Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Probuď v sobě hráče

Ako vybrať komínový digestor

Zobraziť katalóg

Komínové digestory sú určené na odťah do komína. Sú výkonné a hodia sa aj do veľkých kuchýň. Upevňujú sa na stenu medzi závesné skrinky. Komínové odsávače pár sú dominantný prvok v kuchyni. Staviť môžete na klasický aj moderný dizajn zo skla.

Aktualizované

Komínové digestory sú určené na odťah do komína. Sú výkonné a hodia sa aj do veľkých kuchýň. Upevňujú sa na stenu medzi závesné skrinky. Komínové odsávače pár sú dominantný prvok v kuchyni. Staviť môžete na klasický aj moderný dizajn zo skla.

Ako vybrať komínový digestor

Dôležité parametre komínové digestory

Výkon digestora

Výkon digestora závisí od veľkosti priestoru, z ktorého má odvádzať výpary. Pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývačkou, musíte započítať obe izby. Čím väčší priestor, tým výkonnejší digestor potrebujete. Bežné digestory odsajú za hodinu 400 – 700 m³ pary, tie najvýkonnejšie až 1 200 m³. Pri komínových digestoroch sa výkon pohybuje v rozmedzí 200950 m³.

Správne zvolený odsávač pár musí byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu, najlepšie až 10×. Pri výbere spočítajte objem celého priestoru (šírka × dĺžka × výška celej plochy) k prvým uzatvárateľným dverám. Takto získané číslo je ekvivalentom výkonu motora digestora na prečistenie daného priestoru.

 • Príklad konkrétneho výpočtu

* Rozmer miestnosti: 7 × 5 m
* Výška stropu: 2,9 m
* Objem miestnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
* Celkový objem, ktorý je nutné za hodinu vymeniť: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
* Minimálny výkon digestora: 305 m³/h

Pripomíname, že vyššie vypočítaná hodnota je minimálna a odporúča sa zvoliť digestor s výkonnostnou rezervou.

Šírka digestora

Šírka digestora musí byť rovnaká alebo väčšia ako šírka varnej dosky. Komínové digestory sú dostupné v rôznych šírkach v rozmedzí od 33 cm do 120 cm.

Hlučnosť

Hlučnosť odsávačov pár sa uvádza v dB (decibeloch) a líši sa podľa typu spotrebiča. Tento parameter zohľadnite hlavne, ak máte menšiu kuchyňu. Najtichšie komínové digestory vydávajú hluk okolo 50 dB, najhlučnejšie okolo 70 dB.

Osvetlenie

Digestory mávajú halogénové žiarovky alebo modernejšie LED diódy. Odporúčame osvetlenie pomocou LED technológie, pretože vykazuje nižšiu spotrebu, dlhšiu životnosť, minimálne zahrievanie a vyššiu odolnosť voči častému rozsvecovaniu a zhasínaniu. LED diódy samotné sú tiež krajšie a svetlo z nich je príjemnejšie.

Ovládanie

Komínové digestory sa ovládajú buď bežnými tlačidlami, alebo sú vybavené elektronickým ovládaním s displejom alebo LED displejom. Variant s elektronickým ovládaním je modernejší a mnohokrát pohodlnejší. Hodí sa najmä do dizajnových kuchýň. Odsávanie má zvyčajne 2 – 3 výkonnostné stupne.

Vývody komínové digestory

Komínové digestory majú možnosť napojenia na odťah aj možnosť recirkulácie.

 • Samotná inštalácia digestora bez odťahu je pomerne jednoduchá a šikovný kutil si s ňou poradí. Podľa návodu ho upevnite na stenu a pripojte do elektrickej zásuvky.
 • Digestory s odťahom je ešte nutné napojiť na odťahové potrubie. Komínové digestory majú nastaviteľnú výšku vývodu, pričom odťahové potrubie je pri komínových odsávačoch skryté v komíne.

Z dôvodu zvýšenej hlučnosti si dajte pozor na to, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky.


Tip: Čím kratšia a priamejšia cesta von, tým väčší bude účinok odťahu digestora. Vodorovné potrubie má požadovanú účinnosť, iba ak je dlhé maximálne 2 – 3 m. V prípade, že je dlhšie a má viac ohybov, účinnosť odsávača klesá.

Filtre

Digestory s funkciou recirkulácie vymieňajú vzduch v miestnosti pomocou pachových filtrov. Tie obsahujú aktívne uhlie, ktoré nasatý vzduch prečistí a vráti späť do miestnosti. Uhlíkové filtre je potrebné zhruba každý pol rok meniť. Väčšina filtrov obsahuje indikátor nasýtenia a tak ľahko spoznáte, že je nutná výmena. Ďalej sú vybavené ešte tukovým filtrom, ktorý môže byť kovový alebo textilný.

Triedy energetickej náročnosti

Triedy energetickej náročnosti udávajú výkon a spotrebu digestora, teda koľko energie potrebuje digestor na dosiahnutie svojho maximálneho výkonu. Je označovaná písmenami A až G, výnimočne A+ či A++. Túto informáciu možno nájsť na energetickom štítku. Pri komínových digestoroch sa najčastejšie stretneme s triedou A++ až E.

Energetický štítok

Energetický štítok musí byť podľa zákona súčasťou každého digestora. Výrobcovia na ňom udávajú údaje o produkte, ktoré sú merané za vopred stanovených podmienok.

Aké údaje nájdete na energetickom štítku?

 • Energetická účinnosť
 • Ročná spotreba
 • Účinnosť odsávania
 • Účinnosť osvetlenia
 • Účinnosť tukových filtrov
 • Hodnota hluku

Komínové digestory

 • Vhodné do veľkých kuchýň
 • Výrazný dizajn
 • Široký výber
Výhody a nevýhody
 • Vhodné do väčších kuchýň
 • Odsajú až 950 m³ vzduchu za hodinu
 • Výrazný kuchynský prvok
 • Široký výber modelov
 • Zaberajú viac priestoru
 • Zložitejšia inštalácia
 • Vyššia spotreba elektriny
 • Vyššia cena

Najčastejšie otázky pri výbere komínových digestorov

Aký je rozdiel medzi odťahom a recirkuláciou?

Pri režime odťahu para vychádza odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Pri recirkulácii sa vzduch filtruje cez uhlíkový filter a vracia sa čistý späť do miestnosti.

Aký výkon odsávania potrebujem pre svoju kuchyňu?

Čím väčšiu kuchyňa máte, tým výkonnejší odsávač pár potrebujete. Počíta sa s priestorom k prvým uzatvárateľným dverám, takže v prípade kuchýň spojených s obývacím priestorom musíte zahrnúť obe miestnosti. Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu – najlepšie až 10×. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 × 5 × 2,9 m potrebuje digestor s výkonom aspoň 218 m³/h. To je však minimálna hodnota, odporúčame ešte vyšší výkon, aby odsávanie bolo čo najefektívnejšie.

Na čo slúžia uhlíkové filtre?

Uhlíkové filtre sú kazety s aktívnym uhlím, ktoré sa vkladajú do odsávačov pár pri režime recirkulácie, pokiaľ nie je možnosť priameho odťahu. Cez uhlíkový filter preniká čistý vzduch späť do miestnosti. Musia sa zhruba po pol roku podľa intenzity používania pravidelne meniť a na rozdiel od tukových filtrov nie sú umývateľné.

Ako správne nainštalovať digestor?

Aby účinnosť digestora bola optimálna, mal by byť vo výške od 65 do 75 cm od varnej dosky. Pri plynovej varnej doske sa pritom odporúča 75 cm, pri elektrickej 65 cm. Digestor by mal byť širší ako varná plocha.

Ako vyčistiť digestor a filtre?

Pre dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné udržiavať digestor čistý, a to ako zvonku, tak vnútri. Na prvý pohľad sa môže zdať čistenie digestora zložité, my vás ale v našom článku Ako vyčistiť digestor presvedčíme, že vyčistiť digestor aj filter zvládnete vďaka našim tipom ľahko a rýchlo. Dozviete sa tiež, ako často meniť tukový a uhlíkový filter.

Slovník pojmov – digestory

Odťah

Pri režime odťahu je para vyvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.

Recirkulácia

Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa prefiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo menší výkon ako pri režime odťahu.

Spätná klapka

Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.


0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB25
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi