P&G MS v hokeji_CZ

Ako vybrať herný PC

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Herné počítače sú navrhnuté tak, aby poskytovali čo najvyšší grafický výkon. Čo by mal kvalitný herný PC obsahovať, na čo sa pri jeho výbere zamerať a čoho sa naopak vyvarovať? Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke herných počítačov a vybrať ten najlepší. 

Ako vybrať herný počítač

Niekoľko tipov na výber herného počítača

  1. Vopred si premyslite, či budete na PC hrať aktívne, alebo len príležitostne.

  2. Počas výberu herného PC pamätajte nielen na hry súčasné, ale aj na tie budúce.
  3. Pokiaľ chcete na jednom PC zároveň hrať aj pracovať, vyberajte z herných PC, nie z kancelárskych zostáv.
  4. Ujasnite si, koľko chcete do herného PC investovať. Ceny jednotlivých modelov sa líšia aj o niekoľko stoviek EUR.

  5. Pri nákupe herného PC nezabudnite na finančnú rezervu na monitor a ďalšie príslušenstvo.

Základné parametre na výber herného počítača

Výkonná herná grafická karta

Grafická karta je väčšinou najdrahší, ale súčasne najdôležitejší komponent herného počítača. Určuje totiž jeho grafický výkon. Výber grafickej karty by mal zodpovedať vašim nárokom na plynulosť, úroveň grafických nastavení a rozlíšenia hier. Ideálne je vždy voliť z grafických kariet poslednej generácie. Získate tým istotu, že za svoje peniaze dostávate najlepšiu dostupnú technológiu. Trh s grafickými kartami si rozdeľujú dvaja hlavní hráči – NVIDIA a AMD v pomere približne 80 ku 20 percentám.

Pamäť

S rastúcou kapacitou pamäte rastie tiež výkonnostný potenciál grafickej karty. V prípade lacnejších modelov možno stále vídať kapacity ako 2 alebo 4 GB, za ideál však považujeme čokoľvek od 6 GB vyššie. Kapacity pamätí v grafických kartách najvyššej triedy môžu dosahovať pokojne aj 16 alebo 24 GB. Pamäť priamo neurčuje výkon grafickej karty, pri výbere však môže zastávať významnú funkciu.

NVIDIA

NVIDIA je na trhu s grafickými kartami líder. V herných počítačoch sú karty tohto výrobcu veľmi rozšírené, pretože pokrývajú celé spektrum výkonnostných a cenových kategórií.

  • Grafické karty NVIDIA GeForce GTX – ide o starší modelový rad, ktorý po stránke výkonu stačí pre menej náročných hráčov maximálne vo Full HD rozlíšení.

  • Grafické karty NVIDIA GeForce RTX – s grafickými kartami GeForce RTX 30 v kombinácii s technológiou DLSS, ktorú poháňa umelá inteligencia, si zahráte tie najväčšie herné hity súčasnosti ako nikdy predtým. Ray tracing sa vďaka fyzikálne presnému správaniu svetla v reálnom čase postará o dychberúcu vizuálnu kvalitu aj v tých najnáročnejších hrách. Kľúčovú úlohu v ponuke hrajú predovšetkým GeForce RTX 3060, GeForce RTX 3070 Ti alebo GeForce RTX 3080 Ti. Najvýkonnejší model v podobe GeForce RTX 3090 potom volia tí úplne najnáročnejší hráči a streameri.

AMD

Pretože má AMD dramaticky nižší podiel v predaji grafických kariet, útočí predovšetkým nižšou cenou. Zaujímavosťou je fakt, že moderné herné konzoly (PlayStation 5 aj Xbox Series S/X) sú kompletne postavené na komponentoch od AMD. To dáva do budúcnosti celkom veľkú šancu, že značná časť hier bude skvele optimalizovaná práve pre AMD karty.

  • Grafické karty AMD Radeon RX 6000 – ide o rad grafických kariet, do ktorého spadajú kľúčové herné produkty od AMD. Zahŕňa nielen modely so slabším výkonom, ale aj tie vyložene nabité na hranie až v 4K rozlíšení. Orientujte sa podľa číselného označenia, kedy taký Radeon RX 6900 XT ponúka najvyšší výkon v rámci ponuky AMD.

Výkonný procesor

Podľa triedy herného počítača môžeme rozdeliť aj triedy procesorov na nižšiu, strednú, vyššiu a najvyššiu. Procesor má na plynulosť hier menší vplyv než grafická karta, musí byť však dostatočne výkonný, aby ju nebrzdil. Silná grafika a slabý procesor nebudú fungovať dobre, rovnako ako nebude dobre fungovať slabá grafika so silným procesorom. Oba komponenty musia byť v perfektnej rovnováhe, aby sa dosiahol čo najlepší pomer ceny a výkonu. Z rovnakého dôvodu je zvyčajne dobré vyberať procesor poslednej generácie.

Intel

Intel patrí k absolútnej špičke medzi svetovými technologickými spoločnosťami a drží najväčší podiel trhu s počítačovými procesormi.

  • Intel Core i3 – nižšia trieda procesorov Intel. Posledná generácia nemá problém ani so súčasnými hrami, v pomerne blízkej budúcnosti by však mohla predstavovať výkonnostný strop.

  • Intel Core i5 – zlatá stredná cesta v podaní procesorov Intel. Modely tohto radu poskytujú za rozumnú cenu dostatok výkonu na všetky súčasné aj budúce hry.

  • Intel Core i7 – rad reprezentujúci vyššiu triedu. Procesory Intel Core i7 si poradia s akýmkoľvek herným titulom, a navyše im ešte zostane dostatok výkonu, napríklad na online streamovanie.

  • Intel Core i9 – najvyššia trieda Intel procesorov. Hodí sa predovšetkým do pracovných staníc. Výkonnostný nárast v hrách totiž nie je oproti radu i7 znateľný, cenový však áno.

AMD

AMD je druhým najväčším výrobcom počítačových procesorov. Je to prakticky jediný veľký konkurent Intelu. V roku 2017 sa AMD prebralo a postupne technologicky predbehlo Intel. Výsledkom bolo vydanie nových radov AMD Ryzen, ktoré si s konkurenciou v ničom nezaostávajú.

  • AMD Ryzen 5 – toto je pre zmenu zlatá stredná AMD cesta. Výkonnostné a cenové zaradenie opäť zodpovedá procesorom Core i5 od Intelu.

  • AMD Ryzen 7 – procesory AMD vyššej triedy. Majú dostatok výkonu na súčasné a budúce hry aj na streamovanie alebo na hranie s vysokou snímkovou frekvenciou.

  • AMD Ryzen 9 – priama konkurencia pre Intel Core i9. Veľké množstvo jadier z nich robí skvelé procesory na prácu, nie však zas tak skvelé na hranie.

  • AMD Ryzen Threadripper – prakticky serverové CPU osadené pokojne 32 jadrami. Avšak vďaka relatívne malému rozšíreniu majú aj moderné hry pomerne slabú optimalizáciu na tak vysoký počet jadier.

Značenie

Procesory Intel radu i3, i5 a i7 sa bližšie špecifikujú štvorčíslím a niekedy aj písmenom. Prvá číslica udáva generáciu procesora, druhá potom výkonnostné zaradenie modelu. Keď je na konci označenia procesora Intel písmeno, označuje nejakú špeciálnu funkciu.

  • T – takto značené modely majú zníženú spotrebu. To znamená, že sú úsporné, menej „kúria“, majú ale tiež menší výkon.

  • K – toto písmeno hovorí, že má procesor otvorený násobič, ktorý umožňuje jednoduché navýšenie frekvencie. Modely nesúce takéto označenie sú spravidla drahšie, po pretaktovaní však tiež výkonnejšie.

V prípade AMD je situácia podobná, značenie funguje rovnako ako v prípade Intelu. Prvá číslica značí generáciu v rámci rodiny Ryzen, druhá potom výkonnostné zaradenie. Všetky modely Ryzen majú otvorený násobič, písmeno za štvorčíslím značí niečo iné.

  • X – označuje funkciu XFR, ktorá navyšuje limit automatického pretaktovania, ak má procesor dostatočnú teplotnú rezervu. Z tejto funkcie môžu ťažiť predovšetkým používatelia s kvalitným chladičom.

Frekvencia

Uvádza sa v GHz (gigahertz) a udáva rýchlosť procesora. S vyššou frekvenciou rastie výkonnosť procesora, preto je vysoká frekvencia dobrým znamením. Základné hodnoty sa pohybujú zhruba od 1,6 GHz do 4 GHz. Technológia Intel Turbo Boost 2.0 však v prípade najvýkonnejších modelov vyvíja frekvenciu až 4,5 GHz.

Jadrá

Jadro je časť procesora, ktorá zodpovedá za všetky výpočtové operácie. Dnešné procesory mávajú jadier niekoľko, čo znamená, že sú schopné spracovávať viac úloh naraz. Optimálnym základom pre herný počítač je štvorjadrový procesor, ideálny prípad však zahŕňa šesť alebo osem jadier.

Rýchla operačná pamäť

Operačná pamäť dočasne uchováva spracovávané dáta a spustené programy. Na pohodlné hranie, ale aj prácu, voľte aspoň 8 GB, vzhľadom na zvyšujúce sa nároky hier možno odporučiť aj 16 GB. Najnáročnejších hráčov uspokojí 32 GB alebo 64 GB.

Rýchly SSD disk

Obľúbeným riešením je dnes kombinácia HDD a SSD. rýchle SSD uskladní operačný systém a nainštalované hry, klasický pevný disk potom všetky ostatné dáta. Kým SSD umožňuje bleskový prístup k všetkým dátam, HDD ponúka bezkonkurenčný pomer ceny a kapacity.

Konektivita

Pri výbere herného počítača zohráva úlohu aj jeho konektorová výbava. Zamerajte sa najmä na video konektory a USB porty, ktoré sú najpoužívanejšie.

  • USB – na pripojenie myši, klávesnice, flash diskov alebo externých diskov. Kvôli vyšším prenosovým rýchlostiam dajte pred USB 2.0 prednosť konektorom USB 3.0 alebo najnovšiemu symetrickému USB 3.1 Type-C.

  • HDMI, DisplayPort, DVI – digitálne konektory na prenos obrazového a zvukového signálu.

  • VGA – takisto slúži na prenos obrazu, nie však zvuku. Ide o starší analógový konektor.

  • Ethernet (LAN) – konektor na pripojenie počítača k internetovej alebo miestnej sieti. Pre vyššiu rýchlosť voľte gigabitovú LAN (1 000 Mbit/s).

  • WiFi – najmodernejšou špecifikáciou je 802.11ac. Oproti 802.11 b/g/n zaisťuje vyššiu rýchlosť a plynulejšiu prevádzku.

  • Bluetooth – k bezdrôtovému pripojeniu napríklad slúchadiel alebo reproduktorov. Táto technológia nie je pri výbere herného počítača zásadná, môže však byť príjemným bonusom.

  • Pre vyššiu kvalitu prenosu zvukového signálu do slúchadiel a reproduktorov slúži drôtové pripojenie cez analógový jack. Ak máte viackanálovú zvukovú sústavu, budú sa vám hodiť aj štyri konektory.

  • S/PDIF – digitálny variant audio konektora, ktorý na prenos dát využíva optické vlákna.

  • eSATA – ustupujúca technológie na pripojenie externých hard diskov.

  • PS/2 – starší konektor na pripojenie klávesnice alebo myši.

  • Čítačka pamäťových kariet – umožní ľahký prenos fotografií z fotoaparátu alebo mobilných zariadení.

Príslušenstvo k hernému počítaču

Monitor

Herné monitory by mali mať nízku odozvu (v jednotkách ms) a čo najvyššiu obnovovaciu frekvenciu, aby poskytli plynulý obraz aj v akčných scénach. Lepšie herné monitory majú obnovovaciu frekvenciu 120, 144 alebo dokonca 240 Hz.

Klávesnica

Na vrchole ponuky stoja mechanické klávesnice. Sú to kvalitné a odolné produkty, ktoré vydržia kadejaké nešetrné zaobchádzanie. Technológia ich spínačov vám navyše môže pomôcť v kompetitívnych hrách alebo zásadne vylepšiť úroveň vášho písania. Aj lacnejšie klávesnice môžu disponovať hernými funkciami ako programovateľnosťou, nastaviteľným podsvietením alebo N-Key Rollover. Viac sa môžete dočítať v článku Ako vybrať klávesnicu.

Myš

V ponuke sú drôtové myši a bezdrôtové. Výhodou bezdrôtových myší je flexibilita a ergonómia, nevýhodou naopak nutnosť myš dobíjať. Presnosti ovládania pomôže vysoké DPI, lepšej efektivite pri hraní potom programovateľné tlačidlá. Optickú myš zvoľte na hranie na kvalitné hernej podložke. Môže byť lacnejšia ako myš s laserovým senzorom, nevyniká však schopnosťou fungovať na nerovnom povrchu a skle.

Herné ovládače

Medzi herné ovládače patria gamepady, joysticky, volanty alebo tanečné podložky.

Slúchadlá

V prípade herných slúchadiel je dôležité pohodlie, kvalita zvuku a prípadne mikrofón na multiplayerové hranie. Z hľadiska pohodlia sú ideálne headsety okolo uší. Slúchadlá môžete kúpiť v dvoch konštrukciách:

  • Uzatvorené – dobre izolujú zvuk
  • Otvorené – poskytujú vernejšiu hudobnú reprodukciu bez skreslenia

Sedačky

V prípade všetkých kresiel a stoličiek je na prvom mieste pohodlie, až potom dizajn. Povrch môže byť textilný alebo z umelej kože.

Hry

Ponuka herných titulov obsahuje všetko od akčných cez športové až po simulátory alebo RPG.

Ďalšie príslušenstvo

Komponenty
Slúchadlá
Reproduktory
Flashdisky

Softvér

Softvér
Antivírusy

Ďalšie doplnky

Sieťové prvky
TV tunery
Sieťové karty

Ďalšie služby

Poistenie tovaru
Predĺžená záruka

Herné minimum

  • Najlacnejší herný PC
  • PRe príležitostných hráčov
  • Nové hry vo Full HD s nižšími detailmi
  • Cena do 800 €

Lowendové herné počítače sú vhodné pre hráčov, ktorí si chcú zahrať nové hry, sú ale ochotní robiť kompromisy v grafických nastaveniach alebo pre nich 100 % plynulosť obrazu nehrá veľkú rolu. Ide o tie najlacnejšie herné stroje.

Herný počítač – nižšia strední trieda

Nižšia stredná trieda

  • Hranie hier za dostupnú cenu
  • Pre aktívnejších hráčov
  • Nové hry vo Full HD so strednými detailmi
  • Cena do 1 000 €

Na týchto počítačoch plynule rozbehnete aktuálne hry v rozlíšení 1 920 × 1 080 (Full HD) so stredným grafickým nastavením. Staršie hry si bez problémov vychutnáte s maximálnymi detailmi.

Stredná trieda

  • Výkonnostne aj cenovo vyvážené zostavy
  • Pre pravidelných hráčov
  • Hry vo Full HD s vysokými detailmi, VR Ready
  • Cena do 1 200 €

Počítače s ideálnym pomerom cena vs. výkon, ktoré si vždy poradia s aktuálnymi hernými titulmi. Prinášajú solídny zážitok vo Full HD rozlíšení s vysokým nastavením detailov.

Vyššia stredná trieda

  • Vyhovejú aj náročnejším hráčom
  • Zvládnu súčasné aj budúce hry
  • Hranie v QHD rozlíšení s vysokými detailmi, VR Ready
  • Cena do 1 600 €

Počítače vyššej strednej triedy zvládnu nové herné tituly v rozlíšení 2 560 × 1 440 (QHD) s najvyšším dostupným nastavením detailov. Niekoľko rokov nevyjde hra, ktorú by takýto počítač neutiahol.

Vyššia trieda

  • Hranie bez kompromisov
  • Pre najnáročnejších a profesionálnych hráčov
  • Optimálne na hranie v 4K alebo na viacerých monitoroch, VR Ready
  • Cena do 2 500 €

Chcete hrať v rozlíšení 4K? Nič slabšie než počítače vyššej triedy vás neuspokoja. Okrem 4K hrania je taktiež možné rátať s dostatkom výkonu pre viacero monitorov alebo virtuálnu realitu.

Najvyššia trieda

  • Najlepší z najlepších
  • Pre nekompromisných hráčov
  • Plynule zvládnu všetky súčasné aj budúce hry v 4K, VR Ready
  • Cena nad 2 500 €

Kto nerieši cenu a nerád robí kompromisy, nech siahne po hernom PC najvyššej triedy. Takéto počítače nezaskočí ani 4K rozlíšenie s maximálnym nastavením detailov pri zachovaní vysokej plynulosti.

Najčastejšie otázky pri výbere herného PC

Prečo je lepšie zvoliť na hry PC miesto notebooku?

Hoci sú herné notebooky lepšie prenosné, herné počítačové zostavy vynikajú predovšetkým v lepšej prispôsobiteľnosti.

  • Komponenty je možné na dosiahnutie vyššieho výkonu kedykoľvek upgradovať.

  • Bežný herný počítač je výkonnejší ako rovnako drahý herný notebook.

  • Môžete si vybrať oveľa väčší monitor, než je displej notebooku.

  • Komponenty stolného počítača môžu byť oveľa lepšie chladené, čo sa premieta v ich dlhšej životnosti aj na taktovacom potenciáli.

Čím sa líši kvalitná PC skrinka od tých menej kvalitných?

Drahšie skrine herných PC sú vyrobené z pevnejších materiálov, čo sa prejavuje vyššou odolnosťou, trvanlivosťou a protihlukovými vlastnosťami. Tie sú často podporené ešte izolačnými hmotami a kvalitnými ventilátormi v cene. Častými prvkami kvalitných skríň sú prachové filtre, ktoré zamedzia zanášaniu útrob počítača. Skriňa môže vydržať dlhé roky a niekoľko obmien interných komponentov, takže sa na nej skutočne neoplatí šetriť.

Čo okrem výkonu zohľadniť pri výbere herného PC?

Pozícia pre mechaniky a disky

Pretože optické mechaniky pomaly ale iste ustupujú z bežných počítačov, je vhodné sa zamyslieť, či je nákup skrine s vhodnými pozíciami nutný. Pokiaľ na počítači často prehrávate DVD alebo Blu-ray disky, určite áno. V opačnom prípade môžete ušetriť miesto a kúpiť menšiu alebo krajšiu skriňu.

Budúci upgrade

Majte na pamäti aj možnosť budúceho vylepšenia. Mala by ho umožňovať ako skriňa s dostatkom miesta a pozíciami pre vodné chladenie, tak aj zdroj so zodpovedajúcim výkonom alebo kvalitná základná doska.

Vzhľad

Dizajn je pri výbere počítačovej skrine jedným zo zásadných kritérií. Skriňa by mala byť kvalitná, musí sa ale zároveň páčiť. Počítač plní tiež funkciu dizajnového doplnku, takže výber medzi agresívnym herným dizajnom, alebo minimalistickým poňatím je čisto o individuálnom vkuse.

Ako zistiť, či na konkrétnom počítači rozbehnem konkrétnu hru?

Predtým, než miniete za svoju vysnívanú hru peniaze, je dobré zistiť, či na ňu má váš počítač dostatočný výkon.

  • Musíte poznať hardvér svojho počítača, najmä počet jadier a frekvenciu CPU, kapacitu operačnej pamäte a údaje o grafickej karte. Na nájdenie základných údajov vám postačí správa zariadení systému Windows, na získanie detailnejších parametrov môžete použiť napríklad HWiNFO. Hry na Alza.sk majú v popise systémové požiadavky, ktoré môžete s parametrami vášho počítača porovnať.

  • Veľmi pohodlný spôsob porovnania nárokov hry a komponentov vášho počítača predstavujú online nástroje, ako napríklad systemrequirementslab.com. Zadáte názov požadovanej hry a spustíte test. Ten identifikuje hardvér a vráti výsledok, ktorý povie, do akej miery je váš počítač na požadovaný titul pripravený.

Čo sú a aké výhody majú Alza herné počítače?

Alza herné počítače sú zostavy poskladané priamo našimi technikmi. Samozrejmosťou je použitie kvalitných komponentov, otestovanie počítača a 36-mesačná predĺžená záruka.

  • GameBox – vyvážené zostavy pre všetkých hráčov.

  • BattleBox – tie najlepšie herné stroje súčasnosti vyladené profesionálmi na ten najlepší herný zážitok a hranie vo VR.

  • Individual – vďaka službe Alza Individual si môžete nechať profesionálne zostaviť počítač na mieru.

Možno si však budete chcieť vybrať a úplne samostatne zostaviť vlastný počítač. Aj s tým počítame, a preto sme pre vás pripravili podrobný návod, ktorý vám pomôže zostaviť počítač v 8 krokoch.

Čo znamená VR Ready počítač?

VR Ready počítač musí spĺňať hardvérové požiadavky na hranie hier vo virtuálnej realite. Takéto počítače majú predovšetkým vysoký grafický výkon. Bez problémov teda poslúžia aj pri bežnom hraní. Na hranie vo VR sú samozrejme nutné ešte okuliare na virtuálnu realitu, napríklad HTC Vive alebo Oculus Rift.

Slovník pojmov – herné PC

Ray tracing

Ray tracing je sofistikovaná metóda, ktorá na výpočet obrazu využíva sledovanie lúčov vychádzajúcich z pozície pozorovateľa. Vďaka tomu je možné mimoriadne verne simulovať fyzikálne správne odrazy, lom svetla aj celkové osvetlenie danej scény.

Virtuálna realita

VR, čiže virtuálna realita, je hardvérom a softvérom nasimulované prostredie, ktoré vytvára používateľovi ilúziu skutočného sveta. S VR sa stretnete predovšetkým v mobilnom a počítačovom segmente, v ktorom možno nasimulovať prostredie hier, ale aj výučbových programov (napr. výcvik pilotovania, bojový výcvik a pod.). Virtuálna realita sa používateľovi zobrazuje v špeciálnych okuliaroch, ktoré má nasadené a pre jej fungovanie je nevyhnutný podporovaný a výkonný hardvér, teda dostatočne silné komponenty v počítači alebo telefóne.

VR Ready

Označenie pre počítače, ktoré majú dostatočnú hardvérovú výbavu na to, aby mohli byť využité na hranie hier s virtuálnou realitou.

Cache

Vyrovnávacia pamäť, ktorá uchováva dáta na ich následný rýchly prístup. Jej výhodou je veľká rýchlosť a krátka prístupová doba. Pamäť cache nájdeme pri procesoroch, pevných diskoch a pod.

SSHD

Hybridný disk, ktorý je vo svojej podstate pevným diskom s malým oddielom SSD cache. Ide o kompromis medzi drahými SSD a veľkokapacitnými HDD.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií