Dbajte na bezpečnú jazdu Autochladničky

Pripravte auto na zimu (RADY A TIPY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

S blížiacou sa zimou prichádzajú pre motoristov komplikácie nielen v podobe zle zjazdných ciest. Zima, sneh, teplotné výkyvy, kaša a soľný posyp na ceste – to všetko je pre váš automobil zaťažkávacou skúškou. Majiteľov dieselov môže navyše zaskočiť kuna v au. tePokiaľ si nechcete spôsobiť nepríjemnosti, svoje vozidlo na zimu riadne pripravte.

Príprava auta na zimu

Príprava auta na zimu – OBSAH

 1. Bez zimných pneumatík to celú zimu nepôjde
 2. Snehové reťaze – povinná výbava do hôr
 3. Zima je záťažovou skúškou na autobatériu
 4. Zimná výbava pre vaše pohodlie
 5. Prevádzkové kvapaliny a zima
 6. Ako na kunu v aute

Bez zimných pneumatík to celú zimu nepôjde

Zimné pneumatiky sú podľa súčasnej legislatívy povinné v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu. V praxi to znamená, že teda nie je bezpodmienečne nutné vyrážať na zimných gumách, ak je vonku sucho a slnečno. Takéto počasie však možno očakávať len na začiatku novembra a alebo koncom marca. Výnimkou sú úseky označené dopravnou značkou, v ktorých je povinnosť zimného obutia.

Príprava auta na zimu – pneumatiky
Ak sa na vozovke nachádza sneh, bez zimných pneumatík určite nevyrážajte.

Používané zimné pneumatiky musia byť kvalitné a s hĺbkou minimálne 4 mm. Pri nedodržaní zákonom stanovej povinnosti hrozí vodičovi nielen pokuta, ale aj nebezpečenstvo nehody. Na klzkom povrchu sa opotrebované gumy s malou hĺbkou dezénu správajú nevyspytateľne a vozidlo sa stáva neovládateľným.

Snehové reťaze – povinná výbava do hôr

Aj keď nie sú snehové reťaze zo zákona povinné, ich prítomnosť vo vozidle je nevyhnutná najmä v prípade, ak cestujete v zime do hôr alebo do oblastí s vysokou pravdepodobnosťou súvislej námrazy. V prípade, že ste zapadli a nasadzovanie reťazí nie je optimálnym riešením situácie, môžete sa pozrieť aj na vyslobodzovacie pásy.

Príprava auta na zimu – reťaze
Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy, často ale prídu vhod.

Inštaláciu snehových reťazí a najmä ich napínanie si vyskúšajte doma nanečisto. Môže sa stať, že snehové reťaze nepôjdu na vozidlo vôbec nasadiť, napríklad kvôli nízkemu podbehu alebo iným prekážkam. Niektorí výrobcovia áut so snehovými reťazami jednoducho nepočítajú. Pokiaľ sa to týka práve vás, alternatívne možnosti riešte priamo v autorizovanom servise. Existujú snehové návleky a iné vymoženosti. Našťastie týchto vozidiel nie je veľa, pretože ide väčšinou o športovo ladené alebo exotické automobily.

! V niektorých európskych krajinách sú snehové reťaze súčasťou povinnej výbavy, a pokiaľ ich nepoužijete vo vyznačenom úseku, kde panujú extrémne podmienky, hrozí vám vysoká pokuta. Z našich susedov platí tento zákon v Nemecku.

Reťaze nasadzujte na hnaciu nápravu. Pri vozidlách s pohonom všetkých kolies sa odporúča nasadenie na prednú nápravu. Pri jazde so snehovými reťazami sa maximálne venujte riadeniu, pretože chovanie vozidla bude iné, než ste zvyknutí. Tiež dodržiavajte maximálnu povolenú rýchlosť, ktorá je stanovená na 50 km/h. Reťaze z vozidla odmontujte, len čo to situácia dovolí, pretože jazda s nimi mimo námrazu poškodzuje nielen vozovku, ale aj gumy a samozrejme aj samotné reťaze.

Zima je záťažovou skúškou na autobatériu

Hoci to veľa ľudí môže prekvapiť, zima nie je vinníkom, ktorý stojí za vybitú autobatériu. Baterke najviac škodia vysoké letné teploty a škody napáchané horúčavou sa najčastejšie prejavujú až začiatkom zimy. Ak máte pochybnosti o stave vašej autobatérie, radšej ju nechajte otestovať, alebo si rovno kúpte domácu autonabíjačku, ktorá sa veľakrát oplatí viac ako drahý odvoz auta do servisu. To isté platí o štartovacích kábloch, ktoré radšej vozte neustále so sebou.

Príprava auta na zimu – batéria
Pokiaľ v zime objavíte vybitú batériu, pomôže autonabíjačka.

Zimná výbava pre vaše pohodlie

Nástroje na dobývanie vášho zamrznutého auta

V lete sadnete do auta a idete aj v prípade, že neparkujete vo vyhrievanej garáži. Parkovanie vonku však v zime znamená komplikáciu v podobne námrazy na sklách a tiež možnosti snehovej nádielky po celom vozidle. Pritom je vcelku jednoduché, ako sa s týmito nepríjemnosťami vysporiadať.

Majte pripravené tieto pomôcky:

Dôležité je, aby ste mali tieto nástroje vždy po ruke. V zamrznutom aute pokrytom snehovou nádielkou vám veľmi platné nebudú.

Príprava auta na zimu – námraza
So zasneženým a zamrznutým autom si bez nástrojov neporadíte.

Zamrznuté dvere na aute

Tiež si dajte pozor na tesnenie pri dverách, ktoré často zamŕza. Pritom riešenie je celkom jednoduché, stačí používať vhodný lubrikant, ktorý zamedzí zamŕzaniu týchto náchylných miest.

Komfort je pri jazde dôležitý, najmä v zime

Pri riadení je potrebné sa maximálne sústrediť a o zimnom období to platí dvojnásobne. Teplo, pohodlie a výhľad sú dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú jazdu. Než sa v aute poriadne zakúri, používajte rukavice. Pokiaľ vám príde doba, než sa v aute urobí príjemne, nekonečne dlhá, kúpte si vyhrievané poťahy, s ktorými vám bude teplo okamžite.

Príprava auta na zimu – komfort
So zahriatím v aute vám pomôžu napríklad vyhrievané poťahy.

Nemenej dôležité sú stierače v perfektnom stave. Budete ich potrebovať viac ako v lete, preto ich skontrolujte včas, najmä potom ich gumu. Pokiaľ pri používaní stieračov vidíte na skle vlhké pruhy, môžete počítať so zhoršenou viditeľnosťou predovšetkým za šera, kedy je výhľad z vozidla horší ako za bežného denného svetla. S tým súvisí aj vybavenie autožiarovkami, najmä v zime, kedy je tma takmer 16 hodín denne, je potreba dobre vidieť a tiež byť dobre viditeľní. Radi vám prostredníctvom sprievodcu poradíme vhodné žiarovky na vaše vozidlo. V našej ponuke ich nájdete naozaj dostatok.

Mnoho vodičov trápi zahmlievanie okien v aute. Dá sa proti nemu ľahko brániť. Môžete použiť utierku proti zahmlievaniu, ktorá nepríjemnému javu zamedzí, ale nemožno ju používať opakovane. Lepším riešením je kúpa prípravku proti zahmlievaniu skiel v tekutej forme s rozprašovačom, ktorý dlhodobo zamedzuje usadzovaniu častíc vody na skle.

Môžete skúsiť zimnú clonu na chladič

Počas zimného obdobia trvá motoru oveľa dlhšie, než sa zahreje. Pomôcť mu môžete zimnou clonou na chladič. Tá sa pripevňuje zvonku na sanie a má hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že motor šetrí, tiež znižuje spotrebu, chráni chladič pred fyzickým poškodením a navyše zaistí, že kúrenie vo vnútri auta začne hriať rýchlejšie.

K tomu sa zimná clona veľmi ľahko inštaluje a prepožičia vášmu automobilu netradične atraktívny vzhľad. Rovnako ako napríklad autobatérie, i zimné clony môžete z našej ponuky vyberať s pomocou špeciálneho filtra, v ktorom si presne navolíte typ svojho automobilu.

Prevádzkové kvapaliny a zima

Zamŕzanie nafty

Zima je strašiakom najmä pre majiteľov dieselových automobilov. Aj keď to nie je na našom území príliš pravdepodobné a štandardná nafta homologovaná až do 20 stupňov pod nulou spravidla dostačuje, môže sa stať, že prídu arktické mrazy a vzniknutú situáciu budete musieť nejako riešiť. Buďte na to pripravení.

Príprava auta na zimu – tankovanie
Štandardná nafta by mala bez problémov vydržať teploty do -20 °C, existuje ale aj arktická nafta.

Riešenia sú dve. Pri predpovedi veľkých mrazov môžete natankovať takzvanú arktickú naftu, ktorú ponúkajú niektoré čerpacie stanice a pri stojane ju spoznáte podľa ikony snehovej vločky. Táto nafta je síce drahšia, ale možno ju bez problémov používať až do -30 °C. Ďalšou možnosťou je používanie vhodných aditív. Pozor ale na zvyšok starej nafty v nádrži, ak naftu zmiešate v pomere 1:1, znamená to ochranu pred zamŕzaním do -25 stupňov pod bodom mrazu.

Pokiaľ vám nafta v nádrži zamrzne, nedá sa v tejto situácii veľa robiť. Postupujte nasledovne.

 1. Automobil odtiahnite do garáže (alebo na iné miesto, kde nemrzne) a vyčkajte, až palivo rozmrzne.
 2. Do nafty pridajte aditívum.
 3. Skúste naštartovať a vozidlo rozbehnúť.
 4. Ak sa vám to nepodarí, odovzdajte vozidlo do servisu.
! Zamŕzanie nafty hrozí najmä na horách alebo v zahraničí, kde v zime panujú extrémnejšie podmienky. Preto na takých miestach nenechávajte vozidlo s plnou nádržou nafty natankovanej napríklad v Prahe, ale radšej natankujte až na mieste, kde čerpacie stanice spravidla ponúkajú arktickú naftu.

Ostatné prevádzkové kvapaliny v zime

V zime je dôležité, aby bol v olejovej nádrži dostatok kvalitného motorového oleja. Ak sa vám blíži termín na jeho výmenu a na výmenu olejových filtrov, urobte to skôr, ako príde naozajstná zima. Myslite tiež na to, že servisy zarábajú na vysokej marži z predávaných olejov, a tak si radšej kúpte olej vlastný. Ušetríte tak veľa peňazí.

Príprava auta na zimu – olej
Pred zimou skontrolujte, či máte v olejovej nádrži dostatok oleja.

Niekoľko sto eurové škody môže spôsobiť aj nedostatočná chladiaca kvapalina. Jej maximálny vek by mal byť 4 roky a potom by mala nasledovať jej výmena. Veľa motoristov to však nerobí. Pokiaľ kvapalina z vozidla uniká a nádržku dopĺňate vodou, radšej zmerajte jej hustotu pomocou hustomeru. V prípade nedostatočnej hustoty (pomer riedenia je uvedený na obale) kvapalinu kompletne vymeňte.

Pozornosť tiež venujte náplni do ostrekovačov, ktorú budete určite potrebovať počas zimných mesiacov. Používajte neriedenú zmes najlepšie do -30 °C, pretože aj prasknutá nádrž na tekutinu do ostrekovačov dokáže spôsobiť nechcené nepríjemnosti.

i

Priamo súvisiace články:

Ako na kunu v aute

Toto upozornenie sa týka najmä majiteľov vozidiel s naftovým pohonom, ktorí parkujú vonku. Niekedy však môže stačiť aj malá škára do garáže a nešťastie je na svete. Reč je o kunách a ich túžbe po okusovaní káblov najmä v dieselových motoroch.

Akonáhle sa teploty priblížia k nule, tieto roztomilé šelmy začnú vyhľadávať miesta, kde by sa mohli zahriať. Útočisko často nachádzajú v dutinách čerstvo zaparkovaných a ešte teplých automobilov. Pobyt kuny v motore je sprevádzaný devastáciou káblov. Ostré zuby jednej kuny dokážu v aute napáchať niekoľko eurové škody, čo vám potvrdí mnoho majiteľov áut parkujúcich vonku. V lepšom prípade zvládnete po ich návšteve dôjsť do servisu, v tom horšom vás čaká odťah.

Príprava auta na zimu – kuna
Keby to niekto nevedel, takto vyzerá kuna, najväčší zimný nepriateľ kabeláže vášho vozidla.

Kuna v aute jednoducho nie je žiaduca a boj s týmto zákonom chráneným zvieraťom je zložitý. Má ale riešenie. To spočíva v aktívnej ochrane vnútra motora. Ako prevenciu používajte špeciálne odpudzovače proti kunám, ktorými zabezpečíte kabeláž v motore. Existujú spreje alebo elektronické rušičky, ktoré kuny od návštevy priestoru motora odradia. Skúsenosť ale ukazuje, že si kuna môže na spreje i rušičky zvyknúť, preto je vhodné používať kombináciu oboch.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Zima si pre motoristov pripravuje nejednu nástrahu. Pokiaľ sa však na ňu dostatočne pripravíte, máte napoly vyhraté. Používajte kvalitné pneumatiky, v prípade potreby snehové reťaze, správne prevádzkové kvapaliny a ďalšie vybavenie potrebné na zimu. Jazdite bezpečne a ohľaduplne.

Ďalšie rady a odkazy na cestovanie autom (nielen) v zime

 • Hasiaci prístroj sa oplatí mať neustále v aute. V ponuke máme prístroje, ktoré sa hodia ako do domácnosti, tak práve do automobilu.
 • Vyrážate v zime do Álp? Nezabudnite, že vo veľhorách panujú úplne iné zimné podmienky ako v našej republike. Preto sa na cestu do zahraničia poctivo pripravte a tiež počítajte s tým, že v každej krajine platia iné predpisy.
 • Ak sa dostanete v zime do dopravnej zápchy, nevypínajte motor a kúrte. Spotreba paliva je pri voľnobehu asi 1 liter za hodinu. Pre istotu majte v aute tiež deku.
Compass Škrabka s metličkou
Škrabka na ľad , vybavenie Metla

Od 3,24 € bez DPH 2,70 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 20 ks
Objednávací kód: AUPR308a
COMPASS Škrabka s metličkou MAXI TRUCK
Škrabka na ľad rozmery 80 cm×25 cm×, vybavenie Metla a Teleskopická rukoväť

17,90 € bez DPH 14,92 €
Kúpiť
Môžete mať ve štvrtok 5.8. od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR310
Compass Štartovacie káble 600 A 4m 100% meď ZIPPER BAG
Štartovacie káble medené, dĺžka 4m, priemer vodiča 4.9mm/prierez 19mm2, max. prúdové zaťaženie 600A, svorky s izoláciou

38,15 € bez DPH 31,79 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AUPR265c
Compass Štartovacie káble 400 A 3m 100% meď ZIPPER BAG
Štartovacie káble medené, dĺžka 3m, priemer vodiča 3.9mm/prierez 12mm2, max. prúdové zaťaženie 400A, svorky s izoláciou

17,76 € bez DPH 14,80 €
Kúpiť
Môžete mať ihneď na 3 predajniach
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR265b
Štartovacie káble Compass 900A/ 4,5 m TÜV/GS DIN72553
Štartovacie káble z pomedeného hliníka, dĺžka 4.5m, priemer vodiča 6.6mm/prierez 35mm2, max. prúdové zaťaženie 900A, svorky s izoláciou

25,90 € bez DPH 21,58 €
Kúpiť
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AUPR266
Compass Snehové reťaze X100 3,0mm 9mm NYLON BAG
Snehové reťaze pre osobné auto automobily, typ: rýchloupínacie, tvar stopy: krížový, priemer oka 9mm, max. zaťaženie 1.8 t, súprava 2ks

22,88 € bez DPH 19,07 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR320
Compass Nabíjačka PROFI mikroprocesor 6/12 V PB/GEL/AGM
Nabíjačka autobatérií nabíjacie napätie 6V a 12V, nabíjací prúd až 5,5A, na batérie do 120Ah, udržiavací režim, vhodná pre motorky

47,93 € bez DPH 39,94 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AUPR157
COMPASS Nabíjačka mikroprocesor 3,8 A 6/12 V PB/ GEL displej LCD
Nabíjačka autobatérií nabíjacie napätie 6V a 12V, nabíjací prúd až 3,8A, na batérie do 120Ah, udržiavací režim, vhodná pre motorky

31,51 € bez DPH 26,26 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AUPR152
Compass Nabíjačka akumulátora udržiavacia 5-125 Ah
Nabíjačka autobatérií nabíjacie napätie 12V, nabíjací prúd až 0,26A, na batérie do 125Ah, udržiavací režim, vhodná pre motorky

14,09 € bez DPH 11,74 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR149
Compass Flat set (cube) 750 + 660 mm
Stierače – ploché vyhotovenie pre umiestnenie na predné okno, dĺžka ramienok 750 mm a 660 mm

-6% 16,90 €
15,90 € bez DPH 13,25 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: AUPRA3093
Copass Flat set (slot) 660 mm + 380 mm
Stierače – ploché vyhotovenie pre umiestnenie na predné okno, dĺžka ramienok 660 mm a 380 mm

-12% 16,90 €
14,90 € bez DPH 12,42 €
Kúpiť
Môžete mať ve štvrtok 5.8. od 8:00
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: AUPRA3112
Compass Snehové reťaze X90 3,0mm 9mm NYLON BAG
Snehové reťaze pre osobné auto automobily, typ: rýchloupínacie, tvar stopy: krížový, priemer oka 9mm, max. zaťaženie 1.3 t, súprava 2ks

21,73 € bez DPH 18,11 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: AUPR319
Compass Snehové reťaze X80 3,0mm 9mm NYLON BAG
Snehové reťaze pre osobné auto automobily, typ: rýchloupínacie, tvar stopy: krížový, priemer oka 9mm, max. zaťaženie 2 t, súprava 2ks

21,35 € bez DPH 17,79 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR318
COMPASS Odpudzovač kún elektronický 12 V
Odpudzovač kún kún a hlodavcov, 12 V, kmitočet 22 kHz (+/- 2,5 kHz), akustický tlak > 70 dB

-19% 15,90 €
12,90 € bez DPH 10,75 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR876
Odvlhčovač do auta FoggyStop
Pohlcovač vlhkosti do auta zabraňuje zahmlievaniu skiel, vytvoreniu námrazy

Od 8,81 € bez DPH 7,34 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR2514
COMPASS NANOPROTECH ELECTRIC 150 ml modrý
Sprej na kontakty – objem 150 ml, – 150ml, konzervuje a chráni všetky elektrické a elektronické zariadenia pred koróziou a všetkými druhmi vlhkosti, zabraňuje skratu a zvyšuje izolačnú ochranu

-19% 15,90 €
12,90 € bez DPH 10,75 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR221
Compass Lano vyslobodzovacie 5000 kg s karabínami
Ťažné lano – oceľové, s hákmi, určené na vyslobodenie vozidiel, dĺžka 4 metre (+/-5%), priemer 8mm, pevnosť v ťahu 5000kg.

-42% 11,90 €
6,90 € bez DPH 5,75 €
Kúpiť
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR272
Compass Ťažné lano 5000 kg s karabínami
Ťažné lano je určené na vlečenie motorových vozidiel do okamžitej hmotnosti 5 000 kg. Zakončené háky z kovu, vybavené červenou zástavkou. Dĺžka lana 3,4 m.

10,50 € bez DPH 8,75 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AUPR269
Colentris 10A LCD
Nabíjačka autobatérií nabíjacie napätie 6V a 12V, nabíjací prúd až 10A, na batérie do 200Ah, udržiavací režim, vhodná pre motorky

39,90 € bez DPH 33,25 €
Kúpiť
Môžete mať zajtra od 8:15
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AUPR050e
Colentris LED 1A
Nabíjačka autobatérií nabíjacie napätie 6V a 12V, nabíjací prúd až 1A, na batérie do 120Ah, udržiavací režim, vhodná pre motorky

15,90 € bez DPH 13,25 €
Kúpiť
Môžete mať ve štvrtok 5.8. od 8:00
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: AUPR050a
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi