Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Naše pobočky sú otvorené.

Využite bezpečné nakupovanie z pohodlia domova a skúste jeden z našich 170 AlzaBoxov.

Alebo si tovar nechajte doručiť rovno domov.

Milí zákazníci, veľmi nás teší váš veľký záujem o nakupovanie ❤️. Prosíme vás o trpezlivosť pri doručení objednávok, robíme všetko preto, aby sme ich doručili čo najskôr. Ďakujeme, tím Alza.sk 👍🏻.

Black Friday Obchodník roka 2020

Ako vybrať naparovač odevov

Zobraziť katalóg

Naparovače odevov sú skvelým pomocníkom v domácnosti. Vyžehlia blúzku priamo na ramienku, košeľu zbavia nevzhľadných záhybov, pokrčené a napáchnuté oblečenie narovnajú a osviežia. Na trhu sú dostupné rôzne modely naparovačov a nie je jednoduché rozhodnúť sa pre ten správny. Je lepší ručný naparovač odevov alebo stojanový? Na aké parametre sa máme zamerať? Ktoré funkcie a vybavenie sú pri naparovačoch užitočné? Na tieto i ďalšie otázky vám odpovie náš sprievodca, ktorý vám poradí s výberom vhodného naparovača odevov priamo pre vaše účely.

Dokonalý vzhľad oblečenia počas chvíľky a bez námahy. To je jeden z dôvodov, prečo sa naparovače odevov stávajú čím ďalej tým obľúbenejšie. V ponuke nájdete nespočetné množstvo modelov a nie je jednoduché vybrať taký naparovač, ktorý bude vhodný priamo pre vaše účely. A práve preto je tu náš sprievodca, ktorý vám poodhalí rozdiely a poradí, aký naparovač odevov vybrať.

Ako vybrať naparovač odevov?

Pred výberom naparovača odevov si odpovedzte na tieto otázky:

 1. Chcete naparovač odevov iba na pohotové žehlenie jednotlivých kusov ošatenia, alebo ním chcete úplne nahradiť žehličku?

 2. Budete naparovať jemné tkaniny, alebo čakáte, že si váš naparovač poradí aj so silnejšími druhmi látok?

 3. Chcete naparovač odevov na domáce použitie alebo hľadáte taký, ktorý dá vaše oblečenie do formy ľahko a rýchlo aj na cestách?

Na čo sa zamerať pri výbere naparovača odevov

Príkon

Čím vyšší príkon, tým si naparovač lepšie poradí s akoukoľvek látkou. Všeobecne môžeme silu príkonu rozdeliť na pomyselné tri stupne:

Príkon 1 200 až 1 400 W je ideálny na jemné materiály a odevy.

Príkon okolo 1 500 W má už dostatočnú silu na všetky bežné druhy textílií.

Príkon okolo 2 000 W si poradí aj s tými najhrubšími materiálmi a s naparovačom disponujúcim týmto príkonom možno žehliť aj viac vrstiev látky naraz.

Výstup pary

Výstup pary čiže parný výkon udáva, v akom množstve para z naparovača nepretržite vychádza. Čím vyššia produkcia plynulej pary, tým rýchlejšie a jednoduchšie žehlenie.

Pri ručných naparovačoch sa stretneme s trvalým výstupom pary v hodnote 20 – 30 g/min. Naparovače so stojanom disponujú produkciou pary 30 – 45 g/min.

Veľkosť nádržky na vodu

Čím väčší zásobník na vodu, tým dlhšia prevádzka prístroja na jedno doliatie. Pre predstavu môžeme uviesť, že nádržka ručného naparovača s obsahom 200 ml vydrží zhruba 10 min prevádzky, obsah 250 ml vystačí na 15 – 18 min. Samozrejme svoju rolu zohráva výkonnosť naparovača, pretože pri vyššom výkone sa spotrebováva voda rýchlejšie a pri nižšom pomalšie.

Pre stojanové naparovače je žiaduci podstatne väčší zásobník vody, pretože je predpoklad žehlenia väčšieho množstva bielizne. Objem nádržky tak môže byť až 2,5 l, čo vám umožní až 90 min naparovania. Na jednoduchú obsluhu si dávajte pozor na to, aby nádržka bola vyberateľná.


TIP: Na trhu sú k dispozícii aj modely ručných naparovačov, ktoré vďaka adaptéru umožňujú priskrutkovať namiesto zásobníka na vodu vlastnú pet fľašu. Je to šikovná vychytávka, ktorú využijete predovšetkým na cestách.

Hmotnosť naparovača odevov

Ručné naparovače majú veľmi nízku hmotnosť okolo 1 kg, aj keď sa nájdu tiež robustnejšie modely s váhou 2 kg. Ich hmotnosť sa potom trochu navyšuje doliatím vody. Samozrejme čím menšia hmotnosť, tým jednoduchšia manipulácia s naparovačom, ale dajte pozor na dostatočnú výkonnosť.

Pri naparovačoch so stojanom váhu strážiť nemusíte, pretože zásobník vody majú oddelený. Na jednoduchšie presúvanie po byte je lepšie, keď je stojan na kolieskach.

Dĺžka kábla

Hoci sa na to niekedy zabúda, dĺžka kábla je podstatný parameter. Kábel parného naparovača by mal byť dostatočne dlhý, predovšetkým pokiaľ chcete pomocou neho narovnávať tiež záclony a závesy či vylepšiť vzhľad rôznym poťahom. Dĺžka prívodného kábla býva 1,9 – 3 metre.

Užitočné funkcie a príslušenstvo naparovačov odevov

Funkcia Anti Calc

Ide o technológiu proti usadzovaniu vodného kameňa. To vám zaručí trvalé a efektívne naparovanie aj po niekoľkých rokoch používania. Ak nebudete používať destilovanú vodu, rozhodne sa oplatí mať naparovač s odvápňovacou funkciou.

Funkcia automatického čistenia

Po stlačení príslušného tlačidla sa naparovač vyčistí, čím sa predlžuje jeho životnosť.

Vertikálne aj horizontálne naparovanie

Funkcia vertikálneho i horizontálneho naparovania dovoľuje naparovanie vo zvislej aj vodorovnej polohe. Horšie prístupné miesta ako goliere alebo manžety je lepšie upravovať na rovnom povrchu.

Funkcia regulácie pary

Každá látka potrebuje k najlepšiemu vzhľadu iné množstvo pary. Funkcia regulácie pary umožní použitie rôznej intenzity pary – jemného prúdu pary na tenšie tkaniny a silnejšieho prúdu pri osviežovaní hrubších tkanín a kabátov. Touto funkciou disponujú poväčšine stojanové naparovače odevov, ale aj niektoré drahšie modely ručných naparovačov.

Automatické vypnutie

Funkcia automatického vypnutia zaistí, že spotrebič sa po niekoľkých minútach nečinnosti sám vypne.

Možnosť pridať vôňu

Niektoré stojanové naparovačky odevov majú tzv. vonnú krytku, do ktorej možno nakvapkať pár kvapiek vášho obľúbeného vonného oleja a prevoňať tak svoje oblečenie bez toho, aby ste ohrozili alebo poškodili spotrebič či tkaninu.

Praktické nadstavce a kefy

Súčasťou naparovačov býva tiež zaujímavé a praktické príslušenstvo, napríklad kefa na hrčky a na odstránenie drobných nečistôt, nadstavec na silnejšie látky alebo na puky.


TIP: Pokiaľ váš domáci miláčik zanecháva chlpy na vašom oblečení, pomocou naparovača s kefou na odstránenie drobných nečistôt sa ich rýchlo a jednoducho zbavíte.

Ručný naparovač odevov

Ručné naparovače odevov

 • Kompaktné, ľahké a skladné
 • Rýchla úprava odevu priamo na ramienku
 • Ideálne na cesty

Ručné naparovače sú vhodné všade tam, kde musíte rýchlo, a pritom dôkladne vyžehliť oblečenie, či už ide o šaty, blúzku alebo oblek. Sú šikovným pomocníkom aj na cesty, keď potrebujete dostať svoj outfit do formy po vytiahnutí z kufra. Naparovač odevov pokrčené oblečenie počas chvíľky vyžehlí, odstráni z neho tiež zápach a látke dodá svieži vzhľad. Ručné naparovače s výkonom 1 200 W sú výborné na jemné textílie a pri hrubších látkach už nemusia mať dostatočnú silu. Kým tie s vyšším výkonom si už poradia so všetkými bežnými druhmi odevu. Cena ručných naparovačov sa pohybuje od 30 do 100 €.

Výhody a nevýhody
 • Žehlenie priamo na ramienku
 • Ľahké odstránenie záhybov
 • Jednoduchá úprava chúlostivých látok
 • Bielizeň osviežuje a odstraňuje zápachy
 • Pohotové na použitie kedykoľvek a kdekoľvek
 • Menší príkon so slabším výstupom pary
 • Malá nádržka na vodu umožňuje naraz vyžehliť 1 – 3 ks oblečenia
Stojanové naparovače odevov

Naparovače odevov so stojanom

 • Rýchle a efektívne žehlenie vo zvislej polohe
 • Vhodné na väčšie množstvo bielizne
 • Umožňuje žehlenie viac vrstiev naraz

Stojanový naparovač odevov je vo svojej podstate vešiak so zabudovaným parným generátorom. Niektoré modely majú svoju konštrukciu vylepšenú o žehliacu doska, ktoré vám zaistí oporu pri žehlení. Vysoký príkon a silný výstup pary umožňujú rýchle a efektívne žehlenie všetkých textílií od hodvábu až po bytový textil. Počas niekoľkých málo ťahov perfektne vyžehlí všetky druhy odevov a rýchlo si poradí aj s tými najťažšími záhybmi. Aj napriek veľkému obsahu zásobníka vody sú to veľmi pohotové spotrebiče pripravené na prevádzku do 1 min. Ak sú na kolieskach, uľahčuje to ich presúvanie po byte. Cenovo sa bežne pohybujú od 75 do 300 €.

Výhody a nevýhody
 • Vyšší príkon a silnejší výstup pary
 • Vhodné na jemné materiály i bytový textil
 • Rýchle a jednoduché odstránenie záhybov
 • Možnosť žehliť veľké množstvo oblečenia naraz
 • Bielizeň zbaví zápachu, osvieži a dezinfikuje
 • Nastavenie rôznej intenzity pary
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Priestorovo náročnejšie

Často kladené otázky

Aké sú výhody naparovačov odevov v porovnaní s naparovacou žehličkou a parným generátorom?

 • Pri žehlení s naparovačom odevov nepotrebujete žehliacu doska.
 • Jednoduché vyžehlenie nedostupných a problematických záhybov.
 • Naparovač odevov si hravo poradí so spoločenskými odevmi, šatmi, blúzkami.
 • Naparovače sú ideálne na odevy, ktoré sa ťažko žehlia žehličkou – volány, čipky, plisovanie.
 • Ide o pohotové spotrebiče pripravené na použitie podľa konkrétneho modelu počas 30 – 60 sekúnd.
 • S ručným naparovačom docielite perfektného vzhľadu vášho odevu ľahko a rýchlo aj na cestách.
 • Výkonný prúd pary odstráni z látky zápach z cigariet, jedla i ľudského tela.
 • Niektoré naparovače umožňujú pridanie vonnej esencie do zásobníka, čím prevonia oblečenie vašou obľúbenou vôňou.
 • Pomocou špeciálnych nadstavcov a kief dokážu z textílií odstrániť aj drobné nečistoty a hrčky.

Hodia sa ručné naparovače tiež na údržbu zimných kabátov?

Niektoré ručné naparovače umožňujú tiež starostlivosť o kabáty a bundy, ktoré možno inak čistiť len suchým čistením. V príslušenstve majú špeciálnu kefu určenú priamo na tieto textílie. Vďaka nemu para lepšie prenikne do hĺbky hrubých vlákien a kabát tak nielen uhladíte, osviežite, ale zbavíte ho aj drobných nečistôt, hrčiek a vlasov.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi