM signálu, únava očí pri užívaní notebooku teda nehrozí.

Acer Nitro 5 – Farby
Displej notebooku Acer Nitro 5 sa dá hodnotiť len ako priemerný. Na obrázku vyššie si všimnite málo sýtej červenej farby.

Pozorovacie uhly sú tradične vďaka IPS panelu výborné, mimo to však obrazovka Aceru Nitro 5 príliš neoslnila. Jas je priemerný, farby sú nevýrazné a chýba im saturácia – tým trpí najmä červená. Podsvietenie má príliš teplú farbu, biela tak pôsobí žltkasto. Bohužiaľ musím znova spomenúť, že panel použitý v predchádzajúcom modeli V15 Nitro bol kvalitatívne oveľa lepší.

Acer Nitro 5 – pozorovacie uhly
Pozorovacie uhly notebooku Acer Nitro 5 sú vďaka IPS panelu výborné.

Touchpad notebooku Acer Nitro 5 má rozmery 106 × 78 mm, leží o 0,5 mm nižšie od zvyšku tela. Obsahuje integrované tlačidlá bez vizuálneho rozdelenia. Reakčná plocha pravého kliknutia zaberá tesne od polovice plochy smerom doprava a pokračuje až do konca, smerom nahor však len do prvých dvoch centimetrov. Zvyšok reaguje ako ľavý klik. Komfortne je možné klikať približne do 2/3 touchpadu smerom ku klávesnici. Výrobcom touchpadu je spoločnosť ELAN Microelectronics.

Acer Nitro 5 – Touchpad
Touchpad notebooku Acer Nitro 5 je rýchly, presný a príjemný na dotyk.

Práca s touchpadom je inak bezproblémová, po povrchu sa prst pohybuje jemne a presne. Reakcie sú okamžité a bez latencie. Klikanie je po šírke rovnomerné z hľadiska tlaku aj zvukovej odozvy. Touchpad teda hodnotím pozitívne, na cestách bez myši určite nesklame.

Acer Nitro 5, klávesnice Acer Nitro 5, klávesnice, podsvícení
Na klávesnici notebooku Acer Nitro 5 sa dajú pohodlne napísať aj dlhšie texty. Vďaka regulovateľnému podsvieteniu je možné navyše bez problémov pracovať aj v noci.

Klávesnica Acer Nitro 5 je podsvietená s numerickým blokom. Rozloženie kláves je typické pre notebooky Acer, zmenšený ľavý Shift, plnohodnotné dvojriadkové šípky. Rozmer štandardného klávesa je 15 × 15 mm, na numerickom bloku sú o 3 mm užšie. Bočné strany jednotlivých klávesov sú lemované červenou farbou, WASD sú navyše červeno zvýraznené aj z vrchnej strany. Výška zdvihu je ± 1,2 mm, chod je výnimočne tichý a presný. Písanie je príjemné, klávesnica rozhodne nebude prekážkou ani pri písaní rozsiahlych blokov textu. Podsvietenie je červené, vypínateľné, bez možnosti regulácie intenzity.

Komponenty Acer Nitro 5 – Upgrade & údržba

Na spodnej strane šasi Acer Nitro 5 sa nachádzajú dve samostatne otvárateľné šachty. Ľavá umožňuje ľahký prístup k 2,5" SATA III disku. Tým je v prípade testovaného kusu 7 mm 5 400-otáčkový pevný disk Western Digital WD10SPZX s kapacitou 1 TB a 128 MB Cache.

Acer Nitro 5 – Spodný kryt Acer Nitro 5 – HDD šachta Acer Nitro 5 – RAM šachta
Okrem toho, že môžete spodný kryt notebooku Acer Nitro 5 úplne odstrániť, je k dispozícii aj osobitný prístup k HDD a RAM.

Pravá šachta skrýva dva sloty pre DDR4 SODIMM moduly RAM. Obsadené sú 2× 8 GB kitom Micron s pracovnou frekvenciou 2 666 MHz. Obidva RAM moduly možno vymeniť v prípade poruchy či navýšiť. Takáto forma rýchleho prístupu k RAM aj HDD je jednoznačne plusom Acer Nitro 5, potešil by však aj priamy prístup k M.2 slotu.

Acer Nitro 5 – Mainboard
Rozloženie vnútorného priestoru notebooku Acer Nitro 5.

Základná doska Acer Nitro 5 je montovaná na spodnú stranu opierky rúk, ďalší prístup je teda možný demontážou spodného šasi zariadení. To je upevnené pomocou sedemnástich skrutiek typu PH2.5×7. Po ich odstránení je možné šasi opatrne odstrániť, pretože ďalej drží na plastových západkách. Skrutky sú voľne prístupné, bez gumových krytiek, jedna z nich je však chránená záručnou plombou.

Acer Nitro 5, heatsink Acer Nitro 5, heatsink
Pri pohľade na ventilátory notebooku Acer Nitro 5 napočítate neobvykle vysoký počet lamiel.

Chladiaci systém notebooku Acer Nitro 5 sa skladá z dvoch spojených heatpipes vybavených kontaktnými plochami pre procesor, grafický čip, komponenty, ich napájanie a VRAM. Zakončené sú pomerne veľkým výmenníkom a dvoma identickými PWM ventilátormi Foxconn s pracovným napätím 5 V a maximálnym odberom 0,5 A. Za zmienku stojí naozaj vysoký počet lopatiek rotorov.

Acer Nitro 5 - CPU Acer Nitro 5 - GPU
Vľavo môžete vidieť procesor Intel Core i7-8750H a vpravo grafiku GeForce GTX 1050 Ti použité v hernom notebooku Acer Nitro 5.

Ako mozog Aceru Nitro 5 slúži procesor Intel Core i7-8750H generácie Coffee Lake so 14 nm výrobným procesom. Má 6 fyzických jadier, vďaka funkcii Hyper-Threading teda 12 vlákien. Ide o prvý šesťjadrový procesor určený pre notebooky. Pracuje na frekvencii 2,2 GHz s automatickým pretaktovaním až na 4,1 GHz podľa potreby, disponuje 9 MB SmartCache, 16 PCI Express linkami a je schopný adresovať 64 GB DDR4 pamäte. Jeho súčasťou je tiež integrované grafické jadro Intel UHD Graphics 630. TDP je stanovené na 45 W.

Grafickú akceleráciu a chod hier v prípade Acer Nitro 5 zaisťuje GPU čip N17P-G1-A1, čo zodpovedá marketingovému značeniu GeForce GTX 1050 Ti. Pracuje na frekvencii 1 493 MHz, s automatickým pretaktovaním až na 1 620 MHz. Obklopený je 4GB pamäťou typu GDDR5 s frekvenciou 1 752 MHz (7 008 MHz efektívne). Vo výkonových špičkách môže jeho spotreba (pokiaľ to výrobca povolí) dosiahnuť maximum 75 W.

Acer Nitro 5 - M.2 Slot Acer Nitro 5 - WLAN Modul
SSD disk Intel 600P patrí medzi jednoduchšie a lacnejšie SSD disky, avšak aj tak výrazne zrýchľuje chod notebooku Acer Nitro 5.

V tesnej blízkosti procesora a RAM Acer Nitro 5 je umiestnený M.2 PCI-Express slot vybavený NVMe diskom Intel 600P s kapacitou 256 GB, tak ako v prípade iných Acer notebookov. Disk používa Intel 3D TLC NAND v kombinácii s radičom Silicon Motion SM2260. Podľa špecifikácií výrobcu má udávané rýchlosti 1 570/540 MB/s pre sekvenčné čítanie a zápis. Ide o jedno z najjednoduchších a najlacnejších M.2 NVMe SSD, ktoré je určené skôr na základné používanie a na hry než na pravidelný objemný zápis. Tomu zodpovedá aj jeho výdrž, rýchlosť a typ buniek. Oveľa radšej by som v notebooku videl XG5 od Toshiby alebo PM961 od Samsungu.

Acer Nitro 5 - Batéria Acer Nitro 5 - Panty
Pánty herného notebooku Acer Nitro 5 majú vďaka plechom prekrytým maticiam predpoklad dlhej životnosti.

Akumulátor Acer Nitro 5 nesie označenie AC14B8K, má kapacitu 3 220 mAh/48 Wh a skladá sa zo štyroch článkov. Nad ním je umiestnený M.2 slot s WIFI/BT modulom Intel 9560NGW. Za pochvalu rozhodne stojí prekrytie ukotvenie pántov plechom na oboch stranách. Takto je riziko vytrhnutia matíc vekom značne obmedzené.

Testovanie Acer Nitro 5 – Teória a predslov

Notebooky vybavené moderným šesťjadrom Intel i7-8750H, aj testovaný Acer Nitro 5, sa môžu javiť ako výborná kúpa nielen pre hráčov, ale aj pre osoby pracujúce s kreatívnym softvérom. Ten častokrát dokáže využiť benefity natívneho šesťjadra či extrémnych Turbo Boost frekvencií, čo sa odrazí na kratšom čase práce. V Aceri ho máme k dispozícii so 16GB DDR4 pamäťou, NVMe SSD diskom a dedikovaným grafickým čipom GeForce GTX 1050 Ti. Acer Nitro 5 tak okrem svojich herných ambícií prináša procesorový výkon, ktorý donedávna nemali ani tie najvýkonnejšie mobilné pracovné stanice za stovky eur. Na základe teórie sú teda očakávania značne vysoké.

Acer Nitro 5 – Hardvér
Takto vyzerajú detailné hardvérové špecifikácie herného notebooku Acer Nitro 5.

Prax však môže vyzerať inak. V súčasnosti sa častokrát môžete stretnúť s laptopmi osadenými výkonným hardvérom a neadekvátnym chladiacim okruhom. To má za následok prehrievanie a znižovanie výkonu hlboko pod úroveň, akú by ste od daného hardvéru čakali. Pri analýze hardvéru sme videli, že chladiace riešenie u Acer Nitro 5 nepôsobí nijak extra predimenzovane. Poďme sa teda spolu pozrieť, či laptop dokáže svoj nenásytný procesor tepelne skrotiť a ako obstál proti tronásobne drahšiemu konkurenčnému ASUS ROG Zephyrus GX501GI-EI006T s identickým procesorom.

Testovanie Acer Nitro 5 – Výkon procesora

Výkon procesora použitého v notebooku Acer Nitro 5 som testoval v benchmarkoch Cinebench R15 (bodovo ohodnotí CPU podľa jeho výkonu v CPU renderingu, kde ST znamená využitie jedného vlákna, MT využitie celého CPU) a PassMark Performance Test 9.0 CPU Mark (bodovo ohodnotí CPU podľa jeho výkonu v deviatich nezávislých typoch operácií, ako napríklad prvočísla, šifrovanie či počítanie fyziky).

Acer Nitro 5 – Cinebench R15 ST Acer Nitro 5 – Cinebench R15 MT Acer Nitro 5 – Passmark PT9.0 CPU Mark
Recenzia Acer Nitro 5: Benchmarky Cinebench a PassMark PT9.0

Testovanie Acer Nitro 5 – Výkon grafickej karty

Výkon grafického adaptéra GTX 1050 Ti som v prvej fáze testoval dvojicou benchmarkov Valley a Superposition od Unigine (výsledkom je celkové skóre) a tiež stálicou medzi benchmarkmi v podobe populárneho 3D Mark 11 (výsledkom je GPU skóre).

Acer Nitro 5 – Unigine Valley Acer Nitro 5 – Unigine Superposition Acer Nitro 5 – 3D Mark11
Recenzia Acer Nitro 5: Benchmarky Unigine Valley, Unigine Superposition a 3DMark 11

Nasledoval najznámejší grafický benchmark 3DMark vo svojej aktuálnej verzii. Testované scény sú Sky Diver, Fire Strike a Time Spy, výsledná hodnota reprezentuje GPU Skóre.

Acer Nitro 5 – Sky Diver Acer Nitro 5 – Fire Strike Acer Nitro 5 – Time Spy
Recenzia Acer Nitro 5: Benchmark 3D Mark.

Testovanie Acer Nitro 5 – Celkový výkon systému

Ideálnym benchmarkom na posúdenie celkového výkonu PC je PCMark 10. Ten bodovo hodnotí výkon notebooku či zostavy na základe komplexných testov založených na bežnom používaní počítača, ako je práca v textovom editore, sledovanie filmu, úprava fotografií a podobne. Prvý graf znázorňuje celkové skóre:

Acer Nitro 5 – PCMark 10
Recenzia Acer Nitro 5: Benchmark PCMark 10 – celkové skóre.

Nasledujúce grafy potom znázorňujú bodové hodnotenie v jednotlivých disciplínach.

Acer Nitro 5 – PCMark 10 Acer Nitro 5 – PCMark 10 Acer Nitro 5 – PCMark 10
Recenzia Acer Nitro 5: Skóre v jednotlivých disciplínach PCMark 10.

Testovanie Acer Nitro 5 – Výkon diskovej jednotky

Výkon pevných diskov testujem pomocou softvérov CrystalDiskMark a Anvil Storage Utilities.

Acer Nitro 5 – Výkon SSD
Použité SSD pri notebooku Acer Nitro 5 by mohlo byť rýchlejšie.

Acer Nitro 5 disponuje 256GB PCI-Express NVMe SSD diskom Intel 600P. Ide o lacný a „základný“ M.2 NVMe SSD, pri ktorom sa nepočíta s vysokým pracovným nasadením, častým zápisom veľkých súborov a podobne. Tomu zodpovedá použitý typ NAND buniek, radiče a nakoniec aj výsledné rýchlosti, ktoré s výnimkou sekvenčného čítania reprezentujú skôr maximum SATA III rozhrania ako možnosti PCI-Express NVMe pamäte. Je to však stále lepší variant než použitie SATA III disku – zariadenie stále pracuje príkladne svižne. Otváranie aplikácií je okamžité, reakcie bez čakania na načítania dát. Bootovací čas úplného zapnutia je 15 sekúnd, pri hybridným spánku dokonca 9 sekúnd.

Acer Nitro 5 – Výkon HDD
Pevný disk v notebooku Acer Nitro 5 patrí k tým rýchlejším vo svojej triede.

Sekundárnou jednotkou je Štandartné 5 400-otáčkový 1 TB disk Western Digital. Jeho rýchlosti a odozvy patria k tým lepším, ktoré možno z 5 400 ot. diskov získať.

Testovanie Acer Nitro 5 – Herný výkon

Použitý grafický adaptér GTX 1050 Ti je rozumným minimom na hranie hier v 1080p. Na tomto rozlíšení je schopný poskytovať plynulý herný zážitok, avšak pri hraní najnáročnejších titulov sa bude nutné mierne uskromniť na detailoch. Náročnejší hráči siahnu skôr po výkonnejšom variante Aceru Nitro 5 osadeným adaptérom GeForce GTX 1060.

Acer Nitro 5 – Graf FPS
Recenzia Acer Nitro 5: Herný výkon Aceru Nitro 5 je dostatočný aj na najnáročnejšie hry.

Testovanie Acer Nitro 5 – Výdrž batérie

Vďaka technológii NVIDIA Optimus, a teda využívaniu integrovaného grafického jadra Intel UHD v čase, keď nie je potreba výkonnej 3D akcelerácie, je životnosť batérie výborná. A to aj napriek jej pomerne malej 48 Wh kapacite.

Acer Nitro 5 – Graf Baterie
Recenzia Acer Nitro 5: Výdrž batérie je na herný notebook obdivuhodná.

Reproduktory Acer Nitro 5 – Hlasitosť a kvalita zvuku

Po otvorení notebooku Acer Nitro 5 do pracovnej polohy nás nápisy na tele informujú o použitej technológii Dolby Audio. Samotné reproduktory sa nachádzajú v prednej časti notebooku po stranách, skryté za ozdobnými mriežkami, a sú v stereo konfigurácii bez subwoofera. Softvérom na korekciu zvuku je ovládací panel Dolby Audio, ktorý ponúka päť predvolieb nastavenia – dynamický, kedy je prehrávaný zvuk v reálnom čase modifikovaný na aktuálne podmienky a štýl hudby, ďalej film, hudba, hra a hlas. Tiež je možné zvuk upraviť ekvalizérom manuálne v 20 pásmach alebo použiť efekty ako virtuálny priestor, posilnenie hlasu alebo regulátor hlasitosti.

Acer Nitro 5 – Dolby Audio driverAcer Nitro 5 – Dolby AudioAcer Nitro 5 – Dolby Audio
Softvér Dolby Audio použitý pri notebooku Acer Nitro 5 ponúka päť rôznych predvolieb na nastavenie zvuku.

Tak ako v prípade iných Acer zariadení, aj v prípade Acer Nitro 5 je táto aplikácia viac na škodu ako na úžitok. Hlasitosť sa mení neprirodzene, zvuk je skreslený, občas je dokonca počuť budenie reproduktorov. Po vypnutí všetkých efektov je zvuk najčistejší, bez pazvukov a bez skreslenia, so statickou hlasitosťou. Inak je úroveň hlasitosti vysoká, ozvučenie filmov nebude predstavovať problém. Kvalita zvuku príliš neoslnila, ale vyložene zlé to nie je. Mnoho zariadení dnešnej doby je na tom s reprodukciou ďaleko horšie. Tu sa navyše predpokladá použitie headsetu alebo slúchadiel, zvukový prednes tak hodnotím ako dostatočný.

Acer Nitro 5 – Dolby AudioAcer Nitro 5 – Dolby AudioAcer Nitro 5 – Dolby Audio
Acer Nitro 5 – Dolby Audio

Prevádzkové vlastnosti Acer Nitro 5 – Teploty a hluk

Schopnosť notebooku Acer Nitro 5 uchladiť tak výkonný procesor v rozumných pásmach teplôt je obdivuhodná. Okrem samotného fyzického chladiča tomu pomáha aj dômyselná aplikácia NitroSense od výrobcu notebooku. Tá má za úlohu monitorovať teplotu CPU aj GPU a je v nej možné nastaviť výkonové režimy pri AC aj DC napájanie či otáčky ventilátorov nezávisle na sebe. Jednou z jej funkcií je aj CoolBoost, ktorá udržiava vyššie otáčky ventilátorov výmenou za vyššie frekvencie CPU pri dlhodobom intenzívnom používaní.

Acer Nitro 5 – NitroSense
Cez aplikáciu NitroSense môžete ovládať otáčky ventilátorov a zobrazovať teploty CPU a GPU notebooku Acer Nitro 5.

Pri bežnom používaní (surfovanie na webe, v pozadí hrá Spotify...) a automatickom režime sa otáčky ventilátorov pohybujú v pásme 2 000 – 3 000 ot./min. Nech vás vysoké čísla nezmýlia, dizajn lopatiek ventilátorov spôsobuje minimálny aerodynamický hluk, a notebook Acer Nitro 5 je tak stále príjemne tichý. Teploty sa pohybujú pri takomto scenári v pásme 50 – 62 °C.

Acer Nitro 5 – Graf teploty
Recenzia Acer Nitro 5: Testovanie chladenia.

Ani v ťažkých podmienkach plného výkonu procesora však chladenie nezaostáva. Pri izolovanej záťaži vyvolanej s AIDA64, Prime95 alebo BurnInTest nepresiahla teplota CPU 78 °C, čo je vynikajúci výsledok. Pri kombinovanej záťaži oboch výkonových komponentov som dosiahol maximálne teploty 91 °C pre CPU a 78 °C pre GPU. Chladenie je v tomto bode už samozrejme otravne hlasné, ale to je u každého zariadenia podobného výkonu rovnaké. Treba však dodať, že toto je extrémny, umelo vyvolaný test a reálne sa k takej záťaži dostane zariadenie málokedy. Napriek tomu si procesor držal stabilnú Turbo frekvenciu a GPU neklesla pod 1 410 MHz na jadre. Výborný výsledok – v reálnej praxi by to malo znamenať neexistujúce pády FPS vplyvom teplotných špičiek.

Acer Nitro 5 Recenzia

Recenzia Acer Nitro 5 Shale Black

Notebooky

Recenzia Aceru Nitro 5, v ktorej sme si ukázali jeho kvality i nedostatky, je za nami. Vyrobiť zariadenie tejto triedy tak, aby excelovalo v každom parametri a zároveň obstálo pred konkurenciou, jednoducho nejde, a preto má každé niekde svoju slabinu. V prípade Aceru Nitro 5 sa výkon odrazil najmä v použitej obrazovke, ktorú mali jeho predchodcovia o triedu lepšiu. Neoslnili ani USB 2.0 porty alebo low-end SSD disk.

Toľko k záporom, pozrime sa na klady. Ak sa vám Acer Nitro 5 zapáčil, podľa môjho názoru kúpi neoľutujete. Čaká vás špičkový procesor s takmer desktopovým výkonom, pevné telo s decentným dizajnom, bezchybné ovládacie prvky, dômyselne riešený spodný kryt z hľadiska upgradu disku či RAM a v neposlednom rade efektívny chladiaci systém. To všetko za takmer bezkonkurenčnú cenu – jediným oponentom mu je aktuálne Dell 15 G5, ktorého dizajn však nemusí sadnúť každému. V mojich očiach tak Nitro 5 jednoznačne testu vyhovel.

Klady

 • Decentný herný dizajn
 • Pevná konštrukcia
 • Priamy prístup k HDD a RAM
 • Rýchly WiFi a Bluetooth M.2 modul
 • Príjemná klávesnica
 • Kvalitný touchpad
 • Šesťjadrový procesor
 • Životnosť batérie
 • Hlasité reproduktory
 • Rfektívne chladenie
 • Nitro Sense softvér
 • Výborný pomer ceny a výkonu

Zápory

 • Obmedzená konektorová výbava (USB 2.0)
 • Podpriemerná IPS obrazovka
 • Základný M.2 TLC SSD disk
 • Miestami skreslený zvuk
Matej Uríček

Matej Uríček

Matej Uríček pochádza z Liptovského Mikuláša, hardvéru sa pracovne venuje už dlhšie ako dekádu. Jeho denným chlebom je servis počítačov a notebookov, stavba PC zostáv na mieru a poradenstvo v IT. Je zakladateľom spoločnosti ACW Servis. Pri výpočtovej technike si cení kvalitu, praktickosť a účelný dizajn.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií