Reklamácia či vrátenie? AlzaPlus+

Ako vybrať 3D projektor

Zobraziť katalóg

3D projektory dokážu premietať obraz nielen v 2D, ale aj v 3D. Ide o trojrozmerný obraz, z ktorého postavy, ale aj predmety vystupujú. Získate dojem, akoby sa ocitli pred vami, a vy sa ich môžete dotknúť.

Ako vybrať 3D projektor
Výhody a nevýhody
 • Trojrozmerné premietanie filmov a hier
 • Zážitok ako v kine
 • Prehrávajú aj bežný 2D obsah
 • Súčasťou projektorov sú 3D okuliare
 • Vyššia cena

Otázky týkajúce sa výberu 3D projektorov

V čom sa líšia 3D projektory od bežného 2D projektora?

Štandardné 2D projektory premietajú dvojrozmerný obraz, kdežto 3D projektory nielen dvojrozmerný, ale aj trojrozmerný. Fungujú na podobnom princípe ako 3D monitory, len s tým rozdielom, že je obraz premietaný na projekčné plátno alebo stenu. 3D projektory podporujú aj konverziu 2D obrazu na 3D.

Trojrozmerný obraz si najlepšie užijete pri sledovaní filmov a hraní hier. V 3D premietajte v zatemnených miestnostiach, pretože v tomto režime klesá svetelný výkon.

Čo potrebujem, aby som mohol sledovať obsah v 3D?

Nutný je 3D projektor a 3D aktívne okuliare, alebo dva projektory a pasívne okuliare. Vďaka funkcii konverzie z 2D na 3D nie je nevyhnutný 3D obsah.

Aký je rozdiel medzi DLP 3D a Nvidia 3D Vision?

Projektory s označením DLP 3D využívajú DLP technológiu s možnosťou 3D. Oproti tomu Nvidia 3D Vision je herný kit od spoločnosti Nvidia, ktorý sa skladá zo stereoskopických okuliarov a ovládačov, ktoré umožnia stereoskopické videnie pri hraní akejkoľvek Direct3D hry. Technológia spočíva vo vytváraní ilúzie hĺbky pomocou mnohonásobného zobrazenia 2D obrázkov.

Aký je rozdiel medzi natívnym a maximálnym rozlíšením obrazu?

Natívne rozlíšenie predstavuje najvyššiu kvalitu obrazu, ktorú projektor dokáže premietnuť. Každé iné rozlíšenie ako natívne znamená zhoršenie kvality. Väčšina projektorov pritom dokáže premietať iba v natívnom rozlíšení, ak má teda napríklad obraz z počítača iné rozlíšenie, projektor ho prevedie do natívneho. Následný obraz je už ale do istej miery deformovaný. Maximálne rozlíšenie je také rozlíšenie, ktoré ešte projektor dokáže previesť do natívneho.

Aký je rozdiel medzi technológiami DLP a LCD?

Rozdiely medzi týmito dvoma technológiami sa prejavovali najmä v minulosti, dnes už je kvalita premietania dvoch takých projektorov v rovnakej cenovej hladine porovnateľná.

DLP projektory poskytujú vysokokvalitné farebné podanie, dobrý kontrast a čiernu farbu. Majú buď halogénovú lampu, alebo LED diódy. V prípade týchto projektorov môžu niektorí ľudia pociťovať tzv. dúhový efekt. LCD projektory sa vyznačujú aj veľmi dobrou farebnosťou, ale nižším konstrastem než ich náprotivok. Menej dokonalé je aj zobrazenie čiernej farby a celková presnosť a stálosť farieb.

K čomu všetkému možno pripojiť 3D projektor?

Projektory sa pripájajú nielen k notebooku a počítaču, ale aj k ďalším zariadeniam.

Konektivita projektorov

VGA (D-Sub) – prenos analógového obrazového signálu.
HDMI – prenos digitálneho obrazového aj zvukového signálu.
DVI – prenos digitálneho obrazového aj zvukového signálu.
USB – na projektore si prehráte prezentáciu, v prípade niektorých film, video a pod. z flash diskov.

Vďaka možnosti pripojenia k sieti prehráte obsah uložený na miestnej sieti alebo na internete.
RJ45 (LAN) – káblové pripojenie a premietanie videa, prezentácií a ďalšieho obsahu dostupného na sieti.
WiFi – bezdrôtové pripojenie a premietanie multimédií na sieti.

3D projektory

 • 3D filmy aj hry
 • Konverzia z 2D na 3D
 • Súčasťou sú 3D okuliare
3D projektory

Čo je dôležité pri výbere 3D projektora?

Rozlíšenie

Rozlíšenie a optimálna pozorovacia vzdialenosť

Natívne rozlíšenie sa odvíja od základného rozlíšenia obrazového prvku (DMD čip pri DLP projektoroch, LCD panel pri LCD projektoroch). Projektory však okrem základného rozlíšenia dokážu zobraziť aj rozlíšenie nižšie alebo vyššie ako natívne. Kvalitatívne však na tom bude obraz horšie, aj keď to ľudské oko nemusí postrehnúť. Optimálna pozorovacia vzdialenosť sa odvíja od natívneho rozlíšenia. Čím bližšie sedíte pri plátne či stene, tým vyššie rozlíšenie by malo byť. Pri príliš malom rozlíšení by vám obraz rušila prílišná viditeľnosť mriežky s obrazovými bodmi.

Optimálny formát zobrazenia je, keď má projekčné plátno rovnaký fyzický pomer strán, ako je natívne rozlíšenie projektora.

Projekčná vzdialenosťUhlopriečka obrazuVhodné natívne rozlíšenie
2 m1 – 1,6 mHD alebo vyššie
3 m1,6 – 2,4 mHD alebo vyššie
4 m2 – 3,2 mFull HD alebo vyššie
5 m2,5 – 4 mFull HD alebo vyššie

Prečítajte si, aký je rozdiel medzi natívnym a maximálnym rozlíšením projektora.

Technológia premietania

Technológia premietania

DLP projektory vynikajú kvalitou farebného podania a dobrým kontrastom s výraznou čiernou farbou. Na rozdiel od LCD projektorov sa nemusia čistiť od prachu, sú teda menej náročné na údržbu. Naopak nevýhodou je dúhový efekt, ktorý niekedy môže vznikať na plátne za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi. Ide však o efekt, ktorý nepociťuje každý.

 • S halogénovou lampou majú väčšie rozmery, vyššiu svietivosť a vyššiu spotrebu ako projektory s LED diódami.
  S LED diódami (LED projektory) sú spravidla menšie, majú nižšiu spotrebu, ale aj nižšiu svietivosť ako projektory s halogénovou lampou.

LCD projektory majú veľmi dobrú farebnosť, vysokú životnosť, ponúkajú však nižší kontrast než DLP projektory. O niečo horšie zobrazujú čiernu farbu a menej kvalitná je aj celková presnosť a stálosť farieb. Sú tiež náročnejšie na údržbu, niektoré modely disponujú prachovým filtrom, ktorý je potrebné občas vyčistiť.

Svetelný tok

Svetelný tok (svietivosť)

Svetelný tok sa udáva v lúmenoch (lm) a ovplyvňuje výsledný jas premietaného obrazu. Výrobcom udávané hodnoty sú maximálne, pri bežnom režime sú nižšie. Dôležitá je miera okolitého osvetlenia. Ak je miestnosť dôkladne zatemnená, nároky na svietivosť projektora klesajú.

 • Do 2 000 lm – projektor  je vhodný do úplne zatemnených miestností s minimálnym osvetlením.
  2000 – 3 000 lm – vhodné skôr do menej presvetlených miestností.
  Nad 3 000 lm – poskytne veľmi dobre viditeľnú projekciu aj pri dennom svetle.

Hlučnosť

Hlučnosť

Hlučnosť pri projektoroch vytvára ventilátor, ktorý chladí telo projektora. Čím menšia miestnosť, tým je žiaduci tichší projektor. Prijateľná je hodnota do 30 decibelov.

Užitočné funkcie a vlastnosti

Užitočné funkcie a vlastnosti

Diaľkové ovládanie možní obsluhu aj nastavenie zariadenia z druhej strany miestnosti.
Korekcia lichobežníkového skreslenia vyrovnáva premietaný obraz tak, aby nebol deformovaný, keď počas projekcie nie je projektor umiestnený kolmo k plátnu, ale premieta zo strany, z výšky a pod.
Zoom – zmení veľkosť obrazu bez nutnosti hýbať s projektorom.
PiP (Picture in Picture) – premietanie dvoch obrazov (video alebo fotografie) vedľa seba z dvoch rôznych zdrojov.
Integrovaná batéria umožní prevádzku bez zásuvky aj niekoľko hodín.
Vstavaný reproduktor postačí na základné ozvučenie, ak na mieste nie sú externé debničky. Náročnejším odporúčame niektorú zo zostáv domáceho kina.

Slovník pojmov – projektory

Korekcia lichobežníkového skreslenia

Korekcia lichobežníkového skreslenia eliminuje deformáciu v prípade, že projektor nie je umiestnený v strede zobrazovacej plochy, ale premieta zo strany, zhora alebo zospodu.

FOV

Field of view, čiže zorné pole. Ide o uhol zvieraný medzi našimi očami a premietaným obrazom. Čím bližšie sme k obrazu a čím väčšia je uhlopriečka, tým je uhol väčší a naopak.

PiP

Picture in picture, čiže obraz v obraze, je premietanie dvoch obrazov (video alebo fotografia) vedľa seba z dvoch rôznych zdrojov.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií