AMD Ryzen 4000 (PREHĽAD): najlepšie notebooky v ponuke

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Jednou z hlavných noviniek AMD na tento rok je uvedenie mobilných CPU AMD Ryzen 4000 Renoir. Až doteraz v tejto oblasti úplne dominoval Intel, ale zdá sa, že časy sa menia, pretože procesory AMD Renoir sú prekvapivo výkonné a zároveň úsporné. Ako zareagujú výrobcovia notebookov? A dôjde k masívnejšiemu rozšíreniu na úkor technologicky starších Intel procesorov?

i Aktualizácia 12. 8. 2020: Výber tých najlepších notebookov s procesormi AMD Ryzen 4000 Renoir

AMD uvádza mobilný CPU Ryzen 4000 Renoir – OBSAH

 1. (12. 8. 2020) Výber tých najlepších notebookov s procesormi AMD Ryzen 4000 Renoir
 2. (2. 6. 2020) Notebooky s AMD Renoir máme skladom!
 3. (20. 5. 2020) Ryzen Pro 4000 do firemnej sféry
 4. AMD chce ovládnuť trh s notebookmi
 5. AMD Ryzen 4000 Renoir: detailný rozbor
 6. Špecifikácia AMD Ryzen 4000
 7. Porovnanie: Intel Core i7-1065G7 vs AMD Ryzen 4800
 8. Kedy budú prvé notebooky s Ryzen 4000?

Najlepšie notebooky s procesormi AMD Ryzen 4000 Renoir

Kvitujeme, že rady notebookov s procesormi AMD Renoir sa utešene rozrastajú a teraz naša ponuka číta desiatky konfigurácií od mnohých výrobcov. Preto sme pre vás vybrali tie najzaujímavejšie kúsky. Či už ide o notebooky na prácu alebo skôr na hernú zábavu. Výber je aktuálny k 12. 8. 2020. V blízkej budúcnosti sa bude ponuka notebookov s AMD Ryzen 4000 ďalej rozrastať.

Lenovo IdeaPad 3

Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Abyss Blue

 • Notebook na prácu aj zábavu
 • Antireflexný IPS displej
 • Čítačka odtlačkov prstov

Pokiaľ chcete pri výbere ušetriť, ale stále do rúk dostať kvalitný a rýchly notebook, séria Lenovo IdeaPad 3 bude tou pravou. Konkrétne Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 je vďaka skladným rozmerom tým najlepším na cesty. Pokiaľ ide o súkromie, tento notebook vás nesklame. IdeaPad 3 totiž disponuje fyzickým krytom webkamery. Keď ukončíte videochat, stačí zakryť webkameru a mať tak pokoj na duši, že vás nikto nebude sledovať.

Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Notebooky Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 Graphite grey

Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 Graphite Grey

 • Hodnotný vzhľad
 • Numerický blok súčasťou klávesnice
 • USB-C

Hľadáte predsa len prémiovejší dizajn a slušný výkon? Potom sa vám budú páčiť novinky z radu IdeaPad 5. Hovoríme tu napríklad o Lenovo IdeaPad 5 15ARE05. Ide o všestranný notebook, ktorý má šasi tvorené kombináciou hliníka a plastu, na povrchu je mäkké a pre používateľov vytvára pocit podobný dotyku na tkanine. IdeaPad 5 je vybavený množstvom funkcií vrátane portu USB-C na napájanie a nabíjaním Quick Charge na rýchle doplnenie výdrže. A s rýchlym SSD diskom a viac možnosťami pamäte je tento notebook viac než len obyčajné zariadenie.

Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 Notebooky Lenovo
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV

Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV

 • Unikátny dizajn
 • Veko ANIMA Matrix ozdobené 1 215 mini LED diódami s 256 úrovňami riadenia jasu
 • 120 Hz displej

Zásadným prvkom dizajnu notebooku Zephyrus G14 je tá časť veka počítača, ktorá je pri bežnom použití očiam používateľa skrytá. Kryt totiž pokrýva matice, ktoré tvoria 6 536 otvorov, vyrobených pomocou presného CNC obrábania. Tým to ale pochopiteľne nekončí. Súčasťou krytu je tzv. ANIMA Matrix displej, teda zostava 1 215 mini LED diód. Vďaka nim (a predinštalovanému softvéru) tak môžete na vonkajšej strane počítača zobraziť prakticky akýkoľvek nápis, symbol či jednoduchý obrázok. Chcete mať notebook skutočne personalizovaný? Asus ROG G14 vám to umožní. Diódy ANIMA Matrix dokážu tiež zobraziť vizualizácie prehrávanej hudby, stavu batérie a ďalšie systémové informácie. Vybrať si môžete medzi temne sivým a mesačne bielym variantom.

Asus ROG Zephyrus Notebooky ASUS
OMEN 15-en0000nc Mica Silver

OMEN 15-en0000nc Mica Silver

 • Používa herné grafiky NVIDIA GeForce
 • Rýchla WiFi 6
 • 144 Hz obnovovacia frekvencia displeja

Ani spoločnosť HP sa nechce nechať zahanbiť a už počas augusta pošle na trh nové herné notebooky OMEN 15, ktoré stavajú na mobilných procesoroch AMD Ryzen 5 a 7. Notebooky OMEN 15 sú v každej generácii kompaktnejšie a nie inak je tomu aj pri tohtoročných novinkách. Tieto modely sa vyznačujú minimalizmom, ktorý ozvláštňuje diamantové logo s modro-zeleným gradientom na veku. Do celkového dizajnu potom prihovára aj podsvietená klávesnica s možnosťou individuálneho nastavenia RGB podsvietenia. Notebooky OMEN 15 môžete mať vo farbe Mica Silver, teda v sivom odtieni. Pri notebookoch OMEN 15 musíme vyzdvihnúť nielen špičkový výkon, ale tiež kompaktné rozmery aj fakt, že ide o prvé herné notebooky s termoelektrickým infračerveným senzorom. Ten umožňuje optimalizovať odvod tepla, lepšie kontrolovať otáčky ventilátora, jeho hlasitosť a maximalizovať výpočtový výkon vďaka funkcii Dynamic Power.

OMEN 15-en0000nc Notebooky HP
Acer Swift 3 Pure Silver

Acer Swift 3 Pure Silver

 • Ultratenké horčíkovo-hliníkové/hliníkové telo
 • Full HD IPS displej s úzkymi rámčekmi
 • Až 11-hodinová výdrž na batériu

Nech už je váš vkus akýkoľvek, Swift 3 je k dispozícii vo farebnom vyhotovení, ktoré vás uspokojí. Vďaka jeho tenkému ľahkému telu a vysokému výkonu je Swift 3 ideálnym notebookom na skutočne mobilnú prácu. V tele v rôznych farebných vyhotoveniach tepe procesor AMD Ryzen 5 4500 s grafickou kartou AMD Radeon Vega 6 a nechýba batéria s dlhou výdržou, rovnako ako 14" Full HD IPS displej.

Acer Swift 3 Notebooky acer
Lenovo ThinkPad E14 Gen. 2

Lenovo ThinkPad E14 Gen. 2

 • 14" displej a rozmery vhodné na časté cestovanie
 • Typicky firemný notebook
 • Odolná konštrukcia

ThinkPad E14 je výnimočne tenký a má elegantný dizajn prvotriedneho notebooku za dostupnú cenu. Zažite to najostrejšie zobrazenie a realistické farby na 14" antireflexnom displeji s rozlíšením Full HD a technológiou IPS so širokými pozorovacími uhlami. Navyše aj zvuk na ThinkPad E14 je mimoriadne čistý a hlasný vďaka technológii Dolby Audio stereo reproduktorom od Harman Kardon. Šasi notebooku plní armádne normy MIL-SPEC pre odolnosť v tých najnáročnejších podmienkach, takže vás nikdy nesklame.

Lenovo ThinkPad E14 Gen. Notebooky Lenovo

(2. 6. 2020) Notebooky s AMD Renoir máme skladom!

Na poli herných notebookov je ťažké sa presadiť s niečím novým, ale AMD sa to s radom Ryzen 4000 Renoir darí pomerne úspešne. Napríklad úplne nový modelový rad ASUS TUF Gaming A15/A17 kombinuje až 8-jadrové procesory s grafickými kartami NVIDIA. Pokojne aj s GeForce RTX 2060. V takejto konfigurácii máte k dispozícii dostatočný výkon pokojne aj na 2K rozlíšení.

Skvele pôsobí aj nadupaný herný notebook ASUS ROG Zephyrus G15 GA502. Jeho inovatívny dizajn chladenia dovoľuje plne využiť potenciál najnovšieho procesora AMD Ryzen 7 4800H a grafiky NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti Max-Q, to všetko v spolupráci s kvalitným IPS panelom s uhlopriečkou 15,6".

ASUS ROG Zephyrus G15 GA502
Legendárny dizajn notebookov radu ASUS ROG má jednoducho niečo do seba už na prvý pohľad.

(20. 5. 2020) Ryzen Pro 4000 di firemnej sféry

Niekoľko týždňov po vydaní procesorov AMD Ryzen 4000 Renoir tu máme ďalšiu novinku, tentoraz v podobe špeciálnych firemných procesorov označených ako Pro. Pozrime sa rovno na najsilnejší kúsok Ryzen 7 Pro 4750, ktorý ako osemjadro ponúka pochopiteľne 16 vlákien pri maximálnej frekvencii 4,1 GHz. Doplňme, že medzi ďalšie uvedené procesory patria Ryzen 5 Pro 4650 (6/12 s frekvenciou až 4,0 GHz) a Ryzen 3 Pro 4450 (4/8 s frekvenciou až 3,7 GHz). V čom však tkvie ich hlavný prínos?

Jednoducho ponúka celý rad bezpečnostných funkcií tak, aby splnili certifikáciu napríklad na využitie v bankovom sektore alebo na citlivých štátnych úradoch. K dispozícii je totiž prepracovaná možnosť vzdialenej správy, transparentné šifrovanie aj zvýšená spoľahlivosť.

Vieme, že o pročkové procesory je záujem. Ostatne predchádzajúca generácia stále exceluje napríklad v notebooku Lenovo ThinkPad T495s LTE. Tento pracovný nástroj je poznávacím znamením skutočných profesionálov.

AMD chce ovládnuť trh s notebookmi

Najväčší veľtrh spotrebnej elektroniky na svete, CES 2020, odštartoval. A minimálne v prvých dňoch sa najviac hovorí o AMD. Riaditeľka Lisa Su totiž počas ostro sledovanej tlačovej konferencii oficiálne oznámila príchod 7nm APU Renoir. Konkrétne ide o mobilné procesory radu Ryzen 4000 a Ryzen 4000H s jadrami Zen 2.

To znamená, že po veľkolepom predajnom úspechu desktopových procesorov Ryzen 3000 si chce AMD v roku 2020 odkrojiť aj poriadny kus trhu s notebookmi.

i Čo je APU? APU je čip, do ktorého je okrem samotného procesora integrovaná tiež grafická karta. Prvé modely pred niekoľkými rokmi boli celkovo nevýkonné, ale zato pomerne lacné na výrobu. Každá nová generácia však posúva latku oveľa vyššie a dokáže z tohto hybridného čipu vyťažiť kombináciu skvelého procesorového a grafického výkonu, ktorý stačí aj na rad nových hier.
CPU AMD Ryzen 4000 Renoir
Detailný pohľad na čip AMD Ryzen 4000 Renoir.

AMD Ryzen 4000 Renoir: detailný rozbor

Nová generácia mobilných Ryzenov vychádza v základných rysoch z desktopovej generácie Ryzen 3000. Ide teda o 7nm architektúru Zen 2. To samo o sebe značí veľký medzigeneračný posun v efektivite a predĺženú výdrž pri práci na batériu. Oproti Ryzenom 3000 však došlo k zásadnej zmene vo vnútornom usporiadaní – už nejde o čipletový dizajn, ale o „veľký“ monolitický čip, kde je CPU aj GPU umiestnené spoločne v jednom puzdre.

Upgradom prešiel aj pamäťový radič, vďaka ktorému nové čipy podporujú operačnú pamäť DDR4 SDRAM s rýchlosťou až 3 200 MHz, alebo špeciálny úsporný typ LPDDR4x na vysokej frekvencii 4 266 MHz. Maximálna kapacita v podobe 64 GB RAM potom poteší aj tých najnáročnejších používateľov. Trošičku slabším dojmom však pôsobí použitie relatívne malej L3 Cache, ktorá má pri najvýkonnejších modeloch 8 MB. Napríklad pri 8-jadrovom CPU Ryzen 7 3700X je k dispozícii hneď 32 MB. Pokiaľ sa budeme držať mobilného segmentu, aj Intel ponúka maximálne 8 MB L3 Cache.

Už sme spomenuli, že súčasťou procesora je tiež integrovaná grafika AMD Radeon využívajúca staršiu architektúru Vega s rôznym výkonnostným stupňom. V najlepšej verzii potom podľa ukážok zvládne solídne rozhýbať aj Division 2. Avšak pokiaľ hráte Fortnite, League of Legends alebo GTA V, budete spokojní. Na ostré herné nasadenie v náročných hrách sa však integrovaná grafika určite nehodí. Nech už bude od AMD, alebo od Intelu.

CPU AMD Ryzen 4000 Renoir; herný výkon;
Porovnanie výkonu integrovaných grafík v procesoroch Intel Core i7-1065G7 a AMD Ryzen 7 4800.

Špecifikácia AMD Ryzen 4000

Pozrime sa bližšie na oznámené procesory. AMD ponúka nové mobilné Renoir ako ultra mobilné verzie U s TDP 15 W a výkonné 45 W verzie H. Dominujú im modely Ryzen 7 4800 a Ryzen 7 4800H.

Ryzen 7 4800 so 16 vláknami (SMT je pri vybraných CPU aktívny), ten má základnú frekvenciu 1,8 GHz a maximálny boost až 4,2 GHz. Integrovaná grafika ponesie plný počet 512 stream procesorov (8 CU) s frekvenciou až 1 750 MHz. S celým účkovým radom sa najčastejšie stretnete pri mainstreamových notebookoch, ktoré sú určené na každodenné firemné nasadenie alebo ako domáce zariadenie s možnosťou občasného spustenia menej náročných hier.

Porovnávaná oblasť Jadrá/vlákna Frekvencia L3 Cache Počet grafických jadier Frekvencia grafiky TDP
AMD Ryzen 7 4800U 8/16 1,8/4,2 GHz 8 MB 8 1 750 MHz 15 W
AMD Ryzen 7 4700U 8/8 2,0/4,1 GHz 8 MB 7 1 600 MHz 15 W
AMD Ryzen 5 4600U 6/12 2,1/4,0 GHz 8 MB 6 1 500 MHz 15 W
AMD Ryzen 5 4500U 6/6 2,3/4,0 GHz 8 MB 6 1 500 MHz 15 W
AMD Ryzen 3 4300U 4/4 2,7/3,7 GHz 4 MB 5 1 400 MHz 15 W

Výkonnejšie modely určené najmä na herné notebooky sú v tejto chvíli iba dva – Ryzen 5 4600H dostal do vienka šesť jadier a 12 vlákien taktovaných až na 4,0 GHz. Ešte vyššie potom vyčnieva pravdepodobne najvýkonnejší mobilný čip vôbec, AMD Ryzen 7 4800H s ôsmimi jadrami a 16 vláknami. Jeho maximálna frekvencia atakuje až 4,2 GHz v Boost režime. Oba majú taktiež integrované grafiky, ale výrobcovia určite siahnu po samostatnom grafickom čipe napríklad v podobe NVIDIA GeForce RTX 2060.

Porovnávaná oblasť Jadrá/vlákna Frekvencia L3 Cache Počet grafických jadier Frekvencia grafiky TDP
AMD Ryzen 7 4800H 8/16 2,9/4,2 GHz 8 MB 7 1 600 MHz 45 W
AMD Ryzen 5 4600H 6/12 3,0/4,0 GHz 8 MB 6 1 500 MHz 45 W

Porovnanie: Intel Core i7-1065G7 vs AMD Ryzen 7 4800

Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne notebooky na testovanie výkonu nových procesorov, preto je nutné sa v túto chvíľu spoľahnúť na porovnanie publikované priamo spoločnosťou AMD.

CPU AMD Ryzen 7 4800;výkon;
Porovnanie výkonu procesorov Intel Core i7-1065G7 a AMD Ryzen 4800.

To pochopiteľne vychádza pre čip od AMD priamo skvele. Prakticky najlepší procesor radu Intel Ice Lake poráža doslova o parník.

i

Pozrite sa na záznam celej konferencie AMD na CES 2020.

CPU AMD Ryzen 4000 Renoir
Prvé notebooky pýšiace sa AMD Ryzen 4000 budú dostupné ešte počas prvého štvrťroka 2020.

Kedy budú prvé notebooky s Ryzen 4000?

Máme pre vás dobrú správu. Prvé notebooky obsahujúce procesory AMD Ryzen 4000 sa postupne objavovali už na konci prvého štvrťroka 2020. Avšak všetko zabrzdila celosvetová pandémia COVID-19. Spoločnosť AMD však po rozvoľnení situácie zapracovala a v spolupráci s partnermi došlo k predstaveniu hneď niekoľkých modelových radov. Konkrétne išlo napríklad o notebooky Lenovo Yoga Slim 7, ASUS ROG Zephyrus G14 a Dell G5 SE.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Mobilné procesory AMD Ryzen 4000 majú veľký potenciál. Oproti predchádzajúcej generácii sú výrazne efektívnejšie a citeľne výkonnejšie. Len tento rok sa dostane na trh približne 100 rôznych notebookov, na čo sa už teraz tešíme!

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií