ASUS Zenbook 14X s prémiovým 4K OLED displejom

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Chcete zlepšiť svoje workflow? Alebo vás už nebaví pozerať do šedivého displeja staršieho notebooku? V tom prípade si kúpte horúcu novinku ZenBook 14X OLED z dielne spoločnosti ASUS. Ide o mimoriadne zaujímavé zariadenie plné technologických noviniek vrátane 4K OLED displeja. Koľko takýto špičkový notebook stojí?

ASUS ZenBook 14X s prémiovým 4K OLED displejom – OBSAH

 1. Nový notebook ASUS ZenBook 14X OLED v plnej paráde
 2. 4K OLED displej s dotykovou vrstvou
 3. ASUS ZenBook 14X OLED sa pýši moderným HW vybavením
 4. Účinné chladenie notebooku ASUS ZenBook 14X OLED
 5. Skvelá klávesnica a atraktívny dotykový ScreenPad
 6. Konektivita, zvuk a komunikácia

Nový notebook ASUS ZenBook 14X OLED v plnej paráde

ZenBook 14X OLED je tenký, ľahký a kompaktný stroj s nádherným dotykovým 4K OLED HDR NanoEdge displejom. V porovnaní so staršími generáciami sa výrobca sústredil predovšetkým na integráciu najnovších hardvérových technológií na čele s procesormi Intel Core 11. generácie alebo na pestrú škálu inovatívnych funkcií, z ktorých vyčnieva ASUS ScreenPad. Pri využití v každodennej praxi si tiež obľúbite precízne skonštruovaný kĺb ErgoLift s rozsahom až 180°.

Výhody ASUS ZenBook 14X OLED

 • Špičkový 14" OLED 4K HDR displej s pomerom strán 16 : 10
 • Moderné hardvérové vybavenie
 • Vysokorýchlostné rozhranie Thunderbolt 4
 • ASUS ScreenPad
 • 180° ErgoLift pant zabezpečí jednoduché zdieľanie dotykovej obrazovky
 • Prihlásenie odtlačkom prsta
 • Kvalitné kovové spracovanie s vojenskou odolnosťou MIL-STD-810H

Nevýhody ASUS ZenBook 14X OLED

 • Výdrž na batériu by mohla byť dlhšia
 • Lesklý dotykový displej – potrebné pravidelné čistenie
 • Len veľmi zložitá možnosť opravy pri nejakej poruche (po skončení záruky)
ZenBook 14X OLED; ASUS; notebook; OLED displej;Intel CPU;

4K OLED displej s dotykovou vrstvou

V prípade notebooku ASUS ZenBook 14X OLED sa musíme okamžite zastaviť pri brilantnom OLED displeji. Ako je všeobecne známe, modré svetlo namáha oči a narúša kvalitu spánku. Preto sa v spoločnosti ASUS rozhodli klásť dôraz na ochranu zdravia pomocou moderných technológií v laptopoch.

ZenBook 14X OLED je vybavený mimoriadne jasným NanoEdge displejom typu OLED s technológiou HDR a rozlíšením až 4K. Displej ponúka výnimočne realistický obraz s hlbokou čiernou farbou a kontrastným pomerom 1 000 000 : 1. Vďaka certifikácii PANTONE Validated garantuje obrazovka štandardnú presnosť farieb a disponuje 100 % gamutom DCI-P3 pre mimoriadne živé farby. Ďalšia certifikácia, tentoraz od TÜV, je zárukou nízkej úrovne vyžarovaného modrého svetla. Špeciálny pomer strán 16 : 10 a displej zaberajúci 92 % čelnej časti notebooku poskytujú zväčšený pracovný priestor, čo oceníte pri akejkoľvek práci napríklad v excelových tabuľkách alebo pri sledovaní filmov.

ZenBook 14X OLED; ASUS; notebook; OLED displej;Intel CPU;
Všetko ožíva vďaka úžasnému dotykovému OLED HDR NanoEdge displeju so 4K rozlíšením.

Ako funguje OLED displej?

OLED displeje majú milióny svetelných emitujúcich diód (LED – light-emitting diode) v porovnaní s iba 50 – 60 používaných pri LCD displejoch využívajúcich technológiu local dimming (táto technológia nie je v laptopoch rozšírená), nehovoriac o klasickom podsvietení trubicami zvyčajne z dvoch strán.

Vďaka tomu môžu OLED displeje vypínať a zapínať každý pixel individuálne a dosiahnuť tak skutočnú čiernu a extrémne kontrasty 1 000 000 : 1. OLED displeje dosahujú maximálnu svietivosť až 500 nitov v plne rozsvietenom pixeli a 0,0005 nitu v zhasnutom pixeli.

5 dôvodov, prečo si vybrať notebook ASUS s OLED displejom

 • Najlepšie farby vo svojej triede,
 • redukcia modrého svetla až o 70 %,
 • čistý obraz pri nízkej intenzite jasu,
 • naozajstná čierna pre najlepšie detaily,
 • ultrarýchla odozva.

ASUS ZenBook 14X OLED sa pýši moderným HW vybavením

Už pri prvom zoznámení vás notebook ASUS ZenBook 14X OLED rozhodne zaujme. Jeho celokovová unibody konštrukcia je tenká len 16,9 mm pri celkovej hmotnosti 1,4 kg. To sú hodnoty, vďaka ktorým ho zvládnete prenášať s úplnou ľahkosťou a úplne bez námahy. Výrobca si dal aj tú prácu a nechal ASUS ZenBook 14X OLED certifikovať, aby spĺňal najnáročnejší americký vojenský štandard MIL-STD-810G pre spoľahlivosť a odolnosť. Testy preverili prežitie notebooku v drsných podmienkach. Zahŕňali napríklad pád na zem počas používania alebo prevádzku v extrémnych podmienkach vlhkosti, nadmorskej výšky a teploty. ZenBook 14X OLED tiež prešiel internými záťažovými testami notebookov ASUS, ktoré ďaleko presahujú štandardy stanovené v tomto odvetví.

ZenBook 14X OLED; ASUS; notebook; OLED displej;Intel CPU;
ZenBook 14X OLED sa pýši tenkou kovovou konštrukciou.

ASUS ZenBook 14X OLED je poháňaný vybranými procesormi Intel Core 11. generácie, ktoré sú spárované s až 16 GB RAM, čo odporúčame s výhľadom do budúcnosti ako jasnú voľbu. Súčasťou vybavenia je samozrejme aj ultrarýchle úložisko s kapacitou 512 GB alebo 1 TB vo vyhotovení M.2 s rozhraním PCIe 3.0 x4. To v praxi znamená rýchlosť čítania až na úrovni 3 500 MB/s. Z hľadiska výkonu tak rozhodne nebudete na nič čakať ani pri spracovaní tých najnáročnejších úloh. Iste musíme spomenúť aj výdrž batérie, ktorá sa pohybuje na úrovni 10 hodín pri sledovaní videa. Oceňujeme, že na dobíjanie slúži smart nabíjačka využívajúca USB-C konektor.

Na jednoduché pripojenie príslušenstva má ASUS ZenBook 14X OLED vo svojom vybavení hneď dvojicu najnovších konektorov USB-C s rozhraním Thunderbolt 4. Tieto porty podporujú Power Delivery, DisplayPort, ale aj dátový tok 40 Gbps, ktorý umožňuje pripojiť externý 8K displej alebo dva 4K UHD displeje. Súčasne je k dispozícii HDMI 2.0b a jeden port USB 3.2 Gen 1. Na rýchly prenos dát napríklad zo zrkadlovky je pripravená čítačka kariet Micro SD.

ZenBook 14X OLED; ASUS; notebook; OLED displej;Intel CPU;
Fyzickú konektivitu zabezpečuje HDMI port, dva Thunderbolt 4 s konektorom USB-C, USB Typ A, čítačka kariet micro SD a 3,5 mm jack. Nič viac používateľ moderného strihu nepotrebuje.

Čerešničkou na torte v oblasti vyhotovenia je precízne skonštruovaný ErgoLift pánt, ktorý pri otvorení mierne nakláňa zadnú časť notebooku, aby bolo písanie čo najpohodlnejšie. Vďaka tomu si na notebooku ASUS ZenBook 14X OLED uľahčíte zdieľanie obsahu s ostatnými používateľmi pri jednom stole.

Účinné chladenie notebooku ASUS ZenBook 14X OLED

Tenké kovové telo nie je úplne jednoduchý priestor na chladenie výkonných komponentov. Preto ASUS využíva technológiu Intelligent Performance Technology (AIPT). Ide o mimoriadne komplexný systém využívajúci kombináciu piatich až deviatich inteligentných senzorov, aerodynamickú konštrukciu ventilátora IceBlades a 100-wattový napájací zdroj. To všetko zabezpečuje inteligentné zvýšenie výkonu procesora s lepšou stabilitou, predlžuje výdrž batérie na celý deň a zároveň udržuje notebook tichší a chladnejší.

K dispozícii sú hneď tri používateľsky voliteľné režimy:

 • Performance – zvyšuje výkon na maximum a nastavuje parametre chladenia s ohľadom na náročné pracovné zaťaženie.
 • Balanced – inteligentne optimalizuje výkon, chladiace a energetické parametre na zvládanie každodenných úloh.
 • Whisper – zabezpečuje chladnú a tichú prevádzku s úsporou energie.

Skvelá klávesnica a atraktívny dotykový ScreenPad

Ako je v prípade 14" strojov pravidlom, nájdete na ASUS ZenBook 14X OLED šesťradovú klávesnicu bez numerického bloku. Podstatne dôležitejšie však je, že klávesnica ponúkne vcelku štandardné rozloženie. V tomto ohľadom nie je na čo sa sťažovať. Za výhodu považujeme integráciu senzora odtlačkov prstov do tlačidla zapínania notebooku. Tiež sme radi za zachovanie oddelených klávesov PgUp, PgDn a dokonca aj Home a End. Cez tlačidlo Fn sú potom dostupné rozšírené funkcie napríklad na reguláciu jasu, podsvietenie klávesnice alebo ovládanie hlasitosti. Mechanika klávesov má veľmi nízky zdvih, ale doháňa to príjemnou hmatovou odozvou. Obmedziť preklepy potom pomáhajú aj dostatočné medzery medzi jednotlivými klávesmi.

Zenbook 14X OLED; ASUS; notebook; OLED displej;Intel CPU;
Nový ScreenPad vylepšuje tradičný notebook a pridáva interaktívnu sekundárnu dotykovú obrazovku, ktorá zvyšuje vašu produktivitu rozšírením ďalších možností.

Možno sa vám pri niektorých notebookoch stalo, že pre veľký touchpad nemáte využitie, pretože radšej všetko ovládate pohodlne pomocou myši. ASUS preto prišiel s funkciou ScreenPad, ktorá predstavuje nový spôsob interakcie s notebookom. Kombinuje funkcie štandardného touchpadu s LCD displejom vysokého rozlíšenia a poskytuje vám pestrú škálu možností sekundárneho interaktívneho displeja. Prostredníctvom ScreenPadu môžete používať špeciálne aplikácie a vložiť užitočné nástroje a ovládače – napr. kalkulačku alebo prehrávač hudby priamo do končekov svojich prstov. ScreenPad môžete používať aj v adaptívnom režime s aplikáciami na ploche alebo s funkciami a nástrojmi, ktoré sa automaticky menia v závislosti od úlohy.

A ako sa ScreePad používa v praxi? Stačí stlačiť funkčný kláves F6 a vybrať režim ScreenPadu, tradičný režim touchpadu a tri režimy ScreenPadu s deaktivovaným touchpadom.

Konektivita, zvuk a komunikácia

O pripojenie k sieti sa postará výlučne bezdrôtový adaptér s podporou moderného, a nielen hráčmi vyžadovaného, štandardu 802.11ax (WiFi 6). Prítomná je tu pochopiteľne aj podpora Bluetooth 5.0. V oblasti bezdrôtovej konektivity sa tak vďaka podpore kľúčových štandardov a predovšetkým ich celkovému bezproblémovému chodu nemožno na nič sťažovať.

Oblasť, v ktorej ASUS v prípade notebooku ASUS ZenBook 14X OLED taktiež exceluje, je zvuk. Ten je vyladený expertmi zo spoločnosti Harman Kardon, takže ide o ideálne riešenie ako kulisa popri práci alebo na pohodové sledovanie videí. Ak preferujete slúchadlá, vedzte, že 3,5 mm konektor je pripravený na pravej bočnej strane.

ZenBook 14X OLED; ASUS; notebook; OLED displej;Intel CPU;
MyASUS je predinštalovaná kolekcia užitočných aplikácií a nástrojov ASUS, ktoré vám pomôžu vyťažiť z vášho ZenBook 14X OLED maximum.

Pokiaľ zostaneme ešte pri zvuku, s nárastom vzdialenej práce a videokonferencií bude určite vhodná technológia potlačenia šumu pomocou AI. Vďaka strojovému učeniu je možné úspešne odfiltrovať napríklad bežný okolitý hluk domácnosti alebo kancelárie. Rovnako tak bude možné vybaviť konferenčný hovor napríklad z prostredia zaplnenej kaviarne. Obdobne zvládnete aj konferenčné hovory, kde sa pri jednom notebooku môže stretnúť viac kolegov. Tie predstavujú zvláštnu výzvu z hľadiska zrozumiteľnosti – hlasy prichádzajú z rôznych smerov a vzdialeností. Preto je tu na pomoc režim konferenčného hovoru s viacerými účastníkmi ClearVoice Mic. Po aktivácii tejto inteligentnej funkcie MyASUS detekuje a optimalizuje jednotlivé hlasy a až potom ich všetky odovzdáva na rovnakej úrovni hlasitosti, čo zabezpečuje lepšiu kvalitu skupinových hovorov. Za toto dávame výrobcovi palec hore.

Špecifikácia a cena

Notebook ASUS ZenBook 14X OLED (UX5400) je cielený nielen na domácich, ale aj na firemných používateľov. Z tohto pohľadu je fajn, že je po hardvérovej stránke nachystaný na prechod na operačný systém Windows 11, čo je smerom do budúcnosti dôležité. Niektorým používateľom môže chýbať LAN konektor, ale to sa dá jednoducho vyriešiť prechodkou do USB-C konektora alebo zaobstaraním dokovacej stanice.

Parameter ASUS ZenBook 14X OLED (UX5400)
Procesor Intel Core i5 alebo i7 11. generácie
Grafická karta Intel Iris Xe Graphics
Operačná pamäť 8 alebo 16 GB
Úložisko 512 GB alebo 1 TB M.2 NVMe SSD
Displej 14" 4K (3 840 × 2 400 px), OLED, 16:10, dotykový
Konektory 1× USB-A 3.2 Gen2, 2× USB-C (Thunderbolt 4), HDMI 2.0b, čítačka Micro SD, 3,5 mm kombinovaný zvukový konektor
Bezdrôtová konektivita WiFi 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.0
Batéria 67 Wh (výdrž cca 10 hodín)
Rozmery 31,2 × 22,1 × 1,69 cm
Hmotnosť 1,4 kg
Odolnosť americký vojenský štandard MIL-STD 810H
Farba Pine Grey (sivá)
Cena od 1 329 €
i Mohlo by vás zaujímať

ASUS ZenBook 14X OLED je navrhnutý tak, aby poskytoval vysoký výkon a verný obraz na jedinečnom 4K OLED paneli. Zahŕňa v sebe zaujímavé technológie vrátane ScreenPadu alebo presného snímača odtlačkov prstov. Vďaka tomu sa stane vaším parťákom nielen doma, ale aj na dlhých služobných cestách. S ohľadom na použitý hardvér však nie je vhodný na hry, čo treba rešpektovať.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií