Počas Veľkonočných sviatkov 29.3. a 31.3. je otvorený iba AlzaDrive v Senci. Na Veľkonočný pondelok 1.4. sú uzavreté všetky predajne vrátane AlzaDrive, stále však môžete využiť doručenie do našich AlzaBoxov.

Alza dny mini Velikonoce Aplikace

Ako na upratovanie kúpeľne a toalety

Zobraziť katalóg

Kúpeľne a toalety sú v dôsledku vysokej vlhkosti a teploty náchylné na vznik vodného kameňa a ničím nezvyčajným v ich prípade nie je ani pleseň na stene. Preto ich upratovaniu venujte obzvlášť veľkú a pravidelnú pozornosť. Pozrite sa, ako pri upratovaní kúpeľne a WC správne postupovať, ako odstrániť vodný kameň, ako odstrániť pleseň zo steny, ako vyčistiť škáry a ako odstrániť vodný kameň zo sprchy, aby stále žiarila ako nová.

Ako upratať kúpeľňu
Zásady efektívneho upratovania kúpeľne a toalety
  • Začnite vystriekaním všetkých odpadov pomocou čističa odpadov a nechajte ho pôsobiť
  • Pri umývaní obkladov venujte zvýšenú pozornosť najviac znečisteným oblastiam, teda okoliu vane a umývadla
  • Nepodceňujte leštenie zrkadiel ani úložných skriniek
  • Poumývajte aj všetky drobné predmety – mydlá, šampóny, krémy, nádobky na kefky a ďalšie
  • Pri upratovaní používajte latexové rukavice, aby ste svoje ruky ochránili pred vplyvom chemikálií a baktérií
  • Pre dezinfekciu a sviežu vôňu toalety aplikujte účinné WC bloky

Otázky k upratovaniu kúpeľne a toalety

Ako odstrániť vodný kameň z povrchov?

Vodný kameň sa tvorí na miestach, ktoré sú neustále v kontakte s vodou – na umývadle, vani, v toalete aj na vodovodných batériách. Nielen, že rozhodne nevyzerá dobre, ale hlavne všetky tieto kúpeľňové povrchy poškodzuje. Navyše v miestach vodného kameňa sa oveľa rýchlejšie množia nežiadúce baktérie. Ako teda odstrániť vodný kameň v kúpeľni?

 

Na odstránenie vodného kameňa je najdôležitejšie zvoliť správny a dostatočne účinný prostriedok – s vodným kameňom na nerezových aj keramických povrchoch si poradia najlepšie prípravky na báze kyseliny. Vždy dbajte na pokyny ohľadom riedenia a bezpečnostných upozornení na obaloch týchto chemikálií! Zle prístupné miesta, ako sú napríklad záhyby na batériách alebo kovové štuple, zbavte vodného kameňa pomocou starej zubnej kefky. Na veľké plochy použite kuchynskú hubku. Účinnými, a zároveň ekologickými pomocníkmi pri odstraňovaní vodného kameňa sú aj ručné parné čističe. Tie si poradia nielen s vodným kameňom, ale aj so všetkými ďalšími nečistotami nielen v kúpeľni.

 

Prevenciou pred vznikom vodného kameňa, ktorý sa tvorí najmä v oblastiach s tvrdou vodou, je udržiavanie kúpeľne v suchu. Majte preto v kúpeľni po ruke suchú handričku a po každom použití kúpeľňového vybavenia ju využite na usušenie vzniknutých kvapiek.


TIP: Ak doma práve nemáte odstraňovač vodného kameňa, vyrobte si vlastný ekologický čistič kúpeľne! Zmiešajte 1 diel octu s 1/2 dielu citrónovej šťavy s 1 dielom vody a roztok prelejte do nádobky s rozprašovačom. Populárnym bojovníkom proti vodnému kameňu je tiež sóda.


Ako odstrániť vodný kameň z WC?

Vodný kameň v toaletnej mise či nádržke dokáže napáchať veľa problémov, preto by ste sa ho mali zbavovať pravidelne. Okrem toho, že vodný kameň na dne záchodovej misy nie je práve estetický, môže aj zapáchať a zhoršovať priechodnosť potrubia. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako na odstránenie vodného kameňa z WC.


Staviť môžete na chemické WC čističe špeciálne určené na toalety s vodným kameňom. Ich ponuka na trhu je pomerne široká, a ak vám chémia nie je práve po chuti, vyberať môžete aj z ekologických WC čističov. WC čistič používajte pravidelne, ideálne každý deň a doplňte ho aj závesným blokom, ktorý toaletu prečistí pri každom spláchnutí.


Veľmi účinným bojovníkom proti vodnému kameňu je ocot. Ten veľmi spoľahlivo zaberá aj v miestach pod vodnou hladinou. Použitie octu na vodný kameň je veľmi jednoduché – keď pôjdete spať, dostaňte WC štetkou čo najviac vody z dna misy, nalejte do nej jeden až dva litre octu a nechajte ho cez noc pôsobiť. Keď ráno spláchnete, toaleta bude ako nová. Ak v nej predsa len nejaký vodný kameň zostane, mal by sa dať ľahko odstrániť štetkou.


TIP: Na odstraňovanie vodného kameňa v domácnosti sme si posvietili aj v článku Ako odstrániť vodný kameň.

Ako bojovať s plesňami?

Pleseň na stenách v kúpeľni je častý jav, kúpeľňa je totiž na tvorbu plesní veľmi náchylná, pretože poskytuje výborné podmienky na jej rast – vysokú vlhkosť vzduchu a teplotu. Najúčinnejšou prevenciou je predovšetkým časté vetranie, používanie pohlcovačov vlhkosti a udržiavanie teploty okolo 20 °C. V prípade, že máte v kúpeľni okno, otvorte ho po každom kúpaní dokorán a nechajte čerstvý vzduch, aby miestnosť prirodzene vysušil. Ak okno nemáte, spustite aspoň po každom použití kúpeľne ventilačné zariadenie. Miesta, ktoré sú najviac náchylné na tvorbu plesní (špáry, silikónové tesnenia okolo vane, rámy okien, atp.) Neustále vysušujte pomocou suchej handričky.

 

Ak však už pleseň na stene v kúpeľni vznikla a potrebujete sa jej zbaviť, aplikujte prípravky proti plesni určené na jej likvidáciu. Tieto chemikálie majú navyše aj bieliaci účinok, takže vaša kúpeľňa nielen, že bude zdravotne neškodná, ale bude tiež žiariť čistotou ako nová.

 

Pred postrekom plesne na stenách nikdy neodstraňujte na sucho! Došlo by k rozptýleniu výtrusov a tým aj ďalšiemu šíreniu plesne.


TIP: Zaobstarajte si vlhkomer! Jedine tak budete môcť kontrolovať hladinu vlhkosti v kúpeľni, ktorá by mala dosahovať najviac 60 %.

Ako sa starať o toaletu?

Toaleta by mala byť udržovaná čistá a svieža neustále, preto jej venujte pozornosť minimálne 3× týždenne. A ako vyčistiť záchod? Začnite aplikáciou účinného WC čističa a nechajte ho pôsobiť aspoň 20 minút, aby došlo k likvidácii všetkých baktérií. Pomocou záchodovej štetky následne vyčistite steny misy a spláchnite. Ak nie ste priaznivcom chemických prostriedkov, vyberte ekologický čistič WC.

 

Vyčleňte si jednu handričku, ktorou nebudete čistiť nič iné, a umyte záchodovú dosku vrátane všetkých jej záhybov. Použiť môžete aj jednorazové dezinfekčné obrúsky. Pozornosť venujte aj zakrytému hornému okraju misy – práve tam sa drží najviac usadenín, nečistôt a baktérií. Ak handričkou nepreniknete všade, pomôže vám opäť stará zubná kefka. Nezabudnite toaletu umyť tiež zboku a zospodu. Na záver vložte do misy WC blok, ktorý ju priebežne dezinfikuje a zároveň príjemne prevonia.


TIP: Počas pôsobenia WC čističa vložte do misy aj záchodovú kefu, ktorá tiež potrebuje zbaviť baktérií a nečistôt.

Ako vyčistiť sprchovací kút a sklenené plochy?

Zrkadlá, závesy a sprchovacie kúty sú po každom použití plné zaschnutých kvapiek. Na zrkadlo nad umývadlom vždy používajte prostriedok určený na umývanie skiel – agresívnejšie kúpeľňové prípravky by zrkadlo mohli nenávratne poškodiť. Na zotretie zrkadla vám potom najlepšie poslúži suchá hladká utierka z mikrovlákna.

 

So závesmi na vaniach a sprchovacích kútoch je to o niečo zložitejšie ako so zrkadlami. Vodný kameň na nich zanecháva výrazné stopy v podobe zaschnutých kvapiek, vďaka čomu je ich údržba náročnejšia. A ako teda odstrániť vodný kameň zo sprchovacieho kúta? Na čistenie môžete použiť rovnaký prípravok, ako na umývadlo a obklady, alebo ocot napoly zriedený s vodou. Prípravok nastriekajte na kuchynskú hubku a krúživými pohybmi ho rovnomerne naneste na celú plochu steny. Hubku potom opláchnite a rovnakým spôsobom prípravok aj s nečistotami zotrite. Na finálne naleštenie použite utierku z mikrovlákna alebo papierovú utierku.


TIP: Vzniku nečistôt na sklenených závesoch vaní a sprchovacích kútov najlepšie zabránite ich zotretím gumovou stierkou po každom použití.

Ako na čistenie škár v kúpeľni?

Aj keď kúpeľňu pravidelne upratujete, škáry časom začnú strácať svoju farbu a dôjde k ich zosivnutiu, v horšom prípade sa v nich usídli aj pleseň. Vzhľad zašlých škár vám pomôže obnoviť špeciálny prostriedok na špáry, parný čistič, alebo overené prostriedky domácej výroby.

 

Ak chcete mať čistenie škár za sebou čo najrýchlejšie a s minimálnou námahou, ideálnym pomocníkom bude parný čistič. Vysoká teplota zbaví škáry aj obklady či dlaždice všetkých nečistôt a vaša kúpeľňa bude vyzerať ako nová. To všetko bez chémie, ľahko a ekologicky.


Ďalším efektívnym pomocníkom je ocot. Stačí zmiešať 1/4 šálky octu, 1/2 šálky jedlej sódy, šťavu zo štyroch citrónov a teplú vodu. Vzniknutú zmes naneste pomocou starej zubnej kefky na škáry, vyčistite ich krúživými pohybmi a potom umyte teplou vodou.

Ako postupovať pri upratovaní kúpeľne?

Rovnako ako v ostatných miestnostiach, aj v kúpeľni začnite od zhora. Vrchné časti sprchových hlavíc, radiátorov a skriniek zbavte prachu, potom sa vrhnite na odpady. Do sifónov nastriekajte čistič odpadov a nechajte ho pôsobiť. Medzitým sa pustite do čistenia kachličiek, obkladov, poličiek a drobných predmetov. Potom prepláchnite sifóny a vyčistite umývadlo, vaňu či sprchový kút a nezabudnite ani na sprchovú hlavicu. Nakoniec vyleštite batérie a zrkadlá.

 

S množstvom čistiacich prostriedkov to nepreháňajte, pri pravidelnej údržbe ich stačí na povrchy nastriekať minimum. Použité čistiace prostriedky je potom ale nutné z obkladov, vaní a umývadiel zase dobre odstrániť. Nemusíte ich priamo splachovať vodou, postačí na to vlhká utierka.  

Čistiace prostriedky do kúpeľne
  • Na spoľahlivé odstránenie vodného kameňa a nečistôt
Čistiace prostriedky na toalety
  • Pre hygienicky čistú a sviežu toaletu
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií