Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako lietať s dronom (TIPY A RADY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Kúpa dronu je snom mnohých detí aj dospelých. Aby vám nestroskotal hneď pri prvom lete, je dobré sa najprv naučiť, ako ho ovládať. A to ide najlepšie na dron simulátore, pretože prípadné nehody vo virtuálnom svete vás nebudú nič stáť. V dnešnom článku sa pozrieme, aké sú najlepšie simulátory dronov, a tiež si povieme, ako začať lietať so samotným dronom. Pridáme aj pár rád pre prípady, kedy je nutné prepraviť dron v lietadle.

Ako lietať s dronom

Ako lietať s dronom (TIPY A RADY) – OBSAH

  1. Drone simulátory sú vhodným prvým krokom k lietaniu s dronom
  2. Najlepšie drone simulátory zadarmo
  3. Drone simulátory v podobe mobilných aplikácií
  4. Pred prvým letom je dobré sa s dronom zoznámiť
  5. Kde lietať s dronom?
  6. Prvé lietanie s dronom
  7. Ako je to s lietaním s dronom v nepriaznivom počasí?
  8. Lietanie s dronom v zime
  9. Tipy do začiatkov lietania s dronom
  10. Ako prepravovať dron v lietadle

Drone simulátory sú vhodným prvým krokom k lietaniu s dronom

Než sa vydáte so svojím novým dronom na prvý let, zvážte použitie drone simulátora. Hovorí sa mu tiež drone flight simulator a ide o počítačový program, v ktorom si lietanie dronom môžete skúšať nanečisto a v ktorom získate zručnosti, ktoré potom dobre uplatníte pri naozajstnom lietaní s dronom. Vďaka tomuto tréningu sa vyhnete haváriám a pádom, ako sú vzlety alebo pristávania, pri ktorých sa ľahko zničí aj dron za stovky eur.

Prečo sa učiť lietať so simulátorom

  • Nezničíte si svoj prvý dron.
  • Ušetríte peniaze za dokupovanie zničených súčiastok.
  • S dronom sa naučíte lietať rýchlejšie, pretože nebudete obmedzovaní výdržou batérie.
  • Naučíte sa navádzať dron do lepších pozícií na natáčanie a fotenie.
  • Drone simulátor je možné používať na skúšku pred kúpou dronu aj na dlhodobé zdokonaľovanie po jeho zakúpení.

Na trhu existuje hneď niekoľko simulátorov letu s dronom. Niektoré sú platené, iné zadarmo. Tie najlepšie ponúkajú realistické podmienky vrátane premenlivého počasia a realistickej fyziky, aby ste sa naučili, ako dron reaguje pri rôznych situáciách.

Drone simulátor
Dobré drone simulátory ponúknu vernú grafiku aj ovládanie. Na fotke simulátor Lift off.

Rad takých simulátorov umožňuje pripojenie ovládača drona k počítaču (cez USB či iný kábel). Väčšina tiež podporuje pripojenie herných ovládačov a niektoré vám umožnia „lietať“ aj za použitia klávesnice a myši. Najlepší je prvý variant, kedy sa od začiatku učíte lietať nanečisto s rovnakým zariadením, aké budete používať aj naostro – teda so samotným ovládačom vášho dronu. Naopak použitie klávesnice a myši pri navigovaní dronu vo vysokej rýchlosti nie je príliš intuitívne a najviac sa líši od spôsobu ovládania dronu v reálnom prostredí.

i Prečo si zaobstarať dron? Bavte sa lietaním a natáčajte z výšky!

Najlepšie drone simulátory zadarmo

Pokiaľ ste sa rozhodli pre obstaranie simulátora, ďalším krokom bude jeho samotný výber. Tu sú dron simulátory zadarmo. Všetky sú kompatibilné s platformami Windows i Mac.

Oficiálne simulátor DRL (Drone Racing League, teda Liga závodných dronov) – obsahuje prostredie a kurzy ako v reálnych pretekoch vrátane napr. bodovania. Simulované kvadrokoptéry si v tomto simulátore možno upraviť podobne ako tie naozajstné. Simulátor je kompatibilný s hernými aj RC ovládačmi a tiež s klávesnicami. Program je v beta verzii, ale funguje spoľahlivo.

Drone simulátor DRL
Drone simulátor DRL sa nachádza v bete, napriek tomu je dobre použiteľný. Používatelia zaň nemusia nič platiť.

Peňaženku nebudete musieť vyťahovať ani pri obstarávaní dron simulátora Hotprops, ktorý sa hodí pre amatérskych pretekárskych letcov, ktorí sa chcú naučiť svoj dron dobre ovládať. Má vernú fyziku a umožňuje pokročilé nastavenie parametrov, takže dron sa v simulátore správa ako naozajstný. Jeho nevýhodou je občasné pomalé načítanie pri štarte programu z dôvodu inštalácie aktualizácií. Rovnako Hotprops je vo svojej aktívnej beta verzii.

Real Drone Simulator je ďalším známym softvérom tohto typu. Nachádza sa vo svojej pre-alfa verzii, takže nemusí byť za všetkých okolností stopercentne stabilný a neobsahuje ešte všetky funkcie, ktoré do neho vývojári plánujú implementovať. Napriek tomu je dobre použiteľný. V RDS môžete lietať v dvoch prostrediach – vo vernej, ale umelo vytvorenej realite a v reálnom svete vytvorenom podľa Google Earth.

Nasledujúce drone simulátory sú platené:

VelociDrone drone simulator
Obľúbeným dron simulátorom je aj VelociDrone. Môžete na ňom trénovať napr. lietanie okolo prekážok.

Drone simulátory v podobe aplikácií

Všetky vyššie uvedené dron simulátory možno používať na počítačoch a notebookoch. Existujú ale aj drone simulátory a hry na drony určené mobilným platformám. Tie už zo svojej podstaty vyžadujú mierne odlišné ovládanie, avšak aj na nich si lietanie s dronom dobre natrénujete.

Realflight Mobile (iOS, Android) – veľmi dobre vyzerajúca aplikácia, ktorá behá plynulo a ktorú možno stiahnuť zadarmo. V základnej verzii budete mať k dispozícii dva modely RC áut, odomknutie modelov dronov vás už bude stáť peniaze.

Drone Shadow Strike (iOS, Android) je skôr hrou než skutočným dron simulátorom, užijete si s ňou ale veľa zábavy. Ponúka veľa úloh a levelov, ku ktorým sa prehrýzajú buď pomalšie zadarmo, alebo rýchlejšie za peniaze.

Pred prvým letom je dobré sa s dronom zoznámiť

Keď ste si dron simulátor dostatočne vyskúšali a máte pocit, že je čas posunúť sa ďalej, môžete prejsť k lietaniu s naozajstným dronom. Než ale prvýkrát vzlietne, je dobré zoznámiť sa s jeho rozhraním a podľa návodu vykonať niekoľko dôležitých nastavení, ktoré sa vám budú hodiť. Sú to napríklad:

  • nastavenie výšky na bezpečný návrat dronu k vám (funkcia Return to Home),
  • kalibrácia kompasu,
  • aktivácia rozpoznávania prekážok.
Pred prvým letom s dronom
Pred prvým letom s dronom vykonajte všetky požadované nastavenia podľa návodu.

Kde lietať s dronom?

Teraz sa môžete vydať na svoj prvý let. Ktoré miesta sú na to ale vhodné? Nie všetky, ako by sa mohlo zdať, pretože s dronom sa nesmie lietať kdekoľvek. Niekde je to úplne zakázané, inde lietanie dronov podlieha obmedzeniam, ktoré upravuje zákon o civilnom letectve. Lietať sa nesmie napríklad okolo letísk, v hustej mestskej zástavbe, národných parkov, nad pozemnými komunikáciami či okolo osôb, ktoré vám na to nedali potrebný súhlas.

i Pravidlá na lietanie s dronmi (LEGISLATÍVA)

Našťastie ale existuje mnoho miest, kde s dronom lietať možno. Pre začiatočníkov je vždy najbezpečnejšie odľahlejšie miesto, kde nehrozí kolízia so stromom, stĺpom, budovou, dopravným prostriedkom, ľuďmi, zvieratami a pod., najvhodnejšie miesta sú napr.:

  • lúky,
  • parky,
  • polia.

Lietať s dronom ale môžete aj na ďalších miestach, kde to nie je výslovne zakázané. Dôležité je však rozumné správanie, nelietať teda napríklad nad cudzím domom, záhradou či nesledovať ostatných.

Prvé lietanie s dronom

Pokiaľ už ste našli vhodnú plochu na lietanie, je čas dron naštartovať. Zatiaľ však neponáhľajte. Vyhnete sa tomu, že sa váš dron začne po vzlietnutí otáčať inak, než ste mysleli, pretože je k vám otočený smerom, ktorý ste neočakávali. Akonáhle sa vrtule roztočia, najprv si vyskúšajte jeho ovládanie na zemi. S citom pohybujte páčkami postupne do všetkých strán a sledujte, ako dron reaguje.

Prvý let s dronom
S dronom začínajte opatrne. Ohmatajte si najprv páčky a sledujte, ako lietadlo reaguje.

Následne prinúťte dron ľavou páčkou k pomalému odlepeniu od zeme do výšky pár desiatok centimetrov. Všetko robte pomaly a nie zbrklo. Skúšajte opakovane vzlietať a pristávať, najprv ľubovoľne, potom na vopred určené miesta. Pokiaľ dron dosadol na zem blízko nejakého predmetu, nie je vôbec zlý nápad ho vziať do rúk a preniesť späť na bezpečné miesto vo voľnom priestranstve. Nehrozí tak, že si dron pri vzlietaní napr. blízko stromu alebo kríku poškodíte.

Potom s dronom vzlietnite o niečo vyššie, zhruba do výšky 1,5 metra. Pokiaľ ste dobre zvládali ovládanie dronom tesne nad zemou, vo väčšej výške vám to pôjde ešte lepšie. Skúšajte lietať do strán, hore, dole a v tvare geometrických obrazcov (kruh, štvorec, trojuholník a podobne). Tak postupne spoznáte dron aj svoje schopnosti a naučíte sa, ako lietadlo reaguje na vaše povely.

i Ako na fotenie a natáčanie dronom (NÁVOD)

Teraz dron otočte tak, že jeho predok nebude na hodinovej polohe 12, ale 2, teda mierne vpravo. Potom skúste 9 a 3, a nakoniec dron otočte čelom k sebe. V tejto polohe bude reagovať zrkadlovo, teda pohnutím páčky doľava poletí dron doprava atď. Akonáhle si základy osvojíte, môžete skúsiť inteligentné režimy. Stále však majte na pamäti, že v začiatkoch je vždy lepšie skúšať manévre na otvorenom priestranstve, napríklad na lúke.

Ako je to s lietaním s dronom v nepriaznivom počasí?

Najlepšie sa lieta v krásnom bezveternom počasí, nie vždy sa však pošťastí. A v tom prípade je potrebné mať sa na pozore, pretože vietor robí problémy väčšine dronov, hoci niektoré modely sa s ním dokážu viac či menej vysporiadať. Niektoré vedia nakláňať rotorové listy alebo meniť ich otáčky.

Ak ešte nemáte ovládanie dronu „v ruke“, radšej let odložte na iný deň, kedy bude panovať krajšie počasie. Za priaznivé podmienky možno považovať rýchlosť vetra v rozmedzí 5 až 10 m/s, teda 18 až 36 km/h, ale to už sa pohybujeme na samej hrane bezpečnosti. Teoreticky je možné lietať aj za silnejšieho vetra (skutočný strop je cca 40 km/h), dron je však výrazne horšie ovládateľný a tiež, pretože je to pre dron väčšia „námaha“, sa aj rýchlejšie vybíja batéria. Ťažšie drony bývajú o niečo stabilnejšie, napriek tomu by ste si za letecké dni mali vyberať také, kedy je pekné počasie.

Ako lietať s dronom, počasie
Vo veterných dňoch si radšej nechajte zájsť chuť a lietanie s dronom odložte.

V prípade letu vo vetre, kedy už strácate kontrolu, sa snažte s dronom lietať proti vetru. Pokiaľ už by sa predsa len schyľovalo k pádu kvadrokoptéry, snažte sa jej čo najskôr vypnúť plyn. Vrtuľa sa tým pádom zastaví a nehrozí tak vážne poškodenie motora ako v prípade, keby vrtule rotovali. Dávajte si tiež pozor, aby vietor dron neodvial za hranicu prevádzkového dosahu, pretože v tom prípade by ste nad ním stratili kontrolu.

Lietanie s dronom v zime

Lietať v zime, konkrétne v teplotách pod bodom mrazu, sa príliš neodporúča. Vnútro dronu, ako sú elektronické články, polovodiče atď., čiastočne menia v nízkych teplotách svoje vlastnosti. To môže mať za následok neobvyklé správanie dronu vrátane rizika pádu. Chlad ale neprospieva ani akumulátoru, a to najmä pri jeho presune na miesto letu. Preto ho radšej neste napríklad vo vrecku, a nie priamo v tele dronu.

Ako lietať dronom, zima
Lietať s dronom sa neodporúča nielen vo vetre, ale ani v mrazoch.

Problémom môže byť aj námraza v podobe tenkej, až takmer neviditeľnej vrstvy. Vrtule tým môžu zmeniť nielen aerodynamické vlastnosti, ale aj hmotnosť, a tým pádom aj vyváženie, čo môže ústiť v nežiaduce vibrácie.

Tipy do začiatkov lietania s dronom

  • Najprv sa naučte bezpečne vzlietnuť a pristáť.
  • Potom si osvojte ovládanie dopredu, dozadu, doľava a doprava.
  • Aspoň zo začiatku sa vyhnite priamemu slnku, ktoré by vás mohlo oslňovať. Vyhnite sa tiež vetru.
  • Vhodnejšie je tiež lietať bez pustenej hudby, ktorá by vás mohla rozptyľovať. Aspoň zo začiatku.
  • Drony obyčajne majú režim na lietanie vonku. Vďaka nemu sú stabilnejšie.
  • Minimálne zo začiatku nelietajte nad vodou, teda rybníkmi, riekami a pod.
  • Prvých pár letov zostávajte nižšie a nad mäkkým povrchom, ako sú napr. polia či lúky. Prípadné pády nebudú tak fatálne ako pády z veľkej výšky na betón.
  • Neponáhľajte sa. Najprv naberte skúsenosti a až potom sa vrhnite na pokročilé manévre.
  • Kúpte si chrániče vrtúľ. Ľahko sa pripevňujú a v prípade pádu dronu sú vrtule vo väčšom bezpečí.
  • Aby vám batérie v drone vydržali čo najdlhšie, nabíjajte ju až tesne pred štartom. Inak by postupne dochádzalo k samovybíjaniu.

Ako prepravovať dron v lietadle

Chystáte sa na dovolenku a svoj dron si chcete vziať so sebou? Potom by vás malo zaujímať, ako je to s dronom v lietadle. Zákon prepravu dronov lietadlom nezakazuje, avšak platia tu isté pravidlá. Tie upravujú ICAO (Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo) a IATA DGR (Medzinárodné združenie leteckých prepravcov). Nariadenia sa týkajú najmä lítiových batérií, ktoré sú rizikové kvôli možnosti vznietenia a v batožinovom priestore lietadla sa nesmú prevážať. Vždy si ich teda musíte vziať na palubu. Aké pravidlá pre batérie dronov platia?

  • Lítiové batérie do 100 Wh si smiete vziať na palubu, resp. do príručnej batožiny.
  • Lítiové batérie od 100 do 160 Wh potrebujú povolenie na prevážanie v lietadle.
  • Lítiové batérie nad 160 Wh do lietadla nesmú vôbec, len so zvláštnym povolením.
Dron v lietadle
Zákon dron v lietadle nezakazuje. Musíte si ho ale vziať na palubu a nesmie mať batériu väčšiu ako 100 Wh.

    V nariadeniach leteckých spoločností sa často objavujú watthodiny (Wh), väčšina batérií má ale svoju kapacitu značenú v miliampérhodinách (mAh). Správnu hodnotu získate nasledujúcim výpočtom:

    • Kapacita batérie v ampérhodinách (napr. 10 000 mAh = 10 Ah) × napätie (napr. 5 V) = 50 Wh.

    Batériu teda musíte mať pri sebe na palube, to ale nevyhnutne neplatí na samotný dron v lietadle. Ten môžete prevážať aj v odbavenej batožine. K niektorým dronom sa dokonca na prepravu priamo vyrábajú kufríky, obaly a iné batožiny. To však môže na drahú elektroniku príliš upozorňovať, čo nie je žiaduce. Pokiaľ je teda samotný dron veľký a bude sa musieť odbaviť, odporúčame prevoz v bežnej batožine. V prípade, že si ho chcete vziať na palubu, pred letom sa uistite, že kufrík nepresahuje povolené rozmery palubného priestoru pre batožinu.

    i Mohlo by vás zaujímať

    Načrtli sme pár pravidiel a odporúčaní, ako lietať s dronom. Ak ste začiatočník, odporúčame si všetko najprv vyskúšať na simulátore dronov. Potom prejdite na skúšanie základného ovládania samotného drona. Tým získate v ruke cit a istotu na odvážnejšie výlety.

    Vytlačiť
    P-DC1-WEB06
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií