Ako na vytvorenie inteligentnej záhrady

Zobraziť katalóg

Inteligentná záhrada, čiže smart garden, využíva inovatívne technológie na zaistenie nevyhnutných úkonov, ktoré sú nevyhnutné na jej údržbu. Tieto technológie zahŕňajú inteligentné zavlažovanie na autonómne zalievanie trávnika aj rastlín, automatické kosačky, ktoré samy udržujú trávnik v perfektnom stave, ako aj inteligentné kvetináče na pestovanie byliniek alebo kvetín vo vnútornom aj vonkajšom priestore. Inteligentná záhrada umožňuje pohodlné ovládanie jednotlivých programov prostredníctvom mobilnej aplikácie, vďaka ktorej máte všetko kedykoľvek a odkiaľkoľvek pod kontrolou.

Ako na inteligentnú záhradu

Pri zariaďovaní inteligentnej záhrady je kľúčové ujasniť si pár základných vecí:

 1. O akú veľkú plochu ide
 2. Či sa budú úpravy týkať interiéru alebo exteriéru
 3. Na aké druhy rastlín sa zameriate

Základné prvky inteligentnej záhrady

Vstupná brána (hub)

Základom celého systému inteligentnej záhrady je rovnako ako v prípade inteligentnej domácnosti vstupná brána, inak povedané húb. Je to zariadenie, ktoré prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu prijíma všetky zadané príkazy a rozposiela ich k jednotlivým prístrojom alebo komponentom na záhrade.

Inteligentný senzor (snímač)

Inteligentné senzory, resp. snímače, neustále sledujú a informujú o teplote, svetle alebo vlhkosti pôdy, a tieto informácie posielajú do vstupnej brány. Tá následne rozhodne, či sú optimálne podmienky na zaliatie záhrady.

Zavlažovací počítač

Na optimálne hospodárenie s vodou slúži inteligentný zavlažovací počítač, ktorý sa postará o zavlažovanie s minimálnymi ekonomickými výdavkami.

Pohybové senzory

Automatická kosačka býva vybavená pohybovým senzorom, ktoré ju vždy včas upozorní, ak v jej okolí zaznamená akýkoľvek pohyb. Automatická kosačka následne zmení smer jazdy, prípadne sa úplne vypne. Nemusíte sa tak obávať spustiť automatické kosačky ani v prípade, že sa na záhrade pohybujú vaše deti alebo domáci miláčikovia. Ďalšiu dôležitú funkciu majú pohybové senzory pri bazéne, kde opäť včas upozornia na pohyb v jeho blízkosti.

Aplikácia inteligentná záhrada

Aplikácia vo vašom mobilnom zariadení vám prináša neustály dohľad nad vašou inteligentnou záhradou, takže ju máte neustále pod kontrolou a môžete kedykoľvek zasiahnuť do jej činnosti.

 • Ovládanie odkiaľkoľvek – o vašu záhradu sa môžete vďaka ľahko prístupnej smart aplikácii postarať, aj keď práve nie ste doma.
 • Plánované ovládanie – inteligentná aplikácia má stále všetko pod kontrolou. Plánovanie na diaľku je pohodlné a vy už nemusíte myslieť na to, kedy je potrebné pokosiť trávnik alebo zavlažiť rastliny.
 • Ovládanie pomocou senzora – smart senzory slúžia na meranie teploty a vlhkosti pôdy na optimálne zavlažovanie.
 • Jednoduchá konfigurácia s pomocou – so smart aplikáciou si krok za krokom vytvoríte ideálny plán zavlažovania a kosenia.
 • Hlasové ovládanie – ak si vaše inteligentné zariadenie integrujete do Apple HomeKit, môžete svoju záhradu ovládať hlasom.
Inteligentné kvetináče

Inteligentné kvetináče

 • Pestovanie kvetín aj byliniek
 • Automatická závlaha aj výživa
 • Nezávislosť na ročnom období

Inteligentné kvetináče ponúkajú pohodlný a moderný spôsob, ako sa starať o rastliny bez ohľadu na ročné obdobie. Sú vybavené automatickými systémami, ktoré sa samy postarajú o to, aby bol smart kvetináč optimálne zavlažovaný, vyživovaný, a dokonca zabezpečí aj prirodzený svetelný cyklus. Pestovatelia najčastejšie využívajú inteligentný kvetináč ako inteligentný kvetináč na bylinky, okrem pestovania čerstvých byliniek sa však inteligentný kvetináč dá využiť aj na pestovanie kvetín, zeleniny alebo okrasných druhov tráv. Jedinou úlohou pestovateľa je iba občasné doplnenie vody a hnojivá pre automatické zavlažovanie a vyživovanie. Inteligentné kvetináče naviac vynikajú originálnym dizajnom, budú teda vhodné aj ako štýlový interiérový doplnok.

Výhody a nevýhody
 • Ovládané pestovanie rastlín
 • Vhodné aj pre byty alebo balkóny
 • Vkusný dizajnový doplnok
 • Nevyhnutné občasné doplnenie vody
Inteligentné zavlažovanie

Smart zavlažovanie

 • Automatické zavlažovanie kvetín aj trávnika
 • Závlaha podľa aktuálnej potreby
 • Sety na interiérové aj vonkajšie zalievanie

Inteligentná záhrada si žiada tiež inteligentné zavlažovanie, ktoré je veľkou pomocou pre všetkých záhradkárov. Tí vďaka nemu môžu odložiť svoje starosti, pretože automatický zavlažovací systém sa vždy postará o dostatočnú vlahu pestovaných rastlín aj trávnika. Impulzom pre spustenie zavlažovania býva inteligentný senzor, ktoré vysiela informácie o vlhkosti pôdy a podľa ktorého pokynov sa naštartuje inteligentné čerpadlo. Inteligentné zavlažovanie možno inštalovať ako do vonkajšieho priestoru, tak aj do zimnej záhrady alebo na balkón. Vo vnútornom priestore skôr než inteligentné zavlažovanie využijete inteligentné kvetináče, ktoré majú tento systém už zabudovaný v sebe. Rovnako ako ostatné inteligentné systémy, taktiež aj inteligentné zavlažovanie ponúka možnosť sledovania a ovládania prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Výhody a nevýhody
 • Pohodlné zavlažovanie
 • Šetrí vodu
 • Nenáročná montáž
 • Individuálne nastavenie dĺžky zavlažovacích hadíc
Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

 • Pravidelná a dlhodobá údržba trávnika
 • Autonómna prevádzka aj nabíjanie
 • Pracuje podľa aktuálnej predpovede počasia

Automatická kosačka je jeden z najdôležitejších prvkov, ktorými sa môže inteligentná záhrada pochváliť. Nielenže sú automatické kosačky na trávu schopné samostatnej prevádzky aj nabíjania a pracujú v závislosti od počasia, dokonca je možné synchronizovať kosenie trávy a inteligentné zavlažovanie. Pri starostlivosti o trávnik nemusíte mať obavy ani o bezpečnosť vašich detí alebo domácich miláčikov, automatická kosačka trávy dokáže zmeniť smer alebo sa vypnúť pri zaznamenaní akéhokoľvek pohybu vo svojej blízkosti. Inteligentná aplikácia vám umožní mať prístup ku všetkým potrebným informáciám a môžete cez ňu zvoliť také nastavenie, ktoré vám maximálne uľahčí starostlivosť o vašu záhradu, prípadne vytvárať jednotlivé časové plány automatickej kosačky.

Výhody a nevýhody
 • Úplne samostatná prevádzka
 • Bezpečná prevádzka
 • Možnosť synchronizácie so zavlažovaním
 • Dlhšia doba kosenia trávy

Inteligentná domácnosť

Ako vytvoriť inteligentnú domácnosť

Smartfóny boli len začiatok. Dnes možno mať inteligentnú celú domácnosť. Koncept SmartHome už dávno nie je z ríše science fiction. Inteligentná domácnosť predstavuje dostupný variant pre každého. Získate pomocníka, ktorý zjednoduší každodenné činnosti, zvýši bezpečnosť domova a zníži energetické náklady.

Inteligentné detektory a senzory

Zabezpečenie domácnosti neradno podceňovať. Pocit bezpečia je často bohužiaľ len zdanlivý, a preto je vždy lepšie potenciálnemu riziku predchádzať zavčas. Aké možnosti ponúkajú moderné bezpečnostné systémy? V našom sprievodcovi nájdete ucelený prehľad.

Inteligentné termostaty a termostatické hlavice

Začnite riešiť správu vykurovania efektívne a jednoducho s inteligentnými termostatmi a termostatickými hlavicami. Okrem toho, že pomáhajú ušetriť peniaze, dokážu sprehľadniť údaje o aktuálnej spotrebe energie, a navyše zabezpečiť vyšší tepelný komfort vášho bývania.

Umelá inteligencia

Už od nepamäti sa človek snaží uľahčiť si prácu. Od mechanických strojov sa vývoj posúva aj do oblastí, ktoré by pred sto rokmi boli len ťažko uveriteľné – nieto pochopiteľné. Poslednou dobou to vyzerá tak, že všetko, čo nás obklopuje, bude SMART. Inteligentné telefóny, chladničky, kamery, domy, autá, lavičky aj celé mestá. To však ešte nie je AI v pravom slova zmysle. Ide o termín, ktorý počúvame pomerne často. Aká je definícia, využitie a budúcnosť umelej inteligencie? A privedú nás novinky od gigantov ako Google alebo Apple do éry dobrotivých robotov alebo Skynetu?

Zosilnenie WiFi

Ešte nikdy nebola rýchlosť WiFi tak dôležitá. Schválne si skúste spočítať, koľko máte doma bezdrôtovo pripojených zariadení. Určite ich nebude málo. A keď k tomu pridáte napríklad požiadavku na pohodlné streamovanie videa, on-line výučbu alebo home office, tak drvivej väčšine routerov dôjde dych. Preto je potrebné WiFi sieť nielen zrýchliť, ale aj zvýšiť jej dosah. Aké sú vlastne možnosti v oblasti stability a sily WiFi signálu zistíte v našom článku.

Sieťová bezpečnosť

Povaha útokov na počítačové siete sa neustále mení a nedostatočná obozretnosť vás môže stáť pekný balík peňazí. Chrániť by sa mali všetky zariadenia vo všetkých sieťach. Avšak zatiaľ čo zavírusovaný domáci počítač s fotkami z dovolenky preplačete a preinštalujete, počítače vo firmách s hodnotnými údajmi sa môžu v rukách kyberzločincov stať nebezpečnými zbraňami voči vám samotným. Útočníci môžu tieto údaje predať alebo ich zašifrovať a vás potom vydierať.

Ďalšie články v kategórii SmartHome
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií