Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Tesla Model S 75D (VŠETKO, ČO VIEME)

Zobraziť katalóg

Tesla Model S

maximálny dojazd

490 km

rýchlonabíjanie

70 minút

ZÁRUKA NA BATÉRIE

8 rokov

MAXIMÁLNA RÝCHLOSŤ

225 km/h

Elektromobily sú medzi motoristickými fanúšikmi považované za akési škaredé káčatká s vysokou cenou a obmedzeným dojazdom. Spoločnosť Tesla na čele s charizmatickým Elonom Muskom v posledných rokoch ale dokazuje, že to už neplatí. Jasným príkladom je Tesla S 75D. Bez preháňania ide o elektromobil, ktorý je radosť riadiť. Ako ďaleko vás dovezie, čím všetkým vás bude rozmaznávať v interiéri a funguje vôbec autonómne riadenie?

Čo všetko sa v článku o Tesla Model S 75D dozviete?

Elektromobily Tesla úplne menia automobilový priemysel

Tesla Motors sa viac než automobilke podobá počítačovému start-upu. Svojim neortodoxným prístupom sa úplne vymyká zabehnutým odborovým zvyklostiam. Už v roku 2008 sa spoločnosť Tesla ako prvá rozhodla sériovo vyrábať elektromobil. Išlo o ostro rezaný športiak Tesla Roadster, ktorý vychádzal z Lotusu Elise. Zrýchlenie z 0 na 96 km/h zvládol tento superšportiak za 3,9 s.

Tesla Roadster Tesla S Tesla Model X

Svoj plne elektrický športový sedan potom Tesla začala predávať v roku 2012. Od tej doby urazil vývoj poriadny kus cesty. Dnes vyrábaná Tesla S 75D má totiž s pôvodným variantom už pramálo spoločného. Ešte pred pár rokmi by vás ťažko vôbec napadlo, že si vozidlo cez noc nainštaluje nový softvérový balík, ktorý odomkne alebo zlepší existujúce funkcie. Vozidlá Tesla totiž využívajú operačný systém na báze Linuxu a sú prakticky neustále pripojené k internetu. Výrobca tak svoje vozidlá automaticky vzdialene aktualizuje a postupne pridáva nové funkcie alebo vylepšuje existujúce. Podobným spôsobom napríklad neustále dochádza k spresňovaniu autonómneho riadenia.

Tesla S 75D, naša konfigurácia

  • Dojazd cca 490 km
  • Maximálna rýchlosť 225 km/h
  • Výkon 386 kW, 498 Nm
  • Červená metalíza
  • Efektne presklená strecha
  • Celočierny interiér + prémiový balíček (HEPA filter v klimatizácii, lepšie LED svetlá, kožené sedačky aj lakťové opierky, horná palubná doska z kože Alcantara, LED osvetlenie interiéru, osvetlenie kľučiek dverí, dock pre rýchle pripojenie telefónu)
  • Vylepšený Autopilot s radou nových a presnejších senzorov
  • Autonómne riadenie, ktoré prechádza neustálym zdokonaľovaním
  • Vysokoampérová rýchlonabíjačka

Autonómne riadenie si v ostrej prevádzke vyskúšal aj náš odborník Michal Rybka, ktorý sa v nasledujúcom videu podelil o svoje prvé dojmy.

Tesla Model S 75D má dojazd až 490 km

Ako je to so sľubovaným dojazdom? Záleží na mnohých faktoroch (vonkajšia teplota, kopcovitá krajina, váha nákladu), ale tabuľkový dojazd uvádza Tesla S 75D veľmi pekných 466 km. Reálna hodnota však bude pochopiteľne nižšia.

Športový elektromobil Tesla Model S 75D

Za podobou elektromobilu Tesla S 75D stojí dizajnér Franz von Holzhausen. Práca mu išla očividne veľmi dobre od ruky, pretože automobil obstojí aj vedľa značiek ako BMW či Mercedes.

Elektrický automobil Tesla S

Elektromobil Tesla Model S 75D na prvý pohľad vôbec ako elektromobil nepôsobí. Športové rysy, skvele zvládnutá aerodynamika a vyladený elektromotor dávajú vozidlu Tesla Model S 75D dravé jazdné vlastnosti, ktoré zvládnu konkurovať aj spaľovacím motorom.

Pekné športové tvary sú ako celok krásne funkčné a zároveň zaisťujú perfektnú aerodynamiku. Nikde netrčí žiadna anténa, a dokonca aj kľučky dverí sú zasúvacie. Tie sa vysunú, iba ak sa k vozidlu tesne priblížite a budete mať pri sebe efektne poňatý kľúčik. Ten opisuje kontúry vozidla Tesla S 75D, ale napodiv neobsahuje žiadne tlačidlá. Napriek tomu s ním pohodlne ovládate všetky potrebné funkcie. Stačí na kľúčik dvakrát poklepať na oblasť batožinového priestoru a dvere sa automaticky vyklopia, podobne otvorte priestor v blízkosti zadného svetla pre pripojenie nabíjačky.

Elektrický automobil Tesla S, horný pohľad

Rovnako ako pri ostatných modeloch značky Tesla, najtypickejšie farebné vyhotovenie elektromobilu Tesla Model S 75D je červená. Ak vám nestačí pohľad na krásy vozidla, Tesla Model S 75D umožňuje aj panoramatický výhľad na okolitú krajinu vďaka presklenej streche.

Teslu S je radosť riadiť

Pod kapotou má Tesla Model S 75D celých 386 kW pri krútiacom momente 498 Nm. Pohon na všetky štyri kolesá vyriešila Tesla veľmi šikovným spôsobom. Prednú i zadnú nápravu totiž poháňa vždy 193 kW elektromotor. Samotnú jazdu sprevádza úplné ticho, na ktoré si bude vodič zvyknutý na spaľovací motor nejaký ten piatok zvykať.

Jazdné dojmy sú jedným slovom fantastické. Pri potrebe rýchlej akcelerácie dôjde k okamžitej reakcii a nasleduje pritlačenie do sedačiek. Pri iných vozidlách občas nastane nepríjemné oneskorenie, kedy najskôr automatická prevodovka podradí o dva stupne a potom sa ešte len dostaví zodpovedajúca sila pre výrazné zrýchlenie. Pri Tesla S 75D nemôže táto situácia vôbec nastať. Po zošliapnutí plynového pedálu poletíte ako raketa s logom SpaceX. Zrýchlenie z nuly na 100 km/hod iba za 5,4 sekundy hovorí samo za seba.

Interiér elektromobilu Tesla S 75D okupuje 17" displej

Počet tlačidiel na palubnej doske si môžete skúsiť odhadnúť. Pri štandardnom aute ide pokojne o niekoľko desiatok väčších či menších tlačidiel. Tesla Model S 75D si vystačí s dvoma. Pre všetko ovládanie totiž slúži gigantický displej s uhlopriečkou 17 palcov. Jednoduché a maximálne intuitívne rozhranie je podobné inteligentným zariadeniam spoločnosti Apple.

Elektrický automobil Tesla S, interiér

Všetka interakcia vnútri elektromobilu Tesla Model S 75D prebieha cez sedemnásťpalcový displej. Práve displej umocňuje celkový futuristický vzhľad elektromobilu. Ovládanie skrz neho je intuitívne a jednoduché, rovnako ako všetko ostatné vo vozidle Tesla Model S 75D.

Displej zobrazuje nielen aktuálne jazdné informácie, ale samozrejme slúži aj ako navigácia. Pri cúvaní potom zobrazí aj HD výstup zo zadnej kamery. Niekoho môže zaraziť, že v interiéri prakticky chýba akékoľvek tlačidlo. Ani štartovacie nikde nenájdete. Po automatickom odomknutí je totiž elektromobil Tesla S 75D ihneď pripravený k jazde. Na voliči pod volantom stačí len vybrať režim "D" a zošliapnuť plynový pedál.

Tesla S 75 D; přední část Tesla S 75D, sportovní tvary Tesla S

Porovnanie Tesla Model S 75D s Tesla Model X 100D

Oba americké elektromobily zdieľajú celý rad technologických vymožeností, vrátane autopilota alebo gigantického ovládacieho panela. Tesla S 75D sa typovo radí medzi športové sedany s prémiovou výbavou. Svojím poňatím patrí k priekopníkom v oblasti elektromobilov.

Tesla Model X 100D je veľké a ťažké SUV, ktoré bez problémov pojme päť ľudí a pritom ešte ponúkne v prednom a zadnom kufri neuveriteľnú transportnú kapacitu 2 180 litrov. Aj cez tieto impozantné hodnoty zrýchli na stovku za päť sekúnd a prejde až 565 km na jedno nabitie. Na prvý pohľad sa odlišuje hore vyklápacími dverami Falcon Wings a panoramatickým čelným sklom.

Ako recenzuje Teslu S 75D odborná verejnosť?

Televízny program Autosalón si najviac sťažuje na odťažité riadenie bez spätnej väzby. Napriek tomu však Tesla S 75D dostala v recenzii skvelé hodnotenie 97 %. Podobne sa na športovú Teslu pozerá aj anglický Top Gear s hodnotením 9 bodov z 10. Oceňuje predovšetkým nevídaný posun celého segmentu elektromobilov. Ako triumfálne vozidlo označil Teslu S tiež server Autocar.

Obyčajne tvrdý Rasťo Chvála zo servera Garaz.tv recenzoval Teslu Model S 75D ako úžasnú elektrickú hračku so skvelými jazdnými parametrami.

Ľahké nabíjanie doma aj cez dobíjaciu stanicu

Ak plánujete dlhšiu trasu, bude potrebné samozrejme myslieť aj na zastávku pri nabíjacom stojane. Elektromobil Tesla Model S 75D sám vyhľadá najbližšie vhodné miesto vzhľadom na vašu plánovanú trasu. Doba nabíjania sa potom pohybuje od 70 minút po 4 hodiny v závislosti od výkonu dobíjacej stanice. Cez úplne obyčajnú zásuvku však budete nabíjať pokojne celú noc.

Budúcnosť automobilizmu je elektrická. Len je otázkou, ako rýchly ten prerod bude. Elon Musk so svojou Tesla ale usilovne pracuje na tom, aby bol čo najkratší. Nedávno nepriamo prezradil, že chce zmazať jednu z hlavných nevýhod elektromobilov – pomalé nabíjanie. Vývoj totiž rýchlo pokračuje a špekuluje sa o nabíjacích staniciach s výkonom až 350 kW, ktoré by čas nutný na nabíjanie skrátili pri elektromobile Tesla S 75D na príjemných 10 minút.

Elektromobily – dobíjacie stanice v SR sú stále dostupnejšie

Elektromobily sa v počiatkoch potýkali predovšetkým s ťažkosťami v oblasti dobíjania, doba ale pokročila a dnes už je situácia výrazne lepšia. Sieť dobíjacích miest sa neustále rozširuje. V roku 2017 ich počet dokonca presiahol 200. Pri niektorých je nabíjanie úplne zadarmo. Za benzín alebo naftu minie priemerný vodič oveľa viac.

300+ dobíjecích stanic; 1200+ registrovaných elektromobilů v ČR

S vysokokapacitnou batériu elektromobilu Tesla Model S 75D ušetríte oproti spaľovaciemu motoru na každom "tankovaní". Rastúci počet dobíjacích staníc v SR dokazuje, že okrem iných, bude aj elektromobil Tesla Model S 75D k videniu na našich cestách stále častejšie.

Premýšľate, či je práve niekde vo vašom blízkom okolí dobíjacia stanica pre Teslu Model S 75D? Neváhajte sa sami pozrieť na prehľadnú interaktívnu mapu dobíjacích staníc v SR, ktorá je pravidelne aktualizovaná o nové stanice.

Porovnanie: Tesla S 75D, Volkswagen e-Golf, Nissan Leaf, BMW i3

Ponuka pre zákazníka prahnúceho po elektromobile je aktuálne až prekvapivo pestrá. Postavili sme tak proti sebe Volkswagen e-Golf, elektromobil Tesla S 75D, BMW i3 a Nissan Leaf. Už na prvý pohľad sa Tesla S úplne vymyká svojimi parametrami nad ostatné vybrané elektromobily.

ElektromobilTesla Model S 75DVW e-GolfNissan LeafBMW i3
Maximálny dojazd490 km300 km250 km250 km
Rýchlonabíjanie (400 V)70 minút45 minút30 minút30 minút
Klasické nabíjanie (220 V)8 hodín17 hodín13 hodín14 hodín
Kapacita batérie75 kWh36 kWh30 kWh33 kWh
Výkon386 kW100 kW80 kW125 kW
Hmotnosť2 108 kg1 510 kg1 505 kg1 195 kg
Krútiaci moment498 Nm290 Nm224 Nm250 Nm
Spotreba (na 100 km)19,13 kWh12,7 kWh15 kWh12,6 kWh
Maximálna rýchlosť225 km/h150 km/h144 km/h150 km/h
Objem batožinového priestoru894 l341 l370 l260 l
Cena114 999 €36 999 €39 390 €36 699 €

Predaje elektromobilov na Alza.sk začínajú práve teraz

Ako ste sa už dozvedeli skôr, Alza.sk sa rozhodla zmeniť zabehnuté zvyky a nový automobil si jednoducho objednáte výhradne cez internet a po zaplatení vám ho doručíme až pred vašu garáž do druhého dňa. Teslu S si môžete na vlastné oči pozrieť v showroome Alza.cz v Prahe – Holešoviciach.

Elektromobily a parkovanie

Nemáte v Prahe kde zaparkovať a každý deň vďaka tomu trávite v strese. Napríklad s elektromobilom Tesla Model S 75D si výrazne uľahčíte život. Stačí sa zaregistrovať na radnici konkrétnej mestskej časti a zaplatiť poplatok. Ako elektromobilista máte nárok na povolenie na parkovanie, aj keď nedisponujete v Prahe trvalým pobytom alebo sídlom firmy. Podobných výhod sa isto dočkajú majitelia elektromobilov aj v ďalších mestách.

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií