Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice AD homeoffice

Canon EOS 100D, najmenšia a najľahšia zrkadlovka

Zobraziť katalóg
Canon EOS 100D, najmenšia a najľahšia zrkadlovka

Digitálna zrkadlovka Canon EOS 100D sa predáva už tri roky, ale stále si vo svojej kategórii drží jeden primát. Ide o zrkadlovku, ktorá je najmenšia a najľahšia. Osobne si myslím, že nebude mať nikdy priameho nástupcu a že zostane najmenšou a najľahšou zrkadlovkou, aká sa kedy predávala.

Fotoaparát Canon EOS 100D síce nie je vybavený najmodernejšími funkciami dostupnými pri novších zrkadlovkách, ale fotografie nijako nezaostávajú, sú úplne zhodné s výstupmi nových APS-C fotoaparátov. Telo tak veľmi dobre poslúži nenáročným používateľom, ktorých zaujíma hlavne to, aby fotoaparát robil pekné fotografie a v batohu na cestách nezabral veľa miesta.

Jednoznačne odporúčam radšej menšiu jednoduchú zrkadlovku ako vyspelý kompaktný fotoaparát za rovnaké peniaze.

Od ostatných zrkadloviek Canon sa recenzovaný model odlišuje aj tým, že okrem čierneho variantu je k dispozícii aj variant v elegantnej matne bielej farbe so svetlosivými prvkami.

Canon EOS 100D - nejmenšia a najľahšia zrkadlovka

Malé fotografické telíčko

Telo zrkadlovky Canon EOS 100D je skutočne malé, jeho rozmery sú 117 x 91 x 69 mm a hmotnosť iba 407 g. Jeho najbližší príbuzný, tiež pomerne malá zrkadlovka Canon EOS 1300D, má rozmery 129 x 101 x 78 a hmotnosť 485 g.

Keď ho prvýkrát vezmete do ruky, zistíte, že malé rozmery fotoaparátu nie sú žiadnou prekážkou. Dobre sa drží a pri troche cviku aj obstojne ovláda. Aj keď tu musím hneď na rovinu priznať, že možnosti ovládania sú veľmi obmedzené, najmä pre tých, ktorí sú zvyknutí na väčšie zrkadlovky Canon. Pre tých, ktorí túto skúsenosť nemajú, nebudú znížené možnosti ovládania problém.

Pri fotografovaní sa mi páčila spúšť mierne zapustená do tela fotoaparátu s gripom, ktorý ju obopína, telo sa tak veľmi dobre drží.

Vďaka malej konštrukcii nemá fotoaparát Canon EOS 100D stavový displej na hornej strane tela, na okienko s údajmi nezostalo miesto. Jeho funkciu tak nahrádza zadný displej, kde sa všetky údaje zobrazujú.

Na zadnej strane fotoaparátu však nájdete jeden zásadný nedostatok. Štvorsmerový kĺbový kurzor prišiel o ponuku volieb vo všetkých svojich smeroch. Okrem nastavenia citlivosti ISO a voľby bodu AF tu nie sú možné iné nastavenia. Na rýchle nastavenie a ľahký prístup k bežne používaným funkciám musíte teda využiť Quick Control, čo je prostredné tlačidlo kurzora, so znamienkom "Q".

Ak stlačíte "Q", k všetkým voľbám sa dostanete na dotykovom displeji, ale ovládanie tak trvá dlhšie. Osobne dávam prednosť tomu, že môžem väčšinu najpoužívanejších vecí nastaviť priamo na tele fotoaparátu, podobne ako to majú nie o toľko drahšie fotoaparáty Canon EOS 1300D a Canon EOS 760/750D.

Čo mi dosť vadilo, bola ťažko dostupná možnosť korekcie expozície. Zmena sa vykonáva po stlačení tlačidla "Av" vpravo vedľa displeja a pokiaľ máte fotoaparát pri oku, prakticky ho nemožno nájsť. Hodil by sa nejaký výstupok, ktorý by prst naviedol. Toporná je aj samotná zmena, musíte tlačidlo stlačiť a súčasne točiť voličom pri spúšti.

Canon EOS 100D

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D

Hľadáčik a dotykový displej

Fotoaparát Canon EOS 100D je vybavený aj očným senzorom, takže sa nemusíte starať o prepínanie obrazu z displeja do hľadáčika, čo je pohodlné a veľmi praktické. Pokrytie optického hľadáčika je okolo 95 %, zväčšenie obrazu 0,87× s dioptrickou korekciou od -3 do +1. Očnica okulára je gumená a mäkká.

Kapacitný TFT dotykový displej Clear View II má 3" uhlopriečku a rozlíšenie 1 040 000 px.

Jednoznačne najväčším prínosom dotykového displeja je to, že pri prezeraní fotografií máte možnosť pohybom listovať snímky a roztiahnutím prstov sa dostať na detailnejší náhľad. Pri fotografovaní v živom náhľade je to zase možnosť vybrať dotykom zaostrovací bod, prípadne dotykom rovno vyhotoviť snímku. Súčasne je možné po stlačení znamienka "Q" meniť zaostrenie, režim snímania, meranie jasu, vyberať kvalitu snímky, meniť vyváženie bielej alebo prepínať medzi efektmi či kreatívnymi filtrami.

Rovnakým tlačidlom vstúpite do hlavného nastavenia aj pri využívaní hľadáčika a dotykom rýchlo nastavíte všetko potrebné (napríklad clonu, čas, ISO atp.). A na zmenu použijete už len skrolovacie tlačidlo či dotyk. Ovládanie dotykom možno aj úplne vypnúť, ale kvôli obmedzeným možnostiam kurzora by som tento variant príliš neodporúčal.

Nastavenie jasov displeja sa odohráva v siedmich úrovniach a jeho pozorovacie uhly sú výborné vo všetkých podmienkach.

Vstavaný blesk má smerné číslo síce len 9,4, ale môžete použiť blesk externý. Interný blesk je veľmi praktická výbava, mrzí ma, že digitálne zrkadlovky Canon s full frame senzorom ním nie sú vybavené.

Slot na pamäťové SD karty je umiestnený pod rovnakými dvierkami hneď vedľa akumulátora, čo môže byť pre niekoho ťažšie prístupné. Obzvlášť pri fotografovaní zo statívu.

Canon EOS 100D v praxi

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 8, Doba expozície: 10 s, ISO: 100, Ohnisko: 88 mm, Kompenzácia expozície: +0,7, Blesk: Nie, 22. septembra 2016 06:21:23.

Veľmi prívetivé rozlíšenie fotoaparátu

Hoci si stále veľa používateľov myslí, že čím väčšie rozlíšenie senzora, tým je fotoaparát lepší, nie je to tak úplne pravda. Obzvlášť pri fotoaparátoch s APS-C senzorom. Canon EOS 100D má rozlíšenie 18 Mpx, čo považujem za úplne ideálne a pre väčšinu používateľov aj praktickejšie ako rozlíšenie 22 - 24 Mpx pri podobných zrkadlovkách. Na cestách nebudete musieť ukladať toľko dát a s fotografiami budete mať menej starostí pri spracovaní.

Navyše, keď budete fotografie prezentovať na papieri, ani to vás nebude nijako limitovať. Dokonca si trúfam tvrdiť, že ak dáte vedľa seba zábery na papieri formátu 60 x 40 cm z fotoaparátoch Canon EOS 100D, Canon EOS 80D a Canon EOS 7D Mark II, nikto na výsledkoch nespozná rozdiel.

Vyspelejšie zrkadlovky budú budú vynikať najmä pri fotografovaní s vyššími hodnotami ISO, ale rozdiel nebude nijako výrazný. Môžete ho zmazať vhodným spracovaním snímky vo formáte RAW.

O kvalitu obrazu fotoaparátu sa stará 14-bitový obrazový procesor DIGIC 5. Sériové snímanie fotografií je 4 sn, čo mi pripadá úplne dostačujúce. Mojím najpoužívanejším fotoaparátom je Canon EOS 5D Mark II, ktorý zvláda iba 3 sn, a nijako ma to nelimituje.

Hodnoty ISO možno nastaviť v rozpätí 100 - 12 800 (25 600 po rozšírení v menu), hodnoty nad ISO 1 600 však odporúčam používať skôr uvážlivo. Toho rušivého šumu by tam už mohlo byť pre niekoho priveľa.

Expozičné časy uzávierky sú 30-1/4000 sekundy a sú navyše doplnené aj BULB režimom.

Canon EOS 100D

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 8, Doba expozície: 6 s, ISO: 100, Ohnisko: 24 mm, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 22. septembra 2016 06:26:02.

Akumulátor na krátke výlety

Fotoaparát Canon EOS 100D je vybavený akumulátorom LP-E12 s kapacitou 875 mAh s výdržou 350 záberov. Ak však budete fotografovať v režime Live View, bude to aj menej a na výdrž udávanú výrobcom sa nedostanete. Údaj je to vyložene tragický, blízky príbuzný Canon EOS 1300D vydrží 500 snímok. Ak plánujete dlhšie výlety, obzvlášť ak nahrávate aj videá, nevyhnete sa obstaraniu záložného akumulátora.

A keď už sme pri videu. Full HD video sa ukladá do súboru MOV rýchlosťou 30 sn. Zvuk je iba mono, ale nie je problém si dokúpiť externý mikrofón, ak to s videom myslíte vážnejšie. Fázové detekčné pixely tu svojím väčším pokrytím spolu s 9 krížovými zaostrovacími bodmi napomáhajú presnosti a plynulosti ostrenia. Ak teda máte na tele nasadený STM objektív, vybavený krokovým Stepper motorom s možnosťou ručného dolaďovania aj ľahkého a tichého preostrovania, bude práca s videom veľmi jednoduchá.

Canon EOS 100D

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 11, Doba expozície: 1/25 s, ISO: 100, Ohnisko: 102 mm, Kompenzácia expozície: -1,7, Blesk: Nie, 22. septembra 2016 07:25:05.

Najvýhodnejšia ponuka na trhu

Pravdepodobne najvýhodnejšiu ponuku fotografického tela a dvoch objektívov, pokrývajúcich rozsah ohnísk 18 - 300 mm (t. j. 29 - 480 mm po prepočte pre APS-C fotoaparát) ponúka obchod Alza.sk. Navyše za menej ako 540 eur.
Táto súprava je veľmi univerzálna a pokryje vám väčšinu príležitostí pri fotografovaní, široké ohniská pri reportáži alebo fotografovaní krajiny a dlhé ohnisko pri fotografovaní zvierat alebo športových aktivít. Pokiaľ si objektívy kúpite v súprave s fotoaparátom, vyjdú vás lacnejšie, ako keby ste si ich kupovali jednotlivo.

Objektív Canon EF-S 18 - 55mm IS STM je vybavený optickým stabilizátorom obrazu s rozsahom 4EV. Technológia motora STM poskytuje takmer nepočuteľné zaostrovanie, povrchová úprava Super Spectra obmedzuje presvetľovanie a zvyšuje ostrosť, zatiaľ čo clona so siedmimi lamelami zaisťuje jemné rozostrenie oblastí.

Ľahký objektív Canon EF 75 - 300mm F4.0 - 5.6 III USM Zoom s možnosťou štvornásobného priblíženia je určený na digitálne zrkadlovky Canon. Ideálny na fotografovanie športových aktivít, portrétov a divokej zveri. Zaostrovanie objektívu je vďaka Micro USM pohonu rýchle a tiché. Tento pohon využíva piezoelektrický princíp a je tvorený dvoma na seba doliehajúcimi krúžkami, z ktorých jeden sa chová ako stator, druhý ako rotor.

Canon EOS 100D

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 100D, Clona: 11, Doba expozície: 1/40 s, ISO: 100, Ohnisko: 24 mm, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 9. septembra 2016 08:06:27.

Ideálna a jednoduchá zrkadlovka

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že Canon EOS 100D je jednoznačne najlepšou zrkadlovkou čo sa týka pomeru výkonu a ceny. Jediné limity sú v možnostiach ovládania, ak sa však s telom fotoaparátu zžijete, nebudú vás nijako limitovať. Osobne ako "ľahkú zrkadlovku" aktuálne používam Canon EOS 760D, a to predovšetkým vďaka dokonalému komfortu používania (horný stavový displej, vyklápací zadný displej). Rozhodne ho nepreferujem kvôli výsledným fotografiám, tie sú pri dvakrát drahšom fotoaparáte úplne rovnaké.

Ponuku lacnejších zrkadloviek ďalej rozširuje vo Fotomagazíne aj testovaný Canon EOS 1300D, ktorý je parametrami s fotoaparátom Canon EOS 100D porovnateľný. Aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorý z nich vybrať, odporúčam snáď len jedno: vziať všetky malé zrkadlovky Canon do ruky. Každému môže vyhovovať niečo iné. Malé rozmery "stodéčka" môžu byť pre niekoho prednosť, niekomu inému s veľkou rukou to už môže vadiť.

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Technické informácie
Snímací prvok:CMOS 18 Mpx, APS-C (28,3 mm)
Pomer strán3:2
Rozsah expozičných časov:1/4000 s až 30 s, BULB režim
Maximálne ISO12 800 (25 600 po rozšírení v menu)
Batéria875 mAh, 350 snímok
Videosekvencia:Full HD až 1920 x 1080, 23,52 snímok/s
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť11,68 × 9,07 × 6,94 cm, 407 g

Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií