Všechny dárky jako na dlani Nanokozmetika

Ako vybrať priečniky

Zobraziť katalóg

Priečniky sú základným stavebným kameňom na prepravu športového vybavenia či iného nákladu na streche. Existujú v zásade dva druhy – buď sa montujú na hagusy (pozdĺžniky), alebo priamo na strechu. Inštalácia vhodných priečnikov je prvým krokom k úspešnému pripevneniu strešného boxu, nosiča na bicykle či nosiča lyží a snowboardov.

Aktualizované

Priečniky predstavujú základný prvok strešných nosičov pre prepravu športového vybavenia či iného nákladu. Existujú v zásade dva druhy – buď sa montujú na hagusy (pozdĺžniky), alebo priamo na strechu. Inštalácia vhodných priečnikov je prvým krokom k úspešnému pripevneniu strešného boxu, nosiča na bicykle či nosiče lyží a snowboardov.

.
Do fixačného boduNa hagusyNa integrované hagusyPod lem dverí
Do fixačného boduNa hagusyNa integrované hagusyPod lem dverí

Rýchly výber priečnikov pre vaše vozidlo

Ak sa nechcete zložito zaoberať vyhľadávaním priečnikov, u ktorých si môžete byť stopercentne istí ich kompatibilitou s vaším vozidlom, máme pre vás rýchle riešenie: Pomocou parametra Určenie vozidla v ľavom hornom menu na stránke priečniky postupne vyberte značku (výrobca), model a nakoniec verziu motorizácie vášho automobilu.

autoprislusenstvo

Ďalšie vyhľadávanie a zobrazovanie produktov z našej ponuky bude prebiehať iba podľa zadaných parametrov. Zadanie zostane uložené a bude sa zobrazovať vo všetkých kategóriách.

Hľadáte priečniky na auto? Položte si nasledujúce otázky:

 1. Ak už mám strešný box či iný nosič, akým spôsobom ho k priečniku pripevníte?

 2. Je môj automobil vybavený hagusmi alebo fixnými bodmi?

 3. Ako dlhé priečniky potrebujem?

Ukážka prichytenia priečnikov na hagusy

Priečniky na hagusy

 • Najuniverzálnejšie riešenie
 • Vhodné riešenie pre vozidlá s nainštalovanými pozdĺžnymi nosičmi
 • Jednoduchá a rýchla montáž
 • Vždy si overte kompatibilitu
Ukážka priečnikov na streche

Priečniky pre vozidlá bez hagusov

 • Uchytenie pomocou montážnych bodov alebo pod lem strechy
 • Ideálne v prípade, ak váš automobil nie je vybavený pozdĺžnymi nosičmi
 • Nutné vyberať priamo pre konkrétny model automobilu
 • Pokiaľ nosič nepoužívate, môžete ho úplne demontovať a uskladniť v garáži

Ukážka priečnikov na integrovaných hagusoch

Priečniky na integrované hagusy

 • Integrované hagusy majú len niektoré typy vozidiel, najčastejšie moderné vozidlá typu kombi
 • Sú veľmi jednoduché a rýchle na montáž
 • Nutné vyberať priamo pre konkrétny model automobilu
 • Pätky nosičov bývajú užšie

Najčastejšie otázky pri výbere priečnikov

Existuje viac spôsobov, ako namontovať priečne nosiče na vozidlo?

Áno, existujú dva základné druhy. Priečne nosiče sú montované buď na pozdĺžniky/hagusy, alebo priamo na strechu.


Priečniky na hagusy

Pozdĺžne nosiče, pozdĺžniky čiže hagusy bývajú na automobile nainštalované už z výroby, nie je však problém ich prikúpiť dodatočne. Stretnete sa buď s klasickými vystúpenými hagusmi, alebo integrovanými pozdĺžnikmi (sú zapustené do strechy) – ide skôr o dizajnové spracovanie s nepatrne lepšou aerodynamikou.


Priečniky na strechu

Ak nemáte nainštalované pozdĺžne nosiče čiže hagusy, nezúfajte. Pravdepodobne sa na vašom vozidle budú nachádzať tzv. Fixpointy – predpripravené montážne body na pripevnenie priečnikov. V prípade, že vaše vozidlo nedisponuje ani fixnými bodmi, môžete ešte siahnuť po priečnych nosičoch, ktoré sa inštalujú pod lem strechy.

Ako nainštalovať priečniky na hagusy?

Či už sa na vašom vozidle nachádza akýkoľvek typ hagusov (klasický alebo zapustený), rozhodne si overte kompatibilitu s vozidlom a jeho doplnkami (strešným boxom a podobne). Pozornosť venujte predovšetkým rozchodu pozdĺžnikov, respektíve šírke vozidla. Priečniky by nemali presahovať šírku auta, zároveň je však potrebné postrážiť, aby dosiahli od jedného hagusu k druhému.

Ako nainštalovať priečniky pomocou fixných bodov?

Fixpointy sa označujú aj ako montážne čiže fixné body. Sú to pevne dané otvory umiestnené na streche vozidla už z výroby. Spravidla sa nachádzajú pod plastovými krytkami, ktoré nájdete buď priamo na streche alebo vo vnútornom ráme bočných dverí. Samotný princíp prichytenia priečnikov býva veľmi jednoduchý, avšak je nutné si overiť kompatibilitu priamo s vaším vozidlom. Napríklad aj rovnaké modely áut, len vyrobené v inom roku, môžu mať odlišné typy.

Ako nainštalovať priečniky pod lem strechy?

Ak váš automobil nedisponuje hagusmi ani fixnými body, priečne nosiče môžete inštalovať pod lem strechy. Ide o pomerne častý spôsob uchytenia, avšak je potrebné vyhľadať priečniky priamo na to určené. Najčastejšie bývajú označené slovami „montáž pod lem strechy“ alebo „montáž na lem karosérie nad dverami“.

Aký dlhý priečny nosič potrebujem?

Ak vyberáte priečniky, ktoré sa inštalujú pomocou fixných bodov či pod lem strechy vozidla, musíte siahnuť po konkrétnych typoch, ktoré sú priamo určené pre váš typ vozidla. Tým vlastne odpadá nutnosť riešiť dĺžku či iné rozmery priečnikov.

V prípade, že priečnik budete umiestňovať na hagusy, musíte brať do úvahy dva základné parametre: šírku vozidla a rozchod hagusov. Vďaka snahe výrobcov sú priečniky čoraz viac univerzálne, avšak vždy sú obmedzené minimálnou a maximálnou hodnotou možnej dĺžky, preto si vždy overte, aby dosiahli z jedného hagusu na druhý, avšak aby zase nepresahovali šírku vozidla.

Akým spôsobom sa pripevňujú strešné nosiče a boxy k priečnikom?

Strešné boxy a nosiče športového vybavenia možno najčastejšie pripevniť pomocou jednoduchého U-profilu. Funguje na podobnom princípe ako visiaci zámok – kovový či plastový diel v tvare „U“ prevlečiete zospodu okolo priečnika a zaaretujete v nosiči alebo boxe. Dôležité je si ustrážiť rozostupy montážnych otvorov a šírku priečnika.

Montáž nosiča pomocou U-profilu

Trochu sofistikovanejší je systém s tzv. T-drážkou. Tá umožňuje inštaláciu strešného boxu či iných nosičov ešte rýchlejšie a pohodlnejšie ako U-profil. Do predpripravenej drážky iba zasuniete adaptér v tvare „T“ a ten následne opäť zaaretujete.

Montáž nosiča pomocou T-adaptéru

Dôležité parametre

Rozmer

Rozmer

Rozmer priečnikov je zrejme ten najdôležitejší parameter pre ich správny výber. Je nevyhnutné vyberať priečniky priamo na ten daný typ vozidla. Majte na pamäti, že aj pre rôzne verzie vozidla rovnakého modelového radu (napr. Škoda Octavia II a Škoda Octavia III) je nutné použiť inak tvarované priečniky.

Pri výbere berte do úvahy šírku vozidla, respektíve rozchod priečnikov. Nie je žiadúce, aby priečniky prečnievali do strán – nesmú byť širšie ako vozidlo, súčasne ale musia dosiahnuť od jedného Fixpointu/Hagusu k druhému.

Úchyt a tvar priečnikov

Úchyt a tvar priečnikov

V prípade, že viete, ako dlhé priečniky ideálne vybrať, zamerajte sa na spôsob uchytenia, prípadne ich tvar. Hoci spôsob uchytenia býva často univerzálny, nie vždy to tak musí byť. Myslite tiež na to, že k priečnikom budete montovať ďalšie vybavenie – strešný box, nosič a tak podobne. Mali by byť teda dostatočne vysoké, aby vám napr. viazanie lyží nedrhlo o strechu.

V mnohých prípadoch sa stretnete s klasickým U-profilom, ktorý funguje na podobnom princípe ako visiaci zámok. Pokročilejší je však systém s tzv. T-drážkou, ktorá slúži na jednoduchú a rýchlu montáž. Či už plánujete na priečniky pripevniť čokoľvek, overte si vzájomnú kompatibilitu pred kúpou.

Materiál

Materiál

Priečniky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa od seba odlišujú pevnosťou, odolnosťou a cenou. Cenovo najdostupnejšie bývajú plastové, to sa však môže odraziť na maximálnej nosnosti, respektíve odolnosti a kvalite.

Pri intenzívnom používaní odporúčame siahnuť po oceľových, v ešte lepšom prípade po hliníkových priečnych nosičoch. Drahšie modely majú často výrazný aerodynamický tvar, a tak vykazujú minimálny odpor vzduchu – sú menej hlučné a príliš nenavyšujú spotrebu pohonných hmôt.

Možnosť uzamknutia

Možnosť uzamknutia

Odporúčame vyberať priečne nosiče so zámkom, môžete tak predísť krádeži alebo prípadné odcudzenie páchateľovi aspoň veľmi skomplikujete. Ak pravidelne prechádzate len z bodu A do B, po ceste príliš nezastavujete, priečniky po príchode vždy ihneď demontujete, môžu byť vhodné aj tie neuzamykateľné.

Slovník pojmov – Strešné nosiče a boxy

Hagusy

Hagusy sú pozdĺžne strešné nosiče, niekedy označované ako pozdĺžniky. Sú párovo umiestnené na streche vozidla a slúžia na upevnenie priečnikov, ktoré sú základným prvkom pre prepravu nákladu na streche. Existujú dva druhy – klasické (vystúpené), alebo integrované (zapustené do strechy). V zásade sa líšia len svojím dizajnom.

Fixpointy

Fixpointy sa bežne vyskytujú na vozidlách, ktoré nie sú vybavené hagusmi (pozdĺžnymi nosičmi). Ide o montážne/fixné body, ktoré sú pevne dané a predpripravené na inštalovanie priečnikov.

Priečniky

Priečniky sú priečne nosiče, ktoré sa spravidla montujú buď na pozdĺžne nosiče (tzv. hagusy), alebo priamo na strechu pomocou fixpointov, prípadne pod lem strechy. Je to základný prvok strešných nosičov a na ne sa následne montuje strešný box, nosič na bicykle alebo nosič na lyže. Priečniky nikdy nebývajú plne univerzálne a vždy si skontrolujte kompatibilitu s vaším vozidlom, eventuálne ďalším doplnkovým vybavením.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi