Naše predajne zostávajú otvorené a obslúžime všetkých zákazníkov. Viac informácií o aktuálnych opatreniach nájdete tu.

Vánoční trháky Dárky na poslední chvíli

Asus STRIX Radeon RX 5600 XT T6G Gaming (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ani spoločnosť ASUS neostala s príchodom nových grafických kariet Radeon RX 5600 XT stranou a predstavila rovno niekoľko svojich nových modelov. Tým najvýkonnejším sa potom stala grafická karta Asus STRIX Radeon RX 5600 XT T6G Gaming (TOP), ktorá navyše spadá do, medzi hráčmi počítačových hier tak obľúbenej, hernej edície ROG (Republic of Gamers). A pretože sme túto grafickú kartu mali možnosť na Alza.sk otestovať ako jedni z prvých, hneď sme tak urobili a teraz sa s vami môžeme podeliť o svoje skúsenosti.

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming recenzia a testy

Asus STRIX Radeon RX 5600 XT T6G Gaming (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe NAVI 10 (NAVI 10 XLE) so štyrmi deaktivovanými jednotkami CU (Compute Unit) spoločnosti AMD, na ktorý sú pomocou 192-bitovej zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6 s kapacitou 6 GB. Svojim výkonom je potom Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming zacielená do segmentu grafických kariet strednej triedy (mainstream), kde zaberá stredné až vyššie poschodia výkonnostného rebríčka.

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming popis

Frekvencia grafickej karty

Grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming disponuje dvoma BIOSmi, označenými ako P-mode (Performance mode) a Q-mode (Quiet mode), medzi ktorými sa dá prepínať pomocou prepínača BIOS Switch na zadnej strane grafickej karty. V závislosti na tom, ktorý BIOS využijete, sú potom riadené tiež frekvencie grafickej karty.

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming GPUZ; P-mode

V predvolenom nastavení bola grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming nastavená do režimu P-mode (BIOS1). V tomto režime je základná frekvencia grafického čipu 1 530 MHz, herná frekvencia 1 670 MHz, boost frekvencia 1 750 MHz a TDP grafického čipu 180 W (trochu zbytočne, pretože v ovládačoch je TDP uzamknuté na 150 W). Frekvencia grafických pamätí potom bola 1 750 MHz, čo v prípade pamätí typu GDDR6 predstavuje efektívnu frekvenciu 14 000 MHz. Oproti referenčným hodnotám sú teda frekvencie navýšené o 400/190 MHz (base/boost). Grafické pamäte sú taktované plne v referenčných hodnotách Radeon RX 5600 XT.

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming GPUZ; Q-mode

V režime Q-mode (BIOS2) je základná frekvencia grafického čipu 1 355 MHz, herné frekvencia 1 560 MHz, boost frekvencia 1 620 MHz a TDP grafického čipu 150 W. Frekvencia grafických pamätí zostala na 1 750 MHz, teda 14 000 MHz efektívne. Oproti referenčným hodnotám sú tak frekvencie grafického čipu zvýšené o 225/60 MHz (base/boost). Grafické pamäte sú opäť taktované v referenčných hodnotách Radeon RX 5600 XT.

Systém chladenia GPU

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming

Grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming meria na dĺžku 301 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie 3 rozširujúce sloty. Systém chladenia je úplne totožný ako v prípade nedávno testovanej grafickej karty Asus STRIX RX 5700 XT O8G Gaming. O chladenie sa teda stará pasív zložený z hliníkových rebier, ktorý je pre lepší odvod tepla z grafického čipu vybavený celkom šiestimi tepelnými trubicami (heatpipes). Moduly grafických pamätí sú chladené pomocou chladiaceho plátu (heat-sink plate). Odpadové teplo z napájacej kaskády grafickej karty je potom odvádzané priamo do rebrovania pasívu.


Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; systém chladenia

Aktívnu časť systému chladenia Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming tvoria tri 90 mm ventilátory, ktoré sú pre dlhšiu životnosť a nižšiu hlučnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory podporujú technológiu 0dB Fan, ktorá pri nízkej záťaži a teplote grafickej karty pod 50 °C všetky ventilátory zastaví, a zníži tak jej hlučnosť na minimum (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledujúca:


Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; závislosť otáčok a hlučnosti

Účinnosť systému chladenia

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; 3DMark Stress Test

Grafickú kartu Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming som testoval v oboch režimoch, teda P-mode a Q-mode. Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosiahla grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming v režime P-mode na skóre 99,7 % a v režime Q-mode potom na 99,8 %. V oboch režimoch tak v týchto testoch stability snímkovej frekvencie grafická karta prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; horná strana

O napájanie grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming sa stará 11(+ 3)-fázová napájacia kaskáda, ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou jedného 6-pinového a jedného 8-pinového konektora. Príkon karty bol výrobcom nastavený na 180 W (v ovládačoch je však spoločnosťou AMD obmedzené TDP len na 150 W!) A ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 450 W.

Výstupy na monitor

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; obrazové výstupy

Výstupy na monitor sú v prípade grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming riešené pomocou troch konektorov DP 1.3/1.4 (Display Port) a jedného konektora HDMI 2.0.

Asus GPU Tweak a Aura

Súčasťou balenia grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming sú tiež firemné nástroje spoločnosti Asus s názvom GPU Tweak II a Aura. Ak v balení DVD s týmito nástrojmi nenájdete, môžete si ich stiahnuť sami priamo zo stránky výrobcu.


Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming GPU Tweak II Gaming mode Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming GPU Tweak II OC mode Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming GPU Tweak II Silent mode Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming GPU Tweak II Advanced mode

GPU Tweak umožňuje pracovať v používateľskom rozhraní „Simple“, v ktorom môžete vyberať jeden z troch prednastavených výkonnostných režimov.

 1. OC mode – nastavuje kartu na maximálny výkon (+20 MHz jadro, +10 % Power Target)
 2. Gaming mode – nastavuje kartu na vyrovnaný výkon (predvolené nastavenie)
 3. Silent mode – nastavuje kartu na úsporný režim (-20 MHz jadro, -10 % Power Target)

Asus GPU Tweak II taktiež umožňuje prejsť do „profesionálneho“ rozhrania Advanced, v ktorom potom môžete používateľsky nastavovať rôzne parametre grafickej karty, ako sú napríklad frekvencia grafického čipu, frekvencia grafických pamätí, otáčky ventilátorov chladiča, alebo tiež nastavovať limity teploty, spotreby atď. Vďaka nástroju GPU Tweak si tak môžete nastaviť správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu môžete napríklad nastaviť na jej maximálny výkon alebo naopak, môžete jej výkon obmedziť a dať prednosť skôr lepším prevádzkovým vlastnostiam (teplota, hlučnosť či spotreba).


Asus Strix RTX 2080 O8G Gaming Aura

Na používateľské nastavenia správania RGB LED potom slúži nástroj Asus AURA, s ktorého pomocou môžete nastavovať nielen ich farby, ale aj týmto RGB LED priradiť rôzne efekty (blikanie, pulzovanie, prechody atď.). Pokiaľ máte od spoločnosti Asus ešte nejaké ďalšie komponenty podporujúce funkciu AURA, ako sú napríklad základné dosky, svetelné pásiky atď., môžete si pomocou aplikácie AURA Sync nechať synchronizovať nastavené svetelné efekty aj do všetkých týchto zariadení.


Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; GPU Tweak II monitoringAsus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; GPU Tweak II fan

Na sledovanie správania grafickej karty ponúka nástroj GPU Tweak II samozrejme tiež monitoring, s ktorého pomocou môžete mať na očiach všetky okamžité aj historické údaje dôležitých prevádzkových hodnôt, ako sú napríklad frekvencie, teploty, otáčky ventilátorov, napätie grafického čipu atď., a nechýba tu ani panel na nastavenie používateľsky definovanej krivky závislosti otáčok ventilátorov na teplote grafického čipu.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú ako z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, v prípade  grafických kariet dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, no nepríjemne hlučnú grafickú kartu.

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch tak, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejších herných enginoch, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby bola každá recenzia grafickej karty trvale aktuálna, nie sú výsledky testov v prípade jednotlivých hier priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zabezpečí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dáta.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a v prípade grafických kariet merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti tiež napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami tak, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta by práve pre vás bola tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 prechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon, a zahreje sa tak na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom prechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming v tomto záťažovom teste dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k meraniu
Teplota GPU 56 °C 64 °C Merané na konci testu
Teplota Junction (Hotspot) 66 °C 74 °C Merané na konci testu
Teplota VRAM 66 °C 74 °C Merané na konci testu
Reálna frekvencia GPU 1 696 MHz 1 692 MHz Merané ako priemer v teste
Napätie GPU 0,950 V 0,952 V Merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 125,2 W 127,4 W Merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (skutočná) 157,4 W 162,1 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Spotreba celého systému 241,6 W 245,8 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Otáčky ventilátorov 1 650 ot/min 1 270 ot/min Merané na konci testu
Hlučnosť 35,5 dBA 33,8 dBA Interpolované z otáčok ventilátorov


Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; odbery na jednotlivých vetvách


Miesto odberu Popis Spotreba
1 Slot PCI Express Vetva 3,3 V 4,657 W
2 Slot PCI Express Vetva 12 V 37,826 W
3 PCIe Cable 1 (6-pin) Vetva 12 V 30,379 W
4 PCIe Cable 2 (8-pin) Vetva 12 V 84,538 W
TOTAL 157,400 W


V režime P-mode (BIOS1) sa teploty grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming na konci záťažového testu držali na nízkych 56 °C pri otáčkach ventilátorov okolo 1 650 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali nízku hlučnosť 35,5 dBA. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na 1 696 MHz pri spotrebe 157,4 W.

V režime Q-mode (BIOS2) sa potom teplota grafického čipu držala na 64 °C pri rýchlosti ventilátorov len okolo 1 270 ot/min a veľmi nízkej hlučnosti iba 36,8 dBA. Frekvencia grafického čipu zostala prakticky nezmenená, teda 1 692 MHz.

Po stránke výkonu nie je rozdiel medzi režimami P-mode a Q-mode v prípade grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming takmer žiadny, jediné, čo sa mení, sú otáčky a na ne nadväzujúca hlučnosť grafickej karty. To napokon dokladá aj toto video z testovania v počítačovej hre Borderlands 3.

Porovnanie prevádzkových vlastností Radeon RX 5600 XT

Ak by vás zaujímalo aj porovnanie prevádzkových vlastností Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming so všetkými ostatnými grafickými kartami Radeon RX 5600 XT, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doposiaľ testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti
Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet Radeon RX 5600 XT

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná rýchlosť snímok (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu stredného (Mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov len pre grafické karty zo segmentu High-end/Mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sa však počítali len z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú zhodné nastavenie grafických detailov pre úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami High-end/Mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho pola a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnoty 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie či nižšie.

Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider
Testy Strange Brigade
Testy Far Cry 5
Testy Wolfenstein II: The New Colossus


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho pola a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnoty 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie či nižšie.

Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Battlefield V
Testy Strange Brigade
Testy Far Cry 5


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.


Výkon grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming je daný najmä výkonom samotného grafického čipu NAVI 10 XLE, ktorý sa od iných grafických kariet Radeonov RX 5600 XT môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže pomôcť tiež kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyšších frekvencií grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je tiež jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami Radeon RX 5600 XT rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť nijako extrémne.


Frekvencie grafických kariet


V prípade grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v priemere okolo 1 696 MHz (P-mode) a 1 692 MHz (Q-mode), a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným Radeonom RX 5600 XT, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doposiaľ testovali.


Pretaktovanie Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu a pamätí

Pretaktovanie grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming som prevádzal pomocou nástroja MSI Afterburner tak, aby som v žiadnom prípade neohrozil kartu, a neprišiel tak o jej záruku. V prípade grafických kariet Radeon RX 5600 XT sa však príliš obávať nemusíte. Hoci sú to potencionálni rekordmani v pretaktovaní (podobne, ako grafické karty Radeon RX 5700), spoločnosť AMD tentoraz veľkému overclokingu urobila prietrž a obmedzila frekvencia grafických čipov priamo v ovládačoch. Maximálnu frekvenciu pre grafický čip možno teda nastaviť len na 1 820 MHz, grafické pamäte na 1 860 MHz (14 880 efektívne) a Power limit na +20 % (najviac však na 150 W). Aj pri tomto maximálnom nastavení potom bola grafická karta stabilná. Jediné, čo som pri OC nedvíhal, bola voltáž grafického čipu.


Pretaktovanie Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; Afterburner

S nastavenou frekvenciou jadra navýšenou na 1 820 MHz a pamäťou na efektívnych 14 880 MHz som potom otestoval niektoré hry z testovacej metodiky s nasledujúcimi výsledkami:

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming; výsledky pretaktovania

i

Pomocou manuálneho pretaktovania sa mi z grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming podarilo získať v priemere ešte o niečo málo viac ako 3 % ďalšieho výkonu, čo je samozrejme veľká bieda. Frekvencia grafického čipu by určite išla navýšiť ešte oveľa viac, tomu však žiaľ bráni umelé obmedzenie frekvencie a TDP priamo v ovládačoch RSAE (Radeon Software Adrenalin Edition). Na spotrebe celej zostavy sa potom toto pretaktovanie prejavilo v počítačovej hre The Division 2 nejakými 15 W navyše (v prípade spotreby samotnej grafickej karty bol potom rozdiel len 8 W).

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti v prípade takto pretaktovanej grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie Asus STRIX Radeon RX 5600 XT T6G Gaming

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Rovnako, ako ostatné Radeony RX 5600 XT, aj grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming je určená predovšetkým pre všetkých stredne náročných až náročnejších hráčov počítačových hier, ktorí pri hraní preferujú základné rozlíšenie 1 920 × 1 080. Radeony RX 5600 XT ponúkajú výkon, ktorý je porovnateľný (či o málo vyšší) s konkurenčnými kartami GeForce RTX 2060. Na rozdiel od nich však Radeony nedisponujú výpočtovými jednotkami na podporu akcelerácie real-time ray tracing. To však až tak veľká nevýhoda zatiaľ nie je, pretože herných titulov s podporou ray tracingu dnes nie je veľa a navyše, v prípade slabších mainstreamových grafických kariet s najväčšou pravdepodobnosťou rovnako ray tracing radšej oželiete a dáte prednosť skôr vyššej snímkovej frekvencii.

Samotná grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming potom disponuje naozaj masívnym a veľmi účinným systémom chladenia, ktorý nielenže udrží grafický NAVI 10 XLE na veľmi nízkych teplotách, ale zvládne to tak bravúrne, že túto grafickú kartu vo svojom PC prakticky ani nezaregistrujete. To sa týka najmä režimu Q-mode (BIOS2), ktorý tejto grafickej karte prepožičiava výnimočne nízku hlučnosť. Na grafickej karte nájdete aj decentné a RGB LED osvetlenie (AURA), ktorého farby a efekty môžete prispôsobiť vlastnému vkusu, a samozrejmosťou je potom tiež podpora semi-pasívneho chladenia pod označením 0dB. Vďaka príslušnosti k elitnému radu ROG (Republic of Gamers) potom na tomto Strixe nájdete aj ďalšie vymoženosti, ako sú napríklad dva konektory FanConnect II, konektivitu k AURA Sync, technológiu MaxContact či použité výberové súčiastky.

Medzi hlavné nevýhody grafickej karty Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming potom môžeme zaradiť napríklad menšiu veľkosť grafickej pamäte s kapacitou len 6 GB, čo je však na druhú stranu vlastnosťou úplne všetkých Radeonov RX 5600 XT. Najväčšou nevýhodou tak v prípade tejto grafickej karty zostáva snáď len jej súčasná vysoká obstarávacia cena, ktorá dokonca atakuje obstarávaciu cenu výkonnejších Radeonov RX 5700, ktoré vám toho výkonu prinesú viac, a po ich pretaktovaní dokonca oveľa viac (ich OC totiž nie je umelo obmedzený). Aj tak si však grafická karta Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming odnáša z dnešnej recenzie ocenenie „Zlatého Alzáka“ a my budeme len dúfať, že obstarávacia cena tejto grafickej karty pôjde časom nadol.

i

V našej ponuke grafickú kartu Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming zatiaľ ešte nenájdete. Zaobstarať si však môžete „sesterskú“ grafickú kartu ASUS STRIX RX 5600 XT O6G Gaming, ktorá síce disponuje o niečo nižšími frekvenciami grafického čipu a pamätí, však, čo je najdôležitejšie, aj táto karta disponuje absolútne identickým systémom chladenia. Vám tak nič nebude brániť v tom, aby ste si sami jednoduchým spôsobom navýšili všetky frekvencie na úroveň dnes testovanej TOP verzie. Žiadny BIOS totiž „flešovať“ nemusíte, pretože na navýšenie týchto frekvencií vám postačia len obyčajné ovládače RSAE (Radeon Software Adrenalín Edition).


Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming

Asus STRIX Radeon RX 5600 XT T6G Gaming

Grafické karty

Asus STRIX RX 5600 XT T6G Gaming ponúka výborný herný výkon všetkým stredne náročným hráčom počítačových hier. Grafická karta disponuje nielen masívnym, ale tiež veľmi účinným systémom chladenia, vďaka ktorému môže ponúknuť tiež skvelé prevádzkové vlastnosti.

Klady

 • Výborný výkon (mainstream)
 • Mierne vyššie takty už od výrobcu
 • Veľmi nízka hlučnosť
 • Asus AURA (RGB LED osvetlenie)
 • 0dB Fan (semi-pasívne chladenie)
 • DUAL BIOS
 • FanConnect (regulácia systémových ventilátorov podľa teploty GPU)
 • PCI Express 4.0 (ak máte podporu v základnej doske)

Zápory

 • Cena (môže sa zmeniť)
 • Len 6 GB grafickej pamäte (všetky Radeony RX 5600 XT)
 • Pozor na rozmery (dĺžka cez 300 mm)

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.


0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB32
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi