Aby vás mrazivé rána nezaskočili

Ako vybrať autochladničku

Zobraziť katalóg

Nech už sa počas celého roka vydáte autom kamkoľvek – v lete na juh k moru, na jeseň rybárčiť do Škandinávie alebo do tuzemska trempovať, vhodná autochladnička sa hodí vždy. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov? Viete, na čo všetko si pri výbere dať pozor?

Nech už sa počas celého roka vydáte autom kamkoľvek – v lete na juh k moru, na jeseň rybárčiť do Škandinávie alebo do tuzemska trempovať, vhodná autochladnička sa hodí vždy. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov? Viete, na čo všetko si pri výbere dať pozor?

Aké existujú typy autochladničky?

Ako vybrať autochladničku
Ukážka termotašky
Termotašky/chladiace tašky

Najlacnejší variant na krátke cesty

 • Iba izolujú, prípadne fungujú na báze pasívneho chladenia.
 • Nízka hmotnosť (cca 70 g) – z auta na pláž odnesie aj dieťa.
 • Potraviny udržia v chlade len obmedzenú dobu.
 • Minimálne obstarávacie náklady.
Ukážka termoelektrickej autochladničky
Termoelektrické autochladničky

Schladia o niekoľko desiatok stupňov oproti vonkajšej teplote

 • Ochladia vnútorný priestor až o 30 °C oproti okolitej teplote.
 • Kompromis vo výkone, cene aj hmotnosti.
 • Napájanie zo zásuvky automobilového zapaľovača.
Ukážka kompresorovej autochladničky
Kompresorové autochladničky

Poradia si aj s extrémnymi teplotami vrátane hlbokého zmrazenia

 • Väčšina dokáže mraziť až do -18 °C.
 • Vzhľadom na vyššiu hmotnosť sa nehodia na časté prenášanie.
 • Ideálne aj na dlhé prejazdy.
 • Fungujú bez ohľadu na vonkajšiu teplotu a slnečný svit.
 • Vhodné nielen do automobilov, ale aj do chatiek, stanov či lodí.

Dôležité parametre pri výbere autochladničky

Rozmery

Vonkajšie rozmery

Pri výbere autochladničky myslite aj na jej rozmery. Sami najlepšie viete, aké množstvo potravín radi prevážate a koľko miesta máte vo svojom vozidle. Na každej strane je dobré počítať aspoň s 5 cm rezervou.

Vnútorný objem autochladničky

Vnútorný objem

Chladničky do auta disponujú vnútorným objemom v rozmedzí 6 až 100 litrov. Je potrebné si uvedomiť, že vnútorná časť je veľakrát atypicky tvarovaná, a tak je dobré počítať s drobnou rezervou. Na lepšiu predstavu prikladáme orientačné údaje:

 • Zhruba 10 litrov vnútorného objemu pojme až 15 plechoviek s objemom 0,33 litra.
 • Autochladnička s objemom približne 25 litrov pojme až 8 fliaš s objemom 1,5 litrov.
 • Chladiaci box s objemom 50 l si poradí aj so zásobami jedla na pár dní.
 • S objemom 70 litrov a viac môžete konkurovať klasickým pultovým chladničkám.
Napájanie autochladničky

Napájanie

Napätie zásuvky tzv. automobilového zapaľovača je vždy individuálne. Presný údaj zistíte buď na internete, alebo v príručke vášho vozidla. Všeobecne možno povedať, že 12 V typ je najrozšírenejší pre štandardné automobily. Napájanie s 24 V je výsadou väčšiny nákladných automobilov, niekedy aj dodávok. Autochladničky disponujúce 230 V napájaním spravidla umožňujú aj zapojenie do klasickej zásuvky v domácnosti.

Najčastejšie otázky pri výbere autochladničky

Termotaška, termoelektrická alebo kompresorová autochladnička? Ktorý typ si mám vybrať?

Termotašky/chladiace tašky

Klasické termotašky sa vyznačujú minimálnymi obstarávacími nákladmi a hmotnosťou (okolo 70 gramov) – spravidla ich unesie aj malé dieťa. Sú skonštruované primárne za účelom izolácie. Inými slovami sú ideálne napríklad na popoludňajší piknik či presun potravín na pláž. Môžu sa používať aj s podchladenou či zmrazenou náplňou, ktorá sa vloží do tašky a krátkodobo v nej udržuje dostatočný chlad. Tento princíp sa nazýva pasívne chladenie.


Termoelektrické autochladničky

Termoelektrické autochladničky sú stále pomerne ľahké a lacné. Fungujú na princípe relatívnej regulácie vnútornej teploty v závislosti od teploty vonkajšej. Inými slovami dokážu schladiť vonkajší vzduch, ktorý následne distribuujú do chladničky. Výkonné modely dokážu ochladiť vnútorný priestor cca o 30 stupňov oproti okolitej teplote (napr. vonku 35 °C, v chladničke 5 °C). Na občasné výlety k moru určite stačia.


Kompresorové autochladničky

Kompresorové chladničky do auta sú najvýkonnejšie z vyššie spomenutých. Bez ohľadu na vonkajšiu teplotu dokážu mraziť až do -18 °C, takže dokážu zmraziť hocičo aj pri veľkých trópoch. Niektoré modely disponujú aj vstavanými batériami, ktoré môžu byť v činnosti až 18 hodín bez zapnutého napájania. K nevýhodám týchto chladničiek však patria vyššia nákupná cena, vyššia hmotnosť a robustnosť, a tak ich nemožno príliš odporučiť na častejšie prenášanie.

Kde chladničku do auta prevážať?

Na dosiahnutie lepšej účinnosti neodporúčame autochladničku prevážať v miestach, kam nedosiahne klimatizácia, respektíve kde je najteplejšie z celého vozidla. Typicky to môže byť uzavretý batožinový priestor auta. Pamätajte, že čím nižšia je teplota v okolí chladničky, tým efektívnejšie funguje. Samotný chod chladničky taktiež produkuje znateľné teplo.

Chladničkám do automobilov taktiež nesvedčí priamy slnečný svit. Pokiaľ chladnička disponuje ventilátorom, overte jeho správnu funkčnosť a nechajte mu dostatočný priestor na dosiahnutie maximálnej efektivity. Ak by iný náklad ventilátor zakryl, mohlo by dôjsť k prehriatiu a k tzv. vypáleniu poistky. Ideálnym miestom na prevoz autochladničky, minimálne vo väzbe na efektivitu chladenia, môže byť napríklad miesto za sedadlom spolujazdca vodiča.

Aký dlhý býva prívodný kábel?

Kábel na prívod elektrickej energie býva štandardne súčasťou balenia a jeho dĺžka sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 2 do 3 metrov. Pre prípad dlhších automobilov kombi možno prikúpiť predlžovací kábel.

Predlžovacie káble automobilovéjho zapaľovača bývajú v krútenom vyhotovení, a tak vám umožnia umiestniť chladničku prakticky kamkoľvek. Krútené vyhotovenie kábla nezaberá veľa miesta a príliš sa nezamotáva.

Aké bezpečnostné prvky možno v prípade bežnej autochladničky očakávať?

Úplnou samozrejmosťou sú bezpečnostné poistky proti preťaženiu či skratu. Na trhu nájdete aj sofistikovanejšie bezpečnostné prvky, ako je ABS systém, ktorý zabraňuje úplnému vybitiu batérie vášho vozidla  chladnička sa pri nízkom napätí autobatérie (okolo 11 V) automaticky vypne.

Slovník pojmov – Autochladničky

ABS systém autochladničky

Systém ABS chráni batériu vášho automobilu pred úplným vybitím. Ak je chladnička zapnutá, pri klesajúcom napätí batérie (spravidla okolo 11 V) sa chladnička automaticky odpojí. Obavy, že kvôli autochladničke nenaštartuje váš automobil, môžete s týmto bezpečnostným prvkom hodiť za hlavu.

Pasívne chladenie autochladničky

Princíp pasívneho chladenia sa využíva predovšetkým v prípade lacnejších chladiacich tašiek. Termotaška izoluje vonkajšie teplo, a tak môžu byť potraviny či nápoje vnútri dlhšie chladné. Práve pri tomto type autochladniček sa využívajú chladiace vložky. Ide podchladenú či zmrazenú „náplň“, vďaka ktorej zostane obsah termotašky v chlade o niečo dlhšie.

0
Vytlačiť
P-DC1-WEB31
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií