Levé ucho Alza dny Pravé ucho Alza dny

Asus TUF GeForce RTX 4080 O16G Gaming (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ďalšou grafickou kartou z dlhého radu nových GeForce RTX 4080, ktorú si dnes na Alza.sk otestujeme, je grafická karta Asus TUF GeForce RTX 4080 O16G Gaming z ponuky populárnej taiwanskej spoločnosti ASUS. Rad grafických kariet TUF (The Ultimate Force) je medzi hráčmi počítačových hier v ponuke spoločnosti ASUS vlastne druhou najobľúbenejšou, hneď za špičkovou edíciou grafických kariet ROG STRIX (Republic of Gamers). Oproti nej sú grafické karty edície TUF síce o niečo skromnejšie vybavené, na druhej strane vám výkon poskytnú prakticky rovnako a ani s prevádzkovými vlastnosťami si nepohoršíte. To všetko potom pri nižšej obstarávacej cene. Ako teda táto TUFka dopadla v našich testoch? Posúďte sami.

Asus TUF GeForce RTX 4080 O16G Gaming (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

 1. Predstavenie Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming
 2. Ako testujeme grafické karty
 3. Testy prevádzkových vlastností
 4. Výkon grafických kariet
 5. Pretaktovanie
 6. Hodnotenie grafickej karty

Predstavenie grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming je postavená na najnovšom hernom grafickom čipe AD103 (AD103-300-A1) spoločnosti NVIDIA s dvoma deaktivovanými výpočtovými jednotkami TPC (Texture/Processor Cluster) v iných GPC, na ktorý sú pomocou 256-bitovej zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 16 GB. Ide o grafickú kartu s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), tentoraz v najnovšej verzii 3 (podpora Frame Generation). Svojím výkonom je Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming zacielená do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujíma najvyššie priečky výkonnostného rebríčka.

Frekvencia grafickej karty

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming disponuje dvoma BIOSmi označenými ako Performance mode (P-mode) a Quiet mode (Q-mode), medzi ktorými sa dá prepínať pomocou prepínača BIOS Switch na zadnej strane grafickej karty.

V predvolenom nastavení bola grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming nastavená do režimu P-mode (BIOS1). Frekvencia grafického čipu je 2 205/2 595 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí potom 1 400 MHz, čo v prípade pamätí typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu 22 400 MHz. TDP grafickej karty je nastavené na 320 W. Oproti referenčným hodnotám je teda karta na jadre pretaktovaná o 90 MHz v booste. Grafické pamäte sú taktované plne v referenčných hodnotách NVIDIA GeForce RTX 4080.

V režime Q-mode (BIOS2) sú frekvencie grafického čipu 2 205/2 595 MHz (Base/Boost) a frekvencia grafických pamätí opäť 1 400 MHz (22 400 MHz efektívne). A pretože sa v tomto režime nezmenilo ani TDP grafickej karty, je také jasné, že rozdiel medzi oboma BIOSmi spočíva predovšetkým v inak nastavenej krivke závislosti otáčok od teploty. To si tiež otestujeme v kapitole o prevádzkových vlastnostiach.

Systém chladenia GPU

Čelná strana grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming s tromi ventilátormi AXIAL-TECH.
Zadná strana grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming je osadená kovovým backplatom s veľkým priechodom vzduchu zo zadného ventilátora.

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming je obrovská, na dĺžku meria 348 mm a na základnej doske vášho počítača zaberie celkom 4 rozširujúce sloty. O chladenie sa stará dvojica pasívnych chladičov zložených z hliníkových rebier, ktoré sú pre lepší odvod tepla z grafického čipu vybavené ôsmimi tepelnými trubicami (heat pipes) a veľkou dosadacou základňou. Grafické pamäte sú chladené spoločne s grafickým čipom cez dosadaciu základňu a priľahlý chladiaci plát, odpadové teplo z delenej napájacej kaskády je potom odvádzané do rebrovania oboch pasívnych chladičov. Všetky dôležité komponenty grafickej karty sú tak kvalitne chladené.

Obrázok chladenia: zdroj asus.com

Aktívnu časť systému chladenia tvoria tri protibežné 105 mm ventilátory AXIAL-TECH so siedmimi aerodynamicky tvarovanými lopatkami, prepojené bariérovým krúžkom. Ventilátory sú pre tichší chod a dlhšiu životnosť uložené v dvojitých guľôčkových ložiskách. Ventilátory sú tiež rozdelené do dvoch chladiacich zón a ich otáčky riadené nezávisle (asynchrónne). Do prvej zóny spadajú oba krajné ventilátory, do druhej potom ventilátor stredový. Grafická karta podporuje funkciu 0dB FAN, ktorá v prípade teplôt grafického čipu pod 50 °C zastaví všetky ventilátory a zamedzí tak zbytočnej hlučnosti (semi-pasívne chladenie). Charakteristika závislosti hlučnosti od otáčok ventilátora je nasledovná:


< 35 dBA Veľmi nízka hlučnosť 40 – 42 dBA Vyššia hlučnosť
35 – 38 dBA Nízka hlučnosť 42 – 45 dBA Vysoká hlučnosť
38 – 40 dBA Nižšia hlučnost > 45 dBA Veľmi vysoká hlučnosť
Pokiaľ by sme brali hodnotu 40 dBA ako akúsi pevne stanovenú hranicu medzi tichšími a hlučnejšími grafickými kartami, potom z vyššie uvedeného grafu závislosti hlučnosti od otáčok ventilátorov chladenia je zrejmé, že grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming sa pod touto hranicou drží zhruba do 1 600 ot/min. Aké otáčky v záťaži však táto grafická karta využíva skutočne, to si otestujeme v kapitole o prevádzkových vlastnostiach.

Účinnosť systému chladenia

Pri testovaní účinnosti chladenia v nástroji 3DMark Time Spy Extreme Stress Test dosiahla grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming v režime P-mode (BIOS1) na skóre 99,1 % v oboch prevádzkových režimoch a v týchto testoch stability snímkovej frekvencie tak prešla (minim hranica je 97 %).

Napájanie a spotreba

Napájanie

O napájanie grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming sa stará zrejme 18 + 3-fázová napájacia kaskáda (nemal som možnosť demontovať chladič), ktorá vyžaduje prídavné napájanie pomocou nového 16-pinového (12 + 4) konektora typu 12VHPWR, podľa nového štandardu PCIE GEN. váš zdroj tento nový konektor nepodporuje, čo je dnes viac ako pravdepodobné, môžete využiť pribalenú redukciu 16 pin/3× 8 pin. Príkon karty bol výrobcom nastavený na 320 W (navýšiť možno o 10 % na 352 W) a ten potom na jej prevádzku odporúča zdroj s výkonom minimálne 750 W.

Jedným zo zdrojov napájania, ktoré podporujú PCIE GEN 5, je napríklad UD1000GM PG5 spoločnosti GIGABYTE. Ten si potom môžete zakúpiť na Alza.sk
i

Spotreba grafických kariet

Veľmi dôležitou vecou pri grafických kartách je ich spotreba. A nejde len o to, koľko elektrickej energie prepálite pri hraní počítačových hier, s vyššou spotrebou totiž rastú predovšetkým nároky na výkon vášho zdroja napájania (PSU) a samozrejme aj nároky na kvalitné odvetrávanie počítačovej skrine. Nemenej dôležitou vecou pri meraní príkonu grafickej karty je potom kontrola plnenia požiadaviek špecifikácií PCI-SIG, ktorá okrem iného nastavuje pravidlá pre napájanie komponentov cez zbernicu PCI Express. Ide najmä o to, aby cez „silovú“ 12 V vetvu (PEG 12 V) tejto zbernice nepretekal prúd trvalo vyšší ako 5,5 A (s limitným príkonom 66 W), ktorý by potom mohol poškodiť celú základnú dosku. V tom lepšom prípade by prípadný pokles napätia mohol spôsobovať problémy s inými komponentmi napojenými na PCI Express, ako sú napríklad disky SSD PCIe. PCI-SIG potom tiež nastavuje špecifikácie pre konektory pomocného napájania grafických kariet. V prípade 8-pinových konektorov by maximálny príkon nemal trvalo prekročiť hodnotu 150 W a 12,5 A, v prípade 6-pinových konektorov potom 75 W a 6,25 A. Nové 16-pinové konektory 12VHPWR (PCIE Gen5) potom môžu prenášať až 600 W pri 55 A.


Bežná a špičková spotreba

Na meranie špičkových odberov grafických kariet využívam nástroj MSI Kombustor, ktorý grafické karty zaťažuje spojitou a trvalou záťažou. Grafickú kartu najskôr nechám zahriať na jej bežnú prevádzkovú teplotu, až potom meriam príkony na všetkých odberných miestach nástrojom PowerTracker. V prvom meraní je limit spotreby (Power limit) pri grafickej karte nastavený na východiskovú hodnotu (PL 100 %), druhé meranie potom prebieha s nastaveným limitom spotreby na maximum (pokiaľ sa v prípade grafickej karty navýšiť dá). Ako teda grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming v týchto meraniach dopadla?


Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming

Miesto odberu Popis Spotreba
(PL 100 %)
Spotreba
(PL 110 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
Vetva 3,3 V 0,02 W 0,02 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
Vetva 12 V 13 W 14 W
3 PCIe Cable
(16 pin 12VHPWR)
Vetva 12 V 311 W 334 W
Spotreba VGA 324 W 348 W
Prúd PEG 12V 1,1 A 1,1 A


Ako môžete vidieť, grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming všetky špecifikácie PCI-SIG spĺňa. Čo sa týka zapojenia grafickej karty, máte na výber jeden z dvoch spôsobov. Buď už vlastníte napájací zdroj s podporou PCIE GEN 5, a teda aj 16-pinovým konektorom 12VHPWR, a nič riešiť nemusíte. Alebo vlastníte starší zdroj bez tohto konektora, a musíte využiť tri samostatné káble PCIe s 8-pinovými konektormi a zapojiť ich do redukcie 16 pin/3× 8 pin, ktorá je súčasťou balenia. Až tu potom pripojíte 16-pinovým 12VHPWR konektorom do grafickej karty. Ak by vás pri meraní spotreby tejto grafickej karty zaujímali aj maximálne (peak) hodnoty spotreby a prúdu, môžete nahliadnuť do nasledujúcich grafov.

Ako je z grafov zrejmé, špičková (peak) spotreba grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming, s ktorou by ste mali počítať po navýšení limitu spotreby na maximum, sa pohybuje okolo hranice 380 W.

i

Pozor na zapojenie

Pokiaľ budete grafickú kartu Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming pripájať k staršiemu zdroju napájania pomocou pribalenej redukcie 16 pin/3× 8 pin, vždy zapojte všetky tri 8-pinové konektory na redukciu. Pokiaľ tak neurobíte a zapojíte napríklad len dva z nich, grafická karta fungovať nebude.

Tiež si dajte dobrý pozor na to, aby ste káble redukcie, ktoré vedú k 8-pinovým konektorom, neohýbali príliš blízko pri jej tele (napríklad z dôvodu nedostatku miesta a ich opretie o bočnici skrine). Hrozí totiž uvoľnenie napájacích pinov, čo vedie k vyššiemu prechodovému odporu, a teda aj väčšiemu zahrievaniu konektora. V krajnom prípade môže dôjsť dokonca aj k jeho vyhoreniu! Tiež sa presvedčte, či máte konektor 12VHPWR do grafickej karty zastrčený naozaj až na doraz.


Spotreba v nečinnosti (Idle) a s dvoma monitormi

Meranie spotreby grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming v nečinnosti a s dvoma monitormi bolo vykonávané na ploche Windows 10. Najskôr som zmeral spotrebu samotnej grafickej karty pri zapojenom jedinom monitore s rozlíšením 3 840 × 2 160/60 Hz cez DisplayPort druhý DisplayPort zapojil ďalší monitor s rozlíšením 1 920 × 1 080/144 Hz a opäť zaznamenal príkon grafickej karty. Výsledky môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Meranie Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
17 W 81 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 28 W 93 W
Rozdiel 11 W 12 W

Výstupy na monitor

Výstupy na monitor sú v prípade grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming riešené pomocou troch konektorov DP 1.4a (DisplayPort) a dvoch konektorov HDMI 2.1. Oba typy konektorov ponúkajú prenos videosignálu až v 8K/60 Hz.


i

NVDEC a NVENC

Grafické karty novej generácie Ada Lovelace dostali do vienka aj nové hardvérové enkódery (NVENC) a dekodéry (NVDEC) s natívnou podporou formátu AV1 (ostatné staršie formáty sú samozrejme podporované tiež). Grafické karty GeForce RTX 4080 disponujú jedným dekodérom NVDEC a dvoma enkodérmi NVENC. To je samozrejme dobrá správa napríklad pre všetkých „streamerov“, ktorí tak môžu v reálnom čase hrať hry (bez straty výkonu) a súčasne streamovať video vo formáte AV1 až do rozlíšenia 8K/60 Hz.

Na druhej strane, celkom zamrzí nepodpora rozhrania DisplayPort 2.0, čo je v prípade grafickej karty zamerané práve na prácu/hranie vo vysokom rozlíšení vlastnosť pomerne žiaduca. Avšak na monitory s podporou DisplayPort 2.0 si budeme musieť ešte nejakú tú chvíľku počkať.


ASUS GPU Tweak III

Súčasťou vybavenia grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming sú aj firemné nástroje spoločnosti Asus s názvom GPU Tweak III a Armoury Crate. Ak žiadne DVD s týmito nástrojmi v balení nenájdete, môžete si ich stiahnuť sami priamo zo stránky podpory spoločnosti Asus (GPU Tweak III, Armoury Crate).

V základnom nastavení si môžete vyberať z troch prednastavených profilov, ktoré nájdete v hlavnom okne nástroja GPU Tweak III.


DEFAULT MODE nastaví parametre grafickej karty na jej predvolené, továrensky nastavené hodnoty.
Pomocou OC MODE môžete grafickú kartu ľahko pretaktovať. Frekvencia grafického čipu sa zvýši o 30 MHz a limit spotreby (Power target) o 6 %.
SILENT MODE vám pri grafickej karte ponúkne nižšiu hlučnosť. Frekvencia grafického čipu je znížená o 30 MHz a rovnako tak je znížený aj limit spotreby (Power Target) o 6 %.

Pokiaľ by vám ani jeden z prednastavených profilov nevyhovoval, môžete si vytvoriť vlastný profil, USER MODE. V ňom si potom možno zmeniť napríklad frekvenciu grafického čipu, frekvenciu grafických pamätí, otáčky ventilátorov chladiča alebo tiež nastavovať limity teploty, spotreby atď. Vďaka nástroju GPU Tweak III si tak môžete prispôsobiť správanie grafickej karty podľa svojich špecifických potrieb. Grafickú kartu je možné napríklad nastaviť na jej maximálny výkon alebo naopak, môžete jej výkon obmedziť a dať prednosť skôr lepším prevádzkovým vlastnostiam (teplota, hlučnosť či spotreba).

FAN SETTINGS slúži na vytvorenie vlastnej krivky závislosti otáčok ventilátorov chladenia od teploty grafického čipu.
Vďaka MONITORu máte na očiach všetky dôležité prevádzkové hodnoty grafickej karty v reálnom čase.
Na používateľské nastavenie správania RGB LED potom slúži nástroj Armoury Crate, pomocou ktorého môžete nastavovať nielen farby, ale aj týmto RGB LED priradiť rôzne efekty (blikanie, pulzovanie, prechody atď.). Keby vás však prednastavené efekty v nástroji Armoury Crate nijako neoslovili, môžete si pomocou nástroja AURA Creator vytvoriť vlastné efekty. Ak máte od spoločnosti Asus ešte nejaké ďalšie komponenty podporujúce funkciu AURA, ako sú napríklad základné dosky, svetelné pásiky atď., môžete si pomocou AURA Sync nechať synchronizovať nastavené svetelné efekty aj do všetkých týchto zariadení.

Ako testujeme grafické karty

Testy grafických kariet sa na Alza.sk skladajú ako z testov ich herného výkonu, ale pretože samotný výkon nie je pre mnoho používateľov tým jediným a všeobjímajúcim parametrom výberu, pri grafických kartách dôkladne testujeme aj ich prevádzkové vlastnosti, ako sú teploty, hlučnosť či spotreba. Veď kto by chcel mať vo svojom počítači výkonnú, ale nepríjemne hlučnú grafickú kartu?

Testy herného výkonu

V testoch herného výkonu sa snažíme grafické karty testovať v tých najnovších herných tituloch, tak aby ste mali prehľad, ktoré grafické karty podávajú najlepší výkon na najmodernejších herných enginoch, a teda či vaša prípadná investícia do konkrétnej grafickej karty bude aj do budúcnosti naozaj výhodná.

i

Naše recenzie sú vždy aktuálne

Pretože sa snažíme, aby bola každá recenzia grafickej karty trvalo aktuálna, nie sú výsledky testov pri jednotlivých hrách priraďované ku konkrétnej grafickej karte, ale len k typu grafickej karty, teda grafickému čipu. Práve to nám totiž zaistí, že v prípade výskytu nejakých podstatných zmien, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky testov (vydanie nových a výkonnejších ovládačov, pridanie novej hry do testovacej metodiky atď.), môžeme rýchlo všetko pretestovať, a nové výsledky sa tak okamžite premietnu aj do recenzií staršieho dátumu.

Testy prevádzkových vlastností

Na rozdiel od herných testov, v ktorých sú výsledky priraďované k jednotlivým typom grafických kariet, testy prevádzkových vlastností sú vykonávané bez rozdielu pri každej grafickej karte. V týchto testoch sa potom snažíme ísť do tých úplne najmenších detailov a pri grafických kartách merať čo najviac prevádzkových parametrov, ako sú okrem teploty a hlučnosti aj napätie, spotreba či reálne frekvencie grafického čipu.

V testoch prevádzkových vlastností potom samozrejme nechýba ani ich podrobné porovnanie s ostatnými grafickými kartami tak, aby ste mali prehľad o tom, ktorá grafická karta je práve pre vás tou najvhodnejšou.

Testovacia zostava


Testy prevádzkových vlastností Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming

Na meranie prevádzkových vlastností grafických kariet využívam nástroj 3DMark a jeho záťažový test s názvom Time Spy Extreme Stress Test. Tento test sa skladá z celkom 20 prechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon a zahreje sa na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom prechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Ako teda dopadla grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming v tomto záťažovom teste?

Test 3DMark Stress Test
SUMARIZÁCIA PREVÁDZKOVÝCH VLASTNOSTÍ
Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming P-mode Q-mode Poznámka k meraniu
Teplota GPU 61 °C 65 °C Merané na konci testu
Teplota GPU (Hotspot) 74 °C 78 °C Merané na konci testu
Teplota VRAM 66 °C 72 °C Merané na konci testu
Skutočná frekvencia GPU 2 805 MHz 2 790 MHz Merané ako priemer z posledných troch prechodov (zaokroúhlené na celé biny)
Napätie GPU 1,063 V 1,059 V Merané ako priemer v teste
Spotreba GPU (podľa ovládačov) 311 W 311 W Merané ako priemer v teste
Spotreba VGA (skutočná) 324 W 323 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Spotreba celého systému (PC) 469 W 468 W Merané ako priemer v poslednom prechode
Otáčky ventilátorov 1 420 ot/min (FAN1)
1 420 ot/min (FAN2)
1 070 ot/min (FAN1)
1 070 ot/min (FAN2)
Merané na konci testu
Hlučnosť 37,2 dBA 33,9 dBA Interpolované z otáčok ventilátorov


V režime P-mode (BIOS1) sa teploty grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming na konci záťažového testu držali na nízkych 61 °C (hotspot 74 °C) pri otáčkach ventilátorov okolo 1 420 ot/min, ktoré potom pri tejto rýchlosti generovali nízku hlučnosť 37,2 dBA. Frekvencia grafického čipu sa v priebehu záťažového testu pohybovala v priemere na vysokých 2 805 MHz pri spotrebe 324 W.

V režime Q-mode (BIOS2) nám teplota stúpla zhruba o 4 °C a držala sa tak na 65 °C (hotspot 78 °C), avšak pri nižšej rýchlosti ventilátorov okolo 1 070 ot/min a ešte nižšej hlučnosti 33,9 dBA. V oboch režimoch tak môžem túto grafickú kartu označiť za veľmi tichú. Frekvencia grafického čipu sa príliš nezmenila, znížila sa o 1 bin na 2 790 MHz pri spotrebe 323 W.

Po stránke výkonu nie je medzi režimami P-mode a Q-mode pri grafickej karte Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming rozdiel takmer žiadny. Režim P-mode ponúka len agresívnejšie otáčky ventilátorov chladenia, a tým pádom aj nižšie teploty s vyššou hlučnosťou. To napokon dokladá aj vyššie uvedené video z testovania počítačovej hry Borderlands 3.

Porovnanie prevádzkových vlastností GeForce RTX 4080

Ak by vás zaujímalo aj porovnanie prevádzkových vlastností Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming so všetkými ostatnými grafickými kartami GeForce RTX 4080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali, môžete sa pozrieť do nasledujúcich grafov.


Prevádzkové vlastnosti


Výkon grafických kariet GeForce RTX 4080

Meranie herného výkonu grafických kariet je vykonávané vo vopred zvolených scénach špeciálne vybraných počítačových hier. Počítačové hry sú do testovacej metodiky vyberané tak, aby čo možno najviac reprezentovali súčasné nároky moderných herných enginov. V samotných testoch je potom pri každom type grafickej karty meraná snímková frekvencia (FPS), ktorá je pre nás tiež ukazovateľom jej výkonu.

Vzhľadom na značné výkonnostné rozdiely medzi grafickými kartami zo segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu stredného (mainstream) nemôžu byť grafické karty porovnávané v úplne všetkých počítačových hrách pri rovnakom nastavení grafických detailov. Z tohto dôvodu sú konečné výsledky rozdelené do dvoch grafov. V prvom grafe sú sumarizované výsledky z úplne všetkých herných testov iba pre grafické karty zo segmentu high-end/mainstream, v druhom grafe potom môžete vidieť relatívny výkon úplne všetkých grafických kariet. Výsledky v druhom grafe sú však počítané iba z tých herných titulov, ktoré pri testoch využívajú rovnaké nastavenie grafických detailov pre úplne všetky grafické karty, teda naprieč kategóriami high-end/mainstream.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming je daný najmä výkonom samotného grafického čipu AD103 (AD103-300-A1), ktorý sa od iných grafických kariet GeForce RTX 4080 môže líšiť iba prednastavenou frekvenciou grafického čipu, nastavenou frekvenciou grafických pamätí či nastaveným vyšším limitom spotreby, ktorý potom toľko neobmedzuje frekvenciu grafickej karty. Na udržanie vyššej frekvencie grafickej karty, a tým aj jej výkonu, potom môže napomôcť aj kvalitný systém chladenia, ktorý udrží grafický čip na nízkych teplotách. V každom prípade vždy platí, že čím vyššie frekvencie grafického čipu karta dosahuje, tým vyšší je aj jej herný výkon. Musíte však počítať s tým, že rozdiely vo frekvenciách, a teda aj rozdiely vo výkone medzi grafickými kartami GeForce RTX 4080 rôznych výrobcov a značiek, nemôžu byť veľmi extrémne.V prípade grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming sa reálna frekvencia grafického čipu v záťažovom teste 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v priemere na 2 805 MHz v režime P-mode, v režime Q-mode potom na 2 790 MHz, a vy si tak z vyššie uvedeného grafu môžete urobiť obrázok o tom, akým výkonom táto grafická karta disponuje oproti ostatným GeForce RTX 4080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz doteraz testovali.


Pretaktovanie Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming

Ako som grafickú kartu taktoval

Pretaktovanie grafického čipu

V prípade nových grafických kariet GeForce RTX máte možnosť na pretaktovanie využiť buď novú funkciu OC Scanner, ktorá grafickú kartu pretaktuje automaticky, alebo si môžete všetky parametre pretaktovania nastaviť sami manuálne. Pretaktovanie grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming som vykonával za pomoci automatického pretaktovania OC Scanner nástroja MSI Afterburner. Ale než som OC Scanner spustil, na maximum som ručne nastavil položky Core Voltage (100 %), Power Limit (110 %) a Temp. Limit (88 °C).

Pretaktovanie grafických pamätí

Hoci nástroj OC Scanner v prípade grafických kariet GeForce RTX 4080 dokáže pretaktovať aj grafické pamäte, ja som sa rozhodol pre ich manuálne pretaktovanie. Postupne som zvyšoval hodnoty frekvencie grafických pamätí o 50 MHz a testoval ich stabilitu v počítačových hrách. Ako stabilná sa nakoniec ukázala hodnota +1 500 MHz, čo pri grafických pamätiach typu GDDR6X predstavuje efektívnu frekvenciu VRAM 25 400 MHz. Pamäte zvládli aj frekvencie vyššie (max. +1 700 MHz), avšak nad hranicou +1 300 MHz už výkon príliš neškáloval a je tiež dobré si nechať nejakú tú rezervu.


Výsledok automatického pretaktovania grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming pomocou OC Scanner.

S posunutou frekvenciou pamätí o 1 500 MHz a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp Limit na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenciu grafického čipu oproti východiskovému stavu v priemere o 84 MHz vyššie. S takto nastavenými parametrami grafickej karty som potom otestoval niektoré hry s nasledujúcimi výsledkami:

Výsledky pretaktovania
i

Pomocou nástroja automatického pretaktovania OC Scanner sa mi z grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming podarilo získať 5 – 7 % ďalšieho výkonu, čo síce nie je veľa, ale v niektorých hrách by sa vám to hodiť mohlo. Manuálnym pretaktovaním by ste sa určite dostali k výsledkom o niečo lepším, otázkou ale je, či by bola grafická karta stabilná v úplne všetkých hrách. Frekvencia grafického čipu sa nám zdvihla o 65 – 99 MHz, ale musíte počítať s tým, že spotreba grafickej karty pôjde ľahko nahor. Na spotrebe grafickej karty sa potom toto pretaktovanie prejavilo v počítačových hrách nárastom 32 – 44 W.

Toto video ukazuje nárast výkonu a prevádzkové vlastnosti v prípade takto pretaktovanej grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming v počítačovej hre The Division 2 do tých úplne najmenších detailov.
Pripadá vám spotreba grafických kariet GeForce RTX 4080 príliš vysoká a nechcete sa s tým len tak zmieriť? Potom môžete vyskúšať udervolting, ktorý by mal znížiť nielen spotrebu grafickej karty, ale aj zlepšiť jej prevádzkové vlastnosti. Ako na to, koľko ušetríte na spotrebe a o koľko sa vám zníži hlučnosť grafickej karty? To všetko nájdete vo vyššie uvedenom videu.


Hodnotenie Asus TUF GeForce RTX 4080 O16G Gaming

i

Pre koho je táto grafická karta určená?

Podobne, ako iné grafické karty GeForce RTX 4080 ostatných výrobcov, aj Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming ponúka výkon, ktorý je o poznanie vyšší ako v prípade tej vôbec najvýkonnejšej grafickej karty z predchádzajúcej generácie Ampere spoločnosti NVIDIA, teda GeForce RTX 3090 Ti. Grafické karty GeForce RTX 4080 sú tak určené predovšetkým pre všetkých veľmi náročných hráčov počítačových hier, ktorí pri hraní využívajú to najvyššie rozlíšenie 3 860 × 2 160 (4K UHD) alebo náročný ray-tracing. Pokiaľ medzi takých hráčov nepatríte, takto výkonná grafická karta sa vám asi príliš neoplatí.

Grafické karty GeForce RTX 4080 disponujú podporou tých najnovších vykresľovacích rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate. Samozrejmosťou je potom aj podpora proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), vrátane najnovšej verzie DLSS 3 (Frame Generation), ktorá vám v podporovaných hrách napomôže k dosiahnutiu oveľa vyššej snímkovej frekvencie, a to ako v náročných ray-tracingových tituloch, tak aj v tých hrách, kde už vám výkon vášho procesora prestáva stačiť.

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming ponúka mohutný a po technickej stránke veľmi dobre spracovaný systém chladenia s tromi ventilátormi AXIAL-TECH, ktorý síce tentokrát neponúka výparníkovú komoru, ako to bolo v prípade grafickej karty Asus TUF RTX 4090 O24G Gaming, na ochladenie oveľa menej energeticky náročného grafického čipu AD103 spoločnosti NVIDIA je však jeho chladiaci výkon aj tak viac než dostatočný. To je napokon vidieť aj na nízkych teplotách a hlučnosti, ktoré táto TUFka dosahuje v plnej záťaži.

Výbava grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming je bohatá a nechýba v nej prakticky nič, bez čoho by ste sa pri hraní počítačových hier nemohli zaobísť. Vďaka Dual BIOSu si môžete vybrať jeden z dvoch prevádzkových režimov, Performance (P-mode) alebo Quiet (Q-mode). Zatiaľ čo v režime Performance sú pri grafickej karte preferované nižšie teploty na úkor ľahko vyšších otáčok ventilátorov chladiča, v režime Quiet sú naopak pred teplotami uprednostňované nižšie otáčky ventilátorov, a tým aj celkovo nižšia hlučnosť grafickej karty. Pretože výkon aj spotreba grafickej karty sú pri oboch režimoch prakticky identické, je teda len na vás, či budete pri grafickej karte uprednostňovať nižšie teploty, či hlučnosť.

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming disponuje aj pekným a decentným ARGB LED osvetlením horného TUF panelu, ktoré si môžete nastaviť podľa svojich potrieb v nástroji Armoury Crate, a pokiaľ vám žiadny z prednastavených efektov nebude vyhovovať, vďaka nástroju AURA Creator si môžete vytvoriť efekty vlastné. Výrobca potom pri tejto grafickej karte nezabudol ani na podporu funkcie 0dB FAN, ktorá v prípade nízkych teplôt zastaví všetky ventilátory chladenia, a zníži tak jej hlučnosť na minimum (semi-pasívne chladenie). Mnohí potom určite ocenia aj nadštandardný počet obrazových výstupov (3× DP + 2× HDMI).

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming v testovacej zostave na Alza.sk

Medzi nevýhody grafickej karty Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming, by som potom na prvé miesto zaradil jej obrovské rozmery a vyššiu hmotnosť. Vzhľadom na svoju dĺžku bezmála 350 mm sa totiž táto TUFka nemusí vojsť do úplne všetkých počítačových skríň štandardných rozmerov. Pokiaľ ju budete navyše vo svojej skrini montovať do vodorovnej pozície (naležato), kvôli jej hmotnosti 1,87 kg potom nezabudnite využiť aj pribalenú podperu, ktorá zabráni jej nadmernému priehybu v slote PCI Express, prípadne jej úplnému vylomeniu.

Aj keď grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming disponuje tak mohutným systémom chladenia, výrobca sa rozhodol pre možné až zbytočne konzervatívne nastavenie boost frekvencie (2 595 MHz) a limitu spotreby (320 W). Obe tieto položky si môžete síce navýšiť ručne, avšak limit spotreby iba na maximálnych 352 W, čo je zhruba o 50 W menej, než ponúka väčšina konkurencie (400 W). Pokiaľ grafickú kartu neplánujete nijako taktovať, môže vám to byť jedno. Ak však chcete silou mocou naháňať nejaké tie rekordy, potom pre vás táto TUFka asi veľmi vhodná nebude.

Aj keď spotreba grafických kariet GeForce RTX 4080 nie je taká vysoká, ako v prípade výkonnejších GeForce RTX 4090, napriek tomu by ste mali jej napájaniu venovať pozornosť. Na jej prevádzku výrobca odporúča zdroj napájania (PSU) s minimálnym výkonom 750 W, vďaka novému konektoru 12VHPWR potom najlepšie štandardu PCIE GEN 5. Nie je to však podmienkou, so staršími zdrojmi napájania môžete totiž využiť pribalenú redukciu 16 pin/3× 8 pin, počítajte však s nie príliš pekným „ježkovitým“ vzhľadom a k šírke karty budete musieť pripočítať ďalších 50 mm. Pred jej kúpou si teda najskôr veľmi starostlivo zmerajte vnútorné rozmery svojej počítačovej skrine, aby sa vám do nej táto TUFka vôbec zmestila. Zabudnúť by ste koniec-koncov nemali ani na kvalitné odvetrávanie vašej počítačovej skrine.


Asus TUF GeForce RTX 4080 O16G Gaming

Grafické karty

Grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming ponúka vysoký výkon všetkým veľmi náročným hráčom počítačových hier. Najmä pokiaľ v hrách využívajú vysoké rozlíšenie 4K UHD alebo ray tracing. Grafická karta disponuje skutočne výkonným systémom chladenia s tromi ventilátormi. Na jej prevádzku však budete potrebovať dostatočne rozmernú počítačovú skriňu a výkonný zdroj napájania.

Aktuálna obstarávacia cena:

Klady

 • Vysoký výkon (high-end)
 • Vyššie takty už od výrobcu
 • Dual BIOS (Performance/Quiet)
 • ARGB LED osvetlenie
 • Nízka hlučnosť
 • Limit spotreby až 352 W
 • 0dB FAN(semi-pasívne chladenie)
 • HW podpora AV1 (2× NVENC, 1× NVDEC)
 • Podpora PCIE GEN 5 (12VHPWR konektor)
 • Podpora DLSS 3 (Frame Generation)

Zápory

 • Obrie rozmery a hmotnosť (dĺžka 348 mm, hmotnosť 1,870 kg)
 • Celkom konzervatívne nastavené frekvencie a limit spotreby
 • Vyššia spotreba (všetky GeForce RTX 4080)
 • V súčasnosti vysoká obstarávacia cena (všetky GeForce RTX 4080)

Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

Alza GameBox Core RTX3050 - Herný PC
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,1
Alza GameBox Core RTX3050
Herný PC Intel Core i5 11400F Rocket Lake 4.4 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3050 8 GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000GB, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 3×USB 3.2, 4×USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 11 Home – originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
+Darček Dobíjacia karta Xbox Game Pass – trojmesačné predplatné (PIN karta) nutné aktivovať do 15.1.2024 v hodnote 31,90 €
1 009 €
Posledný kus na sklade
Objednávací kód: sklRB4a7s5b
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií