AlzaBoxy Q1 AP+ plus nový vizuál

Ako vybrať batožinu na motorku

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Ak máte v pláne dlhšie výlety na motorke, moto batožina patrí medzi základné vybavenie. Prídu ale vhod aj na kratšie cesty a prechádzky, pretože do nich môžete veľmi ľahko uložiť napríklad potrebné náradie na rýchlu opravu v teréne alebo pár náhradných dielov. Batožina sa vyrába v rozmanitých tvaroch a veľkostiach aj s rôznym určením. Poďme sa pozrieť, ako taký kufor správne vybrať.

Ako vybrať batožinu

Tipy na výber batožiny na motorku

  1. Na každú motorku sa hodí trochu iný typ batožiny. Pri výbere to majte na pamäti.
  2. Máte v pláne skôr dlhšie a náročnejšie výlety, alebo krátke prechádzky?
  3. Jazdíte sami? Potom môžete na uchytenie batožiny využiť aj zadnú časť sedla.
  4. Koľko chcete na zaobstaranie batožiny vyčleniť peňazí?

Ako vybrať batožinu na motorku – obsah článku

Pred výberom si odpovedzte na nasledujúce otázky

Ktoré parametre sú pre vás najdôležitejšie?

  • Materiál – najdôležitejší parameter za predpokladu, že je vašou prioritou odolnosť. Batožina sa najčastejšie vyrába z menej odolného, ale lacnejšieho plastu. Kvalitnejšie kufre z ľahkého a pevného hliníka, ktorý je rozhodne najlepšou voľbou pre čo najodolnejšiu batožinu na motorku. Tašky možno ľahko zohnať aj v koži, ktorá sa vyznačuje hlavne pohodlím pri balení.
  • Objem – parameter, ktorý hovorí sám za seba. Ak potrebujete viac miesta, budete skrátka potrebovať objemnejšiu batožinu. Majte však na pamäti, že čím väčšiu batožinu si vyberiete, tým horšie potom budú jazdné vlastnosti motocykla.
  • Nosnosť – nosnosť batožiny úzko súvisí s jej objemom a platí pre ňu to rovnaké. Vyberte takú batožinu, ktorá unesie všetok váš náklad. Preťažovať ju sa nevypláca – môže ľahko dôjsť k poškodeniu. Ohľad berte aj na nosnosť samotnej motorky. Je jasné, že nie je dobrý nápad na pioniera nasadiť 10 kg kufor.

Na aký typ motocykla hľadám batožinu?

  • Skúter – na každodenné posúvanie po meste sa najlepšie hodia uzamykateľné horné kufre z pevného plastu nazvané topcase. Hoci väčšie kubatúry dnes často ponúkajú dostatok úložného priestoru pod sedlom, kufre za sedadlom pohodlne pojmú jednu až dve prilby, rukavice a ďalšie príslušenstvo. Počas jazdy v nich bude zase v bezpečí váš moto batoh. Ďalšie rozšírenie predstavuje aj taška do tunela skútra, prípadne bočné tašky na dlhšie výlety.
  • Športové a cestovné motocykle – v prípade týchto motocyklov je hlavným kritériom aerodynamika a hmotnosť, preto už spomínaný topcase vhodne doplní bočné tašky alebo plastové bočné kufre. Dostatok priestoru poskytujú aj široké nádrže, na ktoré tak možno umiestniť obľúbené tankvaky s objemom od jednotiek po desiatky litrov. Špeciálnym druhom tankvaku je potom tanklock, ktorý ponúka zďaleka najjednoduchšie upevnenie.
  • Enduro – táto kategória motocyklov bola na cestovanie stvorená, zároveň kladie vysoké nároky na odolnosť moto batožiny proti mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom. Tu obstoja najlepšie hliníkové moto kufre, horné aj bočné. Tie pridajú navyše ďalšiu plochu, ktorú možno napríklad osadiť prídavnými nosičmi alebo na ne pripevniť nepremokavé moto vaky. V ponuke ale nájdete napríklad aj prídavné tašky do padacích rámov.
  • Chopper, cruiser, bobber – štýlovo ich najlepšie doplnia kožené bočné tašky, valce na riadidlá alebo na sedlo. Moderné choppery ale bez problémov znesú aj plastové moto kufre.
  • Urban a modern custom bikes – tu ide hlavne o štýl a dizajn. Niektoré modely ale neumožňujú inštaláciu štandardných montážnych sád pre moto brašne alebo motorkárske kufre, preto sa tu lepšie uplatní poriadny motorkársky batoh, štýlový tankvak alebo taška na sedlo.

Budem jazdiť sám, alebo so spolujazdcom?

Na cestách bez spolujazdca môžete na uvoľnené sedlo uchytiť saddlebagy, valce a vaky rôznych veľkostí a problém nebudete mať ani s poriadne naplneným moto batohom na chrbte.

Ak však plánujete podnikať spoločné vychádzky so spolujazdcom, nároky na úložný priestor sa pochopiteľne násobia a zároveň bude potrebné dôkladnejšie premyslieť zostavu moto batožiny a rozloženie hmotnosti v nich. Hlavnú úlohu tu bude hrať objem a nosnosť.

Ako optimálny základ odporúčame opäť horný kufor, najlepšie taký, ktorý pojme 2 moto prilby. Nezabudnite prikúpiť aj opierku na kufor, ktorá spríjemní dlhé cesty vášmu spolujazdcovi, prídavný nosič na moto kufor, ktorý dokáže ponúknuť ďalší priestor, a nepodceňujte ani prídavné brzdové svetlá, ktoré zlepšia vašu viditeľnosť a bezpečie.

Pri dlhších cestách vo dvojici oceníte okrem bočných moto tašiek alebo moto kufrov aj objemnejší tankvak.

Ako ďaleké cesty podnikám?

  • Krátke jazdenie – čiže vychádzky „len tak okolo komína“, kedy so sebou okrem dokladov, peňaženky, okuliarov a telefónu príliš vecí nepotrebujete. Stále väčšiu obľubu si medzi motorkármi získavajú tzv. leg bagy, teda kompaktné taštičky s objemom okolo 1 litra, ktoré sa pomocou popruhov bezpečne pripevnia na stehno. Do módy sa tiež vracajú ľadvinky, ktoré sa zaistia jediným zacvaknutím popruhu okolo pása. Ak by vám však umiestnenie na tele nevyhovovalo, výbornú alternatívu predstavujú aj mikro tankvaky s objemom 1 až 2 litre, ktoré nenarúšajú aerodynamiku motocykla a po odobratí z nádrže ich môžete pohodlne prenášať ako tašku cez rameno.
  • Dlhšie vychádzky až niekoľkodňové výlety – tu platí pravidlo, že čím ďalej ste od garáže, tým viac vecí so sebou potrebujete, obzvlášť pri jazde v o dvojici. Väčšiu pozornosť určite venujte aj výhľadovým zmenám počasia. Okrem obligátneho horného kufra, bočných moto kufrov alebo motorkárskych tašiek využijete aj tankvak s poriadnym objemom a opäť aj tašky do padacích rámov alebo prídavný nosič na kufor. V každom prípade si premyslite, čo všetko naozaj potrebujete. Nejdete predsa na módnu prehliadku.

Špecifickým prípadom sú potom dlhé motoexpedície, pri ktorých skúsení cestovatelia zaplnia takmer každé voľné miestečko na svojom stroji.

Jazdím každý deň, alebo som sviatočný jazdec?

Je pochopiteľne rozdiel, či sa na skútri alebo motocykli prepletám každý deň veľkomestom, alebo pre mňa motocykel naopak predstavuje ventil na víkendové upúšťanie pary.

Pri cestách po meste a parkovaní štýlom „kde sa dá“ je opäť nevyhnutnosťou uzamykateľný topcase, kam v pohode schováte motorkársku prilbu a rukavice. Naopak, bočné kufre alebo tašky môžu predstavovať zbytočnú bariéru pri prechádzaní uličkami medzi automobilmi stojacimi v zápche. V dnešnej digitálnej dobe bežne cestujeme s notebookom na chrbte aj na motorke alebo skútri. To ale predstavuje značné riziko – v lepšom prípade pre vaše cenné dáta. Odporúčame preto osvedčené škrupinové batohy Boblbee, ktoré sa môžu pýšiť aj certifikáciou plnohodnotných chrbticových chráničov.

Som sviatočný jazdec – tu podobne, ako v predchádzajúcich odsekoch, záleží predovšetkým na tom, ako ďaleké cesty podnikáte a či jazdíte sami, alebo vo dvojici.

Je pre mňa bezpečnosť prioritou?

Ak budete svoje veci na motocykli nechávať bez dozoru, napr. počas ciest na dovolenke alebo pri zariaďovaní po meste, a nechcete riskovať ich odcudzenie, jednoznačne tu budú najlepšou voľbou horné a bočné kufre z plastu alebo hliníka, ktoré ponúkajú možnosť uzamknutia. Proti poškodeniu pri páde zase vaše veci skvele ochránia aj škrupinové batohy Boblbee. Špeciálny model Boblbee Vortex potom dokonca ponúka vynikajúcu ochranu drahej výbavy všetkých zapálených motorkárov – fotografov.

Chcem ušetriť alebo si ušetriť prácu s inštaláciou?

Nie je dobré snažiť sa za každú cenu ušetriť, ale v motorkárskych začiatkoch, kedy väčšina úspor padne na nákup stroja, často nie je peňazí nazvyš. V prípade niektorých „custom bikov“ a „café racer“ tiež väčšinou nie je dostatok priestoru na umiestnenie nosiča či montážnej súpravy. A v neposlednom rade, každý motorkár uvíta možnosť požičať si na pár dní vysnívaný stroj – ponuka požičovní je dnes široká a tiež niektorí predajcovia motocyklov sa snažia týmto spôsobom vyjsť v ústrety potenciálnym zákazníkom.

Samozrejme si môžete zaobstarať aj lacné textilné tašky, ktoré možno umiestniť priamo na motocykel bez montážnych sád. Ide však o značný kompromis. V podobných situáciách lepšie poslúžia moto batohy, magnetické tankvaky, saddle bagy a vaky všetkých veľkostí a objemov. Teda všetky moto batožiny, ktoré sa dajú jednoducho umiestniť na sedlo alebo nádrž. V každom prípade by však vo vašej moto výbave nemali chýbať sieťky ani istiace popruhy.

Kategória batožiny

Tašky

Tašky

  • Bočné a horné vaky alebo kožené tašky
  • Široká ponuka typov
  • Ľahké, často vodoodolné

Zvlášť ak s motorkárskym koníčkom začínate, budú sa vám páčiť brašne. Predstavujú ľahkú a cenovo výhodnú možnosť uskladnenia toho najdôležitejšieho, avšak nie sú veľmi odolné. Odporúčame skôr modely na pripevnenie pomocou montážnej súpravy, pretože ich kvalita je značne vyššia.

Výhody a nevýhody
  • Nižšia hmotnosť
  • Rozšíriteľný objem
  • Nižšia cena
  • Nie veľmi odolné
  • Nie sú uzamykateľné
Kufre

Kufre

  • Bočné, horné
  • Veľmi odolné úložisko
  • Možno ich v prípade potreby uzamknúť

Horné kufre aj bočné moto kufre na motocykel sa vyrábajú z pevných plastov alebo hliníka, preto poskytujú vysokú mieru ochrany uskladnených vecí pri nečakanom páde. Kufre sú navyše uzamykateľné, a tak budú vaše osobné veci vo výrazne väčšom bezpečí pred prstami zlodejov. Otočením kľúča totiž uzamknete nielen zámok kufra, ale aj kufor k motocyklu. V prípade bočných kufrov predávaných v páre potrebujete pochopiteľne iba jeden kľúč. Kufre na motorku sú ale tiež ťažšie, horšie sa skladujú a balenie na cesty alebo vybaľovanie je zložitejšie. Tento problém však pomôžu vyriešiť tašky do moto kufrov.

Výhody a nevýhody
  • Veľmi bezpečné a odolné voči nárazu
  • Držia tvar
  • Plastové majú väčšinou aerodynamickejší tvar
  • Vyššia cena
  • Ťažšie
  • Hliníkové majú spravidla neaerodynamický tvar
Tankvaky

Tankvaky

  • Univerzálne a nenáročné na montáž
  • Široká ponuka objemov
  • Ťažšie predmety môžu narušiť jazdné vlastnosti

Tankvaky sa vyznačujú najľahšou montážou a možno ich použiť snáď na všetky typy motocyklov s výnimkou skútrov. Magnetické tankvaky môžete používať na niekoľkých motocykloch. Vyrábajú sa od malých objemov po niekoľko desiatok litrov. Hoci je väčšina tankvakov vybavená veľmi silnými magnetmi na uchytenie k nádrži, najmä v prípade veľkých modelov je nutné zaistiť ich aj popruhmi. Najnovší trend v oblasti tankvakov je upevnenie pomocou systému tanklock, teda pomocou montážnej súpravy na viečko nádrže. Pretože sa tankvaky umiestňujú vysoko nad ťažiskom motocykla, nie sú vhodné na prevoz ťažších predmetov, navyše je potrebné prispôsobiť štýl jazdy a počítať so zhoršenou aerodynamikou.

Výhody a nevýhody
  • Najjednoduchšia montáž
  • Takmer pre akúkoľvek motorku
  • Rôzne objemy
  • Môžu mať negatívny vplyv na jazdné vlastnosti
Batohy

Osobná batožina

  • Batohy, ľadvinky a taštičky
  • Lacné a rýchle riešenie
  • Väčšinou veľmi chabá ochrana pri páde

Ak nechcete svoju motorku zaťažovať vysokou hmotnosťou a radšej si batožinu vezmete na seba, možno vás budú zaujímať batohy. Do nich totiž tiež uložíte všetko podstatné, a to s minimálnym postihom jazdných vlastností. Nevýhodou však je (až na výnimky) nízka odolnosť voči pádom. Na maličkosti, ako je navigácia či peňaženka, sa potom môžu hodiť aj ľadvinky a malé taštičky cez rameno alebo okolo pása.

Výhody a nevýhody
  • Rôzne objemy podľa potreby
  • Ľahké a skladné riešenie s minimálnym dopadom na aerodynamiku
  • Nízka cena
  • Pri dlhších výletoch môže byť nadmerná záťaž problémom pre zdravie
  • Väčšinou nízka ochrana pri páde
Montážne súpravy

Montážne súpravy

  • Kriticky dôležité vybavenie pre každú kvalitnejšiu batožinu
  • Slúži na pripevnenie batožiny
  • Často bývajú súčasťou balenia priamo s batožinou

Často kladené otázky ohľadom výberu batožiny pre motorky

Ako upevniť batožinu na motorke?

Tankvaky

Väčšina tankvakov je magnetická. Pri väčšej hmotnosti nákladu alebo na silnejšom motocykli je dobré ich upevniť minimálne ešte pomocou popruhu okolo riadidiel. Pokiaľ nie je nádrž kovová, upevňuje sa pomocou popruhov aj po stranách.

Najlepším a najmodernejším riešením sú tankvaky uchytené pomocou uzamykacieho systému na viečko nádrže – tanklock. Výhodou je veľmi rýchla manipulácia, celkovo lepšie uchytenie a krajší dizajn.

Tašky

Výhodou tašiek je, že sa dajú uchytiť aj na motocykle, pri ktorých neexistujú montážne súpravy na bočné kufre. Tašky väčšinou nepotrebujú podpery, ale záleží na tvare podsedlovky daného motocykla. Moderné a hlavne športové motorky nemajú prakticky žiadny priestor pod sedlovkou, o ktorý by sa mohli tašky oprieť, tam je potom nutné osadiť podpery. Jediný zmysel týchto podpier spočíva v zamedzení previsnutiu týchto tašiek smerom do priestoru zadného kolesa.

Horné kufre

Na väčšinu naháčov, cestovných a Enduro motocyklov (tam, kde sa predpokladá cestovanie na dlhšie vzdialenosti) existujú montážne súpravy na horný kufor. Ak má váš motocykel nosič nákladu, väčšinou stačí platňa a kufor. Toto riešenie majú staršie endurá a niektoré skútre. V prípade ostatných motocyklov je potreba ešte montážna súprava.

Ak si s výberom montážnej säpravy neviete rady, navštívte našu kategóriu, kde nájdete zjednodušený návod na výber súpravy presne pre váš motocykel.

Bočné kufre

Rovnako, ako v prípade horných kufrov, odporúčame použiť náš návod na výber v kategórii montážnych sád. Samotná montáž má potom podobný priebeh.

Možno batožinu používať na viacerých motocykloch?

Čo sa týka horných kufrov, pri tých je nutné platňu inštalovať na montážnu súpravu, ktorá je špecificky určená na konkrétny model motocykla. Bolo by teda dobré mať na každom motocykli vlastnú montážnu súpravu. Podobne je to v prípade bočných tašiek a kufrov, pri ktorých síce odpadá medzičlánok v podobe platne, ale tiež vyžadujú montážnu súpravu na konkrétny model motorky.

Kúpil som si horný kufor z druhej ruky, ale nesedí na môj motocykel

Aj v tomto prípade bude nutné prikúpiť montážnu súpravu na váš motocykel, prípadne aj platňu, pokiaľ nebola súčasťou kúpy.

Ako najlepšie rozložiť hmotnosť pri balení?

Samozrejme záleží na batožine, všeobecne ale platí základné pravidlo – ťažké predmety by mali byť umiestnené čo najbližšie ťažisku motorky, tzn. čo najnižšie, do bočných kufrov a tašiek. Pochopiteľne je dôležité na bokoch rozložiť hmotnosť rovnomerne. Nedodržanie týchto zásad môže viesť k narušeniu jazdy a ohroziť život. Naopak, do batožiny na nádrži či sedle dávame ľahší veci, ku ktorým chceme mať rýchly a ľahký prístup.

Preto okrem objemu dbajte určite aj na nosnosť garantovanú výrobcom batožiny!

Tiež nezabudnite tašky a vaky, ktoré nedisponujú vlastným systémom uchytenia, poriadne zabezpečiť pomocou popruhov a sieťok.

S balením do kufrov pomôžu aj tašky do moto batožiny. Nie je praktické ťahať ťažký kufor ku skrini v spálni alebo na cestách do hotela.

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií