Digitální žák AlzaPlus+

Asus TUF GeForce RTX 4070 Ti O12G Gaming (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Grafické karty z hernej edície TUF (The Ultimate Force) spoločnosti ASUS sú medzi hráčmi počítačových hier veľmi obľúbené. Dôvodom je predovšetkým ich kvalitné spracovanie, bohatá výbava, spoľahlivosť a väčšinou aj veľmi dobré prevádzkové vlastnosti v hernej záťaži. Asus TUF GeForce RTX 4070 Ti O12G Gaming je zástupca práve tohto obľúbeného herného radu grafických kariet, avšak či si pozornosť hráčov zaslúži tiež, tak o tom sa môžete presvedčiť práve v tejto recenzii, v ktorej sme pre vás túto TUFku na Alza.sk dôkladne otestovali.

Asus TUF GeForce RTX 4070 Ti O12G Gaming (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe AD104 (AD104-400-A1) spoločnosti NVIDIA v plnej konfigurácii. Naň sú pomocou 192-bitovej zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 12 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), tentoraz v najnovšej verzii 3 (podpora Frame Generation). Svojím výkonom je Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma stredné priečky výkonnostného rebríčka.

Frekvencia grafickej karty

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming disponuje dvoma BIOSmi označenými ako Performance mode (P-mode) a Quiet mode (Q-mode), medzi ktorými sa dá prepínať pomocou prepínača BIOS Switch na zadnej strane grafickej karty.

V predvolenom nastavení bola grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming nastavená do režimu Performance (P-mode). Frekvencia grafického čipu je 2 310/2 730 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 313 MHz, čo v prípade pamätí typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 21 000 MHz. Limit spotreby grafickej karty je nastavený na 285 W. Oproti referenčným hodnotám je teda karta na jadre pretaktovaná o 120 MHz v booste. Grafické pamäte sú taktované plne v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti.

V režime Quiet (Q-mode) sú frekvencie grafického čipu 2 310/2 730 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí opäť 1 313 MHz (21 000 MHz efektívne). A pretože sa v tomto režime nezmenil ani limit spotreby grafickej karty, je tak jasné, že rozdiel medzi oboma BIOSmi spočíva predovšetkým v inak nastavenej krivke závislosti otáčok od teploty. To si tiež otestujeme v kapitole o prevádzkových vlastnostiach.

Systém chladenia GPU

Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming
Čelná strana grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming s tromi ventilátormi AXIAL-TECH.
Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming; zadná strana
Zadná strana grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming je osadená kovovým backplatom s priechodom vzduchu zo zadného ventilátora.

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming je rozmerná, na dĺžku meria 305 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie celkom 4 rozširujúce sloty. O chladenie sa stará dvojica pasívnych chladičov zložených z hliníkových rebier, ktoré sú pre lepší odvod tepla z grafického čipu vybavené šiestimi tepelnými trubicami (heat pipes) a väčšou dosadacou základňou. Grafické pamäte sú chladené spoločne s grafickým čipom cez dosadaciu základňu a priľahlý chladiaci plát, odpadové teplo z delenej napájacej kaskády je potom odvádzané do rebrovania oboch pasívnych chladičov. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.

Obrázok chladenia: zdroj techpowerup.com

Aktívnu časť systému chladenia tvoria tri protibežné 90 mm ventilátory AXIAL-TECH s jedenástimi aerodynamicky tvarovanými lopatkami prepojené bariérovým krúžkom. Ventilátory sú pre tichší chod a dlhšiu životnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory sú tiež rozdelené do dvoch chladiacich zón a ich otáčky riadené nezávisle (asynchrónne). Do prvej zóny spadajú oba krajné ventilátory, do druhej potom ventilátor stredový. Grafická karta podporuje funkciu 0dB FAN, ktorá v prípade teplôt grafického čipu pod 50 °C zastaví všetky ventilátory, a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledovná:


< 35 dBA Veľmi nízka hlučnosť 40 – 42 dBA Vyššia hlučnosť
35 – 38 dBA Nízka hlučnosť 42 – 45 dBA Vysoká hlučnosť
38 – 40 dBA Nižšia hlučnosť > 45 dBA Veľmi vysoká hlučnosť
Pokiaľ by sme brali hodnotu 40 dBA ako akúsi pevne stanovenú hranicu medzi tichšími a hlučnejšími grafickými kartami, potom z vyššie uvedeného grafu závislosti hlučnosti od otáčkok ventilátorov chladenia je zrejmé, že grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming sa pod touto hranicou drží zhruba do 1 730 ot/min. Aké otáčky v záťaži však táto grafická karta využíva skutočne, to si otestujeme v kapitole o prevádzkových vlastnostiach.

Účinnosť systému chladenia

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Extreme Stress Test dosiahla grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v režime Performance (P-mode) na skóre 98,9 % (v režime Quiet potom 98,6 %), a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minimálna hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Napájanie

O napájanie grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming sa stará 11 + 2-fázová napájacia kaskáda, ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou nového 16-pinového (12 + 4) konektora typu 12VHPWR, podľa nového štandardu PCIE GEN 5. Ak váš zdroj tento nový konektor nepodporuje, čo je dnes viac ako pravdepodobné, môžete využiť pribalenú redukciu 16 pin/2× 8 pin. Príkon karty bol výrobcom nastavený na 285 W (navýšiť ho možno o 10 % na 314 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 750 W.

Jedným zo zdrojov napájania, ktoré podporujú PCIE GEN 5, je napríklad UD1000GM PG5 spoločnosti GIGABYTE. Ten si môžete zakúpiť na Alza.sk
i

Spotreba grafických kariet

Veľmi dôležitou vecou pri grafických kartách je ich spotreba. A nejde len o to, koľko elektrickej energie prepálite pri hraní počítačových hier, s vyššou spotrebou totiž rastú predovšetkým nároky na výkon vášho zdroja napájania (PSU) a samozrejme aj nároky na kvalitné odvetrávanie počítačovej skrine. Nemenej dôležitou vecou pri meraní príkonu grafickej karty je potom kontrola plnenia požiadaviek špecifikácií PCI-SIG, ktorá okrem iného nastavuje pravidlá pre napájanie komponentov cez zbernicu PCI Express. Ide najmä o to, aby cez „silovú“ 12 V vetvu (PEG 12 V) tejto zbernice nepretekal prúd trvalo vyšší ako 5,5 A (s limitným príkonom 66 W), ktorý by potom mohol poškodiť celú základnú dosku. V tom lepšom prípade by prípadný pokles napätia mohol spôsobovať problémy s inými komponentmi napojenými na PCI Express, ako sú napríklad disky SSD PCIe. PCI-SIG potom tiež nastavuje špecifikácie pre konektory pomocného napájania grafických kariet. V prípade 8-pinových konektorov by maximálny príkon nemal trvalo prekročiť hodnotu 150 W a 12,5 A, v prípade 6-pinových konektorov potom 75 W a 6,25 A. Nové 16-pinové konektory 12VHPWR (PCIE Gen5) potom môžu prenášať až 600 W pri 55 A.


Bežná a špičková spotreba

Na meranie špičkových odberov grafických kariet využívam nástroj MSI Kombustor, ktorý grafické karty zaťažuje spojitou a trvalou záťažou. Grafickú kartu najskôr nechám zahriať na jej bežnú prevádzkovú teplotu, až potom meriam príkony na všetkých odberných miestach nástrojom PowerTracker. V prvom meraní je limit spotreby (Power limit) pri grafickej karte nastavený na východiskovú hodnotu (PL 100 %), druhé meranie potom prebieha s nastaveným limitom spotreby na maximum (pokiaľ sa v prípade grafickej karty navýšiť dá). Ako teda dopadla grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v týchto meraniach?


Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming

Miesto odberu Popis Spotreba
(PL 100 %)
Spotreba
(PL 110 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
Vetva 3,3 V 0,02 W 0,02 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
Vetva 12 V 39 W 44 W
3 PCIe Cable
(16 pin 12VHPWR)
Vetva 12 V 265 W 297 W
Spotreba VGA 304 W 340 W
Prúd PEG 12V 3,3 A 3,7 A


Ako môžete vidieť, grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming všetky špecifikácie PCI-SIG spĺňa. Čo sa týka zapojenia grafickej karty, máte na výber jeden z dvoch spôsobov. Buď už vlastníte napájací zdroj s podporou PCIE GEN 5, a teda aj 16-pinovým konektorom 12VHPWR, a nič riešiť nemusíte. Alebo vlastníte starší zdroj bez tohto konektora, a musíte využiť dva samostatné káble PCIe s 8-pinovými konektormi a zapojiť ich do redukcie 16 pin/2× 8 pin, ktorá je súčasťou balenia. Až tu potom pripojíte 16-pinovým 12VHPWR konektorom do grafickej karty. Ak by vás pri meraní spotreby tejto grafickej karty zaujímali aj maximálne (peak) hodnoty spotreby a prúdu, môžete nahliadnuť do nasledujúcich grafov.

Ako je z grafov zrejmé, špičková (peak) spotreba grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming, s ktorou by ste mali počítať po navýšení limitu spotreby na maximum, sa pohybuje okolo hranice 370 W.

i

Pozor na zapojenie

Pokiaľ budete grafickú kartu Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming pripájať k staršiemu zdroju napájania pomocou pribalenej redukcie 16 pin/2× 8 pin, vždy zapojte oba dva 8-pinové konektory na redukciu. Pokiaľ tak neurobíte a zapojíte napríklad len jeden z nich, grafická karta fungovať nebude.

Tiež si dajte dobrý pozor na to, aby ste káble redukcie, ktoré vedú k 8-pinovým konektorom, neohýbali príliš blízko pri jej tele (napríklad z dôvodu nedostatku miesta a ich opretie o bočnici skrine). Hrozí totiž uvoľnenie napájacích pinov, čo vedie k vyššiemu prechodovému odporu, a teda aj väčšiemu zahrievaniu konektora. V krajnom prípade môže dôjsť dokonca aj k jeho vyhoreniu! Tiež sa presvedčte, či máte konektor 12VHPWR do grafickej karty zastrčený naozaj až na doraz.


Spotreba v nečinnosti (Idle) a s dvoma monitormi

Meranie spotreby grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v nečinnosti a s dvoma monitormi bolo vykonávané na ploche Windows 10. Najskôr som zmeral spotrebu samotnej grafickej karty pri zapojenom jedinom monitore s rozlíšením 3 840 × 2 160/60 Hz cez DisPort cez druhý DisplayPort zapojil ďalší monitor s rozlíšením 1 920 × 1 080/144 Hz a opäť zaznamenal príkon grafickej karty. Výsledky môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Meranie Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
13 W 78 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 20 W 85 W
Rozdiel 7 W 7 W

Výstupy na monitor

Výstupy na monitor sú v prípade grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (DisplayPort) a dvoch konektorov HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až v 8K/60 Hz.


i

NVDEC a NVENC

Grafické karty novej generácie Ada Lovelace dostali do vienka aj nové hardvérové enkódery (NVENC) a dekodéry (NVDEC) s natívnou podporou formátu AV1 (ostatné staršie formáty sú samozrejme podporované tiež). Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti disponujú jedným dekodérom NVDEC a dvoma enkodérmi NVENC. To je samozrejme dobrá správa napríklad pre všetkých „streamerov“, ktorí tak môžu v reálnom čase hrať hry (bez straty výkonu) a súčasne streamovať video vo formáte AV1 až do rozlíšenia 8K/60 Hz.

Na druhej strane, celkom zamrzí nepodpora rozhrania DisplayPort 2.1, čo konkurencia už ponúka. Na monitory s podporou DisplayPort 2.1 si však budeme musieť ešte nejakú tú chvíľku počkať.


ASUS GPU Tweak III

Súčasťou vybavenia grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming sú aj firemné nástroje spoločnosti Asus s názvom GPU Tweak III a Armoury Crate. Ak žiadne DVD s týmito nástrojmi v balení nenájdete, môžete si ich stiahnuť sami priamo zo stránky podpory spoločnosti Asus (GPU Tweak III, Armoury Crate).

V základnom nastavení si môžete vyberať z troch prednastavených profilov, ktoré nájdete v hlavnom okne nástroja GPU Tweak III.


DEFAULT MODE nastaví parametre grafickej karty na jej predvolené, továrensky nastavené hodnoty.
Pomocou OC MODE môžete grafickú kartu ľahko pretaktovať. Frekvencia grafického čipu sa zvýši o 30 MHz a limit spotreby (Power target) o 10 %.
SILENT MODE vám pri grafickej karte ponúkne nižšiu hlučnosť. Frekvencia grafického čipu je znížená o 30 MHz a rovnako tak je znížený aj limit spotreby (Power Target) o 10 %.

Pokiaľ by vám ani jeden z prednastavených profilov nevyhovoval, môžete si vytvoriť profil vlastný, USER MODE. V ňom si potom možno zmeniť napríklad frekvenciu grafického čipu, frekvenciu grafických pamätí, otáčky ventilátorov chladiča alebo tiež nastavovať limity teploty, spotreby atď. Vďaka nástroju GPU Tweak III si tak môžete prispôsobiť správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu je možné napríklad nastaviť na jej maximálny výkon alebo naopak, môžete jej výkon obmedziť a dať prednosť skôr lepším prevádzkovým vlastnostiam (teplota, hlučnosť či spotreba).

FAN SETTINGS slúži na vytvorenie vlastnej krivky závislosti otáčok ventilátorov chladenia od teploty grafického čipu.
Vďaka MONITORu máte na očiach všetky dôležité prevádzkové hodnoty grafickej karty v reálnom čase.
Na používateľské nastavenie správania RGB LED potom slúži nástroj Armoury Crate, pomocou ktorého môžete nastavovať nielen farby, ale aj týmto RGB LED priradiť rôzne efekty (blikanie, pulzovanie, prechody atď.). A keby vás prednastavené efekty v nástroji Armoury Crate nijako neoslovili, môžete si pomocou nástroja AURA Creator vytvoriť efekty vlastné. Ak máte od spoločnosti Asus ešte nejaké ďalšie komponenty podporujúce funkciu AURA, ako sú napríklad základné dosky, svetelné pásiky atď., môžete si pomocou AURA Sync nechať synchronizovať nastavené svetelné efekty aj do všetkých týchto zariadení.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú ako z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, ale nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch tak, aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejších herných enginoch, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby bola každá recenzia grafickej karty trvalo aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zaistí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dátumu.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti aj napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami tak, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta je práve pre vás tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Extreme Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 prechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon a zahreje sa na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom prechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda dopadla grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v tomto záťažovom teste?

Test 3DMark Stress Test
Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming; 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k meraniu
Teplota GPU 64 °C 67 °C Merané na konci testu
Teplota GPU (Hotspot) 74 °C 77 °C Merané na konci testu
Teplota VRAM 64 °C 68 °C Merané na konci testu
Skutočná frekvencia GPU 2 850 MHz 2 850 MHz Merané ako priemer z posledných troch prechodov (zaokrúhlené na celé biny)
Napätie GPU 1,090 V 1,094 V Merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 264 W 268 W Merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (skutočná) 285 W 290 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Spotreba celého systému (PC) 411 W 418 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Otáčky ventilátorov 1 460 ot/min (FAN1)
1 460 ot/min (FAN2)
1 280 ot/min (FAN1)
1 280 ot/min (FAN2)
Merané na konci testu
Hlučnosť 37,0 dBA 35,3 dBA Interpolované z otáčok ventilátorov


V režime Performance (P-mode) sa teploty grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming na konci záťažového testu držali na 64 °C (hotspot 74 °C) pri otáčkach ventilátorov okolo 1 460 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali nízku hlučnosť 37,0 dBA. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na vysokých 2 850 MHz pri spotrebe 285 W.

V režime Quiet (Q-mode) nám teplota stúpla zhruba o 3 °C a držala sa tak na 67 °C (hotspot 77 °C), avšak pri nižšej rýchlosti ventilátorov okolo 1 280 ot/min a ešte nižšej hlučnosti 35,3 dBA . V oboch režimoch tak môžem túto grafickú kartu označiť za veľmi tichú. Frekvencia grafického čipu sa príliš nezmenila a držala sa opäť okolo hranice 2 850 MHz pri spotrebe 290 W.

Po stránke výkonu nie je medzi režimami P-mode a Q-mode pri grafickej karte Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming rozdiel takmer žiadny. Režim P-mode ponúka len agresívnejšie otáčky ventilátorov chladenia, a tým pádom aj nižšie teploty s vyššou hlučnosťou. To napokon dokladá aj vyššie uvedené video z testovania počítačovej hry Borderlands 3.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 4070 Ti

Ak by vás zaujímalo aj porovnanie prevádzkových vlastností Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 4070 Ti, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti
Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná snímková frekvencia (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu stredného (mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov iba pre grafické karty zo segmentu high-end/mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané iba z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú rovnaké nastavenie grafických detailov pre úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami high-end/mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming je daný najmä výkonom samotného grafického čipu AD104 (AD104-400-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže napomôcť aj kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyššie frekvencie grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je aj jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 4070 Ti rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť veľmi extrémne.


Frekvence grafických karet


V prípade grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v priemere na 2 850 MHz v režime Performance aj Quiet, a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 4070 Ti, ktorých sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali.


Pretaktovanie Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

V prípade nových grafických kariet GeForce RTX máte možnosť na pretaktovanie využiť buď novú funkciu OC Scanner, ktorá grafickú kartu pretaktuje automaticky, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Ja som sa rozhodol, že sa tentokrát pokúsim túto grafickú kartu pretaktovať ručne. Najskôr som pri grafickej karte na maximum nastavil položky Core Voltage (100 %), Power Limit (110 %) a Temp. Limit (88 °C). Následne som zvyšoval frekvenciu grafického čipu o 50 MHz a testoval stabilitu v počítačových hrách. Ako posledná stabilná frekvencia sa ukázala hodnota +160 MHz, teda boost nejakých 2 890 MHz.

Pretaktovanie grafických pamätí

Pri pretaktovaní grafických pamätí som postupoval obdobne. Postupne som zvyšoval hodnotu frekvencie grafických pamätí o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +1 500 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 24 000 MHz. Pamäte zvládli frekvenciu ešte vyššiu (+1 600 MHz), avšak na výkone to poznať nebolo a je dobré si ponechať nejakú tú rezervu.


Nastavenie pretaktovania pri grafickej karte Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming pomocou MSI Afterburner.

S posunutou maximálnou frekvenciou grafického čipu o 160 MHz (boost 2 890 MHz), grafických pamätí o 1 500 MHz (24 000 MHz efektívne) a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp. Limit na maximum som potom otestoval niektoré hry testovacej metodiky s nasledujúcimi výsledkami:

Výsledky pretaktovania
Výsledky pretaktovania
i

Pomocou manuálneho pretaktovania cez MSI Afterburner sa mi z grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming podarilo získať 5 – 11 % ďalšieho výkonu, čo by sa vám v niektorých hrách hodiť mohlo. Frekvencia grafického čipu sa nám zdvihla o 163 – 180 MHz, ale musíte počítať s tým, že spotreba grafickej karty pôjde nahor. Na spotrebe grafickej karty sa totiž toto pretaktovanie prejavilo v počítačových hrách nárastom o 28 – 60 W.

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti v prípade takto pretaktovanej grafickej karty Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.


Hodnotenie Asus TUF GeForce RTX 4070 Ti O12G Gaming

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming ponúka všetkým náročnejším hráčom počítačových hier viac ako dostatočný výkon, ktorý je prakticky porovnateľný s výkonom tej vôbec najvýkonnejšej grafickej karty minulej generácie Ampere spoločnosti NVIDIA, teda grafickej karty GeForce RTX 3090 Ti. Vo vysokom rozlíšení 3840 x 2160 však za ňou predsa len ešte zaostáva. To, koniec-koncov, platí aj pre ostatné grafické karty GeForce RTX 4070 Ti iných výrobcov, ktoré sú postavené okolo grafického čipu AD104 spoločnosti NVIDIA v plnej konfigurácii.

Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti ponúkajú podporu najnovších grafických rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate, teda vrátane raytracingu. Samozrejmosťou je potom aj podpora proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), a to vrátane najnovšej verzie DLSS 3 (Frame Generation). V hrách, ktoré podporujú DLSS 3, sa tak môžete dočkať oveľa vyššej snímkovej frekvencie, a to ako pri náročnom raytracingu, tak aj v situáciách, kde už vám výkon vášho procesora prestáva stačiť.

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming je vybavená po technickej stránke veľmi dobre spracovaným systémom chladenia s tromi ventilátormi AXIAL-TECH. Tento systém chladenia je schopný nielen účinne uchladiť nový grafický čip AD104 od spoločnosti NVIDIA, ale pritom aj grafickej karte prepožičať výborné prevádzkové vlastnosti, najmä veľmi nízku hlučnosť v záťaži.

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming ponúka bohatú výbavu, ktorá vám pri hraní hier poskytne všetko potrebné. Vďaka podpore Dual BIOS si môžete zvoliť jeden z dvoch režimov prevádzky – Performance (BIOS1) alebo Quiet (BIOS2). Oba prevádzkové režimy ponúkajú prakticky rovnaký výkon a je tak len na vás, ktorý vám bude lepšie vyhovovať. Pokiaľ máte horšie odvetrávanú počítačovú skriňu, a potrebujete tak grafickú kartu lepšie chladiť, bude pre vás lepšie zvoliť režim Performance, ktorý na úkor vyšších otáčok ventilátorov, a teda aj ľahko vyššej hlučnosti, udrží teplotu grafického čipu na nižších hodnotách. Ak s odvetrávaním počítačovej skrine problém nemáte, pokojne môžete zvoliť režim Quiet, ktorý vám poskytne takmer nepočuteľný chod grafickej karty.

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming disponuje aj pekným a decentným ARGB LED osvetlením horného TUF panela, ktoré si môžete nastaviť podľa svojich potrieb v nástroji Armoury Crate, a pokiaľ vám žiadny z prednastavených efektov nebude vyhovovať, vďaka nástroju AURA Creator si môžete vytvoriť efekty vlastné. Výrobca potom pri tejto grafickej karte nezabudol ani na podporu funkcie 0dB FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt zastaví všetky ventilátory chladenia, a zníži tak jej hlučnosť na minimum (semi-pasívne chladenie). Mnohí potom určite ocenia aj nadštandardný počet obrazových výstupov (3× DP + 2× HDMI).

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v testovacej zostave na Alza.sk

Čo sa týka nevýhod, potom by to pri grafickej karte Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming mohla byť najmä jej veľkosť. Vďaka svojej dĺžke 305 mm sa totiž táto TUFka nemusí nutne vojsť do úplne každej počítačovej skrine štandardných rozmerov. Hmotnosť grafickej karty je „len“ 1,292 kg, a tak ju môžete bez väčších zábran v skrini montovať aj naležato. Pokiaľ by sa vám grafická karta v slote PCI Express predsa len nezdravo prehýbala, pokojne môžete využiť pribalenú podperu, ktorá priehybu bezpečne zabráni.

Hoci spotreba grafických kariet GeForce RTX 4070 Ti nie je nijako extra vysoká, aj tak by ste mali napájaniu venovať pozornosť. Na jej prevádzku výrobca odporúča zdroj napájania (PSU) s minimálnym výkonom 750 W, vďaka novému konektoru 12VHPWR potom najlepšie štandardu PCIE GEN 5. Nie je to však podmienkou, so staršími zdrojmi napájania môžete totiž využiť pribalenú redukciu 16 pin/2× 8 pin, počítajte však s nie príliš pekným vzhľadom a k šírke grafickej karty tiež budete musieť pripočítať ďalších 50 mm, čo požiadavky na veľkosť počítačovej skrine ďalej komplikuje. Kvalitným odvetrávaním počítačovej skrine potom naozaj nič nepokazíte.


Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming

Asus TUF GeForce RTX 4070 Ti O12G Gaming

Grafické karty

Grafická karta Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming ponúka atraktívny výkon všetkým náročnejším hráčom počítačových hier, ktorý je pre hranie v rozlíšení 2 560 × 1 440 viac ako luxusný a vo väčšine hier si s ním vystačíte aj na rozlíšenie 4K UHD, či raytracing. Grafická karta disponuje skutočne výkonným systémom chladenia s tromi ventilátormi a bohatou výbavou. Na jej prevádzku však budete potrebovať dostatočne rozmernú počítačovú skriňu a výkonný zdroj napájania.

Aktuálna obstarávacia cena:

Klady

 • Atraktívny výkon (high-end)
 • Vyššie takty už od výrobcu
 • Dual BIOS (Performance/Quiet)
 • ARGB LED osvetlenie
 • Nízka hlučnosť
 • Limit spotreby až 314 W
 • 0dB FAN (semi-pasívne chladenie)
 • HW podpora AV1 (2× NVENC, 1× NVDEC)
 • Podpora PCIE GEN 5 (12VHPWR konektor)
 • Podpora DLSS 3 (Frame Generation)

Zápory

 • Veľké rozmery (dĺžka 305 mm)
 • Zamrzí absencia DisplayPort 2.1 (všetky GeForce RTX 4070 Ti)
 • Vyššia obstarávacia cena

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12GB OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0 19×
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4070 Ti 12GB OC
Grafická karta - 12 GB GDDR6X (21000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD104, 2310 MHz), Boost 2760 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
991,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4070tt2
Alza Core RTX3050 GameKit - Herný PC
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
Alza Core RTX3050 GameKit
Herný PC Intel Core i5 11400F Rocket Lake 4.4 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3050 8 GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000GB, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 3×USB 3.2, 4×USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Bez OS
+Darček Internet Security Bitdefender v hodnote 27,90 €
851,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: sklRB4a7s5BK
Alza Core RTX3060Ti GameKit - Herný PC
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
Alza Core RTX3060Ti GameKit
Herný PC Intel Core i7 10700KF Comet Lake 5.1 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8 GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000GB, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 4×USB 3.2, 2×USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Bez OS
+Darček Internet Security Bitdefender v hodnote 27,90 €
1 259 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: sklRB5b2m7BK
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií