PET AD homeoffice

Ako používať Bitcoin anonymne?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Je právo na súkromie dôležité? Aké riziká prinášajú štátne bezhotovostné formy peňazí a ako tu dokáže pomôcť Bitcoin? A ako si zachovať súkromie a bezpečie pri používaní Bitcoinu ako pseudonymnej meny? Čítajte ďalej!

Ako používať Bitcoin anonymne? – OBSAH

  1. Mali by sme mať právo na súkromie?
  2. Bitcoin je pseudonymný a nie je zameniteľný. Ako dosiahnuť anonymitu?
  3. Koľko máte bitcoinov, si radšej nechajte pre seba
  4. Využívajte anonymné metódy na nákup a predaj Bitcoinu
  5. Na zakrytie IP adresy používajte VPN a Tor
  6. Čo je Tor a ako ho používať?
  7. Nepoužívajte stále rovnakú verejnú adresu
  8. Na ešte väčšie súkromie používajte overené CoinJoin služby
  9. Prichádzajúce technologické novinky

Mali by sme mať právo na súkromie?

V súvislosti s čoraz väčšou digitalizáciou a postupným prechodom na výhradne bezhotovostné formy štátnych peňazí je dôležité si položiť otázku, či by malo byť súkromie chránené, a pokiaľ áno, akú veľkú hrozbu pre naše súkromie predstavuje odstránenie hotovosti.

  • Keď nebudeme mať súkromie (v akejkoľvek oblasti), sme všetci plošne podrobení masovému štátnemu sledovaniu a zberu dát.
  • Masívny zber dát predstavuje veľké bezpečnostné riziko úniku osobných informácií do nesprávnych rúk (podľa môjho názoru sú aj tie štátne ruky nesprávne, tu som však skôr myslel hackerov).
  • Neexistuje žiadny morálny argument na to, aby štát masovo sledoval svojich občanov, takýto režim už hraničí s totalitou.
  • „Kto nemá čo skrývať, nemusí sa báť,“ nie je argument. Pri masovom sledovaní nejde len o predchádzanie zločinom. Pomocou masového sledovania môže štát jednoduchšie odstrihnúť svojich politických oponentov a kohokoľvek špehovať. A priznajme si, každý máme čo skrývať.
    Avšak veci, ktoré chceme skryť, nemusia byť ani nijak nelegálne. Medzi záležitosti, ktoré chceme udržať skryté, patria napríklad konverzácie s partnerom, kamarátmi a podobne. Ak si naozaj myslíte, že nemáte čo skrývať, prečo neprezradíte heslo k svojmu emailu každému, kto o neho požiada?
  • Zachovanie finančného súkromia je tiež veľmi dôležité. Pokiaľ budú mať banky neobmedzenú moc zmraziť naše prostriedky, odstaviť naše účty, sledovať, komu posielame transakcie, potom táto forma sledovania opäť zaváňa určitou totalitou. A znova, dôvod na odstavenie účtu nemusí byť práve ten, že sme spáchali niečo zlé. Táto možná cenzúra sa nevzťahuje len na banky, ale tiež napríklad na PayPal, ktorý zrušil WikiLeaks účet, pretože stránky WikiLeaks boli zaradené na blacklist v Austrálii a na watchlist v USA. Akcia PayPalu nereflektovala obvinenia Assange z údajného znásilnenia, išlo o čisto politické dôvody. A práve tu môže pomôcť Bitcoin.

Ako Bitcoin pomáha ľuďom vziať si späť svoje finančné súkromie

Už jednoduchým odklonením od centralizovaného systému, kde musíme spoliehať na tretiu stranu, dosahujeme vysokého stupňa finančnej slobody. Pri Bitcoine ako decentralizovaného platobného systému, kde nemusíme veriť nikomu, sa nemôže stať, že nám niekto z poverenia vyššej autority odstaví účet alebo nám autorita zakáže niekomu posielať či od niekoho prijímať peniaze.

i

Výhody Bitcoinu v porovnaní s tradičným systémom nespočívajú len vo väčšom súkromí. Ďalšou výhodou je napríklad nemožnosť umelej manipulácie s peňažnou zásobou. Pokiaľ vás táto téma viac zaujíma, prečítajte si výborný článok od Dominika Stroukala: Prečo vôbec potrebujeme kryptomeny?.

Bitcoin je pseudonymný a nie je zameniteľný. Ako dosiahnuť anonymitu?

Bitcoin patrí medzi pseudonymné kryptomeny. To znamená, že kým si niekto nespojí našu identitu s verejným kľúčom (tzn. naším pseudonymom), sme na sieti anonymný.

Kvôli pseudonymite však Bitcoin nespĺňa jednu z vlastností peňazí – zameniteľnosť. Zameniteľnosť označuje stav, keď nám je jedno, akú eurovku dostaneme.

Transparentnost blockchainu
Kvôli transparentnosti bitcoinového blockchainu je však každý Bitcoin unikátny, pretože má svoju viditeľnú históriu.

Absencia zameniteľnosti je pomerne veľký problém. Predstavme si napríklad, že bitcoiny, ktoré nám niekto poslal, môžu pochádzať z kriminálnej aktivity. A iba kvôli tomu, že je možné dohľadať pôvod týchto bitcoinov, sa môžeme dostať do problémov so zákonom, hoci sme nič zlé neurobili.

i

Vďaka plnej transparentnosti bitcoinového blockchainu je možné sa pozrieť na to, aká adresa kam a koľko prostriedkov posielala. Akonáhle si tak niekto spojí našu adresu s menom, získa o nás veľké množstvo informácií. Práve preto je tak dôležité si zachovať súkromie a anonymitu pri používaní bitcoinu.

Ako sa teda vyhnúť tomu, aby sme boli jednoducho sledovateľný a aké praktické nástroje a triky sa používajú na to, aby sme si zachovali anonymitu a z toho vyplývajúcu zameniteľnosť pri používaní Bitcoinu?

Koľko máte bitcoinov, si radšej nechajte pre seba

Ak to nie je nutné, nehovorte ani nikomu nepíšte, koľko máte bitcoinov. A určite nezverejňujte svoju verejnú adresu na mieste, kde je ľahké nájsť si vašu reálnu identitu (napr. Facebook). Teda za predpokladu, že si chcete uchovať anonymitu.

Využívajte anonymné metódy na nákup a predaj Bitcoinu

KYC (Know Your Customer) a AML (Anti Money Laundering) sú zákony, ktoré slúžia na overenie identity na kryptomenových burzách. Proces skenovania občianky a zdieľanie osobných údajov s burzou – to všetko je súčasťou KYC/AML procesu.

Práve prepojením účtu na kryptoburze s reálnou identitou sa stávame v kryptosvete ľahko vystopovateľnými. Vzhľadom na to, že väčšina ľudí nakupuje Bitcoin aj iné kryptomeny práve cez tieto KYC/AML burzy, nie je pochýb, že väčšinu z nás by dokázala spoločnosť zaoberajúca sa analýzou blockchainu vypátrať.

Burza Binance  Burza Bisq
Dobrou alternatívou k nákupu kryptomien na KYC/AML burzách je napríklad burza Binance, ktorá v nižších objemoch nevyžaduje takéto overenie. Ešte lepšou alternatívou sú však decentralizované burzy, ako je napríklad Bisq.

Ďalšou možnosťou je nakupovať/predávať kryptomeny za hotovosť. Na Slovensku aj v Českej republike sú veľmi rozšírené Bitcoinmaty, ktoré nájdete prakticky v každom väčšom meste. Pokiaľ nechcete využiť možnosť Bitcoinmatov, môžete ponuku na nákup/predaj zverejniť napríklad pod pseudonymným účtom do Facebookovej skupiny.

!

KYC/AML nariadenie je tiež nebezpečné kvôli potenciálnemu úniku dát z centrálneho servera, kam sú osobné dokumenty posielané. V minulosti už dokonca bol tento centrálny server napadnutý a osobné údaje sa dostali na predaj na darkmarket. Viac informácií o KYC/AML v článku od Pavla Luptáka.

Na zakrytie IP adresy používajte VPN a Tor

Pri posielaní bitcoinovej transakcie je táto transakcia vyslaná ešte predtým, než si ju prevezmú ťažiari na overenie na mnoho nodov. V priebehu vysielania transakcie na nódy je možné vysledovať pôvod tejto transakcie a z akej IP adresy táto transakcia bola odoslaná.

i

Plánované technologické rozšírenie Bitcoinu s názvom Dandelion chce zabrániť tomu, aby mohli nódy pri vyslaní transakcie do siete vystopovať IP adresu odosielateľa transakcie. Viac informácií tu.

Práve na skrytie reálnej IP adresy je dobré používať VPN (virtual private network). VPN klienti môžu byť buď zadarmo, alebo platení. Verzie zadarmo nedosahujú takej rýchlosti ako platené VPN-ky a občas tu býva aj dátový limit.

Je veľmi dôležité si preveriť, u akého poskytovateľa chceme VPN-ku používať. V minulosti sa už neraz stalo, že firma pod nátlakom vlády zverejnila pôvodnú IP adresu svojich používateľov, čím prezradila ich identitu.

NordVPN
Medzi veľmi spoľahlivé platené VPN patrí napríklad NordVPN. Cena nie je nijako vysoká – len 3 doláre za mesiac.

Ďalším dôvodom, prečo si veľmi dobre rozmyslieť, ktorého poskytovateľa VPN chceme používať, je možný predaj dát o používateľoch tretím stranám. Vždy si dôkladne preštudujte, či poskytovateľ VPN loguje, alebo nie!

Čo je Tor a ako ho používať?

Tor je softvérový systém a označenie pre celosvetovú sieť serverov, ktorá svojim používateľom umožňuje anonymne komunikovať a prehliadať internet.

Tor dokáže efektívne zakryť vašu IP adresu. Stále je však nutné dodržiavať zásady bezpečného správania na internete, ako napríklad nikde nezverejňovať svoje vlastné meno alebo iné osobné údaje, pokiaľ chceme zostať v anonymite.

i

Ak používate full node Bitcoin Core, je možné ho napojiť na Tor. Presnejšie inštrukcie nájdete tu.

Aby sme mohli používať Tor, jediné, čo musíme urobiť, je stiahnuť si Tor prehliadač. Prehliadač si všetko sám automaticky nastaví.

Nevýhodou je nízka rýchlosť Toru. To je zapríčinené tým, že dáta nikdy nedochádzajú k finálnemu uzla tou najkratšou cestou.

Nepoužívajte stále rovnakú verejnú adresu

S príchodom HD (Hierarchical Deterministic) peňaženiek začalo byť možné vytvoriť si z jedného seedu na každú transakciu novú verejnú adresu.

i

Hardvérové peňaženky! Prečítajte si o nich viac. Aké sú riziká, a ako im predchádzať?

Pokiaľ budete používať stále rovnakú verejnú adresu, je o mnoho ľahšie dohľadať si históriu transakcií, celkový zostatok v peňaženke a podobne. Preto si vždy vygenerujte novú verejnú adresu. Túto funkciu podporuje už väčšina nových peňaženiek vrátane napríklad hardvérovej peňaženky TREZOR.

Na ešte väčšie súkromie používajte overené CoinJoin služby

CoinJoin sú služby nazývané ako tzv. mixéry. Tieto mixéry robia jednoducho to, že zoberú veľa vstupov od rôznych používateľov a vo vnútri ich zmixujú tak, že jednotlivé výstupy sú nevysledovateľné.

CoinJoin
Pomocou CoinJoin sú zakryté všetky spojenia medzi vstupmi a výstupmi a z niekoľkých menších transakcií sa urobí jedna veľká transakcia. Týmto je skrytá identita odosielateľa.

Niektoré peňaženky, ako napríklad Samourai alebo Wasabi, majú možnosť CoinJoinu pri transakcii už priamo v sebe zabudovanú.

Pri výbere CoinJoin služby je však nutné dať si pozor na to, ktorú službu vyberieme. Mnoho z nich je totiž nedôveryhodných (scamy). Medzi dôveryhodné CoinJoin služby patria napríklad TumbleBit alebo JoinMarket.

i

Pri CoinJoine však existuje riziko odhalenia identity odosielateľa, pretože spájanie jednotlivých transakcií do jednej robí až ťažiar. Tento ťažiar plus každý, kto prevádzkuje full-node však dokáže ešte predtým, než transakciu spojí dohromady, určiť a zaznamenať jednotlivé vstupy transakcií. Práve preto je dôležité používať VPN/Tor.

Prichádzajúce technologické novinky

Problém s nedostatočnou anonymitou pri Bitcoine sa snažia riešiť aj bitcoinoví vývojári novými technológiami.

Jednou z týchto technológií je napríklad protokol MimbleWimble, ktorý využíva Pederson commitments, range proof, CoinJoin a Dandelion na zaistenie anonymity. Tento protokol je použitý v kryptomenách Grin a Beam a v súčasnosti sa diskutuje o jeho možnom nasadení napríklad na Litecoin.

Ďalšími z technológií, ktoré zvyšujú anonymitu Bitcoinu, sú Schnorr signatures a Tap root. Viac sa o týchto technológiách môžete dozvedieť tu.

Na záver dobré spomenúť, že tiež Lightning Network fungujúce na druhej vrstve Bitcoin prináša na Bitcoin väčšiu anonymitu.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Maker DAO. Decentralizovaná banka na blockchaine.
2.Ťažba kryptomien. Ako začať ťažiť kryptomeny?
3.Čo je to vlastne ten blockchain.
4.Ripple (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)
5.Dogecoin (DOGE). Kryptomena s nádychom recesie!
6.Prečo vôbec potrebujeme kryptomeny? Dáva to zmysel!
7.Čo je deep web? A ako sa líši od dark webu?

Bude veľmi zaujímavé sledovať, či sa Bitcoin vydá cestou úplnej anonymity, alebo len voliteľnej anonymity, ako je tomu napríklad pri kryptomene Zcash. Podľa môjho názoru by sme však nikdy nemali zabúdať na dôležitosť súkromia a finančnej slobody.



Šimon Kozák

Šimon Kozák

Šimon Kozák je členom študentskej organizácie Students for Liberty. Je libertarián a verí v budovanie paralelných spoločností po vzore Paralelnej Polis. S kryptomenami sa prvýkrát stretol v roku 2012, kedy chcel nakúpiť Bitcoin, ale rodičia mu to zakázali. Okrem kryptomien sa venuje IT, politickej filozofii a gitare.

Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií