AD elektro Motorola EDGE 50

Ako vybrať športové slúchadlá

Zobraziť katalóg

Športové slúchadlá by mali dobre držať v ušiach, tlmiť okolitý zvuk a byť odolné voči potu a vlhkosti. Týmto požiadavkám najviac vyhovujú štuple s fixáciou alebo klipom do uší. Sú spravidla nenápadného vzhľadu a človek sa s nimi toľko nepotí okolo uší.

Bežkyňa s bezdrôtovými slúchadlami do uší

Športové slúchadlá

  • Počúvanie hudby pri športe
  • Ľahké a skladné
  • Odolné voči potu
Športové slúchadlá

Čo je pri výbere športových slúchadiel najdôležitejšie?

Vyhotovenie

Vyhotovenie

Slúchadlá na uši
Vyrábajú sa s hlavovým mostom aj bez hlavového mostu s fixáciou na uši, ktoré sú k športu vhodnejšie, pretože sú drobnejšie. Ďalšou možnosťou sú modely s tylovým mostom, ktorý je pri nosení opretý v oblasti tyla. Vyrába sa z plastu, gumy alebo ocele.

Kôstky
Miniatúrne slúchadlá, ktoré sa umiestňujú do ušnice tesne pred zvukovod. Kvalita zvuku záleží veľmi od toho, ako vám sadnú a ako budú tesniť. Horšie držia v ušiach, teda sú pre šport menej využívané.

Štuple
Zasúvajú sa priamo do sluchovodu a rovnako ako kôstky majú miniatúrne rozmery. Keďže má každý človek iný tvar vnútornej časti ucha, dodávajú sa spravidla s výmennými nadstavcami rôznych veľkostí. Dobre držia najmä s fixáciou na uši. Sú to teda ideálne bežecké slúchadlá.

Sluchátka na uši Na uši
Sluchátka na uši Za uši
Kôstky Kôstky
Štuple Štuple

Tip: Športové slúchadlá sa spravidla hodia takmer ku všetkým športom, len pri športoch, ako je beh či atletika, je dôležité, aby pevne držali na ušiach. To spĺňajú najmä štuple, či už s klipom za uši alebo fixáciou do uší. Na športovanie za nepriaznivého počasia sú potrebné vodotesné slúchadlá.

Tip 2: Pri počúvaní hudby oceníte diaľkové ovládanie na kábli a tiež zabudovaný mikrofón na vybavovanie hovorov. Nebudete musieť slúchadlá dávať dole z hlavy v prípade, že počúvate hudbu z telefónu.

Konštrukcia

Konštrukcia

Pri športových slúchadlách má zmysel riešiť konštrukciu len v prípade, že športujete v prostredí, kde je pre vás dôležité, aby tlmili zvuk od okolia a naopak aby vaša hudba neobťažovala ostatných. V tom prípade, vyberajte slúchadlá s uzavretou konštrukciou, dovolia vám lepšie si vychutnať hudbu aj v rušnejšom prostredí. Naopak slúchadlá s otvorenou konštrukciou ponúkajú vernejšiu reprodukciu hudby s nižšou mierou skreslenia. Menej ale tlmia zvuky z okolia, napríklad v rušnom fitness centre.

Citlivosť

Citlivosť

Ide o akustický výkon slúchadiel. Uvádza sa v dB/Wm a čím vyššia hodnota, tým lepšia reprodukcia zvukového signálu. Vyššia hodnota znamená aj väčšiu hlasitosť. Na zariadenia s nízkym výstupným výkonom, ako sú napr. MP3 prehrávače, sú vhodné slúchadlá s vysokou hodnotou citlivosti nad 100 dB/mW a nízkou impedanciou do 80 Ohmov.

Impedancia

Impedancia

Impedancia, teda elektrický odpor meniča, má vplyv na to, ako hlasno budú slúchadlá hrať.

  • Impedancia do 100 Ohmov – slúchadlá majú vyššiu hlasitosť a sú vhodné na prenosné prehrávače, pretože nižšia impedancia nevyžaduje tak vysoké napätie.

  • Impedancia nad 100 Ohmov – vyskytuje sa pri slúchadlách vyššej triedy. Vyžadujú výkonnejší zdroj signálu, nie sú teda vhodné na pripojenie k mobilu bez predzosilňovača.


Tip: K prehrávaču s malým výstupným výkonom, ako sú inteligentné telefóny, MP3 prehrávače alebo notebooky, odporúčame slúchadlá s nízkou impedanciou, inak by nehrali dostatočne hlasno.

Pripojenie

Pripojenie

Pomocou drôtu (3,5 mm jack)
Prepojenie slúchadiel so zdrojom hudby pomocou drôtu je spoľahlivejšie a káblové slúchadlá v porovnaní s podobne drahými bezdrôtovými lepšie hrajú. Nevýhodou je menšia voľnosť.

Bezdrôtovo (Bluetooth)
Výhodou bezdrôtových slúchadiel je voľnosť pohybu, pri športe vás teda nebude obťažovať žiadny kábel. Bluetooth slúchadlá majú od zdroja hudby dosah asi 10 metrov.


Tip: Pri bežeckých slúchadlách je na prvom mieste pohodlie pred maximálnou kvalitou reprodukcie. To lepšie poskytnú predovšetkým bezdrôtové slúchadlá. Drôtové modely ale môžu tiež odviesť dobrú prácu, pretože sa dajú schovať pod oblečenie, kde toľko neprekážajú. Aby vás kábel pri športe neobťažoval, mal by byť dlhý maximálne 1,5 metra.

Mikrofón

Mikrofón

Existujú sklápacie, vysúvacie, odnímateľné a mikrofóny na kábli. Na telefonovanie, pri behaní a ďalších športoch je najlepší posledný typ. Mikrofón je umiestnený priamo na ovládacom paneli na kábli, ostatné typy mikrofónov by pri športe obťažovali.

Slovník pojmov – slúchadlá

Náušníky

Časť slúchadiel, ktorá prichádza do kontaktu s uchom. Náušníky sú mäkké, aby boli pohodlné aj pri počúvaní niekoľko hodín. Vyrábajú sa zo semišu, tkaniny alebo umelej kože.

Hlavový most

Hlavový most spája mušle slúchadiel. Môže byť vyrobený zo železa alebo ocele, pri lacných slúchadlách z plastu. Hlavový most je spravidla konštruovaný tak, aby sa dal posúvať, teda aby pasoval na rôzne veľkosti hlavy.

Impedancia

Impedancia sa uvádza v Ohmoch a ide o elektrický parameter, ktorý vyjadruje odpor obvodov v slúchadlách. Slúchadlá s impedanciou do 100 Ohmov majú väčšie skreslenie, ale aj vyššiu hlasitosť, hodia sa teda k prenosným prehrávačom. Impedancia 250 – 600 Ohmov sa prejaví nižšou hlasitosťou a menším skreslením.

Ďalšie pojmy
Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií