AD mini Homeoffice AP+ plus nový vizuál

Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

O kvalitách grafických kariet z hernej série ROG (Republic of Gamers) spoločnosti ASUS snáď ani nemusím nikoho z vás presviedčať. Grafické karty práve z tejto edície totiž patria medzi hráčmi k tým najobľúbenejším, a to predovšetkým vďaka bohatej výbave a kvalitnému technickému spracovaniu. Horúcou novinkou v ponuke produktov ROG je potom grafická karta Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming, ktorú sme pre vás na Alza.sk samozrejme nezabudli tiež riadne otestovať. Ako teda tento STRIX dopadol v našich testoch? Poďme sa na to spoločne pozrieť!

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming recenzia a testy

Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe GA102 (GA102-200-K1-A1) s jedným deaktivovaným blokom GPC (Graphics Processing Cluster) a ďalšími dvoma blokmi TPC (Texture/Processor Cluster) spoločnosti NVIDIA, na ktorý sú pomocou 320bit zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 10 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mach Shader a Sampler Feedback) a proprietárnu technológiu DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svojim výkonom je potom Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma najvyššie poschodia výkonnostného rebríčka.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming popis

Frekvencia grafickej karty

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming disponuje dvoma BIOS-mi označenými ako P-mode (BIOS1) a Q-mode (BIOS2), medzi ktorými sa dá prepínať pomocou prepínača BIOS Switch na chrbte grafickej karty.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; Q-mode

V predvolenom nastavení bola grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming nastavená do režimu P-mode (BIOS1). Frekvencia grafického čipu je 1 440/1 905 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 188 MHz, čo pri pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 19 000 MHz. TDP grafickej karty je nastavené na 370 W. Oproti referenčným hodnotám je teda karta na jadre pretaktovaná o 195 MHz v boost a TDP limit až 50 W. Grafické pamäte sú taktované plne v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3080.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; P-mode

V režime Q-mode (BIOS2) sú frekvencie grafického čipu opäť 1 440/1 905 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí 1 188 MHz (19 000 MHz efektívne). A pretože sa v tomto režime nezmenila ani frekvencia grafických pamätí a TDP, je tak zrejmé, že rozdiel medzi oboma BIOS-mi je daný najmä inak nastavenou krivkou závislosti otáčok ventilátorov na teplote.

Systém chladenia GPU

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je rozmerná, na dĺžku meria 320 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie 3 rozširujúce sloty. O chladenie sa stará masívny pasívny chladič zložený z hliníkových rebier, ktorý je na lepší odvod tepla z grafického čipu vybavený celkom siedmimi tepelnými trubicami (heatpipe) a veľkou poniklovanou a dokonale obrobenou dosadacou základňou (MaxContact). Grafické pamäte sú chladené spoločne s grafickým čipom a odpadové teplo z modulov napájacej kaskády je odvádzané jednak do spevňovacieho rámu grafickej karty, ďalšie moduly potom priamo do rebrovania pasívu a kovového backplate. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; systém chladenia

Aktívnu časť systému chladenia tvoria tri 100 mm ventilátory AXIAL-TECH s jedenástimi aerodynamicky tvarovanými lopatkami, prepojené bariérovým krúžkom. Ventilátory sú na tichší chod a dlhšiu životnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory sú tiež rozdelené do dvoch chladiacich zón a ich otáčky riadené nezávisle (asynchrónne). Grafická karta podporuje funkciu 0 dB FAN, ktorá v prípade teplôt nižších ako 55 °C zastaví všetky ventilátory a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledujúca:


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; závislosť otáčok a hlučnosti

Účinnosť systému chladenia

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosiahla grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming v P-mode (BIOS1) na skóre 98,5 % (v Q-mode potom 97,9 %), a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; horní strana

O napájanie grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming sa stará 18 + 4-fázová napájacia kaskáda, ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou troch 8-pin konektorov. Príkon grafickej karty bol výrobcom nastavený na 370 W (maximálne 450 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 850 W.

Výstupy na monitor

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; obrazové výstupy

Výstupy na monitor sú pri grafickej karte Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (DisplayPort) a dvoch konektorov HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až v 8K/60 Hz.

ASUS GPU Tweak II

Súčasťou balenia grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming sú tiež firemné nástroje spoločnosti Asus s názvom GPU Tweak II a Armour Crate. Pokiaľ žiadne DVD s týmito nástrojmi v balení nenájdete, môžete si ich stiahnuť sami priamo zo stránok podpory spoločnosti Asus.


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Gaming mode Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II OC mode Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Silent mode Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Advanced mode

GPU Tweak umožňuje pracovať v používateľskom rozhraní „Simple“, v ktorom môžete vyberať jeden z troch prednastavených výkonnostných režimov.

 1. OC mode – nastavuje kartu na maximálny výkon (+30 MHz jadro, +6 % Power Target).
 2. Gaming mode – nastavuje kartu na vyrovnaný výkon (predvolené).
 3. Silent mode – nastavuje kartu na úsporný režim (-30 MHz jadro, -6 % Power Target).

Asus GPU Tweak II taktiež umožňuje prejsť do rozhrania „profesionálneho“ Advanced, v ktorom potom môžete používateľsky nastavovať rôzne parametre grafickej karty, ako sú napríklad frekvencia grafického čipu, frekvencia grafických pamätí, otáčky ventilátorov chladiča alebo tiež nastavovať limity teploty, spotreby atď. Vďaka nástroju GPU Tweak si tak môžete nastaviť správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu môžete napríklad nastaviť na jej maximálny výkon alebo naopak môžete jej výkon obmedziť a dať prednosť skôr lepším prevádzkovým vlastnostiam (teplota, hlučnosť či spotreba).


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II monitoringAsus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II fan

Na sledovanie správania grafickej karty ponúka nástroj GPU Tweak II samozrejme tiež monitoring, s ktorého pomocou môžete mať na očiach všetky okamžité aj historické údaje dôležitých prevádzkových hodnôt, ako sú napríklad frekvencie, teploty, otáčky ventilátorov, napätie grafického čipu atď., a nechýba tu ani panel na nastavenie používateľsky definovanej krivky závislosti otáčok ventilátorov od teploty grafického čipu.


Asus Strix RTX 2080 O8G Gaming Aura

Na užívateľské nastavenie správania RGB LED potom slúži nástroj Armour Crate, s ktorého pomocou môžete nastavovať nielen farby, ale aj týmto RGB LED priradiť rôzne efekty (blikanie, pulzovanie, prechody atď.). A keby vás prednastavené efekty v nástroji Armour Crate nijako neoslovili, môžete si pomocou nástroja AURA Creator vytvoriť efekty vlastné. Pokiaľ máte od spoločnosti Asus ešte nejaké ďalšie komponenty podporujúce funkciu AURA, ako sú napríklad základné dosky, svetelné pásky atď., môžete si pomocou AURA Sync nechať synchronizovať nastavené svetelné efekty aj do všetkých týchto zariadení.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú jednak z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, no nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch tak, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejší herný engine, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby každá recenzia grafickej karty bola trvale aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zabezpečí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dáta.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti tiež napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami tak, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta je práve pre vás tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 priechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon a zahreje sa na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom priechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming v tomto záťažovom teste dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k meraniu
Teplota GPU 64 °C 70 °C merané na konci testu
Reálna frekvencia GPU 1 965 MHz 1 935 MHz merané ako priemer v poslednom priechode (zaokrúhlené na celé biny)
Napätie GPU 0,977 V 0,970 V merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 367,0 W 367,6 W merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (reálna) 355,1 W 354,9 W merané ako priemer v poslednom priechode
Spotreba celého systému 500,2 W 500,6 W merané ako priemer v poslednom priechode
Otáčky ventilátorov 1 590 ot/min (FAN1)
1 590 ot/min (FAN2)
1 260 ot/min (FAN1)
1 260 ot/min (FAN2)
merané na konci testu
Hlučnosť 39,0 dBA 35,1 dBA interpolované z otáčok ventilátorov


Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; Odbery na jednotlivých vetvách


Miesto odberu Popis Spotreba
1 Slot PCI Express vetva 3,3 V 0,046 W
2 Slot PCI Express vetva 12 V 34,013 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) vetva 12 V 103,365 W
4 PCIe Cable 2 (8-pin) vetva 12 V 115,375 W
5 PCIe Cable 3 (8-pin) vetva 12 V 102,312 W
TOTAL 355,118 W


V režime P-mode (BIOS1) sa teploty grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming na konci záťažového testu držali na nízkych 64 °C pri otáčkach ventilátorov okolo 1 590 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali hlučnosť 39,0 dBA. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na vysokých 1 965 MHz pri spotrebe 355 W.

V režime Q-mode (BIOS2) sa nám potom teplota grafického čipu zdvihla na 70 °C, avšak pri nižšej rýchlosti ventilátorov len okolo 1 260 ot/min a hlučnosti veľmi nízkych 35,1 dBA. V tomto prevádzkovom režime tak môžeme grafickú kartu Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming označiť za veľmi tichú. Frekvencia grafického čipu nám nepatrne klesla na 1 935 MHz.

Po stránke výkonu nie je medzi režimami P-mode a Q-mode pri grafickej karte Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming rozdiel príliš veľký. Jediné, čo sa mení podstatnejšie, sú otáčky a na ne nadväzujúca hlučnosť grafickej karty. To napokon dokladá aj toto video z testovania v počítačovej hre Borderlands 3.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 3080

Ak by vás zaujímalo tiež porovnanie prevádzkových vlastností Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 3080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doposiaľ testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti
Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 3080

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná rýchlosť snímok (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu stredného (mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov len na grafické karty zo segmentu high-end/mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané len z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú zhodné nastavenie grafických detailov na úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami high-end/mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je daný najmä výkonom samotného grafického čipu GA102 (GA102-200-K1-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 3080 môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže pomôcť tiež kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyššie frekvencie grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je tiež jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 3080 rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť veľmi extrémne.


Frekvence grafických karet


V prípade grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v priemere na 1 965 MHz v P-mode (BIOS1) a 1935 MHz v Q-mode (BIOS2), a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 3080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali.


Pretaktovanie Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

Pri nových grafických kartách GeForce RTX máte možnosť k pretaktovaniu využiť buď nové funkcie OC Scanner, ktoré grafickú kartu pretaktujú „automaticky“, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Pretaktovanie grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming som vykonával za pomoci automatického pretaktovania OC Scanner nástroja MSI Afterburner. Skôr ale, ako som OC Scanner mohol spustiť, bolo potrebné ručne na maximum nastaviť položky Power Limit (121%), Temp Limit (91 °C) a Core Voltage (100%).

Pretaktovanie grafických pamätí

Hoci nástroj OC Scanner v prípade grafických kariet GeForce RTX 380 dokáže pretaktovať aj grafické pamäte, ja som sa rozhodol ich pretaktovať manuálne. Postupne som zvyšoval hodnoty frekvencie grafickej pamäte o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +800 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 20 600 MHz. Pamäte zvládli aj frekvencie vyššie, avšak nad hranicou +800 MHz už výkon veľmi neškáloval a pri +1 200 MHz začala grafická karta výkon dokonca strácať.


Pretaktovanie Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; Afterburner

S nastavenou frekvenciou jadra zvýšenou o 72 MHz a grafických pamätí na efektívnych 20 600 MHz som potom otestoval niektoré hry z testovacej metodiky s nasledujúcimi výsledkami:

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming; výsledky pretaktovania

i

Pomocou nástroja MSI Afterburner a funkcie OC Scanner sa mi z grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming podarilo získať v priemere menej ako 5 % ďalšieho výkonu, čo sa popravde vôbec neoplatí, obzvlášť, pokiaľ berieme do úvahy veľký nárast spotreby. Na spotrebe celej zostavy sa totiž toto pretaktovanie prejavilo v počítačovej hre The Division 2 nejakými 80 W navyše (pri samotnej grafickej karte potom 70 W).

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti pri takto pretaktovanej grafickej karte Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Podobne ako ostatné GeForce RTX 3080, tiež grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je určená najmä tým najnáročnejším hráčom počítačových hier, ktorí jej výkon môžu využiť naozaj naplno. Hoci grafické karty GeForce RTX 3080 v rámci medzigeneračnej obmeny nahrádzajú predovšetkým GeForce RTX 2080 SUPER, ich výkon je dokonca vyšší ako ten, ktorý ponúkajú grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, teda vôbec tie najvýkonnejšie grafické karty minulej generácie Turing.

Rovnako ako tomu bolo pri predchádzajúcej generácii Turing, tiež grafické karty GeForce RTX 3080 (Ampere) ponúkajú úplnú podporu najnovšieho grafického rozhrania DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnu technológiu DLSS (Deep Learning Super Sampling). Pravda, ray-tracingových herných titulov nie je dnes príliš veľa, určite však počítajte s tým, že budú časom pribúdať ako huby po daždi a vy na ne budete s grafickými kartami GeForce RTX 3080 veľmi dobre pripravení.

Grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming disponuje veľmi dobre spracovaným, masívnym a veľmi účinným systémom chladenia s tromi ventilátormi, ktorý jej prepožičiava výborné prevádzkové vlastnosti. Teda až na tú vysokú spotrebu. Vďaka prítomnosti Dual BIOS si pri grafickej karte môžete vybrať z dvoch prevádzkových režimov. Performance mode (BIOS1) je určený najmä tým, ktorí nemajú až tak dobre odvetrávanú počítačovú skriňu a potrebujú teploty grafickej karty udržať na uzde. Priaznivci tichých počítačov, ktorí vo svojom PC problém s airflow nemajú, môžu využiť režim Quiet mode (BIOS2), pri ktorom STRIX-e vo svojom PC prakticky nebudú počuť.

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming ponúka veľmi pekné RGB LED osvetlenie, ktoré si môžete vyladiť k obrazu svojmu, a pokiaľ vám žiadny z prednastavených efektov nebude vyhovovať, vďaka nástroju AURA Creator si môžete vytvoriť efekty vlastné. Výrobca potom pri tejto grafickej karte nezabudol ani na podporu funkcie 0 dB FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt zastaví všetky ventilátory, a zníži tak jej hlučnosť na minimum.

RGB LED osvetlenie grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming.

Medzi ďalšie výhody grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming potom môžeme zaradiť tiež nadštandardný počet obrazových výstupov a prítomnosť dvoch konektorov FAN Connect II, ktoré slúžia na reguláciu systémových ventilátorov v závislosti od teploty grafickej karty. Prehliadnuť potom nemožno ani možnosť navýšenia limitu spotreby až na 450 W, čo iste privítajú všetci milovníci oveclockingu. Za veľký klad potom osobne považujem tiež prítomnosť tretieho 8-pin napájacieho konektora, vďaka ktorému je už tak vysoká energetická záťaž oveľa lepšie rozložená.

Asi tou najväčšou nevýhodou grafickej karty Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming je predovšetkým jej vysoká spotreba. Ono je to popravde záležitosťou úplne všetkých grafických kariet GeForce RTX 3080/3090, ale vzhľadom na možnosti posunutia limitu spotreby až k hranici 450 W je ten problém pri tomto STRIX-e ešte výraznejší. Na jeho prevádzku tak budete potrebovať naozaj poriadny zdroj napájania minimálne s výkonom 850 W a veľmi, veľmi, veľmi dobre vetranú počítačovú skriňu. A keď sme už pri tej počítačovej skrini, dobrý pozor si tiež dajte na rozmery tejto grafickej karty. Pri dĺžke 320 mm sa totiž grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming nemusí zmestiť do úplne každej.Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming

Asus STRIX GeForce RTX 3080 O10G Gaming

Grafické karty

Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming ponúka dostatok výkonu aj tým najnáročnejším hráčom počítačových hier a najmä potom tým, ktorí pri hraní využívajú vyššie rozlíšenie 4K UHD. Karta disponuje dobrou výbavou a skvelým systémom chladenia s tromi ventilátormi, vďaka ktorému si môže dovoliť nadštandardne vysoké takty. A práve vďaka bohatej výbave a účinnému systému chladenia si grafická karta Asus STRIX RTX 3080 O10G Gaming odnáša „Zlatého Alzáka“.

Aktuálna obstarávacia cena:

Klady

 • Ultimátny výkon (high-end)
 • vyššie takty už od výrobcu
 • AURA RGB LED (nastaviteľné)
 • 0 dB FAN (semi-pasívne chladenie)
 • Nízka hlučnosť (Q-mode)
 • 3× 8-pin napájací konektor (lepšie rozloženie záťaže)
 • Nadštandardný počet obrazových výstupov
 • Podpora výstupu HDMI 2.1
 • Podpora PCIe 4.0 (ak máte podporu v základnej doske)
 • Podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

 • Vysoká spotreba (všetky GeForce RTX 3080)
 • Rozmery (dĺžka cez 300 mm)
 • Pozor na 3× 8-pin napájacie konektory (nie každý zdroj má k dispozícii)

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií