Alzákove TOPky Dvojročná záruka teraz aj pre firmy!

Rýchlostný index pneumatík – čo to je?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Podľa rýchlostného indexu pneumatiky spoznáme jej maximálnu konštrukčnú rýchlosť. Je označený písmenom a až na výnimky je nutné kupovať pneumatiky s rýchlostným indexom rovnakým alebo vyšším, než aký je uvedený v technickom preukaze vozidla. O akú výnimku ide, ako rýchlostný index rozpoznať a aké maximálne rýchlosti konkrétne písmená označujú?

Rýchlostný index pneumatík

Rýchlostný index pneumatík – OBSAH

  1. Čo je rýchlostný index pneumatík a kde ho nájdeme?
  2. Čo znamená rýchlostný index T, H alebo Y? (TABUĽKA RÝCHLOSTÍ)

Čo je rýchlostný index pneumatík a kde ho nájdeme?

Rýchlostný index pneumatiky je jednopísmenové označenie, podľa ktorého spoznáme, na akú maximálnu rýchlosť je pneumatika stavaná. Túto rýchlosť by ste v žiadnom prípade nemali prekračovať. V prípade letných pneumatík smiete mať navyše na aute namontované iba také pneumatiky, ktoré majú rýchlostný index rovnaký alebo vyšší, než aký nájdete technickom preukaze svojho vozidla.

i

Rýchlostný index zimnej pneumatiky

Zimné a celoročné pneumatiky môžete používať aj v prípade, že majú nižší rýchlostný index, než aký je uvedený v rámci špecifikácie pneumatík v technickom preukaze. Najnižší možný index zimných pneumatík by ste však mali nájsť aj v technickom preukaze. Ak použijete pneumatiky so zníženým rýchlostným indexom, musíte mať v zornom poli vodiča vylepené upozornenie na maximálnu rýchlosť pneumatík, alebo mať zodpovedajúcim spôsobom upravený obmedzovač rýchlosti.

Rýchlostný index pneumatík
Rýchlostný limit pneu by ste určite nemali prekračovať. S výnimkou zimných pneumatík ale platí, že by mala špecifikácia pneumatík v TP zodpovedať technickým limitom vášho vozidla. Inými slovami: vaše auto by rovnako nemalo byť schopné rýchlejšej jazdy. 

Rýchlostný index je súčasťou štandardizovaného označenia pneumatík, podobne ako napríklad rozmery. Toto označenie nájdete priamo na bočnici pneumatík, pri kúpe online býva v názve produktu. Pneumatika s nasledujúcim označením má rýchlostný index Y: 235/45 R18 98Y

Čo znamená rýchlostný index T, H alebo Y? (TABUĽKA RÝCHLOSTÍ)

V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad najobvyklejších rýchlostných indexov, s ktorými sa môžete stretnúť.

N Q R S T H V Y
140 km/h 160 km/h 170 km/h 180 km/h 190 km/h 210 km/h 240 km/h 300 km/h

Kompletný zoznam rýchlostných indexov

Index rýchlosti pneu Rýchlostný limit pneumatík
A1 5 km/h
A2 10 km/h
A3 15 km/h
A4 20 km/h
A5 25 km/h
A6 30 km/h
A8 40 km/h
B 50 km/h
C 60 km/h
D 65 km/h
E 70 km/h
F 80 km/h
G 90 km/h
J 100 km/h
K 110 km/h
L 120 km/h
M 130 km/h
N 140 km/h
P 150 km/h
Q 160 km/h
R 170 km/h
S 180 km/h
T 190 km/h
U 200 km/h
H 210 km/h
V 240 km/h
W 270 km/h
Y 300 km/h
i

Čo znamená označenie ZR?

Označenie ZR môžeme do istej miery tiež považovať za rýchlostný index. Nenájdeme ho ale na mieste pre skutočný rýchlostný index, ale v označení konštrukcie pneumatiky, a to len pri niektorých vysokorýchlostných modeloch. Napríklad namiesto označenia R18 bude mať taká pneumatika (radiálna) konštrukciu a vnútorný priemer uvedené ako ZR18.

Na pneumatike bude teda zapísaný ešte skutočný rýchlostný index, a to V, W alebo Y. Je to tak, pretože označenie ZR je staršie ako indexy W a Y, a pôvodne sa používalo na značenie pneumatík s rýchlostným limitom vyšším, než aký povoľuje index V. Pri odvodzovaní maximálnej rýchlosti pneumatiky sa vždy riaďte skutočným indexom.

Rýchlostný index pneu – značenie ZR
Pneumatika s rozmermi 305/30, vnútorným priemerom 20 palcov, nosnostným indexom 99 a rýchlostným indexom Y. Všimnite si označenie ZR pred číslom priemeru. Práve tu býva štandardne R, iba niektoré vysokorýchlostné pneumatiky nesú značenie ZR.
i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Sledovanie rýchlostného indexu je zásadné, pretože podľa neho spoznáme rýchlostné limity pneumatík, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali prekračovať. Rýchlostný index by mal tiež zodpovedať údajom v technickom preukaze vozidla.

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií