Protiplnění

Ako zistiť veľkosť prsteňa? Objavte osvedčené (aj tajné) spôsoby merania

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Ako vybrať prsteň, aby nepadal a šiel bez problému navliecť aj zvliecť? Poradíme vám, ako zistiť veľkosť prsteňa, na čo si dať pozor a ako vykonať meranie veľkosti prsteňa nenápadne, keď chcete niekoho prekvapiť. Vďaka tomu vyberiete ako vhodný zásnubný prsteň pre svoju milovanú polovičku, tak krásny prstienok sami pre seba. Tak ideme na to.

Meranie veľkosti prsteňa

OBSAH ČLÁNKU: Ako zistiť veľkosť prsteňa

  1. Ešte pred meraním veľkosti prsteňa: na čo si dať pozor
  2. Klasické postupy pri zisťovaní veľkosti prsteňa
  3. Tajné metódy na zistenie veľkosti prsteňa
  4. Tabuľka slovenských veľkostí prsteňa podľa ich priemeru
  5. Medzinárodná tabuľka veľkostí podľa štátov
  6. Ďalšie užitočné informácie a zaujímavosti zo sveta prsteňov

Ešte pred meraním veľkosti prsteňa: na čo si dať pozor

Aj keď budete vedieť, ako určiť veľkosť prsteňa, nemusí to byť zárukou, že nameriate správne číslo. Dôležitú úlohu hrajú tri faktory, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Čo si postrážiť pri meraní veľkosti prsteňa?

Veľkosť prsteňa meriam na správnej ruke

Väčšina z nás nemá dokonale symetrické ruky a zvyčajne má navrch naša dominantná ruka. Tá, s ktorou píšeme, otvárame poháre a robíme väčšinu vecí. Práve ona býva silnejšia a tým aj mohutnejšia a väčšia. Môže byť teda veľký rozdiel, či budete merať pravý prstenník alebo ľavý!

Veľkosť prsteňa merajte vždy presne na tom prste, kde bude prstienok umiestnený.

Veľkosť prsteňa meriam vo vhodnom čase

Pred zisťovaním veľkosti prsteňa by ste si mali položiť nielen otázku, ako zmerať veľkosť prsteňa, ale aj kedy merať veľkosť prsteňa. Spolu s ročným obdobím a činnosťami počas dňa sa mení aj hrúbka prstov. Vo veľkej zime, pri nervozite alebo zo strachu sa „scvrkávajú“ a naopak ráno, v horúčave či po fyzickej námahe naberajú na objeme a natekajú. Toho je potrebné sa vyvarovať, aby šiel prstienok dobre nasadiť alebo naopak nepadal z ruky.

Veľkosť prsteňa merajte počas dňa, v pokojovom stave a pri normálnej telesnej teplote.

Veľkosť prsteňa meriam s ohľadom na hrúbku krúžku

Nie je prsteň ako prsteň. Aj keď zvládnete skvele podchytiť predošlé dva body, môže nastať ešte jeden háčik. Pri určovaní veľkosti totiž môže hrať úlohu aj hrúbka prsteňa. Prstene, ktoré majú široký krúžok, bývajú zvyčajne užšie než tenké prstene. Nameraná veľkosť všeobecne zodpovedá skôr tenšiemu prsteňu. Pokiaľ teda máte v pláne kúpiť masívnejší prsteň, pripočítajte k tomu ešte rezervu približne 2 – 3 mm.

Veľkosť prsteňa merajte podľa podobného typu prstienka, ktorý chcete zaobstarať.

Klasické postupy pri zisťovaní veľkosti prsteňa

Tieto postupy je možné uplatniť v prípade, že výber prsteňa nie je tajomstvom. To znamená vtedy, keď chcete novým prsteňom urobiť radosť sami sebe alebo máte v pláne krásny šperk vyberať spolu s obdarovaným človekom.

Zásnubný prsteň a snubné prstene
Vďaka správnej veľkosti sa vám budú prstene dobre nosiť.

Osobná návšteva klenotníka

Najpresnejší spôsob merania veľkosti prsteňa. Práve tu, v zlatníctve na to majú potrebné nástroje – klenotnícke krúžky, pomocou ktorých zistia veľkosť vášho prsteňa naozaj presne. Podľa toho, ako sa vám prstienok nasadzuje a dáva dole, vám navyše skúseným okom poradia, ktorá veľkosť je práve pre vás najlepšia.

V lepších klenotníctvach si môžete vyskúšať krúžky s rôznou hrúbkou (obvykle 3, 4, 5 a 6 mm) a vybrané skúšobné krúžky majú dokonca k dispozícii s rozdielom pol čísla.

Meracie krúžky možno kúpiť aj na domáce použitie a možno naraziť aj na zlatníctvo, pri ktorých si najprv krúžky zakúpite a keď si zaobstaráte prsteň z ich ponuky, cenu meracích krúžkov vám následne odpočítajú od objednávky.

i Niektoré prsty nemusia zodpovedať tabuľkám a najlepšie im sadne prsteň s veľkosťou nie 51, ale 51,5. V každom prípade prstienok nesmie prst nepríjemne tlačiť či škrtiť, ale ani by nemal z prsta padať.

Porovnanie veľkosti s iným prsteňom

Pokiaľ už na danom prste nejaký prstienok nosíte, je toto najjednoduchší spôsob, ako zistiť veľkosť nového prsteňa. Proste vezmite tento prstienok zo svojej šperkovnice a zmerajte jeho priemer (vnútorný rozmer) v milimetroch. Nezabudnite ale, že by mal mať podobnú hrúbku ako nový prstienok, na ktorý máte zálusk.

Použitie plastového meracieho prúžku

Výborný spôsob domáceho merania veľkosti prsteňa, ak chcete nový prsteň na prst, na ktorom ste šperk ešte nikdy predtým nenosili. Správnu veľkosť takto zistíte veľmi rýchlo a presne.

Ako sa meria veľkosť prsteňa pomocou plastového meracieho prúžku? Stačí, keď jeden koniec prevlieknete cez otvor pod mini lupou na druhom konci prúžku, vytvorený krúžok navlečiete na príslušný prst a stiahnete. Na stupnici veľkosti pod lupou uvidíte veľkosť prsteňa (rozmer v mm), ktorý by ste si mali zaobstarať.

Nezabudnite však na to, že vás nastaviteľný plastový krúžok nesmie veľmi sťahovať a mal by ísť primerane ľahko zložiť aj navliecť cez kĺb.

Jednoduché meranie pomocou povrázku alebo stužky

Potrebujete zistiť veľkosť prsteňa, aj keď po ruke nemáte plastový merací prúžok? Ponúka sa ešte jedna „domácka“ možnosť. Jednoduchý spôsob, ako určiť veľkosť prsteňa, predstavuje použitie obyčajného povrázku alebo stužky. Štyri jednoduché kroky a máte zmerané:

  1. Pripravte si povrázok alebo stužku (skôr tenkú) s dĺžkou približne 20 cm, nech je meranie čo najpohodlnejšie.
  2. Prevlečte povrázok/stužku pod prstom, ktorého obvod chcete zmerať, a obtočte ho okolo prsta.
  3. Zľahka stiahnite a v strede, kde sa strany povrázku/stužky spájajú, vyznačte fixkou (najlepšie čiernou, nech je to dobre vidieť) na oboch častiach povrázku bod spojenia.
  4. Povrázok/stužku natiahnite a rovnomerne priložte k pravítku. Táto úsečka v milimetroch udáva veľkosť vášho prstienka.

Avšak pozor, táto metóda je síce praktická a rýchla, ale nemusí byť 100 % presná.

Tajné metódy na zistenie veľkosti prsteňa

Potrebujete zistiť veľkosť prsta vašej drahej polovičky, aby ste jej mohli zaobstarať zásnubný prsteň a ona o tom nemala ani tušenie? Tajné meranie veľkosti prsteňa je trochu zložitejšie, ale ide to. Ako sa meria veľkosť prsteňa, aby tajomstvo zostalo zachované?

Zásnubný prsteň
Tajná misia pri zisťovaní veľkosti prsteňa sa oplatí. Radosť je potom o to väčšia.

Nenápadné požičanie prsteňa zo šperkovnice

Porovnanie veľkosti prsteňa prebieha rovnako ako v jednom z predchádzajúcich bodov, ale s tým rozdielom, že sa o tom vaša milovaná osoba nedozvie.

Prsteň sa snažte „ukradnúť“ len na čas nevyhnutne potrebný, pretože inak by ste ju mohli vystrašiť. Mohla by si totiž myslieť, že prstienok stratila. Tomu sa vyhnete, keď meranie urobíte v noci, keď vaše polovička spí. Pokiaľ si na noc prstienky nedáva dole, skúste ju k tomu prinútiť pod nejakou zámienkou.

V prípade, že chcete prsteň nechať zmerať v zlatníctve, nechajte ho „zmiznúť“ maximálne na jeden deň, než váš miláčik začne v rámci hľadania celý byt obracať hore nohami.

Ako zistiť veľkosť požičaného prsteňa?

Rýchle obkreslenie požičaného prsteňa

  1. Vezmite prsteň, čistý biely papier a ostrú obyčajnú ceruzku.
  2. Prsteň obkreslite z vnútornej aj vonkajšej strany. Radšej viackrát, aby ste mali istotu, že vám neušla ruka.
  3. Svoje nákresy zaneste do zlatníctva, kde vám povedia, o akú veľkosť ide.

Meranie požičaného prsteňa na svojom prste

  1. Prsteň si navlečte na niektorý zo svojich prstov.
  2. Označte miesto, kam až ste ho pohodlne navliekli.
  3. Vydajte sa do klenotníctva a zmerajte obvod prsta na označenom mieste pomocou klenotníckych krúžkov.

Meracie krúžky

Prikladajte prsteň k jednotlivým nakresleným krúžkom, až nájdete ten správny. Spoznáte to tak, že medzi vnútorným okrajom prsteňa a čiernou linkou neuvidíte žiadne prázdne miesto. Čierna linka ale musí byť stále vidieť!

Merací tŕň

Prstienok nasadíte na tŕň a tá hodnota, na ktorej sa zastaví, je vaša. Môžete si vyrobiť tiež svoj papierový variant, ale tu nie je isté, že vám dá naozaj presnú hodnotu.

Merací tŕň
Merací tŕň určí veľkosť prsteňa veľmi spoľahlivo.

Meranie pomocou posuvného meradla

Aj posuvné meradlo, ktoré nájdete v pracovnej taške, vám môže pomôcť v tejto ťažkej situácii. Zmerajte s jeho pomocou vnútorný priemer prsteňa a to potom preveďte na vnútorný priemer prsteňa. A je hotovo.

Meranie posuvným meradlom
Jeden z variantov, ktorý vám tiež prezradí priemer prsteňa, ktorý potrebujete.

Zapojenie kamarátov a známych pri zisťovaní veľkosti prsteňa

Nikto nehovorí, že na hľadanie správnej veľkosti prsteňa musíte byť sami. Požiadajte o pomoc príbuzných alebo kamarátov svojej milovanej polovičky. Je dosť možné, že už napríklad veľkosť prsteňa poznajú a vy si ušetríte drahocenné nervy. Predsa len ich ešte budete potrebovať pri samotnej žiadosti o ruku alebo v rámci realizácie narodeninového či iného prekvapenia.

Ak veľkosť prsta nepoznajú, môžu sa diplomaticky opýtať alebo pozvať dotyčnú/dotyčného do zlatníctva a „len tak z hecu“ si skúšať všetko, čo im príde pod ruku (nielen prstene). No a k tomu je potrebné poznať veľkosť prsteňa, ktorú im rovno pomôže zistiť zlatník.

Meranie veľkosti prsta počas spánku

Táto tajná misia je určená všetkým, ktorí na to majú „gule“. Je totiž veľké nebezpečenstvo, že vaše prekvapenie týmto okamihom utrpí (alebo tým svojho partnera pekne vydesíte). Pokiaľ sa ale nebojíte, vezmite do ruky plastový meracej krúžok, povrázok alebo klenotnícke krúžky, o ktorých sme hovorili v predchádzajúcej časti, a hor sa do toho!

Spýtajte sa. Ideálne ale s väčším predstihom

Jednoducho sa jej spýtajte, akú veľkosť prsteňa na prstenníku nosí. Ak prsteň na tomto mieste nenosí alebo prstienky nenosí vôbec, zájdite spolu do klenotníctva a na rovinu zistite, aký štýl prstienkov sa jej páči, a požiadajte ju, nech si nechá zmerať veľkosť prsta. Pri tom môžete poznamenať, že je to pre prípad, keby ste sa niekedy náhodou rozhodli jej kúpiť prstienok k narodeninám.

V prípade, že tak urobíte hneď na začiatku vzťahu, nebude to tak nápadné. A keď sa potom vyslovíte za rok alebo za dva, prekvapíte ju, pretože už na vaše skúšanie dávno zabudne.

Tabuľka slovenských veľkostí prsteňa podľa ich priemeru

V tabuľke nižšie nájdete veľkosti prsteňa ako pre dámsku, tak pre pánsku ruku. Priemer prsteňa pre mužov býva zvyčajne medzi 60 a 70 mm, preto sme ako hraničnú veľkosť zvolili práve 70 mm.

Veľkosť prsteňa
Priemer (mm)
Veľkosť prsteňa
Priemer (mm)
47 15 59 18,8
48 15,3 60 19,1
49 15,6 61 19,4
50 15,9 62 19,7
51 16,2 63 20,1
52 16,6 64 20,4
53 16,9 65 20,7
54 17,2 66 21
55 17,5 67 21,3
56 17,8 68 21,6
57 18.1 69 22
58 18,5 70 22,3

Drobnej ruke možno padne niektorá z týchto veľkostí:

Veľkosť prsteňa
Priemer (mm)
Veľkosť prsteňa
Priemer (mm)
37 11,8 42 13,4
38 12,1 43 13,7
39 12,4 44 14
40 12,7 45 14,3
41 13,1 46 14,5

Pokiaľ na ruku vášho partnera naše tabuľky nestačia, použite na zistenie správnej veľkosti prsteňa niektorý z vyššie uvedených spôsobov merania a následne navštívte zlatníctvo, kde vám podľa nameraného vnútorného priemeru v milimetroch oznámia vhodnú veľkosť prsteňa.

Medzinárodná tabuľka veľkostí prsteňov podľa štátov

Číslovanie nie je všade rovnaké. Ak sa rozhodnete prsteň kupovať v inej krajine, preveďte si slovenskú veľkosť podľa daného štátu a bez problému si so zahraničným zlatníkom porozumiete. Mrknite do tabuľky prevodu veľkosti podľa krajiny:

Slovensko
Španielsko
Amerika Nemecko
Británia
Francúzsko
48
8 4,5 15,25 I 0,5 48
49
9 5 15,75 J 0,5 49
50
10 5,5 16 K 0,25 50
51
11 5,7 16,25 L 51,5
52
12 6 16,5 M 51,75
53
13 6,5 17 N 52,75
54
14 6,7 17,25 N 0,5 54
55
15 7 17,5 O 55,25
56
16 7,5 17,75 P 56,5
57
17 8 18 Q 57,75
58
18 8,5  18,5 Q 0,5 58
59
19 8,7 19 R 0,5 59,25
60
20 9 19,25 S 60,25
61
21 9,5 19,5 S 0,5 60,5
62
22 10 20 T 0,5 61,75
63
23 10,2 20,25 U 0,5 62,75
64
24 10,5 20,5 V 63
65
25 11 20,75 V 0,5 64,25
66
26 11,5 21 W 0,5 66
67
27 12 21,25 X 0,5 67,25
68
28 12,5 21,5 Y 67,5
69
29 12,7 21,75 Z 68,75
70
30 13 22 Z+1 69

Ďalšie užitočné informácie a zaujímavosti zo sveta prsteňov

Aká je univerzálna veľkosť prsteňa?

Najčastejšie veľkosti prsteňa sú 52 a 53. Ak ruka vašej drahej polovičky nie je ani príliš malá, ani veľká, možno sa trafíte. Záleží, aký ste strelec. Variantom je potom ešte prsteň, pri ktorom je možné meniť veľkosť.

Ktorý drahý kov je na prsteňoch najobľúbenejší?

Najobľúbenejším kovom je biele zlato. Prstene z neho vyzerajú veľmi elegantne a navyše sú odolné proti poškriabaniu. Výhodou bieleho zlata je tiež to, že sa výborne hodí k strieborným šperkom. Biele zlato a striebro tak môžete nosiť naraz bez toho, aby sa „bili“.

Aký je rozdiel medzi zirkónmi a briliantmi?

Briliant sa hovorí prírodnému diamantu, ktorý je vybrúsený do okrúhleho brusu. Zirkón je syntetický kameň, ktorý predstavuje lacnejšiu alternatívu pravého diamantu. Zo začiatku rozdiel medzi nimi takmer nespoznáte. Časom ale zirkón stráca lesk a akoby zosivie a zájde, kdežto briliant je stále rovnako krásny a žiariaci. A aj keď si za diamantové šperky priplatíte, ich večná krása stojí za tú cenu.

Kedy je možné zväčšenie a zmenšenie prsteňa?

Skoro vždy sa dá prsteň zväčšiť alebo zmenšiť, a to až o dve veľkosti. Problém ale môže nastať v prípade, keď je opatrený rytinou alebo osadený viac kameňmi (prstene s jedným kameňom sa upravujú zvyčajne veľmi jednoducho). Pokiaľ si nie ste veľkosťou prsteňa istí, vždy radšej zvoľte o niečo menšiu veľkosť – zväčšenie prsteňa je ľahšie. Strieborné prstene dokonca nie je možné upravovať vôbec, pretože by praskli.

Spôsobov, ako zmerať veľkosť prsteňa, je niekoľko. Našťastie. Takže môžete vyskúšať ten, ktorý je vám najsympatickejší a ktorému dôverujete najviac. Na otázku: „Ako zistím veľkosť prsteňa?“ už poznáte odpoveď z predchádzajúceho textu a teraz už nezostáva nič iné, než vám popriať veľa úspechu pri meraní a hľadaní skvele padnúceho prsteňa. Držíme vám palce.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií