Emise pro AP+ v app - všechny segmenty P&G MS v hokeji_CZ

Ako vybrať práčku s horným plnením

Zobraziť katalóg

Aktualizované

Zvrchu plnené práčky sú určené najmä do menších kúpeľní a vynikajú nielen úsporou miesta, ale aj pohodlným vkladaním bielizne zvrchu. Okrem toho ponúkajú celý rad inteligentných funkcií pre efektívne pranie. Tieto práčky zvyčajne bývajú vyššie ako spredu plnené práčky, na výšku merajú najčastejšie okolo 90 cm. Keďže sa tieto práčky otvárajú z vrchnej strany, nie je možné na ne umiestniť sušičku. Ak máte malé deti, oceníte, že hore k dvierkam práčky nedosiahnu.

Niekoľko tipov pre výber práčky s horným plnením

  1. Kľúčová je veľkosť priestoru pre práčku, podľa ktorého vyberte jej zodpovedajúcu hĺbku a šírku

  2. Nezabudnite na dostatočný uhol na otváranie dvierok nahor a dostatok miesta na pohodlné plnenie práčky

  3. Premyslite si, aké funkcie sú pre vás zásadné, nie všetky práčky disponujú rovnakými

  4. Ak máte malé bábätko alebo spíte v bezprostrednej blízkosti práčky, oplatí sa priplatiť si za práčku s nízkou hlučnosťou

  5. V prípade, že budete prať objemné kusy oblečenia, postrážte si počet otáčok a v akom rozpätí ich práčka umožňuje nastaviť

  6. Ak často periete veľké objemy bielizne, práčka s kapacitou okolo 7 kg a viac bude vhodnejšia

Základné parametre pre výber práčky s horným plnením

Hĺbka práčky

Práčky zvrchu plnené majú tieto štandardné rozmery: výšku 90 cm, šírku 40 cm a hĺbku najčastejšie okolo 60 cm. K dispozícii sú ale tiež práčky s neštandardnými rozmermi, napríklad s väčšou hĺbkou. Pred samotným nákupom si preto dôkladne zmerajte veľkosť kúpeľne či inej miestnosti, kde bude nová práčka umiestnená, a overte si, či sa vám tam vybraný model pohodlne zmestí a nebude zasahovať do priestoru, kde sa budete pohybovať.

Šírka práčky

V prípade práčok s horným plnením je to presne naopak ako v prípade práčok s predným plnením. Najčastejšie sú k dispozícii práčky so šírkou okolo 40 cm. Aj napriek tomu však tieto práčky zvládnu bez problémov vyprať bielizeň stredne veľkej domácnosti, pretože ich hĺbka je vo veľkosti 60 cm.

Kapacita práčky

Práčky zvrchu plnené majú oproti práčkam s predným plnením menší bubon, aj tak ale vyperú až okolo 10 kg bielizne a pohodlne obslúžia aj stredne veľkú domácnosť. Domácnostiam s 1 – 2 členmi postačí kapacita do 6 kg, rodinám s 3 a viac členmi odporúčame zvoliť práčku s kapacitou 7 kg alebo viac.

Motor práčky

Motor ovplyvňuje hlučnosť práčky aj spotrebovanú elektrickú energiu. Stretnúť sa môžete s tromi základnými typmi motorov, pričom prvý typ sa už používa len minimálne a môžeme ho považovať skôr za zastaraný.

  • Klasický motor

Klasický motor je v porovnaní s novšími typmi hlučnejší a má vyššiu spotrebu energie, pretože je umiestnený mimo os bubna a prenášanie elektriny na motor sa deje pomocou uhlíkov. Tie sa však časom opotrebovávajú a je nutné ich meniť. Skladá sa zo štyroch základných súčiastok: motora, remeňa, remenice a bubna.

  • Invertorový motor

Invertorový motor sa rovnako ako klasický skladá z motora, remeňa, remenice a bubna a jeho umiestnenie je tiež zhodné. Má však výrazne nižšiu hlučnosť a spotrebu energie než klasický motor, pretože je riadený elektronicky. Jeho regulácia je vďaka tomu priama a plynulá. Princíp elektronického riadenia otáčok navyše znižuje vibrácie, opotrebovanie a poskytuje vyšší výkon pri nižšej hladine hluku.

  • Direct drive motor

Direct drive motor je najmodernejším typom motora, ktorým disponujú najlepšie práčky. Nachádza sa v osi bubna, takže už nie je potrebný remeň ani remenica. Vďaka tomu dochádza k priamemu pohonu motora a k zvýšeniu jeho ovládateľnosti a stability. Vibrácie práčky sa pri použití direct drive motora naopak znižujú.

Hlučnosť práčky

Hlučnosť práčky je dvojakého druhu – rozlišujeme hlučnosť pri praní a pri odstreďovaní. Práčky zvrchu plnené, rovnako ako práčky spredu plnené, najčastejšie dosahujú hlučnosť pri praní medzi 50 a 60 dB, nájdete však aj tichšie modely. Pri odstreďovaní sa najviac modelov nachádza v rozmedzí 70 a 80 dB. Pre predstavu si môžete 30 dB predstaviť ako tichý šepot, 60 dB ako bežný rozhovor dvoch ľudí a 80 db ako zvuk, keď sa nachádzate v tesnej blízkosti vysávača.

Otáčky

Vyšší počet otáčok pri žmýkaní je obzvlášť dôležitý, ak často periete bundy, svetre a iné väčšie kusy oblečenia. Práčka s aspoň 1 200 otáčkami dokáže aj z tohto oblečenia odstrániť väčšinu vlhkosti.

Už vlastníte alebo si len plánujete zaobstarať sušičku? Potom odporúčame práčku s 1 400 otáčkami a viac kvôli odstráneniu zvyškovej vlhkosti. Bielizeň sa tak bude efektívnejšie sušiť a už po jednom sušiacom cykle bude dokonale suchá. Otáčky je možné regulovať smerom nadol, preto nemusíte mať obavy si kúpiť práčku so 1 400 otáčkami a vyprať v nej jemnú bielizeň.

  • 1 000 otáčok: veľmi šetrné – vhodné pre menšie kusy a jemnú bielizeň
  • 1 200 otáčok: ideálne pre bežnú bielizeň – odstránia väčšinu vlhkosti aj z veľkých kusov oblečenia (bundy, svetre, tepláky atď.)
  • 1 400 – 1 600 otáčok: veľmi intenzívne žmýkanie – bielizeň je pripravená do sušičky (ak by bielizeň bola odstredená pri nižších otáčkach, je jej sušenie v sušičke veľmi energeticky náročné a trvá dlhšie)

Energetická trieda

Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Pre jednoduchší výber slúži energetický štítok, ktorým je povinne označená každá práčka. Ročná spotreba vody a energie sa odvodzuje od 220 štandardných pracích cyklov za rok s polovičnou náplňou bubna pri teplote 60 °C a 40 °C. Najúspornejšie práčky v súčasnosti nesú označenie A.

Ilustračná spotreba energie práčky na jedno pranie

Energetická spotreba

Spotreba v kWh

Náklady v €

A 0,65 0,10
B 0,70 0,11
C 0,75 0,11
D 0,85 0,13

*Počítané s cenou 0,15 €/kWh

*Spotrebu energie ovplyvňujú kvalita motora práčky, nastavený program, objem bubna a ďalšie faktory.

Energetický štítok

Ostatné doplnkové funkcie

Pri výbere práčky s vrchným plnením si všímajte aj ďalšie užitočné funkcie:

  • Detská poistka – umožňuje zabrániť neúmyselnej zmene nastavených funkcií.

  • Aqua stop – automaticky uzatvára prívod vody v prípade poškodenia či poruchy spotrebiča alebo hadice.

  • Odložený štart – umožňuje presne nastaviť, o koľkej má prací cyklus začať.

  • Rýchly program – nastavenie pracieho programu iba na dĺžku 15 – 30 minút.

  • Hmotnostná automatika – práčka sama vyhodnotí, aké množstvo a typ bielizne ste do bubna vložili, a podľa toho upraví prací program. Tým minimalizuje spotrebu vody a elektriny.

  • Fuzzy logic – funkcia, ktorá na základe množstva vloženej bielizne upraví automaticky podľa jej hmotnosti množstvo vody.

Typy práčok s horným plnením

Štandardné práčky s horným plnením

  • Vhodné do menších kúpeľní a komôr
  • Vyperú až 10 kg bielizne
  • Pohodlné vkladanie bielizne do bubna
  • Vhodné pre rodiny s deťmi a alergikov

Štandardné práčky zvrchu plnené sa hodia najmä do menších kúpeľní. Aj keď vyperú veľké množstvo bielizne, nezaberajú toľko miesta, pretože sa otvárajú nahor a nie do priestoru. Tieto práčky sa ľahko plnia bielizňou a ak máte v rodine alergikov, vyperiete v tomto type práčok bez problémov nielen veľké množstvo oblečenia, ale aj vankúše, deky a ďalšie objemné veci. Avšak pri použití sušičky je potrebné bielizeň, kvôli jej menšej kapacite, sušiť na niekoľkokrát.

Výhody a nevýhody
  • Pohodlné vkladanie bielizne zvrchu
  • Úspora miesta v kúpeľni aj pri veľkom objeme pranej bielizne
  • Malé deti nedosiahnu do bubna ani na ovládacie tlačidlá
  • Vyššia spotreba vody
  • Obmedzenejší výber modelov
Úzke práčky s horným plnením

Úzke práčky s horným plnením

  • Perfektné do naozaj malých bytov a garsóniek
  • Hodia sa najmä pre jednotlivcov a seniorov
  • Pohodlné vkladanie bielizne do bubna
  • Úspora miesta, nižšia spotreba vody a elektriny
Parné práčky s horným plnením

Parné práčky s horným plnením

  • Šetrné pranie bežnej bielizne aj jemných tkanín
  • Dokážu osviežiť bielizeň a zbaviť ju nežiaducich zápachov
  • Vhodné pre citlivejších jedincov a veľmi malé deti
  • Obvykle perú tichšie než klasické typy práčok

Vysoká teplota pary dokáže vnútro bubna zahriať rýchlejšie ako voda, a preto je parná práčka energeticky úsporným riešením. Para navyše dokáže spoľahlivo odstrániť baktérie a alergény, ktoré sa v bielizni nachádzajú.

Výhody a nevýhody
  • Vhodné pre alergikov a deti
  • Hygienické pranie s elimináciou zápachu
  • Šetrné k jemným materiálom, ako je hodváb alebo čipka
  • Minimalizuje pokrčeniu bielizne
  • Úsporné pranie
  • Pracie cykly môžu trvať dlhšie
  • Neporadia si so všetkými typmi škvŕn
  • Obmedzenejší výber modelov

Najčastejšie otázky pri výbere práčky s horným plnením

Akú kapacitu práčky zvoliť?

Práčky zvrchu plnené si často kupujú domácnosti s menšími kúpeľňami alebo nezvyklou dispozíciou interiéru. V prípade kapacity však platí to isté, čo v prípade práčok s predným plnením, a teda že pre domácnosti s 1 alebo 2 členmi je vhodná kapacita do 6 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou do 9 kg, početnejšie rodiny by však mali radšej zvoliť práčku s predným plnením.

Aká energetická trieda práčky je najvýhodnejšia?

Energetická trieda vyjadruje spotrebu energie, vody a účinnosť prania. Veľmi úsporné práčky nesú označenie A, B a C. S vyššou energetickou triedou často rastie aj cena spotrebiča, preto sa práčky v triede A hodia na časté pranie, kde sa úspora vráti počas relatívne krátkeho času.

Perie zvrchu plnená práčka rovnako dobre ako práčka spredu plnená?

Všeobecne platí, že v kvalite prania nie je rozdiel medzi práčkou s horným a predným plnením. O kvalite prania tak rozhodujú funkcie a technológie konkrétneho modelu práčky.

Slovník pojmov – práčky

Fuzzy logic/6. zmysel

Technológie Fuzzy Logic a 6. zmysel fungujú na rovnakom princípe. Líšia sa len v názve podľa toho, od ktorého výrobcu práčka pochádza. Ide o senzorovú technológiu, ktorá sama zváži bielizeň a rozpozná, ako by malo prebiehať pranie. Podľa nameraných hodnôt potom nastaví spotrebu vody, pracieho prostriedku a dĺžku pracieho cyklu. Práčky s touto technológiou perú efektívnejšie a dokážu ušetriť elektrickú energiu a množstvo spotrebovanej vody.

Invertorový motor

Invertorový motor je spoľahlivejší a odolnejší než klasický motor využívajúci uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú a spôsobujú trenie a iskrenie. Invertorový motor funguje na princípe elektronického riadenia otáčok, ktoré znižuje vibrácie a opotrebovanie a poskytuje vyšší výkon pri nižšej hladine hluku. Výrobcovia na invertorový motor bežne poskytujú 10-ročnú záruku.

Parné programy

Parné programy sa používajú na osvieženie jemných kusov bielizne, na odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Všetko sa deje zásluhou parného generátora, ktorý mení vodu bežnej teploty na paru. Tá prirodzene uvoľňuje vlákna, našuchorí ich a uvoľňuje drobné záhyby. Preto prací prostriedok preniká až do hĺbky a môže odstraňovať aj odolné škvrny, nepríjemné pachy a zvyšky pracieho prášku. Bielizeň je po 20 minútach v parnej práčke uhladenejšia a mäkšia ako pri použití bežných programov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií