Dvojročná záruka teraz aj pre firmy Aplikace

Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ponuka grafických kariet spoločnosti ASUS je veľmi bohatá a obsahuje hneď niekoľko edícií, ktoré sú rozdelené podľa svojho zamerania. Jednou takou edíciou grafických kariet je potom rad TUF (The Ultimate Force), ktorý je určený predovšetkým hráčom počítačových hier a najmä potom tým, ktorí pri grafických kartách preferujú dobrý pomer výkonu a obstarávacej ceny. Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming spadá práve do tohto cenovo výhodnejšieho radu, a pretože na Alza.sk grafické karty nielen predávame, ale aj dôkladne testujeme, nezabudli sme ho pre vás ani tentokrát otestovať. Ako teda táto grafická karta dopadla v našich testoch a čo od nej môžete očakávať?

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming recenzia a testy

Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe GA102 (GA102-200-K1-A1) s jedným deaktivovaným blokom GPC (Graphics Processing Cluster) a ďalšími dvoma blokmi TPC (Texture/Processor Cluster) spoločnosti NVIDIA, na ktorý sú pomocou 320bit zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 10 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mach Shader a Sampler Feedback) a proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svojim výkonom je potom Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma najvyššie poschodia výkonnostného rebríčka.

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming popis

Frekvencia grafickej karty

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming disponuje dvoma BIOSmi označenými ako P-mode (BIOS1) a Q-mode (BIOS2), medzi ktorými sa dá prepínať pomocou prepínača BIOS Switch na chrbte grafickej karty.

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; Q-mode

V predvolenom nastavení bola grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming nastavená do režimu P-mode (BIOS1). Frekvencia grafického čipu je 1 440/1 785 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 188 MHz, čo pri pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 19 000 MHz. TDP grafickej karty je nastavené na 340 W. Oproti referenčným hodnotám je teda karta na jadre pretaktovaná o 75 MHz v boost a TDP navýšené až o 20 W. Grafické pamäte sú taktované plne v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3080.

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPUZ; P-mode

V režime Q-mode (BIOS2) sú frekvencie grafického čipu opäť 1 440/1 785 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí 1 188 MHz (19 000 MHz efektívne). A pretože sa v tomto režime nezmenila ani frekvencia grafických pamätí a TDP, je tak zrejmé, že rozdiel medzi oboma BIOSmi je daný najmä inak nastavenou krivkou závislosti otáčok ventilátorov od teploty.

Systém chladenia GPU

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming meria na dĺžku 300 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie 3 rozširujúce sloty. O chladenie sa stará dvojica pasívnych chladičov zložených z hliníkových rebier, ktoré sú na lepší odvod tepla z grafického čipu prepojené šiestimi tepelnými trubicami (heatpipes) a dokonale obrobenou dosadacou základňou (MaxContact). Grafické pamäte sú chladené pomocou špeciálneho chladiča s vlastným rebrovaním a jednou plochou tepelnou trubicou. Moduly napájacej kaskády sú rozdelené a jedna časť je chladená spoločne s grafickými pamäťami, odpadové teplo z druhej časti je potom odvádzané priamo do rebrovania zadného pasívneho chladiča. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; systém chladenia

Obrázok: zdroj kitguru.net

Aktívna časť systému chladenia tvorí tri protibežné 90 mm ventilátory AXIAL-TECH s deviatimi aerodynamicky tvarovanými lopatkami, prepojené bariérovým krúžkom. Ventilátory sú na tichší chod a dlhšiu životnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory sú tiež rozdelené do dvoch chladiacich zón a ich otáčky riadené nezávisle (asynchrónne). Grafická karta podporuje funkciu 0 dB FAN, ktorá v prípade teplôt nižších ako 55 °C zastaví všetky ventilátory a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledujúca:


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; závislosť otáčok a hlučnosti

Účinnosť systému chladenia

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosiahla grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming v P-mode (BIOS1) na skóre 99,5 % (v Q-mode potom 98,6 %), a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; horná strana

O napájanie grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming sa stará 16 + 4-fázová napájacia kaskáda, ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou dvoch 8-pin konektorov. Príkon grafickej karty bol výrobcom nastavený na 340 W (maximálne 375 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 850 W.

Výstupy na monitor

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; obrazové výstupy

Výstupy na monitor sú pri grafickej karte Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (DisplayPort) a dvoch konektorov HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až v 8K/60 Hz.

ASUS GPU Tweak II

Súčasťou balenia grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming sú tiež firemné nástroje spoločnosti Asus s názvom GPU Tweak II a Armour Crate. Pokiaľ žiadne DVD s týmito nástrojmi v balení nenájdete, môžete si ich stiahnuť sami priamo zo stránok podpory spoločnosti Asus.


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Gaming mode Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II OC mode Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Silent mode Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming GPU Tweak II Advanced mode

GPU Tweak umožňuje pracovať v používateľskom rozhraní „Simple“, v ktorom môžete vyberať jeden z troch prednastavených výkonnostných režimov.

 1. OC mode – nastavuje kartu na maximálny výkon (+30 MHz jadro, +6 % Power Target).
 2. Gaming mode – nastavuje kartu na vyrovnaný výkon (predvolené).
 3. Silent mode – nastavuje kartu na úsporný režim (-30 MHz jadro, -6 % Power Target).

Asus GPU Tweak II taktiež umožňuje prejsť do rozhrania „profesionálneho“ Advanced, v ktorom potom môžete používateľsky nastavovať rôzne parametre grafickej karty, ako sú napríklad frekvencia grafického čipu, frekvencia grafických pamätí, otáčky ventilátorov chladiča, alebo tiež nastavovať limity teploty, spotreby atď. Vďaka nástroju GPU Tweak si tak môžete nastaviť správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu môžete napríklad nastaviť na jej maximálny výkon alebo naopak môžete jej výkon obmedziť a dať prednosť skôr lepším prevádzkovým vlastnostiam (teplota, hlučnosť či spotreba).


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II monitoringAsus TUF RTX 3080 O10G Gaming; GPU Tweak II fan

Na sledovanie správania grafickej karty ponúka nástroj GPU Tweak II samozrejme tiež monitoring, s ktorého pomocou môžete mať na očiach všetky okamžité aj historické údaje dôležitých prevádzkových hodnôt, ako sú napríklad frekvencie, teploty, otáčky ventilátorov, napätie grafického čipu atď., a nechýba tu ani panel na nastavenie používateľsky definovanej krivky závislosti otáčok ventilátorov od teploty grafického čipu.


Asus Strix RTX 2080 O8G Gaming Aura

Na používateľské nastavenie správania RGB LED potom slúži nástroj Armour Crate, s ktorého pomocou môžete nastavovať nielen farby, ale aj týmto RGB LED priradiť rôzne efekty (blikanie, pulzovanie, prechody atď.). A keby vás prednastavené efekty v nástroji Armour Crate nijako neoslovili, môžete si pomocou nástroja AURA Creator vytvoriť efekty vlastné. Pokiaľ máte od spoločnosti Asus ešte nejaké ďalšie komponenty podporujúce funkciu AURA, ako sú napríklad základné dosky, svetelné pásky atď., môžete si pomocou AURA Sync nechať synchronizovať nastavené svetelné efekty aj do všetkých týchto zariadení.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú jednak z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, no nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch tak, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejší herný engine, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby každá recenzie grafickej karty bola trvale aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zabezpečí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dátumu.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti tiež napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami tak, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta je práve pre vás tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 priechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon a zahreje sa na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom priechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming v tomto záťažovom teste dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k meraniu
Teplota GPU 60 °C 67 °C merané na konci testu
Reálna frekvencia GPU 1 920 MHz 1 890 MHz merané ako priemer v poslednom priechode (zaokrúhlené na celé biny)
Napätie GPU 1,001 V 0,990 V merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 338,1 W 335,8 W merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (reálna) 352,4 W 352,7 W merané ako priemer v poslednom priechode
Spotreba celého systému 491,8 W 494,8 W merané ako priemer v poslednom priechode
Otáčky ventilátorov 1 740 ot/min (FAN1)
1 740 ot/min (FAN2)
1 360 ot/min (FAN1)
1 360 ot/min (FAN2)
merané na konci testu
Hlučnosť 37,0 dBA 34,9 dBA interpolované z otáčok ventilátorov


Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; odběry na jednotlivých větvích


Miesto odberu Popis Spotreba
1 Slot PCI Express vetva 3,3 V 0,03 W
2 Slot PCI Express vetva 12 V 59,2 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) vetva 12 V 147,0 W
5 PCIe Cable 3 (8-pin) vetva 12 V 146,1 W
TOTAL 352,4 W


V režime P-mode (BIOS1) sa teploty grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming na konci záťažového testu držali na veľmi nízkych 60 °C pri otáčkach ventilátorov okolo 1 740 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali hlučnosť 37,0 dBA. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na vysokých 1 920 MHz pri spotrebe 352 W.

V režime Q-mode (BIOS2) sa nám potom teplota grafického čipu zdvihla o 7 °C na 67 °C, avšak pri nižšej rýchlosti ventilátorov len okolo 1 360 ot/min a hlučnosti veľmi nízkych 34,9 dBA. V tomto prevádzkovom režime tak môžeme grafickú kartu Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming označiť za veľmi tichú. Frekvencia grafického čipu nám nepatrne klesla na 1 890 MHz.

Po stránke výkonu nie je medzi režimami P-mode a Q-mode pri grafickej karte Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming rozdiel príliš veľký. Jediné, čo sa mení podstatnejšie, sú otáčky a na ne nadväzujúca hlučnosť grafickej karty. To napokon dokladá aj toto video z testovania v počítačovej hre Borderlands 3.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 3080

Pokiaľ by vás zaujímalo tiež porovnanie prevádzkových vlastností Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 3080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doposiaľ testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti
Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 3080

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná rýchlosť snímok (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu stredného (mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov len na grafické karty zo segmentu high-end/mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané len z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú zhodné nastavenie grafických detailov na úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami high-end/mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming je daný najmä výkonom samotného grafického čipu GA102 (GA102-200-K1-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 3080 môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže pomôcť tiež kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyšších frekvencií grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je tiež jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 3080 rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť veľmi extrémne.


Frekvencie grafických kariet


V prípade grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v priemere na 1 920 MHz v P-mode (BIOS1) a 1 890 MHz v Q-mode (BIOS2), a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 3080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali.


Pretaktovanie Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

Pri nových grafických kartách GeForce RTX máte možnosť k pretaktovaniu využiť buď novú funkciu OC Scanner, ktorá grafickú kartu pretaktuje „automaticky“, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Pretaktovanie grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming som vykonával za pomoci automatického pretaktovania OC Scanner nástroja MSI Afterburner. Skôr ale, ako som OC Scanner mohol spustiť, bolo potrebné ručne na maximum nastaviť položky Power Limit (110 %), Temp Limit (91 °C) a Core Voltage (100 %).

Pretaktovanie grafických pamätí

Hoci nástroj OC Scanner v prípade grafických kariet GeForce RTX 3080 vie pretaktovať aj grafické pamäte, ja som sa rozhodol na ich pretaktovanie manuálne. Postupne som zvyšoval hodnoty frekvencie grafickej pamäte o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +800 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 20 600 MHz. Pamäte zvládli aj frekvencie vyššie, avšak nad hranicou +800 MHz už výkon veľmi neškáloval a pri +1 200 MHz začala grafická karta výkon dokonca strácať.


Pretaktovanie Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; Afterburner

S posunutou frekvenciou pamätí o 800 MHz a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp. Limit na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenciu grafického čipu oproti východiskovému stavu v priemere len o 113 MHz vyššie. S takto nastavenými parametrami grafickej karty som potom otestoval niektoré hry s nasledujúcimi výsledkami:

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming; výsledky pretaktovania

i

Pomocou nástroja MSI Afterburner a funkcie OC Scanner sa mi z grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming podarilo získať v priemere o niečo viac ako 4 % ďalšieho výkonu, čo určite nie je zisk nijako podstatný. Na spotrebe celej testovacej zostavy sa potom toto pretaktovanie prejavilo v počítačovej hre The Division 2 nejakými 23 W navyše (pri samotnej grafickej karte potom 22 W).

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti pri takto pretaktovanej grafickej karte Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Podobne ako ostatné GeForce RTX 3080, tiež grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming je určená najmä tým najnáročnejším hráčom počítačových hier, ktorí jej výkon môžu využiť naozaj naplno. Hoci grafické karty GeForce RTX 3080 v rámci medzigeneračnej obmeny nahrádzajú predovšetkým GeForce RTX 2080 SUPER, ich výkon je dokonca vyšší ako ten, ktorý ponúkajú grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, teda vôbec tie najvýkonnejšie grafické karty minulej generácie Turing.

Rovnako ako tomu bolo pri predchádzajúcej generácii Turing, tiež grafické karty GeForce RTX 3080 (Ampere) ponúkajú úplnú podporu najnovšieho grafického rozhrania DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnu technológiu DLSS (Deep Learning Super Sampling). Pravda, ray-tracingových herných titulov nie je dnes príliš veľa, určite však počítajte s tým, že budú časom pribúdať ako huby po daždi a vy na ne budete s grafickými kartami GeForce RTX 3080 veľmi dobre pripravení.

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming ponúka veľmi dobre technicky spracovaný systém chladenia s tromi ventilátormi AXIAL-TECH, ktorý jej prepožičiavajú tiež úplne skvelé prevádzkové vlastnosti (s výnimkou spotreby). Vďaka Dual BIOS si môžete vybrať jeden z dvoch prevádzkových režimov – Performance (BIOS1) a Quiet (BIOS2). Zatiaľ čo v režime Performance sú pri grafickej karte preferované nižšie teploty na úkor vyšších otáčok ventilátorov chladiča, v režime Quiet sú naopak pred teplotami uprednostňované nižšie otáčky ventilátorov, a tým tiež aj celkovo nižšia hlučnosť grafickej karty. Výkon a spotreba grafickej karty sú potom pri oboch režimoch takmer identické.

Grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming disponuje tiež decentným RGB LED osvetlením, ktoré si môžete nastaviť podľa svojich potrieb v nástroji Armour Crate, a pokiaľ vám žiadny z prednastavených efektov nebude vyhovovať, vďaka nástroju AURA Creator si môžete vytvoriť efekty vlastné. Výrobca potom pri tejto grafickej karte nezabudol ani na podporu funkcie 0 dB FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt zastaví všetky ventilátory, a zníži tak jej hlučnosť na minimum. Na zahodenie potom pre mnohých nebude ani nadštandardný počet obrazových výstupov (3× DP + 2× HDMI).

Ani grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming však nie je bez chyby. Tou najväčšou nevýhodou tejto grafickej karty je najmä vysoká spotreba, avšak to je skôr záležitosťou úplne všetkých grafických kariet GeForce RTX 3080/3090. K prevádzkovaniu grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming tak budete potrebovať naozaj kvalitný zdroj napájania minimálne s výkonom 850 W a k tomu tiež veľmi dobre odvetrávanú počítačovú skriňu.Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming

Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G Gaming

Grafické karty

Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming ponúka dostatok výkonu aj tým najnáročnejším hráčom počítačových hier a najmä potom tým, ktorí pri hraní využívajú vyššie rozlíšenie 4K UHD. Karta disponuje veľmi podareným systémom chladenia a tiež dobrou výbavou. A práve vďaka tomu si grafická karta Asus TUF RTX 3080 O10G Gaming odnáša „Zlatého Alzáka“.

Aktuálna obstarávacia cena:

Klady

 • Ultimátny výkon (high-end)
 • Vyššie takty už od výrobcu
 • Nízka hlučnosť (BIOS2)
 • Nízke teploty (BIOS1)
 • AURA RGB LED (nastaviteľné)
 • 0 dB FAN (semi-pasívne chladenie)
 • Nadštandardný počet obrazových výstupov
 • Podpora výstupu HDMI 2.1
 • Podpora PCIe 4.0 (ak máte podporu v základnej doske)
 • Podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

 • Vysoká spotreba (všetky GeForce RTX 3080)

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií