AD homeoffice PET

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Elektrické kolobežky sú klasické kolobežky, len poháňané elektrickým motorom. Rýchlo a bez námahy vás dopravia kamkoľvek v mestskom prostredí a niektoré modely aj v ľahšom teréne. Rýchlosť ovládate ako na motocykli. A keď vám dôjde batéria, na vybraných modeloch môžete jednoducho pokračovať pomocou obyčájného odrážania nôh. Ako vybrať elektrickú kolobežku, je ale občas tvrdý oriešok. Tento sprievodca vám s tým pomôže.

Jazda na elektrickej kolobežke
Výhody a nevýhody
  • Ideálne na dopravu po meste
  • Môžu poslúžiť aj na výlety až do 40 km
  • Nevyžadujú toľko námahy
  • Sú rýchlejšie ako klasické kolobežky
  • Na niektorých sa dá pohybovať aj odrazom nohy
  • Závislosť od batérie
  • Nevhodné na šport

Časté otázky pri výbere elektrickej kolobežky

Akú elektrickú kolobežku vybrať na cestovanie po meste?

Na dopravu po meste sa hodí veľká väčšina elektrických kolobežiek. Pokiaľ však viete, že s kolobežkou budete jazdiť MHD, hlavným aspektom na výber kolobežky by pre vás mala byť jej skladnosť. Porozmýšľajte aj nad svojou fyzickou zdatnosťou. Na prenášanie po ulici určite oceníte ľahšie kolobežky, vyberajte teda modely do 10 kg.

Od koľkých rokov môžem na elektrických kolobežkách jazdiť?

Žiadne oficiálne obmedzenie neexistuje. Výrobcovia však pri svojich produktoch väčšinou uvádzajú odporúčaný vek, ktorý v prípade kolobežiek s nižším výkonom začína na 13 rokoch. S vyšším výkonom motora, samozrejme, stúpa aj odporúčaný vek.

Kde smú elektrické kolobežky jazdiť?

Pre elektrické kolobežky platia rovnaké zákony ako pre bicykle. Elektrická kolobežka bez vodičského preukazu tak pre vás nie je žiadny problém, rovnako tak eklektická kolobežka na ceste. V mnohých prípadoch uvidíte kolobežky na chodníku, kde ju ale podľa zákona smiete len viesť. Pre prístup do peších zón a na cyklotrasy musia kolobežka spĺňať niektoré kritériá, dôležitá je maximálna rýchlosť nepresahujúca 25 km/h a obmedzenie výkonu, ten zase nesmie presahovať tisíc wattov.

Musím mať nejakú povinnú výbavu podobne ako na bicykli?

Áno. Každý jazdec do 18 rokov musí nosiť prilbu. Každá elektrická kolobežka by tiež mala mať predné biele a zadné červené svetlo. Niektoré kolobežky majú svetla od výroby, na iné je nutné ich dokúpiť.

Môžem na elektrickej kolobežke jazdiť aj bez batérie?

Áno, odrážať sa nich môžete ako na bežnej kolobežke. Kvôli odporu vám to však pôjde horšie. Navyše kolobežky vybavené iba elektromagnetickou brzdou nebudú bez prúdu brzdiť. Aj na to však niektorí výrobcovia myslia, a tak kombinujú elektromagnetické a mechanické brzdy.

Elektrické kolobežky

  • Vhodné ako na cestu do práce, tak aj na zábavu
  • Rôzne modely s rozmanitými vlastnosťami
  • Pre dospelých aj deti od 13 rokov

Dôležité parametre

Využitie kolobežky

Využitie elektrických kolobežiek

  • Elektrické kolobežky do mesta

Mestské elektrické kolobežky môžu mať menšie kolieska, vďaka ktorým je stroj pohyblivejší a lepšie sa ovláda. Šikovne prejdete aj úzkymi uličkami, po chodníku a lepšie sa vyhnete chodcom. Na jazdu po klasickom chodníku tiež môžete bez problémov zvoliť pevné kolieska z polyuretánu.

Výkon motora elektrokolobežiek do mesta nemusí byť veľmi vysoký, pretože v meste je príliš rýchla jazda nevhodná. Mnohým používateľom stačia modely do 350 W. Elektrické kolobežky do mesta sú ľahšie a množstvo modelov sa dá zložiť, čo sa hodí napr. pri jazde MHD.


  • Elektrické kolobežky na výlety

Kolieska na elektrických kolobežkách na výlety už môžu byť už väčšie, pretože zrejme budete často jazdiť po cykloceste, prípadne po ceste, a tam už sa jazdí rýchlejšie. Pre väčšiu bezpečnosť a na pohodlnú jazdu zvoľte radšej gumové kolieska. Výlet zvyčajne trvá dlhšie a aj menšie trasenie na pevných kolieskach by vám mohlo po nejakej dobe začať vadiť. Gumové nafukovacie kolieska vám zaistia komfortnú jazdu, aj keď nepôjdete po úplne hladkom asfalte. Lepšie navyše jazdia aj náročnejším terénom, ako sú napríklad štrk a piesok.

Na výlety sú vhodnejšie elektrické kolobežky s motorom s výkonom aspoň 350 W. Mimo mesto sa vám určite stane, že niekde pôjdete do väčšieho kopca a slabšie elektrické kolobežky by to nemuseli zvládnuť.

  • Elektrické kolobežky na zábavu

Elektrické kolobežky len tak na zábavu vyžadujú žiadny veľký dojazd ani výkon. Zvoliť môžete z modelov s menšou kapacitou batérie, čím dosiahnete aj menšiu hmotnosť. Tieto typy kolobežiek sú najlepšie, ak chcete svojmu dieťaťu nejakú elektrickú kolobežku kúpiť „na hranie“.

Výkon motora

Výkon motora

  • Do 100 W – elektrické kolobežky vhodné pre menšie deti.
  • Do 350 W – vhodné pre stredne náročných jazdcov a používateľov často sa pohybujúcich po meste.
  • Nad 350 W – tieto elektrické kolobežky odporúčame náročným jazdcom, ktorí chcú jazdiť vyššou rýchlosťou.

Elektrické kolobežky s väčším výkonom motora vyvinú vyššiu maximálnu rýchlosť. Z tohto dôvodu svojim deťom, a tiež sebe, ak nemáte dostatok skúseností, kupujte skôr menej výkonné modely. Rýchlosť by nikdy nemala byť vyššia, než schopnosti jazdca umožňujú.


Tip: Výkonné elektrické kolobežky lepšie zvládnu jazdu do kopca. Ak sa teda budete často pohybovať v hornatejšom teréne, vyberajte silnejšie modely.

Dojazd

Dojazd na jedno nabitie batérie

Dojazd sa v prípade elektrických kolobežiek spravidla pohybuje v rozmedzí 10 a 40 km. Niektorí výrobcovia dojazd uvádzajú aj v minútach. Kolobežku podľa dojazdu vyberajte najmä vtedy, ak vám bude slúžiť predovšetkým ako dopravný prostriedok a nie len na zábavu. Aj keď niektoré modely možno poháňať aj odrazom nohy, pri rannej jazde do práce určite nechcete, aby vám došla batéria. Avšak pri bláznení pred domom, na parkovisku a pod. pravdepodobne vybitá batéria nebude takým problémom.

Dojazd sa odvíja najmä od kapacity batérie. Jej výdrž na jedno nabitie môžete predĺžiť nasledovne:

  • Jazdite mierne a pomalšie, nie agresívne a príliš rýchlo
  • Jazdite v rovinatom, nie kopcovitom teréne
  • Nevozte so sebou žiaden, prípadne len čo najľahší náklad
  • Vyhnite sa veternému počasiu a mokrej vozovke po daždi
  • V prípade nafukovacích koliesok ich majte dostatočne nahustené
Veľkosť koliesok

Veľkosť koliesok

S väčšími kolieskami pôjdete rýchlejšie, kolobežka sa však bude horšie ovládať. Je teda potrebné si uvedomiť, kde budete s kolobežkou jazdiť a mať na pamäti, že na chodníku alebo cykloceste nie ste sami. Aj skúsený jazdec totiž môže mať s väčšími kolieskami problém, čím vzniká riziko ohrozenia chodcov. Pre menej skúsených teda odporúčame kolieska s veľkosťou 5 – 6,5", kolobežky s väčšími kolieskami sú vhodné skôr pre zdatných a skúsených jazdcov.

Materiál koliesok

Materiál koliesok

Materiál koliesok má nielen v prípade obyčajných, ale aj elektrických kolobežiek veľký vplyv na rýchlosť a pohodlie počas jazdy.

  • Pevné kolieska sa vyrábajú z polyuretánu, ktorý poznáme napríklad z kolieskových korčúľ. Hlavnou výhodou pevných koliesok je, že nevyžadujú dofukovanie a nemožno ich prepichnúť. Ucítite však každý menší hrbolček či kamienok. Po ich opotrebovaní sa navyše musia vymeniť celé kolieska.
  • Gumové kolieska sa síce musia nafukovať a hrozí ich prepichnutie, jazda s nimi je však značne komfortnejšia. Prejdete aj menšie prekážky bez väčších problémov a hrbolčeky prakticky neucítite. Pri opotrebovaní navyše stačí vymeniť len plášť, nie celé kolieska. Elektrické kolobežky s gumovými kolieskami bežne bývajú trochu drahšie ako elektrické kolobežky s pevnými kolieskami.

Tip: Niektorí výrobcovia volia kompromis, keď predné koliesko je gumové a zadné pevné.

Konštrukcia

Konštrukcia kolobežky

Kolobežka by mala spĺňať isté podmienky aj z hľadiska samotnej konštrukcie. Rám elektrické kolobežky by mal byť v prvom rade pevný a bezpečný. Keď tieto podmienky spĺňa, ďalšie vlastnosti sú už čisto pre vaše pohodlie.

  • Materiál – kolobežky sú najčastejšie vyrábané z pevného a ľahkého duralu, prípadne z ťažšej ocele. Tieto materiály sú veľmi pevné a bezpečné a mali by byť tými, ktoré hľadáte v prvom rade. Ak viete, že kolobežku budete často prenášať, nájdite si takú, ktorá je z duralu. Nebude taká ťažká a iný materiál je rozhodne lepšia voľba než menšia kapacita batérie, ak chcete, aby bola kolobežka ľahšia.
  • Možnosť skladania oceníte, ak kolobežku často prenášate, alebo ju, naopak, veľmi nepoužívate a chcete ju niekde uskladniť. Zložením dostanete elektrickú kolobežku s menšími rozmermi a možno ju tak lepšie držať napríklad v MHD.
  • Protišmyková úprava je veľmi užitočný bezpečnostný prvok. Často sa vám môže stať, že máte mokrú podrážku a pošmyknutie na stúpadle by vám mohlo privodiť nepekné zranenie.
  • Nosnosť je ďalší údaj, ktorý by ste mali dodržiavať a mať ho na pamäti. Tiež si uvedomte, že ak jazdíte s ťažkým batohom na chrbte, pridá vám niekoľko kilogramov navyše, čím sa môžete hravo dostať cez limit.
Ďalšie technológie

Ďalšie vlastnosti a technológie elektrických kolobežiek

Elektrické kolobežky ponúkajú aj nejednu technológiu a funkciu pre tých, ktorí chcú niečo navyše.

  • Niektoré kolobežky možno prepojiť s telefónom, vďaka čomu si môžete zmerať prejdenú vzdialenosť, alebo kolobežku dokonca priamo riadiť.
  • Populárnou technológiou je rekuperácia, ktorá prebytočnú energiu z bŕzd vracia späť do batérie. Ak často a dlho brzdíte, môžete ušetriť pár kilometrov. Ak však jazdíte prevažne plynule, táto technológia nebude mať pre vás taký význam.
  • Tempomat využijete na dlhých cestách. Po nejakej dobe vás totiž začnú bolieť ruky, a tak je príjemné len stlačiť tlačidlo a dopriať im aspoň trochu odpočinku. Tempomat totiž udržiava nastavenú rýchlosť za vás.

Slovník pojmov – Elektrické kolobežky

Protišmyková úprava

Protišmyková úprava je bezpečnostným prvkom nielen kolobežiek. Na stúpadlo je pridaný protišmykový materiál, väčšinou guma, prípadne špeciálne kovy, ktorý zabraňuje pošmyknutiu. Nemusíte sa tak báť úrazu, ak máte napríklad mokré topánky.

Prepojenie elektrickej kolobežky s telefónom

Niektorí výrobcovia elektrických kolobežiek ponúkajú možnosť stiahnuť si aplikáciu na ovládanie kolobežiek samotných. Vďaka nej môžete potrebné sledovať najazdenú trasu, nastaviť rýchlosť kolobežky alebo ju zamknúť.

Rekuperácia

Pri brzdení vzniká energia, ktorá by za normálnych okolností prišla nazmar. Proces rekuperácie z tejto pohybovej energie opäť utvorí elektrickú energiu, ktorú buď vracia priamo späť do motora, alebo do akumulátorov.

Tempomat

Táto funkcia je známa z automobilov a teraz sa objavuje aj v prípade elektrických kolobežiek. Tempomat sám udržiava nastavenú rýchlosť a vy tak môžete dopriať odpočinok unaveným rukám pri dlhých cestách.


Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií