Ako pripojiť slúchadlá (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Jiří V. Matýsek

Ako pripojiť slúchadlá? Môže to znieť ako triviálna otázka, napriek tomu to tak nie je. Zariadení, ku ktorým sa slúchadlá pripájajú, je dnes celý rad a mnoho z nich ani nemá klasický vstup na slúchadlá, ktorý bol dlhé roky štandardom. Možností a otázok je veľa, rovnako ako je najrôznejších kombinácií zariadení. V našom článku sa pokúsime odpovedať na čo najviac z nich.

Ako pripojiť slúchadlá

Ako pripojiť slúchadlá – OBSAH

 1. Ako pripojiť slúchadlá – drôtové alebo bezdrôtové
 2. Klasické zapojenie drôtových slúchadiel
 3. Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá
 4. Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlo k mobilu?
 5. Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá s PC či s notebookom?
 6. Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá k TV?
 7. Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá k PS4
 8. Ako spárovať handsfree s telefónom?

Ako pripojiť slúchadlá – drôtové alebo bezdrôtové

Na začiatok, než sa dostaneme k samotnému zodpovedaniu jednotlivých otázok, je potrebné si vyjasniť jedno kľúčové rozdelenie. Už totiž neplatí, že by slúchadlá mali automaticky prepojovací kábel, najčastejšie zakončený klasickým konektorom, ktorý sa stal známym pod názvom 3,5 mm jack. Slúchadlá, ktoré disponujú prípojným káblom, budeme naďalej označovať ako drôtové. To je veľká väčšina starších slúchadiel, ale kábel býva neoddeliteľnou súčasťou aj nových Hi-Fi slúchadiel alebo herných headsetov.

Druhou kategóriou, ktorá káblové slúchadlá v poslednej dobe výrazným spôsobom prevalcovala, sú slúchadlá bezdrôtové. Tie fungujú na prenose zvukového signálu pomocou rozhrania Bluetooth, ktoré už dnes zvládne dostatočne široké pásmo na to, aby zvuk nijako významne neutrpel. Rozdeľujeme ich do dvoch skupín podľa toho, či signál prijíma len jedno slúchadlo, ktoré je potom káblom pripojené na to druhé, alebo či signál prijímajú obidve. Druhé menované sú obvykle nazývané True Wireless.

i Skutočne bez káblov: Čo ponúkajú True Wireless slúchadlá?

Klasické zapojenie drôtových slúchadiel

Bežné slúchadlá s drôtom (alebo Bluetooth slúchadlá, ktoré disponujú odpojiteľným káblom) pripojíme k zariadeniu, ktoré má zvukový vstup, jednoduchým zasunutím konektora do patričnej zásuvky. Audio konektorom disponuje väčšina počítačov, prípadne mobilných telefónov či tabletov, o najrôznejších špecializovaných audio zariadeniach (MP3 prehrávače, mikrosystémy a pod.) ani nehovoriac.

Môže sa ale stať, že ste si zaobstarali nový mobilný telefón, a ten už vstup na slúchadlá nemá. Výrobcovia sa týmto spôsobom snažia používateľa presvedčiť, aby si zaobstarali (ideálne ich) bezdrôtové slúchadlá. Ale čo robiť, pokiaľ ste so svojimi slúchadlami spokojní a nechcete ich teraz hneď meniť za nové, bezdrôtové? Najjednoduchším riešením, hoci nie úplne praktickým, je použitie redukcie z 3,5 mm jacku na USB-C. Nepraktické riešenie je to najmä z toho pohľadu, že si pridávate ďalší, hoci krátky kábel k telefónu, pričom ďalšie pripojenie s medzikrokom sa môže negatívne podpísať na zvuku slúchadiel.

Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové Bluetooth slúchadlá majú tú nevýhodu, že ich pripojenie nie je len otázkou zasunutia príslušného konektora do patričnej zásuvky. Tzv. škárovanie nie je nič zložité, napriek tomu trochu práce a sústredenia vyžaduje. Našťastie to vo väčšine prípadov stačí urobiť len raz. Potom už si dané zariadenie slúchadlá zapamätajú. Poďme sa pozrieť na jednotlivé kombinácie.

Bezdrôtové slúchadlá
Bezdrôtové slúchadlá sa dnes stali takmer módnym doplnkom.

Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlo k mobilu?

Pri párovaní Bluetooth slúchadiel s mobilným telefónom môžu medzi jednotlivými výrobcami (telefónov aj slúchadiel) nastať drobné odlišnosti. Tie by však mali byť popísané v manuáli, ktorý je k slúchadlám priložený, prípadne ho nájdete na webe. Avšak, vo všeobecných bodoch bude postup spárovania telefónu so slúchadlami nasledujúci:

 1. Slúchadlá plne nabite. Je pravdepodobné, že nebudú od výrobcu plne nabité alebo nebudú nabité vôbec.
 2. Uistite sa, že máte v mobilnom telefóne spustený Bluetooth. Pokiaľ nie, zapnite ho.
 3. Na slúchadlách nájdite tlačidlo na ich spustenie. To dlho podržte, kým sa slúchadlá neprepnú do párovacieho režimu. V závislosti od modelu slúchadiel by sa indikačné diódy mali rozblikať.
 4. Na mobilnom telefóne by sa mala objaviť notifikácia o novom Bluetooth zariadení. V zozname ich spoznáte podľa mena výrobcu, oznámenie by mohlo obsahovať aj slová ako „headphones“, „buds“ a podobne.
 5. Na zariadenie kliknite a malo by dôjsť k automatickému spárovaniu s telefónom.
 6. Následne si môžete stiahnuť aplikáciu, ktorú výrobca ku slúchadlám ponúka, slúži na presnejšie ovládanie slúchadiel a nastavenie ich zvuku.

Možné problémy pri párovaní slúchadiel s telefónom

Akokoľvek je samotné pripojenie Bluetooth slúchadiel k telefónu v podstate jednoduché, drobné ťažkosti môžu nastať. Ak sa teda objavia problémy, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov:

 1. Skontrolujte, či je v mobilnom telefóne zapnutý Bluetooth.
 2. Skontrolujte, či sú slúchadlá nabité a aký je stav nabitia telefónu.
 3. V telefóne vypnite všetky režimy šetriace batériu.
 4. Slúchadlá majte pri párovaní vždy tesne pri telefóne.
 5. Slúchadlá aj mobilný telefón skúste vypnúť a zapnúť.
 6. Z telefónu odstráňte ostatné Bluetooth zariadenia a mobilný telefón reštartujte.
 7. Pozrite sa do manuálu k slúchadlám, mal by tu byť uvedený výpočet najčastejších problémov a spôsob, ako ich riešiť.

Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá s PC či s notebookom?

Ak má váš počítač alebo notebook možnosť pripojenia zariadenia Bluetooth – a takých je väčšina – je pripojenie bezdrôtových slúchadiel veľmi jednoduché a postup je rovnaký ako pri ktoromkoľvek inom Bluetooth zariadení.

 1. V systéme Windows si otvorte ponuku Nastavenia.
 2. Tu nájdite položku Zariadenie.
 3. Hneď prvou možnosťou v stĺpci vľavo je položka Zariadenie Bluetooth a iné.
 4. Stačí kliknúť na možnosť Pridať zariadenie Bluetooth.
 5. Otvorí sa okno sprievodcu, v ktorom vyberiete prvú položku.
 6. V tejto chvíli by ste mali zariadenie zapnúť a počítač si ho automaticky nájde.
i Ako pracovať pri počítači postojačky alebo standing office

Ak váš počítač Bluetooth nemá, je nutné zaobstarať si USB adaptér. Po pripojení do počítača by mal začať fungovať automaticky. Od tej chvíle bude možné bezdrôtové slúchadlá pripojiť k počítaču a začať využívať ich funkcionalitu. Postup pripojenia samotných bezdrôtových slúchadiel bude rovnaký ako pri systéme, ktorého súčasťou už Bluetooth je.

Slúchadlá, počítač
S klasickými slúchadlami nebýva pri počítačoch problém, horšie to môže byť s tými bezdrôtovými.

Ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá k TV?

Je pochopiteľné, že ak sa chcete na televízor pozerať so slúchadlami na ušiach, troj alebo štvormetrový kábel nebude to pravé orechové. Riešením sú pochopiteľne bezdrôtové Bluetooth slúchadlá. Výrobcovia moderných smart televízorov už na možnosť pripojenia bezdrôtových slúchadiel k TV pamätali a ich spárovanie je otázkou chvíľky.

Konkrétna podoba a proces pripojenia slúchadiel záleží na jednotlivých výrobkoch, všeobecne však možno povedať, že slúchadlá nájdete v položke Nastavenie. Tu potom hľadajte položku Zvukový výstup. Po jej otvorení nájdete možnosť, ktorá pomôže nájsť dostupné Bluetooth slúchadlá. Opäť platí, že je potrebné mať slúchadlá zapnuté a pokiaľ možno blízko pri televízore.

V prípade, že váš televízor Bluetooth nepodporuje a napriek tomu chcete benefity Bluetooth slúchadiel využívať, ponúka sa riešenie, ktoré je podobné tomu, ktoré sme popísali vyššie pri počítačoch. Jediný rozdiel je v tom, že tento Bluetooth bude opatrený 3,5 mm konektorom, ktorý jednoducho pripojíte do slúchadlového výstupu na televízor. Tento typ adaptéra sa hodí aj pri ďalších audiozariadeniach (rádiá, autorádiá, recievery), ktoré nemajú Bluetooth, a napriek tomu k nim chcete tento typ slúchadiel pripojiť.

Ako pripojiť slúchadlá k PS4?

Ku konzole PlayStation 4 pripojíte slúchadlá v zásade štyrmi spôsobmi, v závislosti od typu slúchadiel. Pomocou klasického audio kábla s jackom na konci (herné headsety si vo veľkej miere stále ponechávajú klasické káble), pomocou USB do konzole a konečne bezdrôtovo, buď cez rozhranie Bluetooth, alebo pomocou rádiofrekvenčného prijímača, ktorý zapojíte do USB portu. Posledný menovaný spôsob sa už príliš nevyužíva, doslova ho „valcuje“ práve Bluetooth.

Slúchadlá, konzoly, hranie
Kvalitný zvuk sa veľkou mierou podieľa na našom zážitku z hry.

Samotné spárovanie slúchadiel s PS4 je jednoduché. Na vyhľadanie zariadenia Bluetooth je v menu konzoly nutné nájsť položku Nastavenie, tu vybrať položku Zariadenie a následne Zariadenie Bluetooth. Po načítaní zoznamu stačí len vybrať vytúžené slúchadlá. V prípade, že konzola slúchadlá nájde, ale slúchadlá nehrajú, je potreba konzolu „oznámiť“, že má zvuk odosielať práve do týchto slúchadiel. Túto možnosť nájdete opäť v záložke Zariadenie. Tu vyberte Audio zariadenie, ďalej Výstup do slúchadiel a tu vyberte možnosť Všetky audio (All Audio).

Ako spárovať handsfree s telefónom?

Samotné spárovanie telefónu s hands-free súpravou sa v podstate nelíši od pripájania Bluetooth slúchadiel. Tie navyše túto funkciu často majú, avšak napr. na riadenie v aute nie je vhodné (ba dokonca je to protizákonné) mať v ušiach slúchadlá.

Opäť teda stačí mať v telefóne povolenú funkciu Bluetooth. Po zapnutí hands-free súpravy sa objaví v zozname dostupných zariadení v telefóne. Potom už ju stačí vybrať a škárovanie by malo byť automaticky dokončené.

i Mohlo by vás zaujímať

Na pripojenie slúchadiel, či už sú drôtové, alebo Bluetooth bezdrôtové, nie je vo väčšine prípadov nič zložité. Prípadné technické problémy obvykle vyrieši reštart zariadenia alebo hlbšie zapátranie v položkách menu Nastavenia. Vyššie sme ponúkli všeobecné postupy na pripojenie slúchadiel k rôznym zariadeniam. Najmä v prvom prípade, teda pripájanie slúchadiel k mobilným telefónom, môže dochádzať k drobným odlišnostiam v závislosti od výrobcu slúchadiel aj mobilného telefónu. Vo všeobecnej rovine sú však postupy prakticky rovnaké a veľmi jednoduché.

4,7 133×
Apple AirPods Max Vesmírne sivé
Bezdrôtové slúchadlá – s mikrofónom, cez hlavu, okolo uší, aktívne potlačenie hluku (ANC), uzatvorená konštrukcia, Bluetooth 5.0, Ambient sound, Hi-Res audio, hlasový asistent, priestorový zvuk 7.1, prepínanie skladieb, prijímanie hovorov, s ovládaním hlasitosti, menič 40 mm, výdrž batérie až 20 h
539 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JA940i5
3,9
Logitech Zone Vibe 125
Bezdrôtové slúchadlá – s mikrofónom, cez hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, Bluetooth 5.2, k PC, s ovládaním hlasitosti, frekvenčný rozsah 20–20000 Hz, impedancia 45 Ohm, menič 40 mm, výdrž batérie až 20 h
Zľavnené -19 %
88,09 € 108,90 €
Skladom
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JL289f7
4,7 446×
JBL Tune 500BT čierne
Bezdrôtové slúchadlá – s mikrofónom, cez hlavu, na uši, uzatvorená konštrukcia, Bluetooth, hlasový asistent, prepínanie skladieb, prijímanie hovorov, s ovládaním hlasitosti, frekvenčný rozsah 20–20000 Hz, menič 32 mm, výdrž batérie až 16 h
39,90 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: JJ092q1g5
4,7 339×
Apple AirPods (3. generácie) s Lightning s nabíjacím puzdrom
Bezdrôtové slúchadlá – s mikrofónom, True Wireless, kôstky, uzatvorená konštrukcia, Bluetooth 5.0, Ambient sound, Hi-Res audio, hlasový asistent, prepínanie skladieb, prijímanie hovorov, certifikácia IPX4, frekvenčný rozsah 20–20000 Hz, výdrž batérie až 30 h (6 h+24 h)
179 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JA940i3d0
4,8 1846×
Apple AirPods (2. generácie)
Bezdrôtové slúchadlá – s mikrofónom, True Wireless, kôstky, uzatvorená konštrukcia, Bluetooth 5.0, Ambient sound, Hi-Res audio, hlasový asistent, prepínanie skladieb, prijímanie hovorov, výdrž batérie až 24 h (5 h+19 h)
Zľavnené -15 %
109 € 129 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JA940i1a
4,5 107×
Trust GXT 488 Forze PS4 and PS5 Black
Herné slúchadlá – káblové, s mikrofónom, cez hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, 3,5 mm Jack, k PlayStation 4, herný režim, s ovládaním hlasitosti, frekvenčný rozsah 20–20000 Hz, citlivosť 115 dB/mW, impedancia 32 Ohm, menič 50 mm, kábel 1,2 m
32 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JS267c21
4,5 107×
Trust GXT 488 Forze PS4 and PS5 Grey
Herné slúchadlá – káblové, s mikrofónom, cez hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, 3,5 mm Jack, k PlayStation 4 a PlayStation 5, herný režim, s ovládaním hlasitosti, frekvenčný rozsah 20–20000 Hz, citlivosť 115 dB/mW, impedancia 32 Ohm, menič 50 mm, kábel 1,2 m
32 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JS267c22
4,5 55×
Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless AEBT black
Bezdrôtové slúchadlá – s mikrofónom, cez hlavu, okolo uší, aktívne potlačenie hluku (ANC), uzatvorená konštrukcia, 3,5 mm Jack, Bluetooth, podpora AAC, SBC a aptX Adaptive, prepínanie skladieb, prijímanie hovorov, s ovládaním hlasitosti, frekvenčný rozsah 6–22000 Hz, citlivosť 106 dB/mW, menič 42 mm, kábel 1,2 m, výdrž batérie až 60 h
272,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: JM165b6
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií