Všechny dárky jako na dlani Mimozemské nákupy 18.10.-24.10.2021

Ako pripraviť motorku na zimu? (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Zima a sneh, to je ten správny čas na zazimovanie motocykla. Niektorí z vás možno práve na sneh čakajú, ale kvôli nízkym teplotám, poľadovici či ďalším nástrahám môže byť jazda v zimnom období nepríjemná. Preto má uloženie motorky na zimu zmysel. Aký je ale správny postup, aby ste svoju motorku alebo aj skúter na jar našli v perfektnej kondícii? A ak premýšľate o tom, že svojho dvojkolesového miláčika k spánku neuložíte, v závere sa pozrieme aj na to, ako je to s jazdou na motorke v zime.

Ako pripraviť motorku na zimu

Ako pripraviť motorku na zimu – OBSAH

 1. Ako zazimovať motorku – tipy a triky
 2. Čistota je veľmi dôležitá, rovnako ako konzervácia motocykla na zimu
 3. Pneumatiky potrebujú správny tlak aj cez zimu
 4. Príprava motorky na zimu zahŕňa prevádzkové kvapaliny
 5. Ani v zime nezabudnite na akumulátor
 6. Správne uskladnenie motorky na zimu vás môže zachrániť pred starosťami
 7. Ako jazdiť na motorke v zime?

Ako zazimovať motorku – tipy a triky

Na začiatok si povieme niekoľko stručných tipov na prípravu motorky na zimu. Čomu je dobré venovať pozornosť?

 • Motorku dôkladne očistite.
 • Dohustite si pneumatiky na správny objem a pripravte ich na zimu.
 • Doplňte všetky prevádzkové kvapaliny.
 • Vyberte a vhodne uskladnite akumulátor.
 • Na záver je nutné správne uskladniť samotný motocykel.

Čo a ako je ale potrebné očistiť? Ako zaobchádzať s batériou alebo kde vlastne skúter či motorku uskladniť? Ak tiež chcete vedieť, ako pripraviť pneumatiky na zimu, čítajte ďalej, každý bod si rozoberieme. Spôsob zazimovania motorky sa pritom nijako nelíši od toho, ako zazimovať skúter.

Čistota je veľmi dôležitá, rovnako ako konzervácia motocykla na zimu

Známe príslovie hovorí – čistota pol zdravia. A to v určitej miere platí aj pre motocykle. Preto je nutné motorku či skúter pred zazimovaním v prvom rade dôkladne očistiť a umyť. Službu najlepšie vykonajú všemožné čistiace prostriedky, pretože sú účinné a ušetria vám veľa starostí. Špina totiž môže počas zimy poškodiť nielen lak motorky, ale aj jej pneumatiky.

i Kedy motorku zazimovať?
Koniec obdobia, kedy sa dá na motorke jazdiť, sa mení z roka na rok, a to s počasím. Väčšinou končí motorkárska sezóna spoločne s októbrom, v posledných rokoch sa dá ale jazdiť aj do konca novembra a niekde aj celý december, pokiaľ sa uspokojíte s čakaním na teplejší deň.

Ďalšou výhodou dôkladného vyčistenia motorky je reálna možnosť, že objavíte nejakú škodu alebo problém, o ktorom ste nevedeli. Môžete ju tak opraviť skôr, než vám začne spôsobovať nepríjemnosti. Chrómované časti naleštite konzervačným olejom, napríklad sprejom ACF-50. Takáto údržba motorky pred zimou vám ušetrí prácu na jar.

Čistenie motoriek
Motorku pred zimou čo najlepšie vyčistite, chrómované časti naleštite konzervačným sprejom.

Náležitú pozornosť venujte čisteniu reťaze. Vyčistite ju naozaj starostlivo a potom namažte motorovým olejom. Predídete tak jej zhrdzaveniu. Pri tej príležitosti tiež vykonajte kontrolu jej previsnutia. To isté platí aj pre valec a ďalšie pohyblivé časti motocykla ako napríklad plynové a brzdové páčky, všetky lanká, kĺby, atď. Ďalšou možnosťou je celú motorku (okrem kotúčov) nastriekať silikónovým olejom, ktorý taktiež pomáha proti korózii. A tá počas zimy hrozí viac ako obvykle.

Pneumatiky potrebujú správny tlak aj počas zimy

Ďalším miestom, kam by ste sa mali pozerať, sú pneumatiky. Tie ideálne nahustite na odporúčaný objem a potom motorku postavte na stojan. Zabránite tým deformácii pneumatík, čo oceníte vy aj vaša peňaženka. Ak sa tak totiž stane, môžete rovno kúpiť pneumatiky nové. Ak nemáte možnosť postaviť motorku na stojan, pneumatiky ľahko prehustite, čím deformáciu tiež obmedzíte. Ďalšia rada: pneumatiky počas zimy aspoň raz za mesiac mierne pootočte.

Motorky Pneumatiky
Ak nemôžete motorku postaviť na stojan, pneumatiky na zimu prehustite a raz za čas pootočte.

Príprava motorky na zimu zahŕňa prevádzkové kvapaliny

Či už ide o palivo, olej alebo ďalšie podobné kvapaliny, nie je zlý nápad doplniť ich do maxima. Keď totiž bude nádrž plná, na vodu už neostane miesto. A tým predídete nechcenej korózii počas zimy. Ak nechcete na začiatku jarnej sezóny benzín opäť vypúšťať, nemusíte. Za tak krátku dobu pravdepodobne nedôjde k strate jeho kvality. Ak si to ale chcete poistiť, pridajte doň aditíva, alebo na začiatku sezóny skrátka benzín vymeňte za čerstvý.

i

Povinná výbava motocykla
Každé motorové vozidlo má zákonom nariadenú povinnú výbavu. Pre jednostopové stroje je obsah povinnej výbavy prispôsobený ich veľkosti. Povinná výbava motoriek musí obsahovať reflexnú vestu a lekárničku určenú pre motocykle.

Ani v zime nezabudnite na akumulátor

Batériu pred zazimovaním z motocykla vyberte. V opačnom prípade by sa totiž pomaly vybíjala, a tým by sa krátila jej životnosť. Akumulátor sa však bude vybíjať, aj keď bude z motocykla vybratý. Nezabudnite ho teda čas od času dobiť, aj keď motorku práve nepoužívate. Na to vám poslúži niektorá z nabíjačiek akumulátorov. Čo sa týka uskladnenia akumulátora, mali by ste ho uchovať, rovnako ako motorku, na suchom a teplom mieste.

Ako zazimovať motorku – garážovanie
Ak máte svoju motorku radi, vonku ju neparkujte nikdy, a v zime už vôbec nie.

Správne uskladnenie motorky na zimu vás môže zachrániť pred starosťami

Na záver by ste mali motorku cez zimu správne uskladniť. Asi netreba zmieňovať, že nie je práve ideálne ju nechávať stáť vonku. Pre váš motocykel je úplne najlepšie miesto so stálou teplotou a nízkou vlhkosťou. Nemusí tam byť príliš teplo, teplota by ale nemala klesnúť pod nulu. Týmto podmienkam perfektne vyhovuje väčšina garáží.

i Ak chcete vedieť, čo robiť s motorkou na jar, určite si prečítajte náš článok Ako pripraviť motorku na sezónu.

Motorku v ideálnom prípade prekryte plachtou. Ochráni ju pred vlhkosťou, prachom a ďalšími povrchovými nečistotami. Plachtu navyše môžete používať aj počas letnej sezóny, keď ochrana pred vlhkosťou tiež príde vhod. Plachtu môžete tiež cez motorku prehodiť pri parkovaní. Niektoré majú aj priehľadnú časť na ŠPZ, takže sa nemusíte báť pokút. Ak žiadnu garáž nevlastníte, využite služby uskladnenia motocykla cez zimu v servise. Niektoré podniky totiž takúto možnosť ponúkajú za prijateľnú sumu vrátane kompletného servisu. Ak sa aj napriek nepriaznivým podmienkam rozhodnete nechať motorku vonku, je vždy vhodné si zaobstarať aj zámok na motorku. Trocha opatrnosti totiž nikdy neuškodí.

Rad skútristov jazdí aj v zime. Vo videu vyššie nájdete celý rad doplnkov patriacich k základnej zimnej výbave.

Ako jazdiť na motorke v zime?

Chcete jazdiť na motorke aj v zime? Ak odmyslíme pud sebazáchovy, nikto vám nebráni. Na začiatok budete potrebovať dostatok odvahy, opatrnosti a vodičského umu. A tiež je potrebné počítať s tým, že ak narazíte na ľad či snehovú pokrývku, hrozí riziko pádu aj skúsenému vodičovi. Aj preto neodporúčame na motorke v zime vychádzať za mesto, a keď už, tak radšej na motorke prispôsobenej terénu.

Ďalším dôležitým bodom je teplé zimné oblečenie na motorku. Na nohách by mali byť štandardné motorkárske topánky v kombinácii s teplými ponožkami. Teplejšie by mali byť aj rukavice, ktoré môžete podporiť návlekmi na riadidlá. Samozrejmosťou je potom aj hrejivé oblečenie. Pod prilbu odporúčame hrubú kuklu. V prípade, že jazdíte na skútri, pomôže vám v boji proti nízkym teplotám aj špeciálna deka a ďalšie doplnky na skúter.

i

Vodičák na motorku v zime?
Keby ste si chceli urobiť vodičák na motorku v zime, máte zrejme smolu a musíte čakať do jari, pretože väčšina autoškôl nováčikov na cesty v zimných podmienkach z pochopiteľných dôvodov nepúšťa.

Jazda na motorke v zime
Jazdu na motorke v zime neodporúčame, napriek tomu sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Je však potrebné byť mimoriadne opatrný. 

Zimnej jazde musíte prispôsobiť aj svoj stroj. Na rozdiel od automobilov, pre motocykle nie sú zimné pneumatiky povinné. Dokonca nie sú ani príliš rozšírené. Keď na nejaké narazíte, budú to pravdepodobne pneumatiky určené pre skútre, pretože jazda na skútri v zime nie je zase tak neobvyklá. Pre zimné pneu nie je tak veľmi dôležitá hĺbka vzorky ako priľnavosť v nízkych teplotách. Že vám to na snehu alebo ľade neujde, vám nemôže u pneumatík pre jednostopové vozidlo zaručiť žiadny výrobca. Preto je potrebné pri jazde na motorke v zime takýmto situáciám predchádzať. 

Jazda na motorke v zime kladie vyššie nároky aj na ochranu vášho stroja pred soľou a následnou koróziou. Než vyrazíte, zakonzervujte preto motocykel kvalitnou vazelínou, ktorá by ho mala pred soľou a následnou koróziou bezpečne ochrániť.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Příprava vaší motorky na zimu bude hračka

ACF-50 v spreji 384 ml

Mazadlo ACF-50 v 946 ml fľaši, pôvodne vyvinuté pre letecký priemysel, tvoria účinné látky, ktoré obstarajú komplexnú starostlivosť pri čistení a údržbe.

Viac
19,90 €
ACF-50 fľaša 946 ml + aplikátor

Mazadlo ACF-50 v 946 ml fľaši, pôvodne vyvinuté pre letecký priemysel, tvoria účinné látky, ktoré obstarajú komplexnú starostlivosť pri čistení a údržbe.

Viac
45,90 €
Corrosion BLOCK vazelína 454 g

Mazadlo Corrosion BLOCK vazelína 454 g ponúka prvotriedne vlastnosti, ktoré ošetrovaný povrch účinne chránia pred vznikom oxidácie a korózie.

Viac
19,90 €
Corrosion BLOCK vazelína v tube 57 g

Mazadlo Corrosion BLOCK vazelína v tube 57 g ponúka prvotriedne vlastnosti, ktoré ošetrovaný povrch účinne chránia pred vznikom oxidácie a korózie.

Viac
10,90 €
Corrosion BLOCK v spreji 355 ml

Corrosion Block v spreji, pôvodne vyvinuté pre námorný priemysel, tvoria účinné látky, ktoré obstarajú komplexnú starostlivosť pri čistení a údržbe.

Viac
19,90 €
Corrosion BLOCK 946 ml fľaša + aplikátor

Mazadlo Corrosion Block, pôvodne vyvinuté pre námorný priemysel, tvoria účinné látky, ktoré obstarajú komplexnú starostlivosť pri čistení a údržbe.

Viac
45,90 €

Ako je vidieť, zazimovanie motorky nie je nič zložité. Stačí pár úkonov a môžete si byť istí, že vás na jar nečakajú zložité opravy. 

Compass Ochranná plachta pre motocykel L 229 x 100 x 125 cm NYLON
Plachta na motorku – rozmery 229cm×100cm×125cm, veľkosť L, proti prachu a znečisteniu

+ ZADARMO Digitálne predplatné MOTOhouse

18,90 € bez DPH 15,75 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR246
REPSOL MOTO CHAIN 400 ml
Mazivo – typ maziva: olej, farba číra, použitie: na reťaz, objem 400 ml

+ ZADARMO Digitálne predplatné MOTOhouse

5,90 € bez DPH 4,92 €
Kúpiť
Môžete mať ihneď na 7 predajniach
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR00126
VIF Super Benzin Aditiv 500 ml
Aditívum – čistič palivovej sústavy, sezóna: zimná a letná, určenie: benzín, motor: benzín, objem 500 ml

11,90 € bez DPH 9,92 €
Kúpiť
Môžete mať ihneď na 10 predajniach
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPRA3133a
MOTUL 5100 10W40 4T 4 L
Motorový olej 10W-40, syntetický, pre 4-taktný motor, API SH, CZ distribúcia, objem 4l - 6,85 €/1 l

+ ZADARMO Digitálne predplatné MOTOhouse

27,41 € bez DPH 22,84 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AUPR03711
PUIG Scooter Legs cover
Deka na skúter – pre bežného používateľa, vyrobené z kvalitného materiálu, kryt na nohy je vodotesný a ľahko prispôsobivý, jednoduché upevnenie, malý pre uskladnenie

65,90 € bez DPH 54,92 €
Kúpiť
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: moto11565
K&N Olejový filtr KN-204
Olejový filter pre štvorkolky a motocykle, vhodný pre špecifikované modely ATV ARCTIC CAT, ATV KAWASAKI, HONDA, ATV SUZUKI, ATV YAMAHA, KAWASAKI, MV AGUSTA, SUZUKI, TRIUMPH a YAMAHA

+ ZADARMO Digitálne predplatné MOTOhouse

9,90 € bez DPH 8,25 €
Kúpiť
Môžete mať v sobota 23.10. od 8:00
Na sklade 4 ks
Objednávací kód: moto11448
ACF-50 fľaša 946 ml + aplikátor
Mazivo – objem 946 ml

45,90 € bez DPH 38,25 €
Kúpiť
Na objednávku do 7 dní
Objednávací kód: AUPR16109
Dezinfekčný sprej interiéru moto prilby 100 ml
Čistič prilby – určený na bežnú dezinfekciu prilby, obmedzuje nepríjemný zápach, zabraňuje rastu mikroorganizmov a plesní

5,90 € bez DPH 4,92 €
Kúpiť
Na ceste 1 ks
Očakávame 22. 10. 2021
Objednávací kód: AUPR3644
Čistič skiel, plexi, svetiel - Qiuxx - Xerapol
Sada na renováciu svetlometov - leštiaca pasta na sklo a akrylové plexisklá, 50 g pasta, 1 brúsny papier na hlboké ryhy

+ ZADARMO Digitálne predplatné MOTOhouse

12,90 € bez DPH 10,75 €
Kúpiť
Môžete mať ihneď na 5 predajniach
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR3678
Corrosion BLOCK vazelína 454 g
Mazivo – typ maziva: vazelína, farba modrá,

Od 14,71 € bez DPH 12,26 €
Kúpiť
Na objednávku do 7 dní
Objednávací kód: AUPR16116
Corrosion BLOCK v spreji 355 ml
Mazivo – farba číra, použitie: na kontakty, objem 355 ml

+ ZADARMO Digitálne predplatné MOTOhouse

19,90 € bez DPH 16,58 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: AUPR16111
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi