AD homeoffice AD homeoffice

Ako vybrať slúchadlá do uší

Zobraziť katalóg

Najväčšou výhodou slúchadiel do uší sú ich malé rozmery, preto sa často využívajú na pohyb mimo domova na šport. Delíme ich na štuple a kôstky. Pokiaľ majú mikrofón v ovládaní na kábli, možno ich použiť ako handsfree k mobilom.

Dievča si nasadzuje slúchadlá do uší a chystá sa lámať rekordy v behu
Slúchadlá do uší
  • Malé a ľahké
  • Vhodné na vonkajšie počúvanie aj šport
  • Široký výber
Slúchadlá do uší

Čo je dôležité pri výbere slúchadiel do uší?


Vyhotovenie
Vyhotovenie


Kôstkové
Miniatúrne slúchadlá, ktoré sa umiestňujú do ušnice tesne pred zvukovod. Kvalita zvuku veľmi záleží od toho, ako vám sadnú a ako budú tesniť.

Štupľové
Zasúvajú sa priamo do sluchovodu a rovnako ako kôstkkové majú miniatúrne rozmery. Keďže má každý človek iný tvar vnútornej časti ucha, dodávajú sa spravidla s výmennými nadstavcami rôznych veľkostí.

Štupľové s klipmi za uši
Klip sa nasunie na ušnicu. Tento typ je jeden z najobľúbenejších u športovcov.

Štupľové s fixáciou za uši
Fixácia má za úlohu lepšie sa ukotviť v ušnom laloku.

Štupľové s tylovým mostom
Štuple sú spojené nie hlavovým mostom, ale konštrukciou za krk.


Kôstkové Kôstkové
Štupľové Štupľové
Slúchadlá na uši Klipy za uši
Slúchadlá okolo ušíFixácia za uši
Slúchadlá okolo ušíTylový most

Tip: Štuple sú vhodné na behanie a podobné pohybové aktivity, najmä tie patriace do kategórie športových slúchadiel. Lepšie držia v ušiach ako kôstky, tie sa hodia skôr do posilňovne a na bicykel, kde majú menšiu tendenciu vypadávať z uší. Slúchadlá do uší sú tiež drobnejšie ako slúchadlá cez hlavu a niektoré športové modely majú zvýšenú odolnosť proti potu.

Frekvenčný rozsah
Frekvenčný rozsah

Hoci je frekvenčný rozsah (uvádza sa v Herzoch, Hz) dôležitý parameter na výber slúchadiel, ide skôr o orientačný údaj. Mnoho výrobcov totiž testuje svoje modely pri hodnotách útlmu +/-10 a viac dB (správne by mala byť tolerancia +/-3 dB), prípadne neuvádza hodnoty útlmu vôbec.

Slúchadlá testované s útlmom vyšším ako +/-3 dB síce hrajú v rámci celého spektra frekvenčného rozsahu uvádzaného výrobcom, ale v niektorých frekvenciách hrajú príliš nahlas, v niektorých zase potichu. Typické je to pre najvyššie a najnižšie frekvencie. V týchto hodnotách už nemožno počítať s vyváženou hudobnou reprodukciou. Na druhej strane, frekvenčný rozsah pri slúchadlách testovaných pri hodnote útlmu +/-3 dB udáva iba tie frekvencie, pri ktorých slúchadlá ešte hrajú vyvážene.

Cilitovsť a impedancia
Citlivosť a impedancia

Citlivosť vyjadruje akustický výkon slúchadiel, ktorý sa uvádza v dB/Wm. Slúchadlá s vyššou citlivosťou hrajú hlasnejšie a sú energeticky menej náročné, čo sa hodí pri počúvaní z mobilných telefónov, tabletov, MP3 prehrávačov a podobne.

Impedancia sa uvádza v Ohmoch (Ω) a ide o elektrický odpor meničov v slúchadlách. Spolu s citlivosťou má vplyv na hlasitosť slúchadiel a ovplyvňuje kvalitu hudobnej reprodukcie. Čím vyššiu impedanciu slúchadlá majú, tým lepšie (presnejšie), ale aj viac potichu budú hrať. Vysoká impedancia navyše zvyšuje spotrebu energie.

Pripojenie
Pripojenie

Káblové slúchadlá
Slúchadlá pripojené pomocou kábla ponúknu kvalitnejšiu reprodukciu v porovnaní s rovnako drahými bezdrôtovými slúchadlami. Obmedzujú ale v pohybe a kábel sa môže zamotávať. K notebooku a počítaču ich pripojíte cez 3,5 mm jack konektor.

Bezdrôtové slúchadlá
Výhodou bezdrôtových slúchadiel je voľnosť pohybu, pretože sa zaobídu bez kábla. Nevýhodou je, že sú napájané batériami (tužkovými, mikrotužkovými, alebo nabíjacím akumulátorom), ktoré je nutné vymieňať alebo dobíjať. Oproti podobne drahým káblovým slúchadlám horšie hrajú (pri prenose signálu dochádza k strate na kvalite). Výnimkou sú drahšie modely s kodekmi AptX a AAC, pri ktorých na stratu kvality takmer nedochádza. Bezdrôtové slúchadlá sa delia na rádiofrekvenčné (WiFi) a Bluetooth.


Tip: Na šport sú lepšie bezdrôtové slúchadlá. Čím menej káblov, tým menej zamotávania a viac pohodlia. Musia sa síce nabíjať, ale stačí jednoduché spárovanie a nemusíte riešiť prestrekovanie kábla pod tričkom alebo bundou. Ak navyše podporujú NFC, na spárovanie stačí telefón priložiť k slúchadlám.

Mikrofón
Mikrofón

Mikrofón je na slúchadlách do uší umiestnený priamo na ovládacom paneli na kábli. Slúchadlá tak môžu slúžiť ako handsfree k mobilu.


Slovník pojmov – slúchadlá
Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. Náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek a zajišťuje jejich přiléhání k uším. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Impedancia

Elektrický parameter, ktorý vyjadruje odpor obvodov v slúchadlách. Udáva sa v ohmoch. Slúchadlá s menšou impedanciou (do 100 Ohm) majú vyššiu hlasitosť (dôležité pri prenosných prehrávačoch), ale väčšie skreslenie. Väčšia impedancia (250-600 Ohm) sa prejaví nižšou hlasitosťou a menším skreslením.

Ďalšie pojmy
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií