Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET AD homeoffice

Ako zostaviť multiroom systém

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Počúvať muziku v rámci celej domácnosti je komfort, na ktorý si človek ľahko zvykne. Systémy dneška sú prepracované a používateľsky intuitívne. Niektoré dokonca ponúknu možnosť hlasového ovládania. Vďaka takým možnostiam si multiroom zamilujete. Dopriať si také pohodlie však nemusí znamenať utrpenie pri inštalácii a veľa utratených peňazí. Variantov je hneď niekoľko, poďme si tento spôsob moderného ozvučenia domu bližšie predstaviť.

Multiroom, úvod

Ako zostaviť multiroom systém – OBSAH

  1. Čo je to multiroom?
  2. Čo systém multiroom umožňuje?
  3. Z akých prvkov sa multiroom skladá?
  4. Spotify, Apple Music, NAS – odkiaľ môžeme hudbu púšťať?
  5. Ako systém ovládať?
  6. Komplexné riešenie od výrobcov
  7. Ako do multiroom zahrnúť existujúce zariadenia?
  8. Prečo si teda multiroom do domácnosti zvoliť?

Čo je to multiroom?

Hudba k životu patrí. Každý má svojich obľúbených interpretov alebo žánre, ktoré mu spríjemňujú chvíľky v aute, pri športe, pri pobyte v meste aj doma. Počúvať obľúbené skladby možno mnohými rôznymi spôsobmi. Môžete si napríklad bezdrôtovo pripojiť telefón k svojmu reproduktoru a vychutnať si skladby v perfektnej kvalite. Ako ale zároveň prehrávať niečo iné vo vedľajšej miestnosti? Alebo čo ak túžite po tom, aby vás hudba „prenasledovala“ pri pohybe po byte?

Multiroom, rozvrhnutie prvkov v dome
Každá miestnosť má svoj zdroj hudby. Pokiaľ ale chcete, môžete všade pustiť rovnakú muziku. Zdroj: blog.technisat.com.

Presne na tento účel slúži tzv. multiroom systém. Ako už názov napovedá, ide o systém audia, ktoré je možné integrovať hneď do niekoľkých miestností. V každej je prítomný zvukový zdroj a my môžeme na telefóne či tablete pohodlne centrálne ovládať celý komplex reproduktorov.

i Multiroom systém patrí medzi prvky inteligentnej domácnosti. Čo ďalšie môže vašu domácnosť premeniť v tú inteligentnú? Ako postaviť inteligentnú domácnosť (NÁVOD)

Čo systém multiroom umožňuje?

  • Každý člen rodiny si môže vo svojej miestnosti pustiť hudbu podľa ľubovôle.
  • Diaľkovo možno vypnúť rozprávku potom, čo uspala vaše dieťa.
  • Prepínaním medzi reproduktormi môže hudba či podcast nasledovať váš pohyb po byte či dome, napr. pri upratovaní.
  • Pri domácej párty nemusí byť nahlas pustený reproduktor iba v jednej izbe, ale rovnomerne vo všetkých miestnostiach.
  • Kvalita hudobnej produkcie je skutočne vysoká, ak navyše využijete zosilňovače, užijete si maximálnu kvalitu.
  • Celú svoju hudobnú domácnosť máte možnosť ovládať z jednej aplikácie.
  • Pri systémoch, ktoré to umožňujú, si možno hlasovými povelmi púšťať, prepínať, ale aj vypnúť hudbu v momente, keď nemáte voľné ruky či relaxujete na pohovke.
  • A veľa ďalších možností.

Z akých prvkov sa multiroom skladá?

Pred zostavením systému sa oplatí rozmyslieť si, aké sú naše aktuálne možnosti. Chceme ovládať niekoľko reproduktorov cez tablet položený na stolíku v obývačke? Postačí pripojenie na WiFi. Teraz je ale potrebné zaistiť si kvalitné hudobné komponenty, ktoré zvládnu ozvučiť napríklad aj väčšiu plochu obývacej izby. Čo sú teda tie prvky multiroom systému, bez ktorých sa nezaobídeme?

Reproduktory

Základným prvkom je samozrejme klasický reproduktor. Tých je na výber skutočne široké množstvo, preto je dôležité zohľadniť pár základných rozdielových vlastností:

  • Aký veľký priestor treba ozvučiť? Bude vám stačiť menší bezdrôtový reproduktor napájaný batériou položený na komode, alebo radšej zvoliť väčší variant pripojený na zdroj napájania, napr. stĺpové reproduktory? Môžete byť spokojní so zvukom vychádzajúcim z menšieho reproduktora, avšak v prípade potreby hlasnejšieho počúvania pri zachovaní peknej produkcie bude vhodnejší väčší a ťažší reproduktor. Výber je individuálny a môže zabrať najviac času pri tvorbe multiroom. Určite sa však oplatí venovať rozhodnutiu čas, aby ste s výsledkami boli spokojní.
  • Ak sa budete svojím telefónom/tabletom bezdrôtovo pripájať priamo k reproduktoru, na ešte kvalitnejšie počúvanie potrebujete reproduktor aktívny so zosilňovačom. Keď je reproduktor pripojený k externému zosilňovaču alebo receiveru, postačí pasívny variant.

Do jednotlivých miestností umiestnite reproduktory tak, aby zvuk z nich vychádzal pokiaľ možno do stredu miestnosti a neboli kryté napr. nábytkom.

Soundbar, subwoofer

Ak si chcete užiť kvalitné audio z televízora, radšej sa nespoliehajte na televízne reproduktory. Oplatí sa investícia do reproduktorov, ktoré spoločne s vaším televízorom premenia obývaciu izbu na kvalitné domáce kino. Na výber je hneď niekoľko typov a opäť záleží na vašich požiadavkách. Základný prvok na tvorbu domáceho kina sa nazýva soundbar. Pokiaľ zaobstaráte soundbar vrátane subwoofera, objavíte ešte lepší zvuk v nižších polohách, ktoré vyniknú v akčných filmoch, ale aj v hudbe.

Zvuk z televízora si ešte viac vychutnáte pri nadobudnutí bočných a zadných reproduktorov. Tým sa dostávame až k domácim kinám 5.1 a 7.1. Priestorový zvuk teda môže ľahko preniknúť aj do vašej obývačky.

Hi-Fi zostava

Do inteligentného multiroom systému môžete zapojiť aj napríklad Hi-Fi zostavu. Ak je potrebné, staršie zariadenie môžete zapojiť do zoskupenia a ovládať ho bezdrôtovo vďaka obstaraniu zosilňovača či receivera. Ten musí byť schopný funkcie multiroom, aby ste neboli limitovaný a mohli si zvukový prejav ľubovoľne meniť v rámci celého domu.

Multiroom, soundbar
Soundbar skvele rozozvučí televízor. Zdroj: pocket-lint.com.

Spotify, Apple Music, NAS – odkiaľ môžeme hudbu púšťať?

Zariadenie pripravené? Tak si skúsme niečo pustiť. Odkiaľ ale vlastne budeme hudbu prehrávať? Tu je možností tiež niekoľko. Najjednoduchšie je skrátka pustiť hudbu bezdrôtovo zo smartfónu, napríklad tú priamo uloženú v zariadení, alebo sa oddať takmer neobmedzeným možnostiam počúvania skladieb zo služieb ako Spotify či Apple Music. To sa deje prostredníctvom WiFi alebo Bluetooth, kedy sa priamo spojíme s repro sústavou. Samotné reproduktory však cez internet môžu komunikovať s danou hudobnou službou a mobilný telefón či tablet v tej chvíli zastane iba funkciu ovládača.

i Vďaka priamemu pripojeniu k WiFi sťahuje multiroom systém hudbu zo streamovacej služby v najvyššej možnej kvalite, netrpí teda degradáciou Bluetooth prenosom medzi telefónom a reproduktorom.
Na prehrávanie online zdrojov slúžia tiež sieťové audio prehrávače. Možnosti sú však rozsiahlejšie. Do WiFi siete alebo cez LAN kábel môžeme mať pripojený domáci NAS server s bohatou zásobou hudby. Pripojiť môžeme aj MP3 prehrávač cez konektor AUX prepojovacím káblom s jack konektorom. Hudbu si môžete púšťať aj z CD diskov, ktoré so sebou nesú príjemné spomienky. V tomto prípade nám pomôže CD prehrávač.
Multiroom, streamovacie služby
Populárne streamovacie služby dneška ponúknu nepreberné množstvo skladieb. Zdroj: medium.com.

Ako systém ovládať?

Ako sme si už povedali, základným a najpohodlnejším spôsobom je ovládanie systému telefónom či tabletom. Pokiaľ z nich teda prehrávame hudbu alebo z nich ovládame streamovacie služby, použijeme jednoducho bezdrôtové spojenie. Na niektoré zariadenia sa možno všeobecne napojiť cez Bluetooth a zvoliť na mobilnom telefóne ako zvukový výstup práve ten daný reproduktor. Dosah Bluetooth má však svoje limity, čo je vzdialenosť do 10 metrov s priamou viditeľnosťou. Na ovládanie vedľajších miestností či tých vo vyšších poschodiach slúži pripojenie reproduktorov na WiFi. V rámci domácej siete potom možno ovládať zariadenie v dosahu WiFi signálu, ktorý má dosah širší ako Bluetooth. Vždy je možné inštalovať WiFi extender na rozšírenie dosahu.

Multiroom, ovládanie reproduktorov
V aplikáciách si možno navoliť, čo má v ktorej miestnosti hrať. zdroj: audiopro.com.

Ak však máte reprosústavu od jednej firmy, často je pohodlnejšie použiť priamo ich aplikáciu. Kvalitnú aplikáciu s možnosťou zaradiť domáce reproduktory do jednotlivých miestností má napríklad značka Sonos. Vďaka aplikácii si najprv zvolíte, ktorý reproduktor je v obývačke, ktorý v spálni a pod. a následne môžete ľahko určiť, aby v kuchyni hral napríklad pop a v spálni blues.

Pokiaľ máte v systéme multiroom zahrnuté zariadenia, ktoré priamo spolupracujú s technológiami ako Apple AirPlay, z telefónov iPhone a tabletu iPad bude ovládanie veľmi jednoduché. Technológiu AirPlay ponúkajú reproduktory HomePod, ale už sa s ňou stretávame aj pri televízoroch a rôznych audio systémoch.

i HomePod, hlasový asistent Amazon Alexa či Google Home Hub umožní ovládať vašu hudobnú domácnosť obyčajným hlasom.

Komplexné riešenie od výrobcov

Ak si chcete byť úplne istí kompatibilitou, nechcete sa púšťať do rôznych typov zapájania a radi by ste celý multiroom ovládali cez jednu aplikáciu, je pre vás ideálny variant komplexného systému. Pod jednou značkou tak zaobstaráte všetky komponenty, tie si nastavíte v aplikácii daného výrobcu a potom už nič nebráni používateľsky prívetivému používaniu.

Medzi také systémy patrí napr. Sonos. To je kalifornská firma, ktorá má vo svojom portfóliu známe bezdrôtové reproduktory, soundbary a sieťové prehrávače. Kvalitou zvuku si môžete byť istý a Sonos navrch pridáva jednoduchú aplikáciu, ktorá presne spĺňa účel. Jednotlivé hudobné komponenty si ľahko priradíte do rôznych miestností v dome a potom už len priraďujete hudbu.

Multiroom, aplikácia Sonos
Aplikácia od Sonosu je jednoduchá a úplne spĺňa účel. Zdroj: sonos.com.

Ďalšími značkami plne podporujúcimi multiroom systém sú Denon, Bluesound alebo Audio Pro.

Ako do multiroom zahrnúť existujúce zariadenie?

Na záver jeden zaujímavý tip. Pokiaľ už máte v domácnosti nejaký ten reproduktor, Hi-Fi vežu či iné staršie zariadenie, nemusíte ho meniť za novší kúsok, ktorý má podporu WiFi a Bluetooth. Namiesto toho stačí investovať nižšiu sumu do obstarania sieťového multiroom prehrávača, cez ktorý váš aktívny reproduktor zvládne prehrať čokoľvek z telefónu či internetu. Navyše sa vďaka sieťovým prehrávačom dočkáte schopnosti multiroom a na reproduktory v každej miestnosti si navolíte ľubovoľnú muziku.

Multiroom, sieťový prehrávač Sonos
Vďaka rôznym konektorom možno do multiroom systému zahrnúť aj staršie zariadenia. Zdroj: theverge.com.

Sieťové prehrávače možno zohnať za niečo málo cez stovku eur, ako napr. Audio Pro Link 1, či drahší Sonos PORT. Na komfort v ovládaní je samozrejme najlepšie vybrať sieťový prehrávač značky, od ktorej už reproduktory máte, aby stačila jedna aplikácia na jednoduché ovládanie.

Prečo si teda multiroom do domácnosti zvoliť?

Multiroom systém domácnosť oživí. Ľahko vám umožní ovládať atmosféru vášho príbytku. Z pohodlia sedačky navolíte hudbu, rádio, podcasty či audioknihy na ľubovoľnú miestnosť vybavenú reproduktorom. O svoje obľúbené pecky teda neprídete napríklad ani v kúpeľni. Pokiaľ chystáte veľkú domácu párty, môžete každú miestnosť ľahko rozoznieť iným typom hudby či prepojiť všetky zdroje na vytvorenie skutočne obklopujúceho zážitku.

i Mohlo by vás zaujímať

Ako vidíte, komfort v podobe integrácie hudby do celého bytu či domu za to stojí. Inštalácia je pritom maximálne zjednodušená a všetko zvládnete ovládať cez jedinú aplikáciu v telefóne. Akonáhle vyskúšate multiroom systém, hudbu si budete naozaj užívať a môžete si vďaka tomu spríjemniť pohodové chvíle v domácom prostredí.

3,0
AKAI AS005RA-750B
HiFi zosilňovač , 6× reproduktorový výstup, 1× výstup pre aktívny subwoofer, RCA/Cinch 4× vstup, 2× anténny vstup, 1× vstup Jack 3,5 mm, 4× vstup koaxiálne audio, 2× mikrofónny vstup, 1× vstup USB, FM Tuner, pripojenie Bluetooth slúchadiel, diaľkové ovládanie
206,99 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: AKAI018c
5,0
AQ Mono 6,3 mm - RCA 2 m
Audio kábel 2m – prepojovací, male konektory: 1× jack 6,35 mm + 1× cinch (RCA), s pozlátenými konektormi, rovné zakončenie
17,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AQU162b
4,4 13×
iEAST M5 Connect
Sieťový prehrávač – prehrávané formáty AAC, FLAC, MP3 a WMA, micro USB vstup, 3,5 mm Jack výstup, pripojenie cez s WiFi a s AirPlay, streamovacie služby Spotify, Tidal, Tuneln a Pandora, diaľkový ovládač, multiroom, sieťové napájanie, čierna farba, rozmery 1,93 × 5,3 × 5,3 cm (V׊×H)
44,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: IEA001a
5,0
Audio Pro Link 1
Sieťový prehrávač – prehrávané formáty AAC, FLAC, MP3 a WMA, digitálny optický vstup, 3,5 mm Jack výstup, pripojenie cez s WiFi a s AirPlay, streamovacie služby Spotify, diaľkový ovládač, sieťové napájanie, strieborná farba, rozmery 2,9 × 10,5 × 10,5 cm (V׊×H)
119,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: ADR020a
5,0
Sonos PORT
Sieťový prehrávač – kompatibilný s CD, prehrávané formáty MP3, digitálne koaxiálne vstup, RCA – Cinch výstup, pripojenie cez s WiFi a s AirPlay, hlasový asistent Siri, diaľkový ovládač, multiroom, sieťové napájanie, čierna farba, rozmery 9 × 22,7 × 24,4 cm (V׊×H)
449 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SON006b
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií