Reklamácia či vrátenie? Reklamácia či vrátenie?

ACF-50 s koróziou zatočí (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Bežná údržba a starostlivé zazimovanie motorky sú dve základné veci, ktorým by mal každý motocyklista venovať zvýšenú pozornosť. K týmto činnostiam potrebujeme dva druhy prostriedkov – čistiace a ochranné. Oboch je na trhu nepreberné množstvo. Teraz ale existuje emulzia, o ktorej výrobca tvrdí, že čistí aj chráni zároveň. Volá sa ACF-50. Naozaj to dokáže? A ako sa odlišuje v porovnaní s prípravkom Corrosion Block?

ACF-50 a Corrosion Block; lesklý motor, prípravok, sprej

Pomerne malá fľaštička čistiacej emulzie ACF-50 vám vydrží na štyri dôkladné vyčistenia motocykla.

Recenzia ACF-50 (RECENZIA) – obsah

  1. ACF-50 sľubuje veľa
  2. Čo je ACF-50?
  3. Kde sa vzal prípravok ACF-50?
  4. Čistenie chrómovaných častí s ACF-50
  5. Ako na to s ACF-50
  6. Viac než len odstraňovanie nečistôt
  7. Skutočne ACF-50 odstráni koróziu?
  8. Čomu sa s ACF-50 vyhnúť
  9. Porovnanie: Corrosion Block vs ACF-50
  10. Zábavné čistenie s ACF-50

ACF-50 sľubuje veľa

ACF-50 podľa výrobcu dokáže nielen čistiť a chrániť, zvládať by mal aj veľa ďalších vecí. Čo je informácia, ku ktorej sme pristupovali skepticky, akokoľvek by sme práve niečo také potrebovali predovšetkým na zazimovanie motorky. Neradi predbiehame, ale tu urobíme výnimku. ACF-50 sme používali v priebehu celej uplynulej sezóny a musíme povedať, že je to skutočne skvelý čistiaci prostriedok. Čím všetkým si nás získal? Nielen to si povieme ďalej v článku.

Čo je ACF-50?

ACF-50 výrobca opisuje ako ľahko aplikovateľnú, nemastnú, ultratenkú, priehľadnú, nevysychajúcu emulziu, ktorá preniká aj do drobných spojov, z ktorých vytesňuje vlhkosť a špinu. ACF-50 vďaka svojim penetračným schopnostiam aktívne chráni ošetrený povrch až 12 mesiacov. Tú najlepšiu ochranu poskytuje ACF-50, ak ho použijeme na naozaj dôkladné čistenie dvakrát do roka, pričom jeden sprej vystačí asi na štyri umytia motocykla.

ACF-50 a Corrosion Block; lesklá motorka, prípravok, sprej, aplikácia

Aplikácia prípravku ACF-50 je jednoduchá, stačí nastriekať a vyleštiť.

Kde sa vzal prípravok ACF-50?

ACF-50 bol pôvodne vyvinutý na náročné podmienky leteckého priemyslu. Mal predovšetkým chrániť lietadlá pred existujúcou a novovznikajúcou koróziou. Vývojári však jeho vlastnosti predimenzovali, takže prípravok je údajne schopný neutralizovať chemický proces, ktorý je spôsobený soľou, bahnom spoločne s vodou, kovom a kyslíkom. Preto by mal byť široko použiteľný vo všetkých mysliteľných druhoch dopravy, či už sa odohráva vo vzduchu, na zemi alebo na vode. Nás ale zaujímajú predovšetkým motorky, ktoré trpia najmä počas jarných a jesenných vychádzok, kedy o vlhkosť a nečistotu nie je na cestách núdza. To je doba, kedy sľubované účinky ACF-50 oceníme najviac.

i V našej širokej ponuke moto príslušenstva nájdete všetko potrebné.

Čistenie chrómovaných častí motorky s ACF-50

Ako už bolo povedané, základnou schopnosťou ACF-50 je čistenie. To najlepšie overíme na chrómovaných častiach. ACF-50 s nimi dokáže zázraky, ktorých dôkazom je motorka, ktorá má za sebou viac než pár náročných sezón. Po dvoch dekádach jazdenia a bohvieakej histórii vyzerá naozaj zanedbane a pod stopami času sa doslova prehýba. Zaschnutý olej, zatvrdnutá špina, vyblednuté farby, odreniny so zanesenou nečistotou, a predovšetkým tu a tam rozosiata drobná korózia, to všetko sú nedostatky, s ktorými by si ACF-50 mal poradiť. A ako vidíme na fotografiách, skutočne si s nimi poradil. Dokonca aj to absolútne najšpinavšie miesto na motorke, teda reťaz, dokáže po zásahu ACF-50 vyzerať ako nové.

ACF-50 a Corrosion Block; stará motorka pred použitím, reťazACF-50 a Corrosion Block; stará motorka po použití, reťaz

AFC-50 si bez problémov poradí aj s tak zanesenou súčasťou motorky, ako je reťaz.

Na porovnanie sme ale aplikovali ACF-50 aj na motorku starú jeden rok, kde by sa teoreticky nemalo nič dramatické odohrávať. Rozdiel vo farbách plastov bol však aj v prípade takto novej motorky skutočne prekvapivý, zvýraznili sa, ožili. Renovácia plastov je teda ďalšou schopnosťou ACF-50.

ACF-50 a Corrosion Block; nová motorka pred použitím, reťazACF-50 a Corrosion Block; nová motorka po použití, reťaz

Po použití čistiaceho prípravku ACF-50 prekuknú reťaz aj plasty.

Ako na to s ACF-50?

Pred samotnou aplikáciou ACF-50 je nutné motorku umyť vodou. Tým ušetríme veľa emulzie, ktorú je zbytočné používať na nejaké výraznejšie vrstvy blata a pod. Po umytí už nanášame emulziu, ktorú sme predtým asi štvrť hodiny zahrievali v teplom vodnom kúpeli. Emulziu roztierame najlepšie švédskou utierkou. Výrobca odporúča mať také utierky hneď dve – jednu na nanesenie emulzie, druhú na rozotrenie. Dbali sme na ich rady a obe utierky sme na nič iné nepoužívali, takže nám vydržali nasiaknuté emulziou potrebné na prípadné rýchle očistenie motorky.

ACF-50 sľubuje viac než len odstránenie nečistôt

Výrobca sľubuje, že ACF-50 pôsobí ako ochranná emulzia, čo považujeme predovšetkým u motoriek za oveľa dôležitejšie ako samotné čistiace schopnosti. Napríklad soľ, ktorú my, nedočkaví motocyklisti, zbierame z ciest za skorej jari, dokáže motorke poriadne uškodiť. Leptá totiž lak a veľmi rada sa dostáva do elektrických spojov, čím dosť často vznikajú vážne problémy. ACF-50 vie vyriešiť aj toto. Dokáže totiž chemicky neutralizovať účinky soli a blata, takže ochráni komponenty a na citlivé miesta sa nedostane vlhkosť. Hlavne elektrické spoje ocenia dôslednú ochranu, ktorú im ACF-50 dodá. To je samozrejme tvrdenie výrobcu, ktoré sme počas jedinej sezóny ťažko mohli overiť. Vzhľadom na to, ako ACF-50 viditeľne pracuje napríklad na odstraňovaní korózie, sme však naklonení mu to veriť.

Skutočne ACF-50 odstráni koróziu?

Na odstránenie korózie je odporúčané použiť špeciálnu hubku predávanou dovozcom emulzie pod názvom brúsna a čistiaca, prípadne leštiaca guma. Overili sme si, že bez nej tá hrdza len tak dole nepôjde. Avšak bola to hrdza skutočne zažratá a aj tá nakoniec povolila. Chcelo to len trochu trpezlivosti. Dôkaz je opäť vidieť na fotografiách. Koróziou zasiahnuté miesto ošetríme hubkou namočenou v ACF-50, trieme ju neustále dookola a môžeme v reálnom čase a na vlastné oči pozorovať, ako emulzia koróziu doslova zožerie a zničí. Áno, toto je skutočne účinná ochrana proti korózii.

ACF-50; špeciálna hubka, odstránenie korózie

Pri odstránení hrdze pomôže špeciálna brúsna a leštiaca hubka.

Čomu sa s ACF-50 vyhnúť

Je to síce zrejmé, ale pre istotu uvádzame, že ACF-50 sa neaplikuje na brzdové kotúče a pneumatiky. Emulzia je totiž mastná, čo je vlastnosť, ktorú na týchto častiach motorky nemôžeme potrebovať. Ak sa však stane, že ju na tieto miesta nedopatrením nanesieme, nedeje sa nič hrozné. Stačí ísť spočiatku veľmi opatrne, brzdové doštičky alebo asfalt emulziu po chvíli odstránia.

Porovnanie: Corrosion Block vs ACF-50

Corrosion Block je akýmsi hutnejším variantom ACF-50, zameraným predovšetkým na miesta, ktoré prichádzajú do kontaktu so slanou vodou, snehom a blatom. Je to tiež ultratenká, priehľadná a nevysychajúca emulzia, na rozdiel od ACF-50 je však nemastná a vytvára silnejšiu ochrannú vrstvu. Zoznam jej schopností je taktiež značne obsiahly: zastavuje a odstraňuje existujúce koróziu, zabraňuje vzniku novej korózie, vytesňuje vlhkosť a špinu, čistí a leští, obnovuje mŕtve spoje, uvoľňuje stuhnuté mechanizmy, penetruje, impregnuje, lubrikuje. To znie naozaj ako zázrak, že? Corrosion Block je určený skôr pre ťažký priemysel, nákladnú a železničnú dopravu. Na motorky je predsa len vhodnejší ACF-50.

i ACF-50 a Corrosion Block môžete zaobstarať v spreji, fľaši či kanistri, Corrosion Block existuje tiež ako vazelína.
ACF-50 a Corrosion Block; kolekcia prípravkov

Corrosion Block je emulzia, po ktorej vaše motorka doslova prekukne. K dispozícii je v niekoľkých vyhotoveniach a veľkostiach.

Recenzia ACF-50: záverečné hodnotenie

Pre niekoho môže byť čistenie motorky meditáciou, pre iného otrava. Pre nás to bolo vďaka ACF-50 predovšetkým zábavou. S ubúdajúcou špinou sme totiž objavovali, akú motorku vlastne máme. Počas hodiny urobí emulzia zo starého zamastenca novú nablýskanú krásavicu. Samozrejme, stará dlhoročná špina dá trochu práce, ale pri jej odstraňovaní pomocou ACF-50 vždy pozorujeme zaujímavý jav – ako by sme mohli leštiť donekonečna a motorka bude stále lesklejšia a lesklejšia. Tá vec nás doslova nabáda čistiť stále ďalej. Vďaka ACF-50 máme „úplne novú“ motorku, hoci bola vyrobená v minulom storočí.

Ak si zrátame vyššie uvedené schopnosti emulzia ACF-50, vychádza nám ako ideálny prostriedok na zazimovanie motorky, aby sme ju na jar našli v perfektnom stave, pripravenú hneď vyjsť.

ACF-50 a Corossion Block

ACF-50

Doplnky na motorku

Prípravok ACF-50 skutočne prináša to, čo sľubuje. Spoľahlivo bráni vzniku hrdze na vašej motorke a dôkladne stroj vyčistí. Motorka po jeho aplikácii zažiari. Prekukne kapota aj tie najšpinavšie miesta, ako je napríklad reťaz. ACF-50 je teda ideálnym prostriedkom na zazimovanie jednostopových vozidiel, ale zdatným pomocníkom bude aj pri príprave pred prvým jarným výjazdom aj pri bežnej údržbe počas sezóny.

Vytlačiť
P-DC1-WEB20
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií