PET AD homeoffice

Ako vybrať čističku vzduchu?

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Ste citliví na vzduchom roznášané častice vo vzduchu a prach, plesne či pele vám spôsobujú alergie a dýchacie ťažkosti? Investícia do čističky vzduchu sa vám oplatí, a to aj v prípade, že máte doma novorodenca, domáce zviera alebo žijete v rušnom meste. Čističky vzduchu pomáhajú zvyšovať kvalitu vzduchu, ktorý denne dýchame, a môžu výrazne prispieť k zlepšeniu zdravia celej vašej rodiny.

Ako vybrať čističku vzduchu

Niekoľko tipov pri výbere čističky vzduchu

  1. Pri výbere čističky vzduchu je kľúčová veľkosť miestnosti – vo väčších miestnostiach musí čistička disponovať vyšším vzduchovým výkonom

  2. Ak v tejto miestnosti budete tiež spať, zamerajte sa na hlučnosť čističky, ktorá by v noci nemala presiahnuť 30 dB

  3. Rozhodnite sa, aký druh nečistôt by mala čistička primárne zachytiť

  4. Prejdite si našu ponuku. Rôzne funkcie a vlastnosti sa odvíjajú od ceny čističky vzduchu

  5. Senzor znečistenia filtra pomáha šetriť peniaze, pretože sám odhalí, kedy je naozaj potrebné filter vymeniť

  6. Niektoré čističky ponúkajú viac výkonnostných stupňov, čo má najmä pri celodennom používaní pozitívny vplyv na jej spotrebu

Základné parametre pri výbere čističky vzduchu

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon je parameter, ktorý by mal zodpovedať miestnosti, v ktorej sa bude čistička vzduchu nachádzať. Vzorec na jeho výpočet je: plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5. Výsledkom je potrebný výkon čističky v m3/h. V prípade alergikov treba vyšší výkon, preto číslicu 2,5 zameňte za číslo 4.

Hlučnosť

Aby čistička vzduchu plnila svoju funkciu, mala by sa používať pravidelne a často. Preto je parameter hlučnosti veľmi dôležitý. Hlučnosť je zvyčajne priamo závislá od výkonu a pokiaľ chcete výkonnú čističku cez deň, ale používať ju chcete aj v noci, odporúčame zvoliť model s možnosťou regulácie výkonu. V noci by hlučnosť čističky nemala prekročiť 30 dB (A).

Spotreba energie

Spotreba elektrickej energie pri čističkách vzduchu zvyčajne závisí od ich príkonu. Asi najčastejšie sa môžeme stretnúť s príkonom 30 – 60 W, čo možno považovať za optimálnu hodnotu. Zvyčajne platí: čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba energie. Ale čím nižší príkon, tým zase slabší výkon čističky vzduchu. Úlohu môžu hrať tiež rôzne výkonnostné stupne a módy alebo druh použitého filtra. Napríklad čistička vzduchu s HEPA filtrom je síce účinnejšia ako iné typy, ale jej používanie spotrebováva viac elektriny. Pre vašu ešte lepšiu predstavu môžeme spotrebu čističky vzduchu všeobecne prirovnať k spotrebe žiarovky, s ktorou svietime v domácnosti.

Rozmery a dizajn

Pokiaľ plánujete čističku presúvať medzi miestnosťami, mala by mať kolieska a kompaktné rozmery na jednoduché premiestnenie. Aby mohla čistička vzduchu pracovať naozaj efektívne, mala by byť ideálne blízko stredu miestnosti, kde jej v čistení nebude brániť nábytok, rastliny ani dekorácie. Pochopiteľne ju nemožno zakryť ani schovávať, keď je v prevádzke. Z tohto dôvodu je dôležitý nielen jej výkon, ale aj dizajn, ktorý by mal korešpondovať s vaším interiérom a štýlovo ho doplniť.

Náročnosť na údržbu

Niektoré modely disponujú umývateľnými filtrami, kde sú náklady na údržbu výrazne nižšie. Pri ostatných modeloch je treba pravidelne dokupovať nové filtre, ktoré zabezpečia správny chod čističky. Modely so senzorom znečistenia filtra šetria peniaze, pretože poznajú, kedy je naozaj potrebné filter vymeniť.

Ostatné doplnkové funkcie

Pri výbere čističky vzduchu si všímajte aj ďalších užitočných funkcií:

Typy čističiek vzduchu

Čističky vzduchu s HEPA filtrom

  • Zachytávajú pevné častice, baktérie, vírusy, plesne, alergény
  • Účinnosť zachytenia prachu je takmer 100 %
  • Zaistia naozaj čistý a dobre dýchateľný vzduch
  • Ideálne pre alergikov, malé deti a starších ľudí

Filter HEPA funguje na mechanickom bariérovom princípe zachytávania častíc, čo je vhodný typ filtrácie pre alergikov a jedincov citlivých na drobné vzduchom roznášané čiastočky vo vzduchu. Patria medzi najdokonalejšie filtre na čistenie vzduchu.

Výhody a nevýhody
  • Vysoká, takmer 100 % účinnosť
  • Dlhá životnosť
  • Nedochádza k úniku kontaminovaných častíc
  • Zlepšujú domáce prostredie
  • Znižujú zaťaženie organizmu
  • V domácnosti sa zníži nutnosť utierania prachu
  • HEPA filter nutné pravidelne meniť
Čističky vzduchu s vodným filtrom

Čističky vzduchu s vodným filtrom

  • Zachytávajú prach a mikróby
  • Účinnosť zachytenia prachu 50 – 70 %
  • Pomáhajú zvlhčiť vzduch
  • Hodia sa najmä v zimných mesiacoch

Vodný filter funguje na princípe zachytávania nečistôt na vodnej hladine. Vďaka obsahu vody navyše zvlhčujú vzduch, čo ocenia najmä ľudia s dráždivým kašľom a astmatici.

Výhody a nevýhody
  • Fungujú zároveň ako zvlhčovač
  • Zlepšujú domáce prostredie
  • Vhodné pre astmatikov
  • Niektoré obsahujú ionizátor, ktorý ešte účinnejšie odstraňuje koncentráciu nečistôt z ovzdušia
  • Nehodia sa pre alergikov
  • Nižšia účinnosť
  • Nutné pravidelné čistenie a údržba (kvôli vodnému kameňu)

Najčastejšie otázky pri výbere čističky vzduchu

Kam čističku vzduchu správne umiestniť?

Čističky sa vyrábajú vo vyhotovení na zem alebo na policu. Čistý vzduch by mal v ideálnom prípade prúdiť smerom k miestam, kde sa zdržujete najčastejšie (stred miestnosti, pracovný stôl a pod.). Čističku neumiestňujte na zem, ak by čistý vzduch mal prúdiť príliš nízko, ani k stropu. Čistička by mala mieriť do voľného priestoru, bez barikád, neodporúčame umiestnenie pri oknách, ani pri dverách.

Ako často a na ako dlho je nutné čističku púšťať na dosiahnutie maximálneho efektu?

Čistička vzduchu by mala byť zapnutá ideálne v uzavretom priestore (zatvorené okná aj dvere bez ventilácie). Spustenie čističky na menej ako hodinu nie je účinné, odporúčajú sa 2 – 3 hodiny denne, v prípade alergikov, fajčiarov a zvierat v miestnosti aj dlhšie. Čistička by mala byť zapnutá pri pobyte osôb v miestnosti.

Aké funkcie navyše môžu čističky vzduchu ponúkať?

Medzi bežné funkcie patrí časovač, kedy môžete nastaviť, aby čistička bola zapnutá iba po dobu potrebnú na vyčistenie vzduchu. Ak nevetráte celý deň, nie je nutné mať čističku zapnutú nonstop. Ďalšou oceňovanou funkciou je regulácia výkonu, ktorú využijete v noci, kedy tým znížite hlučnosť pracujúcej čističky. Lepšie modely disponujú tiež indikátormi kvality ovzdušia, na základe ktorých môžete plánovať ich zopnutie, prípadne samotná čistička môže svoj výkon regulovať na základe týchto informácií. V neposlednom rade je užitočnou funkciou detektor znečistenia a zanesenia filtrov.

Čo je to ionizácia?

Ionizácia je pomerne častá funkcia pri niektorých čističkách vzduchu, ktorá pomocou elektrického výboja ionizuje vzduch. Dostatok tých iónov zlepšuje dýchanie, a tým aj okysličenie krvi, tiež má vplyv na ľudskú psychiku. Okrem toho ionizácia pomáha v čistení vzduchu. Jednotlivé nečistoty sa na seba nabaľujú a vytvárajú zhluky v podobe prachu, ktorý je potom eliminovaný čističkou vzduchu na základe iného filtra (napr. HEPA).

Existujú čističky vzduchu s kombináciou filtrov?

Na trhu dnes nájdete najčastejšie čističky vzduchu, ktoré kombinujú aspoň dva a viac rôznych filtrov pre väčšiu účinnosť. Najčastejšie ide o obľúbený a účinný HEPA filter na zachytenie pevných nečistôt s UV lampou, ktorá ničí baktérie a vzduch tak sterilizuje. Najlepšie čističky na trhu ponúkajú až 7 rôznych filtrácií na perfektný výsledok.

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií