AD homeoffice AD homeoffice

Ako vybrať projektor pre domáce kino

Zobraziť katalóg
Jak vybrat projektor pro domácí kino

Neviete, ako vybrať projektor pre domáce kino? Dôležité je rozhodnúť sa pre jednu zo základných projektorových technológií (DLC, LCD alebo LED), zvoliť rozlíšenie vhodné do vašej miestnosti aj dostatočný kontrast projektora. Nič vám to nehovorí? Nevadí, všetko sa dozviete v tomto článku, kde preberieme výhody jednotlivých technológií, vysvetlíme technické parametre a najdôležitejšie body prehľadne zhrnieme.

Ako vybrať projektor

  1. Prečo si zaobstarať filmový projektor
  2. Ako vybrať technológiu
  3. DLP technológia je vhodná pre hry a 3D projekcie
  4. LCD projektory sú ideálne pre svetlejšie miestnosti
  5. LED projektor slúži dlhšie ako iné projektory
  6. LCoS technológia vyniká kvalitou farieb
  7. Hybridný projektor prekvapí nečakanou variáciou
  8. Chcite len najvyššie rozlíšenie
  9. Projektory na krátku projekčnú vzdialenosť doma postačia
  10. Svetelný tok projektora vyberajte podľa miestnosti
  11. V prípade kontrastu berte údaje výrobcov s rezervou
  12. Ako teda vybrať?

Prečo si zaobstarať filmový projektor

Súčasné televízory dokážu prehrávať filmy a hry v takej vysokej kvalite, že projektory a premietanie na plátno môže pre niekoho pôsobiť ako prežitok. A napriek tomu sa nájde nemalé percento ľudí, ktorí na projektory nedajú dopustiť a sú ochotní do nich investovať až niekoľko tisíc eur.

Motivácie týchto „projektorfanúšikov“ bývajú väčšinou dve: aj tie najväčšie uhlopriečky televízorov im nestačia, a preto dávajú prednosť veľkému plátnu. Druhá motivácia je atmosféra. Premietanie filmov či fotografií na plátno vykúzli jedinečné okamihy – hlavne keď je človek s rodinou či priateľmi.

Týchto používateľov môžeme považovať za skutočných fajnšmekrov: ide o divákov, ktorí pri filmoch a pri hrách netrávia len víkendový alebo večerný čas. Títo diváci alebo hráči si chcú vychutnať každú sekundu filmu či hry. V prípade projektora ide skrátka o pôžitok, ktorému sa prispôsobuje všetko – vrátane vynaložených peňazí.

Acer Z650 PREDATOR
Na trhu sa môžete stretnúť aj s vyložene hernými projektormi, primárne určenými na hranie hier, ako je na fotografii zobrazený projektor Acer Z650PREDATOR.

Chcete sa medzi týchto fajnšmekrov pridať tiež? Poradíme vám, ako pri výbere projektora postupovať.

Ako vybrať technológiu

Najprv začneme základnými technológiami projektorov. Ako sami uvidíte, každá technológia má svoj princíp fungovania, ktorý má svoje silné a slabé stránky, a podľa toho sa dá určiť, aká technológia je ideálna na bežné sledovanie a aká napríklad na hranie hier. Keď však viete, za akým účelom a do akých podmienok projektor kupujete, nájdete svoju ideálnu technológiu rýchlo a ľahko.

DLP je vhodná pre hry a 3D projekcie

Prvá technológia, o ktorej si povieme, je DLP. Princíp jej fungovania je nasledovný: základný svetelný lúč je produkovaný projekčnou lampou. Lúč z lampy prechádza rýchlo rotujúcou farebnou guličkou, následne preletí šošovkou a odráža sa o čip s mikroskopickými zrkadlami, odborne nazývaný DMD čip. Takto spracovaný výsledný lúč je vyslaný cez objektív priamo na plátno.

DLP projektory majú celé množstvo výhod: vďaka spomínanej guľôčke projekcia vyvinie veľkú rýchlosť, a tým pádom aj vysokú snímkovú frekvenciu. Obraz je tak plynulý a bez najmenšieho sekania.

Philips Screeneo HDP1690TV
Ukážka DLP projektora v akcii, konkrétne typu Philips Screeneo HDP1690TV.

Kvalitu obrazu navyše ešte môžete sami aktívne ovplyvniť kúpou projektora s výkonnejšou optikou, ktorá zaručuje ostrejší obraz. Spomínané prednosti robia z DLP projektorov ideálne prístroje nielen na sledovanie filmov, ale aj na 3D projekcie a hranie hier.

Výhodou tiež je, že s výnimkou dúhového efektu nemá DLP technológia takmer žiadne slabé stránky.

i Dúhový efekt (Rainbow Effect, skrátene RBE)
Ide o jav, keď divák pri videu vidí v obraze farebné pruhy, čo vážne narúša jeho pôžitok zo sledovania. Dúhový efekt našťastie vníma len malá časť populácie, navyše každý jedinec ho môže vnímať inak: niektorí nie sú schopní na obraz vôbec pozerať, niektorí dúhový efekt vnímajú, ale nevadí im, ostatní ho napríklad nevnímajú vôbec.
Či divák registruje či neregistruje dúhový efekt, môže byť tiež ovplyvnené únavou očí alebo celkovou únavou.
Ako konkrétny dúhový efekt vyzerá, môžete vidieť tu.

LCD projektory sú ideálne pre svetlejšie miestnosti

Ďalšou frekventovanou technológiou je LCD. Rovnako ako DLP aj princíp fungovania LCD projektorov začína pri projekčnej lampe, ktorá vytvára lúč. Ten je vzápätí v polarizačných filtroch roztrojení a každý z troch lúčov má vlastný LCD panel. Každý lúč „dostane“ svojú základnú farbu (červená, modrá, zelená) a zafarbené lúče mieria do optického hranola, kde sa všetky tri lúče opäť spoja do jedmého a ten potom cez objektív putuje na plátno.

Hlavnou výhodou tejto technológie je neroztrasený obraz: na rozdiel od DLP projektora nemá LCD premietačka žiadne pohyblivé časti, a teda nie je narušovaná vibráciami. V priemere LCD projektory taktiež disponujú vyšším svetelným tokom (hovorovo tiež svietivosť) a sú tak vhodné aj do svetlejších miestností. Oproti DLP projektorom u nich tiež nehrozí riziko spomínaného dúhového efektu.

Pokiaľ ide o negatíva, nemajú LCD projektory oproti DLP takú ostrosť obrazu, čo je dané LCD panelmi, kvôli ktorým je lúč roztrojení a následne zase skladaný.

Epson EB-1795F
Projektory pre domáce kiná môžete, samozrejme, využiť aj pri firemných prezentáciách, napríklad ako LCD projektor Epson EB-1795F.

V porovnaní s DLP technológiou s farebnou guličkou nemá LCD lúč takú rýchlosť, a preto nie sú LCD projektory úplne ideálne na hranie hier a 3D projekcie. LCD panely po niekoľkých rokoch taktiež starnú a farby na plátne sú bledšie.

Nevýhodou tiež je, že optická jednotka z LCD projektorov nie je nepriedušne uzavretá: preto sa musí pravidelne čistiť od prachu a neodporúča sa do zafajčených či prašných miestností.

LED projektor slúži dlhšie ako iné projektory

Na princípe LCD fungujú aj LED projektory, akurát s tým rozdielom, že zdrojom lúča je LED dióda. Tá má oproti projekčnej lampe veľkú výhodu, pretože vydrží dvadsať až tridsať tisíc hodín, čo je trikrát až päťkrát viac ako projekčná lampa v prípade DLP a LCD projektorov (projekčné lampy či diódy však možno v prípade všetkých projektorov vymeniť). Dióda je spojená aj s nižšou energetickou spotrebou.

Ďalším plusom je takzvaný Helmholtz-Kohlrausch efekt. Ide o optický klam, vďaka ktorému ľudské oko vníma obraz svetlejšie a z hľadiska farebného spektra stabilnejšie, než v skutočnosti je (a to ako všeobecne, tak aj v porovnaní s DLP a LCD projektormi). S Helmholtz-Kohlrausch efektom sa možno stretnúť práve len v prípade LED technológií.

Asus P3B
Niektoré projektory sú prenosné, napríklad ako LED projektor Asus P3B, napájaný mobilným telefónom. Výhodou je, že takýto projektor môžete brať napríklad na chatu a tam pozerať na filmy.

Všeobecnou nevýhodou LED projektorov je nižšia svietivosť v prípade lacnejších typov. Ak však hľadáte projektor do obývacej izby, kde dokážete vytvoriť prítmie, nie je to zas taký problém.

LCoS technológia vyniká kvalitou farieb

Ďalšou technológiou je LCoS, ktorej výrobcovia navyše dávajú vlastné označenie: Sony ju nazýva SXRD, JVC zase D-ILA. Táto technológia, podobne ako LCD projektor, pracuje na princípe lampy a troch rozdelených lúčov na základné farby, ale oproti LCD technológii sa lúče pred kompletovaním odrážajú o špeciálne LCoS zrkadlá.

Najväčšou výhodou LCOS je nádherné spracovanie čiernej a sivej farby, s ktorým sa ostatné technológie absolútne nemôžu porovnávať. Ale aj ostatné farby pri tomto type projektorov sú mimoriadne kvalitné.

Sony VPL-VZ1000ES
LCoS/SXRD projektor Sony VPL-VZ1000ES patrí k tým najluxusnejším a najdrahším projektorom, aké môžete vlastniť.

Nevýhodou LCoSu je istá pomalosť, spôsobená zložitosťou produkcie lúča, od čoho sa odvíja aj ďalšia nevýhoda: tieto projektory nie sú práve vhodné na hry a 3D projekcie. Je tiež potrebné spomenúť, že LCoS technológia je z hľadiska výroby mimoriadne nákladná, čo sa logicky odráža na konečnej cene: tieto projektory väčšinou stoja niekoľko tisíc eur.

Hybridný projektor prekvapí nečakanou variáciou

Existujú však aj rôzne kombinácie technológií, nazývané hybridy. Napríklad mix LED projektora a lasera. Pri tomto hybride je primárny svetelný zdroj modrý laser, ktorý putuje do fosforového panelu, kde sa mení na zelený lúč. Ten potom, spoločne s modrým a červeným lúčom z LED diód, putuje na plátno.

Výhodou tohto hybridu je vyšší svetelný tok ako v prípade klasického LED projektora. Slabá stránka je horší farebný gamut, a to predovšetkým v prípade zelenej farby, čo je spôsobené spomínaným fosforom.

Chcite len najvyššie rozlíšenie

Ak chcete urobiť zo svojej obývacej izby minikino, vyberajte projektor s rozlíšením Full HD (1 080 p), ak sedíte 2 až 3 metre od plátna, alebo Ultra HD/4K (2 160 p), ak plánujete mať plátno vo vzdialenosti 4 a viac metrov.

Ak chcete pozerať na filmy v 3D, musíte si zaobstarať 3D projektor a špeciálne projektorové 3D okuliare.

Ako vybrať plátno

Všeobecne platí, že uhlopriečka plátna by mala byť široká medzi polovicou a štyrmi pätinami vzdialenosti medzi vami a plátnom. Príklad: keď budete sedieť od plátna 2 metre, uhlopriečka by mala byť v rozmedzí 1 až 1,6 m.

Plátno

Projektory na krátku projekčnú vzdialenosť doma postačia

Na použitie v bežne veľkej obývacej izbe väčšinou vyberajte projektory s krátkou či ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou. Ostatné projektory nemajú na domáce použitie príliš význam, pretože obraz by bol veľmi veľký a rozmazaný. Ak teda nemáte naozaj rozľahlú obývaciu miestnosť a nebudete od plátna sedieť 7 a viac metrov.

Rozhodne si však dajte pozor, aby natívne rozlíšenie projektora bolo vhodné pre vašu veľkosť plátna.

Svetelný tok projektora vyberajte podľa miestnosti

V prípade svietivosti je potrebné brať ohľad na miesto, kde budete projektor používať. Ak v zatemnenej miestnosti, malo by vám stačiť aj 1 000 lúmenov. Ak však máte v obývacej izby cez deň svetlejšie či dokonca svetlo, budete potrebovať 2 000 až 3 000 lúmenov, aby sa lúč na plátno preniesol.

Svietivosť projektora

Ešte je potrebné zdôrazniť, že v základných údajoch výrobcovia vždy uvádzajú maximálnu hodnotu svetelného toku, ktorú projektor dosiahne len v určitých prípadoch a ešte na veľmi krátku dobu. Pri výbere projektorov s tým teda počítajte, a ak máte možnosť, radšej zvoľte tie s vyššou svietivosťou.

V prípade kontrastu berte údaje výrobcov s rezervou

Hodnota kontrastu uvádza pomer medzi najsvetlejším a najtmavším bodom. Všeobecne platí, že čím vyššie číslo, tým lepší projektor, pretože čierna farba bude kvalitnejšia. Problémom však je, že výrobcovia často uvádzajú nadnesené čísla namerané za špecifických podmienok, čo môže miasť. Preto údaje neberte doslovne a pri výbere vždy počítajte s určitou rezervou. V prípade projektora pre domáce kino však rozhodne nezvoľte kontrast, ktorý je nižší ako 10 000:1.

Všeobecne sa však dá povedať, že DLP projektory majú lepší kontrast ako tie s LCD technológiou. Králi kontrastu však sú LCoS projektory, to je jasné.

Ako teda vybrať?

Detailne sme vám popísali, podľa akých kritérií projektor vybrať. Všetky aspekty si ešte raz krátko zrekapitulujeme:

  1. Alfou a omegou výberu projektora je otázka, ako konkrétne budete chcieť projektor používať: či vám stačí „len“ pozerať na fotografie a sledovať filmy, môžete si vybrať akúkoľvek technológiu. Ako ste sa sami mohli presvedčiť, každá ponúka svoje a záleží len na vás, pre akú sa rozhodnete.
  2. V prípade, že budete chcieť projektor používať na hranie hier a 3D projekcie, najlepšie bude zvoliť technológiu DLP. Skúste len zistiť, či netrpíte citlivosťou na dúhový efekt.
  3. Ak nebývate na zámku alebo nemáte v pláne konať projekcie v sklade, vždy vyberajte projektor na krátku či ultrakrátku vzdialenosť.
  4. Berte do úvahy svetelné podmienky miestnosti, do ktorej projektor umiestnite, a uistite sa, že váš vyhliadnutý projektor má dostatočne silný svetelný tok. Taktiež nezabudnite na to, že výrobcovia vždy uvádzajú maximálne hodnoty, ktoré projektor vyvinie len výnimočne.
  5. Skontrolujte si, že projektor má všetky požadované výstupy. Väčšina projektorov dnes síce disponuje HDMI a USB konektormi, ale nech nie ste doma po vybalení prístroja nepríjemne prekvapení.
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií