PET AD homeoffice

Ako vybrať mini projektor

Zobraziť katalóg

Mini projektory majú malé rozmery, teda ich ľahko strčíte do brašne od notebooku alebo dokonca do vrecka. Fungujú na princípe LED technológie a dnes už majú dostatočnú svietivosť na premietanie počas dňa v nezatemnených miestnostiach.

Jak vybrat mini projektor
Výhody a nevýhody
  • Projektory na cesty
  • Spravidla LED svetlá miesto klasickej lampy
  • Dnes už dostatočný svetelný výkon
  • Najčastejšie rozlíšenie WXGA
  • Môžu bežať na integrovanú batériu
  • Nižší svetelný výkon oproti kancelárskym projektorom

Otázky pri výbere mini projektorov

Na čo si dať pozor, keď ho budem pripájať k počítaču, alebo naopak k mobilnému telefónu?

Mini projektor k PC alebo notebooku

Pre tieto zariadenia odporúčame mini projektory s natívnym rozlíšením aspoň WXGA (1 280 × 800 px) a so svietivosťou 700 lumenov. Tie postačia pre kvalitné a dobre viditeľné zobrazenia v zatemnených miestnostiach.

Mini projektor k mobilu

K šikovným telefónom je možné pripojiť projektory s podporou MHL (Mobile High-Definition Link). Nutné je použiť redukciu z HDMI na micro USB. Praktické sú tiež modely s WiFi a funkciou Miracast, s ktorou možno prehrávať obrázky, prezentácie či videá z mobilu bezdrôtovo.

K čomu sa najlepšie hodia mini projektory?

Mini projektory sú malé zariadenia, preto ich ľahko schováte do brašne s notebookom, alebo dokonca vrecka. Ideálne sú na pracovné cesty a porady mimo vašu kanceláriu, kam nie je vhodné so sebou nosiť zariadenie s hmotnosťou niekoľkých kilogramov. Poslúži tiež na dovolenke, kam si ho môžete vziať miesto notebooku. Do internej pamäte si nahráte filmy a potom len večer zapnete.

Majú mini projektory dostatočnú svietivosť na premietanie vo dne?

Mini projektory, najmä tie najmenšie, trpia slabšou svietivosťou v rade niekoľkých desiatok lúmenov. Čím menšia hodnota svietivosti, tým hrajú dôležitejšiu úlohu okolité svetelné podmienky. Pre lepšiu viditeľnosť pri premietaní si čo najviac zatemnite miestnosť. Svietivosť aspoň niekoľko stoviek lúmenov umožňuje premietanie počas dňa sa zatiahnutými žalúziami.

Sú mini projektory plnohodnotná zariadenia?

Mini projektory majú malé rozmery a hodia sa napríklad ako zobrazovacie zariadenie pri cestovaní za poradami. Štandardným projektorom sa spravidla nevyrovnajú vo svietivosti a niekedy ani v konektívnej výbave. Pred kúpou sa preto uistite, že projektor disponuje aspoň jedným rovnakým obrazovým portom ako zariadenie. V opačnom prípade je nutné použiť redukciu .

Mini projektory

  • Malé rozmery
  • Vhodné na cestovanie
  • Môžu bežať na integrovanej batérii
Mini projektory

Čo je dôležité pri výbere mini projektora?

Rozlišení

Rozlíšenie

Natívne rozlíšenie sa odvíja od základného rozlíšenie obrazového prvku (DMD čip u DLP projektorov, LCD panel pri LCD projektorov). Projektory však okrem základného rozlíšenia vedia zobraziť aj rozlíšenie nižšie alebo vyššie ako natívne. Kvalitatívne však na tom bude obraz horšie, aj keď to ľudské oko nemusí postrehnúť. Prečítajte si, aký je rozdiel medzi natívnym a maximálnym rozlíšením projektora . Optimálny formát zobrazenia je, keď má projekčné plátno rovnaký fyzický pomer strán, ako je natívne rozlíšenie projektora.

Rozlišení

Projekčná vzdialenosť a uhlopriečka obrazu

Natívne rozlíšenie sa odvíja od základného rozlíšenie obrazového prvku (DMD čip u DLP projektorov, LCD panel pri LCD projektorov). Projektory však okrem základného rozlíšenia dokážu zobraziť aj rozlíšenie nižšie alebo vyššie ako natívne. Kvalitatívne však na tom bude obraz horšie, aj keď to ľudské oko nemusí postrehnúť. Optimálny formát zobrazenia je, keď má projekčné plátno rovnaký fyzický pomer strán, ako je natívne rozlíšenie projektora.

Projekčná vzdialenosť2 m3 m4 m5 m
Uhlopriečka obrazu1,1-1,6 m1,6-2,4 m2-3,2 m2,5-4 m
Technologie promítání

Technológia premietania

DLP projektory vynikajú kvalitou farebného podania a dobrým kontrastom s výraznou čiernou farbou. Na rozdiel od LCD projektorov sa nemusia čistiť od prachu, sú teda menej náročné na údržbu. Naopak nevýhodou je dúhový efekt, ktorý niekedy môže vznikať na plátne za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi. Jedná sa však o efekt, ktorý nepociťuje každý.

  • S halogénovou lampou majú väčšie rozmery, vyššiu svietivosť a vyššiu spotrebu ako projektory s LED diódami.
    S LED diódami (LED projektory) sú spravidla menšie, majú nižšiu spotrebu, ale aj nižšiu svietivosť ako projektory s halogénovou lampou.

LCD projektory majú veľmi dobrú farebnosť, vysokú životnosť, ponúkajú ale nižší kontrast než DLP projektory. O niečo horšie zobrazujú čiernu farbu a menej kvalitná je aj celková presnosť a stálosť farieb. Sú tiež náročnejšie na údržbu, niektoré modely disponujú prachovým filtrom, ktorý treba čas od času vyčistiť.

Světelný tok

Svetelný tok (svietivosť)

Svetelný tok sa udáva v lúmenoch (lm) a ovplyvňuje výsledný jas premietaného obrazu. Výrobcom udávané hodnoty sú maximálne, pri bežnom režime sú nižšie. Dôležitá je miera okolitého osvetlenia. Ak je miestnosť dôkladne zatemnená, nároky na svietivosť projektora klesajú.

  • Do 2 000 lm - projektor sa hodí do úplne zatemnených miestností s minimálnym osvetlením.
    2000-3 000 lm - vhodné skôr do menej presvetlených miestností.
    Nad 3 000 lm - poskytne veľmi dobre viditeľnú projekciu aj pri dennom svetle.

Konektivita

Konektivita

Pred kúpou projektora sa zamyslite, ako budete zariadenie pripájať.

  • VGA (D-Sub) - prenos analógového obrazového signálu.
    HDMI - prenos digitálneho obrazového aj zvukového signálu.
    DVI - prenos digitálneho obrazového aj zvukového signálu.
    USB - na projektore si prehráte prezentáciu, u niektorých film, video a pod. z flash diskov.

S možnosťou pripojenia k sieti prehráte obsah uložený na miestnej sieti, alebo na internete.

  • RJ45 (LAN) - káblové pripojenie a premietanie videa, prezentácií a ďalšieho obsahu dostupného na sieti.
    WiFi - bezdrôtové pripojenie a premietanie multimédií na sieti.

Užitečné funkce a vlastnosti

Užitočné funkcie a vlastnosti

Diaľkové ovládanie umožní obsluhu i nastavenie zariadenia z druhej strany miestnosti.
Korekcia lichobežníkového skreslenia vyrovnáva premietaný obraz tak, aby nebol deformovaný, keď počas projekcie nie je projektor umiestnený kolmo k plátnu, ale premieta sa zo strany, z výšky a pod.
Zoom - zmení veľkosť obrazu bez nutnosti hýbať s projektorom.
PiP (Picture in Picture) - premietanie dvoch obrazov (videa alebo fotografie) vedľa seba z dvoch rôznych zdrojov.
Integrovaná batéria umožní prevádzku bez zásuvky aj niekoľko hodín.
Vstavaný reproduktor postačí pre základné ozvučenie, ak na mieste nie sú externé debničky. Náročnejším odporúčame niektorú zo zostáv domáceho kina .

Slovník pojmov - Projektory

Korekcia lichobežníkového skreslenia

Korekcia lichobežníkového skreslenia eliminuje deformáciu v prípade, že projektor nie je umiestnený v strede zobrazovacej plochy, ale premieta sa zo strany, zhora alebo zospodu.

FOV

Field of view, čiže zorné pole. Ide o uhol zvieraný medzi našimi očami a premietaným obrazom. Čím bližšie sme k obrazu a čím väčšia je uhlopriečka, tým je uhol väčší a naopak.

PiP

Picture in picture, čiže obraz v obraze je premietanie dvoch obrazov (video alebo fotografie) vedľa seba z dvoch rôznych zdrojov.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií