Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET PET

Ako vybrať nabíjaciu stanicu?

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Pokiaľ sa často dostávate do situácie, kedy potrebujete veľa energie, ale v okolí nie je žiadna prípojka, bude sa vám hodiť nabíjacia stanica. Vziať si ju môžete napríklad na odľahlú chatu a poháňať s ňou rýchlovarnú kanvicu, osvetlenie, nabíjačky a čokoľvek ďalšie, čo je potrebné. Nabíjacie stanice ale svoje využitie nájdu aj pri kempovaní, cestovaní autom alebo ako bežná power banka na dobitie napríklad mobilu, notebooku alebo dronu priamo v teréne. Poďme sa pozrieť, ktoré parametre sú pri výbere nabíjacej stanice kľúčové.

Ako vybrať nabíjaciu stanicu – OBSAH

Tipy, ako vybrať nabíjaciu stanicu

  1. Akú kapacitu budete potrebovať? Na víkendové kempovanie vám bude stačiť menšia nabíjacia stanica do 10 000 mAh, na týždeň na chate však siahnite po nabíjacích staniciach s vyššou kapacitou.
  2. Aké výstupy budete potrebovať? Na nabíjanie telefónu vám bude stačiť výstup pre USB-A alebo USB-C. Niektoré nabíjacie stanice však majú aj 12 V alebo dokonca 230 V zásuvky.
  3. Do úvahy vezmite aj váhu a rozmery. Väčšie nabíjacie stanice môžu vážiť až 15 kg a rozmerovo môžu mať aj okolo pol metra. Na časté prenášanie bude vhodnejšia ľahšia, okolo 3 – 5 kg a s rozmermi do 20 cm.
  4. Chcete spolu s nabíjacou stanicou aj solárny panel? Trochu si zaň priplatíte, stanica však zostane nabitá o poznanie dlhšie a každé dobíjanie je navyše úplne zadarmo. Ideálna voľba napríklad na chatu.
Ako vybrať nabíjaciu stanicu

Čo je dôležité pri výbere nabíjacej stanice?

Kapacita nabíjacej stanice

Zatiaľ čo nabíjacie stanice s menšou kapacitou môžu slúžiť v podstate ako väčšie power banky, niektoré vďaka svojej kapacite zvládnu poháňať celú chatu aj niekoľko dní. Majte tiež na pamäti, že využiteľná kapacita sa od tej celkovej môže líšiť. Nabíjacie stanice totiž pracujú s určitou účinnosťou, ktorá je vždy uvedená v parametroch.

  • Do 30 000 mAh vystačí nabíjacím staniciam na kempovanie. Celá výprava si môže ľahko nabiť mobilné telefóny, a stanica ani nie je príliš ťažká.
  • Do 100 000 mAh je vhodná napríklad na víkend na chate. Dobijete s nimi aj notebook, prípadne ohrejete vodu alebo jedlo na variči.
  • Do 500 000 mAh a viac už sú schopné poháňať aj niekoľko domácich spotrebičov (ak má pre nich stanica dosť výkonu), ako napríklad kuchynské roboty, elektrické variče, ale aj slabšie elektrické náradie. Pri úspornom zaobchádzaní vám vydrží nabitá pokojne mesiac, všeobecne však aspoň týždeň.

Maximálny výkon

Maximálny výkon je pre nabíjacie stanice, na rozdiel od bežných power bánk, veľmi dôležitou informáciou. Určuje, koľko spotrebičov, prípadne nabíjačiek nabíjacej stanice naraz utiahne. Vždy by ste mali počítať s určitou rezervou.

  • Do 100 W je vhodná skôr na nabíjanie mobilov a inej menšej elektroniky, ako napríklad smart hodiniek alebo fotoaparátu.
  • Do 500 W spoľahlivo zvládne okrem nabíjania telefónov aj napríklad nabíjanie notebooku, alebo napríklad napájanie gitarového komba.
  • Do 1 000 W postačí na varenie s úspornejšou elektrickou platničkou. Zrejme sa však budete musieť pri varení uskromniť s nabíjaním.
  • Do 2 500 W a viac už zvládne poháňať aj indukčnú platničku, ohrievač a vôbec celú chatu. Odporúčame však solárny panel.

Pri výbere výkonu musíte počítať s tým, že niektoré spotrebiče môžu pracovať naraz. Takže áno, 2 500 W stanice všeobecne zvládnu poháňať aj indukčnú dosku a výkonnejšie elektrické náradie, ktoré máva okolo 2 kW príkonu, musíte sa však uskromniť s ostatnými spotrebičmi. Odporúčame sčítať si príkony všetkých zariadení, ktoré budú pracovať naraz, pridať približne 30 % kvôli stratám, a dostanete potrebný výkon vrátane rozumnej rezervy.

Nabíjacia stanica teda postačí na slabšie náradie pri menších opravách na chate, pokiaľ ale zháňate zdroj do dielne, nabíjacia stanica rozhodne nie je schopná nahradiť elektrickú prípojku, alebo benzínový generátor, ktorý často máva výkon až 7 kW.

Vstupy

Aby mohla nabíjacia stanica spoľahlivo poháňať vaše zariadenie, je potrebné ju najskôr nabiť. Pozerajte sa preto po vstupoch, ktoré nabíjacia stanica ponúka. Najčastejšie môžete stanicu dobiť DC káblom priamo zo zásuvky, prípadne zo solárneho panelu. Niektoré stanice potom majú aj konektor IEC C14 na pripojenie kábla IEC C13, tie menšie potom aj USB-C.

Nabíjacia stanica – vstupy
Zľava: DC konektor, IEC C14, IEC C13, USB-C.

Výstupy

Tu si treba ujasniť, ktoré zariadenia budete chcieť napájať. Je totiž zvykom, že jeden konektor vám na všetko nepostačí.

  • 230 V zásuvka je presne tá, ktorú máte doma. Zapojíte do nej spotrebiče, prípadne nabíjacie adaptéry.
  • 12 V zásuvka sa najčastejšie nachádza v autách. Cez špeciálny adaptér z nej bez problémov nabijete mobil.
  • USB (A, C) môžete použiť na nabíjanie telefónu, kamery a ďalšej elektroniky cez klasický kábel, aký máte doma.
  • USB-C s PD (Power Delivery) na výstupe podporuje rýchlonabíjanie mobilov a niektorých notebookov.
  • Qi bezdrôtové nabíjanie umožňuje bezdrôtové nabíjanie drobnej elektroniky, ktorá túto technológiu podporuje.
  • 12 V DC je výstup podobný klasickej 12 V zásuvke, poskytuje však jednosmerné napätie a potrebuje iný kábel.
Nabíjacia stanica – výstupy
Zľava: 230 V zásuvka, 12 V zásuvka, USB-A, USB-C, 12 V DC konektor.

Ďalšie funkcie

  • Solárny panel je možné nabíjať pomocou bezplatnej slnečnej energie. Pokiaľ budete stanicu využívať iba občas, vždy bude nabitá.
  • LCD displej ukazuje užitočné informácie o aktuálnom využití nabíjacej stanice, prípadne stavu jej kapacity.
  • Prepäťová ochrana zabezpečuje, že sa vám nabíjacia stanica nespáli, pokiaľ jej naložíte viac, než znesie.
  • Svietidlo uľahčí všetku manipuláciu s nabíjacou stanicou, pokiaľ práve nemáte po ruke iné svetlo.

Efektivita solárneho panelu

Energia zadarmo síce znie krásne, ale ako efektívne vlastne solárne panely sú? Väčšina solárnych panelov na nabíjacie stanice má výkon okolo 30 – 100 W. Je preto jasné, že nepretržité vybíjanie spotrebičmi s nimi určite nevyvážite. Na druhú stranu, ak si zaobstaráte napr. 100 W solárny panel, za celý deň nabíjania si bez problémov zvládnete uvariť obed na elektrickej platničke, svietiť na chate, nabiť mobil a možno vám ešte trocha energie zostane na ďalší deň.

Nabíjacia stanica

Nabíjacia stanica

  • Kapacita od pár tisíc mAh až po státisíce
  • Vhodné napr. na kempovanie, chaty atď.
  • Výstupy pre bežnú zásuvku, USB a ďalšie

Klasické nabíjacie stanice sú ideálne na kempovanie, na nabíjanie na chate alebo napríklad na ozvučenie vonkajších akcií. Sú vhodné tiež napríklad namiesto generátorov v krízových štáboch. Väčšinou mávajú všetky možné výstupy, takže si vždy môžete vybrať ten, ktorý vám aktuálne vyhovuje. Nezabudnite si však vyberať podľa vyššie spomínaných parametrov. Ponuka je totiž skutočne široká a pri nepozornom výbere sa môže stať, že zvolíte stanicu, ktorá nie je vhodná pre vaše potreby.

Výhody a nevýhody
  • Obrovská rozmanitosť ponuky
  • Väčšinou mávajú hneď niekoľko rôznych výstupov
  • Cena začína už na niekoľkých tisícoch
  • Pri vybavených modeloch vyššia cena
Nabíjacie úložisko

Nabíjacie úložisko

  • Perfektné na nabíjanie niekoľkých zariadení naraz
  • Určené na využitie v kanceláriách alebo verejných priestoroch
  • Niektoré je možné aj pohodlne prenášať

Pokiaľ potrebujete nabíjať viac zariadení súčasne, vyskúšajte nabíjacie úložisko. Tie najlepšie zvládnu až 40 telefónov alebo tabletov naraz a sú vhodné predovšetkým do firiem a verejných priestorov, kde môžete nabíjanie telefónu ponúkať ako službu. Stále populárnejšie sú aj v školách, kde sa tablet využíva ako učebná pomôcka. Menšie úložiská sa dajú aj pohodlne prenášať. Väčšie nie sú vhodné na prenášanie, často však disponujú uzamykateľnými dvierkami.

Výhody a nevýhody
  • Nabíjanie až 40 zariadení naraz
  • Úložisko je možné v prípade potreby uzamknúť alebo prenášať
  • Do niektorých modelov sa zmestí aj notebook
  • Vyššia cena
  • Väčšinou iba výstup cez USB-A/USB-C
Stanica so solárnym panelom

Stanica so solárnym panelom

  • Nabíjacia stanica sa sama pomaly dobíja
  • Na dobíjanie spotrebičov môžete využiť zelenú energiu
  • Solárny panel dostanete v sete priamo so stanicou

Nabíjacie stanice so solárnym panelom dopĺňajú energiu potrebnú na dobíjanie zo slnečnej energie. Môžu tak byť nezávislé na elektrickej sieti. Pokiaľ budete nabíjaciu stanicu používať iba zriedka a necháte ju niekde na vhodnom mieste na slnku, je dosť možné, že ju nikdy nebudete musieť sami nabíjať zo siete. Je tak perfektným riešením na chate alebo napríklad do karavanu. Pokiaľ už nabíjaciu stanicu máte a má správny vstup, môžete zakúpiť solárny panel samostatne.

Výhody a nevýhody
  • Dobíjanie nabíjacej stanice zadarmo
  • Nabíjacia stanica sa nabíja pozvoľna, vydrží teda dlho
  • Perfektná na chaty, do karavanu, ale aj na kempovanie
  • Vyššia cena
  • Horšia skladnosť

Časté otázky pri výbere nabíjacej stanice

Kedy je lepšia power banka a kedy nabíjacia stanica?

Ak chcete iba nabíjať mobil, notebook, kameru a ďalšie podobné zariadenia, záleží hlavne na tom, ako dlho plánujete byť mimo dosahu elektriny. Na víkendové výlety vám postačí power banka, na týždeň už by bola vhodnejšia menšia nabíjacia stanica.

Ak chcete napájať bežné spotrebiče, power banka vám nepostačí. Jedine nabíjacia stanica má totiž dostatočný výkon a vhodné výstupy.

Na čo všetko je možné nabíjaciu stanicu využiť?

Vaše možnosti sú prakticky nekonečné. S nabíjacou stanicou môžete napájať takmer čokoľvek, čo by ste normálne napájali doma (ak má dostatočný výkon). Nabíjaciu stanicu tak využijete na chate bez elektriny, v obytnom prívese, pri kempovaní, ale napríklad aj na nabíjanie dronu alebo kamery v teréne. Ďalšou možnosťou je potrebné organizovanie vonkajších akcií. Výkonnejšia stanica zvládne napájať ozvučenie, osvetlenie a potrebné zázemie. So správnym adaptérom do 230 V zásuvky môžete núdzovo dobiť aj elektromobil, hoci to odporúčame naozaj iba v prípade najvyššej núdze. Doma je vhodnejšia skôr klasická EV nabíjačka.

Čo sa stane, keď k nabíjacej stanici pripojím viac zariadení?

Hoci nabíjacia stanica môže mať aj 10 a viac výstupov, nie vždy to znamená, že môžete všetky používať súčasne. Ako prvé je potrebné brať do úvahy už spomínaný výkon. Pokiaľ príkon všetkých pripojených zariadení prekročí maximálny výkon nabíjacej stanice, v lepšom prípade sa sama vypne, v tom horšom dôjde k poklesu napätia a hrozí poškodenie nielen stanice, ale aj zariadení k nej pripojených. V dnešnej dobe by však mala mať každá nabíjacia stanica ochranu proti preťaženiu.

V prípade, že pripojené zariadenia výkon stanice neprekročia, budú jednoducho fungovať tak, ako majú. To isté platí aj pre výstupný prúd. Zatiaľ čo nabíjacie adaptéry berú len okolo 1 – 1,5 A prúdu, indukčná doska si môže brať pokojne 20 A. Pri každej nabíjacej stanici preto nájdete výstupný prúd a pri jeho prekročení dôjde k veľmi podobnej situácii ako pri prekročení výkonu.

Je možné nabíjaciu stanicu použiť ako akumulátor pre solárne panely?

V skratke, áno. Hoci sa pre fotovoltaiku vyrábajú špeciálne akumulátory, ktoré sú na to priamo určené, v prípade núdze môžete ako akumulátor použiť aj nabíjaciu stanicu. Tá potom môže slúžiť napr. ako záložný zdroj pre váš solárny systém, pokiaľ v ňom niečo zlyhá.

Slovník pojmov – nabíjacia stanica

Kapacita akumulátora

Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina) a čím vyššie číslo, tým väčšia kapacita. Faktory, ktoré majú najväčší podiel na vybíjaní batérie, sú najmä veľkosť displeja, respektíve podsvietená plocha, výkon procesora, použitie dátových funkcií alebo GPS.

USB

USB (univerzálna sériová zbernica) je najrozšírenejším konektorom na pripojenie periférií a doplnkov nielen k počítačom, ale aj mobilným telefónom, tabletom a ďalším zariadeniam.

Elektrický príkon

Elektrický príkon je hodnota odoberaná zo zásuvky a riadi sa podľa nej elektromer. Výkon je vždy nižšia hodnota ako príkon a značí, koľko je zariadenie schopné efektívne využiť energiu.

Slovník pojmov

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií