P&G MS v hokeji_CZ

Ako vybrať nosič na bicykle

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Nosiče bicyklov sú obľúbeným doplnkom cyklistov, najmä počas dovoleniek. Umožňujú pohodlnú prepravu bicyklov bez nutnosti ich ukladania do batožinového priestoru. Na čo si ale pri ich výbere dať pozor? A ktorý typ vlastne zvoliť?

Ako vybrat nosič na bicykel
Nosič na bicykel

Nosiče bicyklov na strechu automobilu

  • Montujú sa na priečniky
  • Jednoduché a cenovo najvýhodnejšie riešenia na menší počet bicyklov
  • Možno použiť na prepravu až piatich bicyklov

Strešné nosiče sú najčastejším druhom prepravy bicyklov. Umožňujú jednoduchý prístup do kufra a bicykle sa na nich, na rozdiel od nosičov v zadnej časti vozidiel, takmer neznečisťujú. Pri skladovaní zaberajú len minimum miesta a ich výhodou sú tiež nízke obstarávacie náklady, najmä v prípade, že vlastníte len niekoľko málo bicyklov. Stačí totiž kúpiť len toľko nosičov, koľko bicyklov budete prevážať. Nevýhodou strešných nosičov je ale fyzicky náročnejšia montáž, horšie jazdné vlastnosti auta a tiež vyššia spotreba auta. Majte tiež na pamäti, že s bicyklami na streche sa nedostanete do garáže ani podzemného parkoviska.

Strešné nosiče bicyklov sa montujú na priečniky. Pokiaľ si neviete rady s výberom vhodných priečnikov, mrknite na nášho sprievodcu.

Výhody a nevýhody
  • Priaznivá cena – na každý bicykel kupujete jeden nosič.
  • Bicykle sa príliš nezašpinia nečistotami z cesty.
  • Pri skladovaní nezaberajú takmer žiadne miesto.
  • Prepravíte na nich až päť bicyklov.
  • Možno používať na viacerých automobiloch.
  • S bicyklami na streche nezaparkuje v garáži alebo parkovacích domoch.
  • Zložitejšia montáž a obsluha predovšetkým pri vyšších vozidlách.
  • Vyššia spotreba a horšie jazdné vlastnosti auta.
  • Nutnosť obstarania priečnych nosičov.
Nosič kol na tažné zařízení

Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

  • Praktické a najmenej náročné riešenie
  • Dobrý prístup ku kolesám
  • Možnosť sklopenia na ľahký prístup do kufra

Samotná inštalácia nosičov bicyklov na ťažné zariadenie je pomerne jednoduchá, je však nutné počítať s ich vyššou hmotnosťou. Nosiče sa prichytia na guľu pomocou páky, alebo skrutiek. Pokiaľ sa o svoje bicykle bojíte, kúpte si model s možnosťou uzamknutia kolies k nosiču a nosiča k ťažnému zariadeniu. Nosiče na ťažné zariadenia poskytujú jednoduchý prístup k bicyklom, navyše nehrozí poškriabanie laku ani poškodenie karosérie automobilu. Niektoré modely možno tiež sklopiť, takže sa ľahko dostanete aj do kufra svojho auta. Sklopné nosiče na dva bicykle potom možno použiť aj na väčšie autá, ktoré potrebujú viac priestoru na otvorenie batožinového priestoru.

Nosiče na ťažné zariadenia uvezú až štyri bicykle a možno s nimi parkovať aj v garáži. Drahšie modely možno tiež úplne zložiť na ľahšie skladovanie a prepravu. Bicykle sa však na nosičoch na ťažné zariadenie špiní viac ako na streche a sťažujú výhľad zo zadného okna. Nosiče sú zvyčajne vybavené tabuľkou na tretiu poznávaciu značku a funkčnými brzdovými svetlami. Pokiaľ si zaobstaráte tretiu ŠPZ, nebudete musieť prehadzovať značku z auta. Za cca 20 € vám ju vystaví miestny inšpektorát.

Výhody a nevýhody
  • Pomerne jednoduchá montáž.
  • So sklopným nosičom bez problému otvorte kufor.
  • Drahšie modely možno zložiť na lepšie skladovanie.
  • Možno s nimi parkovať v garáži.
  • Úplne univerzálne riešenie.
  • Pojmú až 4 kolesá.
  • Zhoršený výhľad zadným okienkom.
  • Bicykle sú náchylnejšie na zašpinenie.
  • Finančne náročnejšie riešenie.
  • Na väčšie pohodlie musíte zakúpiť tretiu ŠPZ.
Nosič bicyklov na zadné dvere vozidla

Nosiče bicyklov na zadné dvere vozidla

  • Možno ich použiť na väčšinu automobilov
  • Relatívne jednoduchá montáž a obsluha
  • Prevezú až tri bicykle

Po závesnom nosiči bicyklov na zadné dvere siahnite v prípade, keď nechcete alebo nemôžete kolesá prevážať na streche alebo nemáte ťažné zariadenie. Tento typ nosičov nie je vhodný na vozidlá so zadnými svetlami v úrovni, prípadne tesne pod úrovňou zadného skla. Pokiaľ vám nosič alebo bicykle zakrývajú registračnú značku alebo zadné svetlá vozidla, je nutné zaobstarať doplnkové zadné svetlá a držiak ŠPZ. V takom prípade je z finančných dôvodov lepšie zauvažovať o inom type nosiča.

Závesné nosiče bicyklov na piate dvere sú lacné a ľahko sa inštalujú. Spravidla ich ale nemožno použiť na vozidlách typu sedan. Lacné držiaky tiež často neponúkajú možnosť fixácie pneumatík bicyklov do líšt, takže vám môžu ľahko poškodiť lak či seba navzájom. Z tohto dôvodu sa oplatí priplatiť si za drahšie, ale k autu šetrnejšie modely. Všetky nosiče nemožno použiť na všetky autá, preto si pred kúpou overte kompatibilitu s vaším vozidlom pomocou parametrického filtra v kategórii.

Výhody a nevýhody
  • Výška automobilu zostáva takmer rovnaká.
  • Jednoduchá inštalácia a skladovanie.
  • Nízka obstarávacia cena.
  • Horší alebo nulový prístup do kufra po dobu prevozu bicyklov.
  • Obmedzený výhľad zadným oknom.
  • Pri niektorých vozidlách môžu zakrývať svetlá.

Dôležité parametre

Plánovaný počet prepravovaných bicyklov

Nosič bicyklov vyberajte podľa najčastejšieho počtu prepravovaných bicyklov. Pre jedného až dvoch cyklistov zvážte zaobstaranie strešného nosiča. Tie možno kúpiť za priaznivú cenu, pretože na každý bicykel kupujeme len jeden nosič. Majte tiež na pamäti, že nosiče na zadné dvere spravidla zvládnu previezť maximálne tri bicykle.

Možnosť uzamknutia

Odporúčame siahnuť po nosičoch so zámkom, ktorý zamedzí krádeži, alebo túto pravdepodobnosť aspoň výrazne minimalizuje. Pokiaľ sa na cestách za cyklistikou veľmi nezastavujete a po príchode nosič hneď demontujete, dobre poslúži aj neuzamykateľný variant.

Existujú dva druhy uzamknutia, a to nosiče k vozidlu a bicykle k nosiču. Najlepší scenár je ten, kedy má nosič oba druhy.

Maximálna nosnosť

S týmto parametrom súvisí aj počet prepravovaných kolies. Myslite na to, že každé zariadenie má stanovenú určitú maximálnu nosnosť. Ak bicykle plánujete prevážať na streche, dohľadajte si aj nosnosť strechy (nájdete v príručke k vozidlu) a priečnikov (nájdete v návode k priečnikom).

Elektroinštalácia

V prípade, že vyberáte nosič bicyklov na ťažné zariadenie, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť elektroinštalácii. Zásuvky sú 7 a 13-pinové. Odlišností je viac, v praxi sa ale väčšinou stretnete s absenciou cúvacieho svetla v prípade 7-pinových koncoviek. K zásuvkám môžete dokúpiť tiež redukciu.

Najčastejšie otázky pri výbere nosiča bicyklov

Existujú nosiče univerzálne, alebo musím vyberať na konkrétny typ auta?

Najuniverzálnejšie sú nosiče bicyklov na ťažné zariadenia. Strešné nosiče bicyklov sú tiež pomerne univerzálne – postrážte si však kompatibilitu s hagusmi a spôsob pripevnenia. Najmenej univerzálne sú nosiče na zadnej dvere. Nemožno ich použiť na autách typu sedan a je nutné si overiť aj kompatibilitu s konkrétnym modelom vozidla.

Zmenia sa nejakým spôsobom jazdné vlastnosti automobilu?

Áno, a to pomerne výrazne. Zmení sa predovšetkým ťažisko auta, jeho aerodynamika a prípadne zrýchlenie. S nosičmi bicyklov, prevažne potom s tými nainštalovanými na streche, myslite na bezpečnosť a majte ľahkú nohu na plyne.

Zvýši sa mi spotreba pohonných hmôt?

Každý nosič spotrebu paliva zvyšuje. Spotreba sa líšia sa v závislosti od daného vozidla a môže narásť až o niekoľko litrov. Podľa meraní stúpne spotreba pri rýchlosti okolo 100 km/h približne o tretinu, pri väčších rýchlostiach potom rastie ešte výraznejšie.

Potrebujem na montáž nosiča dokupovať ešte ďalšie nadstavce či doplnky?

Spôsob uchytenia býva veľmi univerzálny. V prípade strešných nosičov venujte zvýšenú pozornosť samotnej montáži na hagusy. Najčastejšie sa v tomto prípade používajú oceľové strmene v tvare písmena U, alebo rôzne systémy rýchloupínania, ktoré vám skrátia a uľahčia celú montáž i demontáž. Používateľsky prívetivejšia je napríklad tzv. T-drážka. Všetko potrebné vybavenie spravidla býva súčasťou balenia hagusov a nosičov.

Montáž nosiča pomocou U-profiluMontáž nosiča pomocou T-adaptéru
Montáž nosiča pomocou U-profiluMontáž nosiča pomocou T-drážky

Slovník pojmov – Strešné nosiče a boxy

Hagusy

Hagusy sú pozdĺžne strešné nosiče, niekedy označované ako pozdĺžniky. Sú párovo umiestnené na streche vozidla a slúžia na upevnenie priečnikov, ktoré sú základným prvkom na prepravu nákladu na streche. Existujú dvojakého druhu – klasické (vystúpené), alebo integrované (zapustené do strechy). V zásade sa líšia len svojím dizajnom.

T-drážka

T-drážka je sofistikované riešenie, ktoré umožňuje elegantné a pohodlné uchytenie automobilových doplnkov. Upevnený nosič, box alebo priečnik je lepšie zafixovaný, ľahšie sa demontuje a jeho poloha je zároveň variabilnejšia. Princíp je jednoduchý – do predpripravenej drážky zastrčíte úchyt v tvare „T“. Polohu následne zaaretujete/zaistíte a máte hotovo.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií