Dvojročná záruka teraz aj pre firmy Visa + AP+

Ako ušetriť na elektrine?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované • Autor: Ján Landecký

Ceny všetkých druhov energií vyleteli za poslednú dobu do nevídaných výšin. Spolu s rastúcimi výdavkami za potraviny, služby a nájmy (prípadne hypotéky) začínajú nutné výdavky čoraz viac ukrajovať z rodinných rozpočtov. Čo s tým? Okrem úsporných opatrení sa môžete poobzerať po nových produktoch a technológiách, ktoré sa vám odvďačia nižšími prevádzkovými nákladmi, alebo sa vďaka nim dokonca môžete stať úplne energeticky nezávislými. Prejdite si s nami niekoľko možností, ako dlhodobo znížiť svoju spotrebu energií používaním nových inteligentných technológií a prestať sa desiť výkyvmi cien.

Nitovanie

Ako ušetriť na elektrine – OBSAH

  1. 5 tipov na úsporu energií v domácnosti
  2. Ako bojovať so zvyšovaním cien a infláciou?
  3. Spočítajte si, či sa vám investícia oplatí
  4. Čo vám pomôže ušetriť energiu?
  5. Mýty o úspore elektriny

i

5 rýchlych tipov na úsporu energií v domácnosti

  1. Znížte si teplotu v domácnosti – slovenské domácnosti zbytočne prekurujú miestnosti. Znížením teploty o 1 °C ušetríte 6 % nákladov za vykurovanie.
  2. Dbajte na správnu údržbu a čistenie spotrebičov – viete, že viac ako 3 mm hrubá vrstva ľadu v mrazničke zvyšuje spotrebu o 30 %? Oplatí sa preto mrazničku pravidelne odmrazovať a udržiavať aj iné spotrebiče.
  3. Využívajte denné svetlo – je zbytočné svietiť cez deň. Radšej vytiahnite žalúzie a nechajte prúdiť slnečný svit až k sebe do obývačky.
  4. Varte s rozumom – tiež ohrievate plnú varnú kanvicu iba kvôli jednej šálke kávy? Nielen kvôli úspore energie, ale aj rýchlejšiemu ohrevu stačí variť 0,5 l vody. Vyhnite sa vareniu jedla v tmavých matných hrncoch. Kvôli povrchovej úprave teplo z variča plne neohrieva jedlo, ale okolitý vzduch. Správnou voľbou sú lesklé chrómované hrnce.
  5. Vypínajte spotrebiče, keď ich nepoužívate – častým nešvárom sú zbytočne rozsvietené lampy alebo zapnutý televízor v prázdnej izbe. Včasné vypínanie vám môže ušetriť desiatky eur za mesiac.

Ako bojovať so zvyšovaním cien a infláciou?

Za súčasnou situáciou ohľadom vysokých cien za energie je viac dôvodov – odklon od výroby elektriny neekologickými spôsobmi, drahé emisné povolenky a neprispieva ani nástup elektromobilov. Začiatkom roku 2022 potom všetko zatienila agresia Ruskej federácie voči Ukrajine, na ktorú Európa (okrem iného) zareagovala sankciami a snahou o vyradenie ruského plynu a ropy zo svojho energetického mixu.

K problémom sa navyše pridáva nedostatok vstupných surovín obmedzujúcich výrobu a výstavbu. Aj keď sa pozornosť európskeho obyvateľstva sústreďuje najmä na dianie na Ukrajine, Ázia stále zápasí s epidémiou SARS-CoV-2. Najmä v Číne teraz štát zavádza prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. To má zásadný vplyv na plynulosť námornej prepravy medzi Čínou a zvyškom sveta.

Všetko vyššie uvedené potom roztáča inflačnú špirálu, ktorú si Európa (a nielen tá) dlho nepamätá.

V súčasnej situácii, kedy ceny energií rastú a ceny výrobkov začínajú pomaly rásť tiež, je vhodná doba realizovať úsporné opatrenia. Ak aktívne investujete, možno poznáte porekadlo „hotovosť je odpad“. Peniaze, samy o sebe, sú neproduktívne aktívum, ktorého je vhodné držať sa čo najmenej, resp. iba vo výške finančnej rezervy na nečakané situácie, prostriedky nad túto sumu je vhodné investovať. Buď do štandardných sporiacich produktov (stavebné sporenie), alebo do investičných nástrojov (akcie, dlhopisy, investičné fondy). Spomínané príklady spája určitá miera rizika. Existuje aj možnosť investovať do úsporných opatrení. O čo ide?

Ak stúpajú ceny za energie, je možné sa brániť výmenou starých zariadení za moderné nízkoenergetické spotrebiče, nákup prvkov inteligentnej domácnosti, nahradenie starých výtopných systémov tepelnými čerpadlami alebo dosiahnutie energetickej nezávislosti v podobe solárnych systémov a batériových úložísk.

Ako ušetriť za elektrinu, solárny panel
Inštaláciou solárnych panelov na strechu môžete pokryť značnú časť svojej spotreby elektriny. Navyše, v horizonte niekoľkých málo rokov sa vám investované peniaze vrátia.

Tým, že nové produkty nakúpite v tejto dobe, stihnete ich zaobstarať ešte pred budúcim zdražovaním. Navyše, inflácia si na vás nepríde, pretože takto zamedzíte strate hodnoty svojich peňazí, ktoré investujete tak, že vám v dlhodobom časovom rámci znížia rodinné výdavky.

V prípade nákupu solárnych panelov a batériových zdrojov sa navyše môžete stať energeticky nezávislými a zvyšujúce sa ceny energií vás úplne prestanú zaujímať.

Spočítajte si, či sa vám investícia oplatí

Pred nejakým bezmyšlienkovitým nákupom nových spotrebičov a technológií je vhodné všetko dopredu prepočítať, aby ste sa pred plánovanými úsporami zbytočne nezadlžili. Zistite si typickú dennú spotrebu domácnosti aj jednotlivých spotrebičov, obzvlášť tých, ktoré plánujete vymeniť za nové. Na to môžete využiť merače spotreby elektriny alebo údaje, ktoré nájdete na typovom štítku.

Je však potrebné upozorniť, že výmena napríklad zánovnej chladničky čisto z dôvodu finančnej úspory sa nemusí vyplatiť, viď naša príkladová tabuľka. Niečo iné však platí pri kúpe nových spotrebičov do novej domácnosti alebo náhrade už vyslúžilých výrobkov. Tu vyberajte tie čo možno najekologickejšie, z tried A – B. Okrem už spomínanej nízkej spotreby využijete aj pridané funkcie zvyšujúce komfort obsluhy.

Kombinované chladničky LG GBB62PZJMN SAMSUNG RB38T 600DSA LG GBP62 DSNCN LG GBP62 PZNBC SAMSUNG Bespoke RB38A 7B6AS9
Cena* 529,90 € 561,90 € 638,90 € 768,90 € 1 298,90 €
Energetická trieda E D C B A
Ročná spotreba elektriny 257 kWh 211 kWh 172 kWh 137 kWh 108 kWh
Ročné náklady za prevádzku** 61,68 € 50,64 € 41,28 € 32,88 € 25,92 €
Celkové náklady za 10 rokov vr. kúpy** 1 146,70 € 1 068,30 € 1 051,70 € 1 097,70 € 1 244,90 €
Celkové náklady za 20 rokov vr. kúpy** 1 763,50 € 1 574,70 € 1 464,50 € 1 426,50 € 1 460,90 €
Náklady na prevádzku za 10 rokov** 616,80 € 506,40 € 412,80 € 328,80 € 259,20 €

*Cena k 29. 4. 2022 **Uvažovaná cena 0,24 €/kWh

V tabuľke uvedenej vyššie porovnávame porovnateľne veľké chladničky s Total No Frost systémom s rôznymi energetickými triedami. Je vidieť, že ušetrené peniaze pri nákupe poputujú vášmu dodávateľovi energií. Všeobecne sa dá predpokladať, že so zvyšujúcimi sa cenami elektriny sa nákup spotrebiča s lepšou energetickou triedou vráti rýchlejšie.

Než sa vrhnete do nakupovania solárnych panelov, je dôležité poznať typickú dennú spotrebu domácnosti, od ktorej sa potom odvíja množstvo a veľkosť potrebných panelov. Je dobré myslieť aj na budúcnosť a na zvýšený odber elektriny, najmä ak si plánujete zaobstarať elektromobil.

i

Od 1. marca 2021 platia nové energetické štítky, viac v našom článku Nové energetické štítky od marca 2021: aké zmeny nás čakajú?

V tomto ohľade sa oplatí osloviť špecializovanú firmu, ktorá sa inštaláciou ekologických zariadení zaoberá. Tá vám presne na mieru pripraví možné plány realizácie a na vás zostane si len vybrať ten najlepší variant. Na nákup solárnych panelov alebo tepelných čerpadiel je možné využiť aj dotácie od štátu.

Čo vám pomôže ušetriť energiu?

Svoju domácnosť môžete dovybaviť celým radom nových spotrebičov a technológií, ktoré v konečnom dôsledku znížia celkový odber energie a spríjemnia jej používanie.

Nízka tarifa

Predtým sa nízka tarifa nazývala nočný prúd a rovnako, ako kedysi, ide o označenie zníženej cenovej sadzby za elektrickú energiu. Avšak táto sadzba neplatí iba v noci, môžete ju využívať aj počas dňa. Nárok na nízku tarifu majú všetci majitelia bojlerov, elektromobilov, elektrických priamotopov, tepelných čerpadiel a ďalších druhov elektrického vykurovania. Doby spínania a podmienky, ktoré musíte spĺňať pred zažiadaním o využívanie výhodnejšej ceny za elektrinu, nájdete napríklad na webe SSE.

Výmena starých spotrebičov za nové

Vymeniť staré spotrebiče za nové sa oplatí, ak ich vek prevyšuje 15 rokov, trpia poruchou alebo už kapacitne nestačia domácnosti. Týka sa to najmä bielej elektroniky (práčky, chladničky, mrazničky, umývačky riadu, …) alebo bojlerov či vysávačov. Pred nákupom si zistite, okrem spotreby elektriny, vody alebo plynu, akými rôznymi pridanými funkciami výrobok disponuje.

Ako ušetriť za elektrinu, výmena spotrebičov
Výmenou starého bieleho elektra môžete ušetriť najviac nákladov za elektrinu.

Veľmi užitočná je funkcia odloženého štartu v prípade práčky alebo umývačky, s ktorou môžete posunúť prevádzku do nočných hodín, kedy je cena prúdu najvýhodnejšia. Podobne to funguje v prípade inteligentných bojleroch, pri ktorých si môžete nastaviť zahrievanie vody len vtedy, keď máte najnižšiu sadzbu za elektrinu.

V prípade chladničiek odporúčame priplatiť si za no frost, ktorý sám automaticky odmrazuje mrazničku a okrem ušetrených starostí s pravidelným odmrazovaním tiež znižuje výsledný odber energie.

Inteligentná domácnosť

Aj keď sa to nezdá, investíciou do inteligentnej domácnosti môžete dosiahnuť nemalé úspory za elektrinu. Zjavné je to hlavne pri osvetlení a vykurovaní. Smart žiarovky alebo svietidlá môžete ovládať na diaľku a kontrolovať, či sa v niektorej miestnosti nesvieti zbytočne. Môžete si aktivovať automatické rozsvietenie v určitý čas, prepojiť senzory pohybu a výrazne zvýšiť komfort vo svojej domácnosti. V neposlednom rade sa v prípade väčšiny inteligentných svietidiel dá regulovať jas a teplota svetla, čo oceníte pri skorom rannom vstávaní.

Ako ušetriť za elektrinu, smart domácnosť
Zapojením inteligentného termostatu zvýšite komfort svojho obydlia, navyše ušetríte za vykurovanie.

Na optimalizáciu a zefektívnenie využívania súčasných elektrických spotrebičov vám pomôžu inteligentné zásuvky majúce hneď dve funkcie. Vďaka nim budete môcť ovládať spínanie zapojených spotrebičov podľa prednastaveného plánu, čím vám uľahčia rutinné úlohy, zároveň aj merať spotrebu energie odoberanú zariadeniami a odhaliť tak energetických žrútov. S inteligentnými zásuvkami môžete jednoducho ušetriť až desiatky eur ročne, investované peniaze sa vám preto rýchlo vrátia. 

Solárna energia

Jednou z možností, ako najviac ušetriť, je inštalácia solárnych panelov na strechu doplnená batériovým zásobníkom elektriny na vyrovnanie výkyvov spotreby. Touto možnosťou dosiahnete až samotnú energetickú nezávislosť, avšak nejde o najlacnejšiu záležitosť, ako sme si už povedali v predchádzajúcej kapitole. Avšak celá zložitá inštalácia si na seba zarobí v horizonte niekoľko málo rokov a potom už budete len využívať z nej vyplývajúce výhody.

Podľa aktuálnych podmienok môže maximálne rodinný dom získať 1 750 € na slnečné kolektory, 3 400 € na tepelné čerpadlo, 1 500 € na fotovoltické panely a 1 500 € na kotly na biomasu. Viac informácií sa dozviete na webe solarneslovensko.sk.

Alternatívou k fotovoltaike je fototermika, ktorá tiež využíva slnečné žiarenie, ale slúži iba na ohrev vody a vykurovanie. Medzi veľké výhody patrí práve oveľa vyššia účinnosť na vykurovanie domu a ohrevu vody, dlhšia životnosť panelov a nižšia obstarávacia cena, ktorá sa dá ďalej znížiť existujúcimi dotáciami.

Na druhej strane, fototermické panely vážia viac ako tie fotovoltaické, teda sa nehodia na všetky typy striech. Inštalácia samotná je navyše náročnejšia, okrem zaťaženia strechy musíte myslieť na výmenu rúrok za medené alebo nerezové vyhotovenie navyše opatrené izoláciou.

Doplnenie existujúcich produktov inými

Ono sa to nezdá, ale klasický stolný počítač je pekný žrút elektriny. Dokonca tak veľký, že niektorým náruživým hráčom môže pri dlhých zimných večeroch slúžiť ako malé výhrevné teleso. Na konzumáciu webového obsahu alebo sledovanie videí je preto lepšie si zaobstarať tablet, ktorý má citeľne nižšiu spotrebu energie. Navyše si oddelíte pracovný obsah od zábavy, a docielite tak aj lepšiu produktivitu.

Ako ušetriť za elektrinu, pec
Kachle na tuhé palivo zažívajú svoju renesanciu. V súčasnej dobe nemusíte kúriť síce veľmi výhrevným, no na emisie bohatým uhlím, ale môžete využiť ekologické brikety alebo pelety.

Vykurovať tento rok elektrinou obytné priestory vyjde dosť draho. Ak máte tú možnosť, kúpte si na vykurovanie pec. Okrem toho, že mimo vykurovacej sezóny budú skvele slúžiť ako bytový doplnok, postarajú sa teraz aj o skvelý tepelný komfort a ušetríte na nákladoch za elektrinu.

Mýty o úspore elektriny

Spotrebiče v stand-by režime spotrebúvajú elektrinu

Áno, je to síce pravda, ale táto spotreba je veľmi nepatrná. Podľa nariadenia Európskej únie č. 1275/2008 musia všetky výrobky vyrobené od roku 2013 spotrebovávať v stand-by režime menej ako 0,5 W.

To znamená, že ak by sme uvažovali 10 zariadení v domácnosti so spotrebou 0,5 W, výsledný odber by bol 5 W. Toto číslo vynásobíme počtom hodín za rok, 24 × 365. Vyjde nám spotreba 43 800 W/h, podelením 1 000 získame 43,8 kW/h. Ak budeme uvažovať 0,24 €/kWh, výsledná čiastka bude 10,51 €/rok, čo je úplne zanedbateľná hodnota, a kompletne vypínať spotrebiče dokonca vytiahnutím zo zásuvky nemá zmysel. Platí to aj o nabíjačkách na mobily a iné prenosné zariadenia.

Ako ušetriť za elektrinu, stand by režim
V prípade veľmi starých spotrebičov spotrebováva režim stand-by veľké množstvo energie, v prípade tých nových ale sotva postrehnuteľné.

Pokiaľ napriek tomu trváte na vyťahovaní sieťových káblov zo siete, kúpte si radšej predlžovací kábel so spínačom, ktorý navyše v prípade prepätia v sieti ochráni pripojené zariadenie.

LED žiarovky sú vždy úspornejšie

Platí to najmä pri dlhotrvajúcom svietení v obytných alebo priemyselných miestnostiach, ale v pivnici, v chodbe alebo inej málo používanej časti domu či bytu je lepšie sa stále spoliehať na klasickú vláknovú žiarovku. Keďže v týchto priestoroch svietite len krátky čas, veľa elektriny s úspornými žiarovkami neušetríte. Navyše, pri takých podmienkach aj klasická žiarovka vydrží veľmi dlho, pretože LED žiarovkám časté spínanie úplne nesvedčí.

i

V našom magazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Záverom je možné len dodať, že je správne a prirodzené znižovať svoju spotrebu energie, ale pokiaľ si chceme udržať určitú mieru komfortu a životnej úrovne, nikdy nedosiahneme nulový odber. Preto využívajte súčasné technológie čo možno najrozumnejšie, zbytočne nimi neplytvajte. Okrem dobrého pocitu vám poďakuje aj vaša peňaženka.

4,8 50×
SAMSUNG WW90T554DAE/S7 + 20 rokov záruka na motor
Parná práčka - s predným plnením, energetická trieda A, váž. spotreba energie 49 kWh/100 cyklov, váž. spotreba vody na cyklus 50 l, parný program, invertorový motor, hmotnostná automatika, odložený štart, rýchly program, displej, pridanie bielizne v priebehu prania, ovládanie mobilom, detská poistka a zvukový signál ukončenia programu, Eco Bubble a AddWash, 1400 ot./min pri odstreďovaní, rozmery 60 × 85 × 55 cm (Š×V×H)
538,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: SAWM030
4,6 35×
GORENJE WNHEI74SAS SteamTech + 15 rokov záruka na motor PowerDrive po registrácii
Úzka parná práčka - s predným plnením, energetická trieda A, váž. spotreba energie 45 kWh/100 cyklov, váž. spotreba vody na cyklus 42 l, parný program, invertorový motor, odložený štart, rýchly program a displej, 1400 ot./min pri odstreďovaní, rozmery 59,5 × 85 × 47 cm (Š×V×H)
309 € Cena s CashBack  Podrobnosti
329 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: GORPR050
BOSCH KGN39AIBT - Chladnička Doručenie na
predajňu zadarmo
4,8
BOSCH KGN39AIBT
Chladnička – s mrazničkou dole, energetická trieda B, objem chladničky 260 l, objem mrazničky 103 l, smer otvárania doprava, 5 políc, 3 priehradky v mrazničke, 2 chladiace okruhy, total No Frost, samorozmrazovacia mraznička, automatické odmrazovanie, displej, nulová zóna, LED osvetlenie, indikácia otvorených dverí chladničky, super chladenie, super mrazenie, twin Cooling, Multi-AirFlow, elektronické ovládanie teploty, rozmery 203 × 60 × 66,5 cm (V׊×H)
Super cena
952,90 € Ušetríte 33,50 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: BOCHL138
4,9 14×
BOSCH KGN36VICT
Chladnička – s mrazničkou dole, energetická trieda C, objem chladničky 218 l, objem mrazničky 103 l, smer otvárania doprava, 3 police, 3 priehradky v mrazničke, 2 chladiace okruhy, total No Frost, samorozmrazovacia mraznička, automatické odmrazovanie, displej, nulová zóna, LED osvetlenie, indikácia otvorených dverí chladničky, super chladenie, super mrazenie, twin Cooling, Multi-AirFlow, elektronické ovládanie teploty, rozmery 186 × 60 × 66,5 cm (V׊×H)
729 €
Na sklade 4 ks
Objednávací kód: BOCHL145
4,9
HOOVER HWP 610AMBC/1-S + 5 rokov záruka a 11 rokov záruka na invertorový motor po registrácii
Práčka - s predným plnením, energetická trieda A, váž. spotreba energie 51 kWh/100 cyklov, váž. spotreba vody na cyklus 51 l, parný program, invertorový motor, odložený štart, rýchly program, displej, automatické dávkovanie, ovládanie mobilom a detská poistka, 1600 ot./min pri odstreďovaní, rozmery 59,5 × 85 × 58 cm (Š×V×H)
498,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: HOOVPR019
AEG SoftWater L9FEC49SC - Parná práčka Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
AEG SoftWater L9FEC49SC + doživotná záruka na ökoinvertorový motor po registrácii
Parná práčka - s predným plnením, energetická trieda A, váž. spotreba energie 49 kWh/100 cyklov, váž. spotreba vody na cyklus 49 l, parný program, hmotnostná automatika, odložený štart, rýchly program, displej a detská poistka, Aqua stop, Fuzzy logic, SteamCare a SoftWater, 1400 ot./min pri odstreďovaní, rozmery 60 × 85 × 66 cm (Š×V×H)
1 229 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AEGPR010
4,4 32×
CANDY CSTG 47TME/1-S + 11 rokov záruka na invertorový motor po registrácii
Práčka - s vrchným plnením, energetická trieda B, váž. spotreba energie 52 kWh/100 cyklov, váž. spotreba vody na cyklus 42 l, invertorový motor, hmotnostná automatika, odložený štart, rýchly program, displej, ovládanie mobilom, detská poistka a zvukový signál ukončenia programu, 1400 ot./min pri odstreďovaní, rozmery 41 × 86 × 60 cm (Š×V×H)
338,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: CANPR105
4,9
BOSCH KGE49AWCA
Chladnička – s mrazničkou dole, energetická trieda C, objem chladničky 302 l, objem mrazničky 117 l, smer otvárania doprava, 5 políc, 3 priehradky v mrazničke, 2 chladiace okruhy, automatické odmrazovanie, LED osvetlenie, indikácia otvorených dverí chladničky, super chladenie, twin Cooling, elektronické ovládanie teploty, prázdninový režim, manuálna regulácia teploty, LowFrost, vínotéka, rozmery 201 × 70 × 65 cm (V׊×H)
Super cena
759 € Ušetríte 27,10 €
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: BOCHL103
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií