PET PET

Čo je to selfie?

Zobraziť katalóg
Čo je to selfie?

Vídate okolo seba ľudí, ktorí držia mobilný telefón v natiahnutej ruke pred sebou a kŕčovito sa usmievajú? Tak to práve fotografujú selfie, teda fotografujú samých seba. V našom článku vám objasníme, čo je selfie, kedy táto technika fotografovania vznikla, čím sa odfotagrafujete najlepšie a prezradíme vám aj triky, ako spraviť perfektný autoportrét.

Čo so selfie
Selfie je hitom u tínedžerov, ale aj dospelých. Podľa odborníkov bude obľúbenosť fotografovanie selfies do budúcnosti skôr rásť než upadať.

Čo je selfie?

Selfie je typ fotografie, na ktorej zachytávate samých seba. Zvyčajne je urobená z ruky fotografa smartfónom alebo digitálnym fotoaparátom a publikovaná na sociálnych sieťach, ako sú Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat a ďalšie. Spočiatku boli selfies, čiže selfíčka, populárne najmä medzi mladými ľuďmi. Časom sa však z tejto techniky fotografovania stal doslova fenomén. Selfies fotografujú násťroční, dospelí, celebrity aj významné osobnosti, ako sú bývalý prezident Obama alebo pápež František. Zamerali sme sa na otázku, čo je to selfie, a zistili pre sme vás mnoho faktov aj zaujímavostí.

i Z ankety výrobcu mobilných telefónov a fotoaparátov Samsung vyplynulo, že 30 % všetkých nasnímaných fotografií ľudí vo veku od 18 do 24 rokov tvoria selfies.

Podľa webu CNN je na Instagrame, obľúbenej sociálnej sieti venovanej fotografiám, už vyše 184 miliónov selfies.

Selfie pri pamiatkách
Pamiatky by mohli rozprávať, čo je to selfie. Ľudia sa pri nich fotografujú veľmi často, aby si vytvorili spomienku.

Prvé selfie vzniklo pred viac ako 170 rokmi

Fotografovanie samých seba nie je žiadnou novinkou. Historicky prvý autoportrét bol vytvorený už v roku 1839 Robertom Corneliusom, priekopníkom fotografie. Mnohí však uvádzajú, že Corneliovo selfie je len autoportrétom. Nie je totiž jasné, či bol fotoaparát pri fotografovaní umiestnený na statíve, alebo či ho Cornelius skutočne držal v ruke. Preto sa niektorí domnievajú, že prvé selfie vzniklo až po roku 1900, teda po vynálezu prenosného fotoaparátu, ktorý umožnil vyhotovovať fotografie samých seba z ruky alebo odrazom v zrkadle.

Prvé preukázateľné fotografie samých seba z ruky boli vyhotovené anglickým fotografom Josephom Byronom v roku 1909. Kto je teda otcom selfie? Z definície toho, čo je selfie, vyplýva, že je to typ fotografie vyhotovenej z ruky. Domnievame sa teda, že je ním Byron.

Termín „selfie“ prišiel na svet až v roku 2002, keď sa objavil na jednom austrálskom fóre, a od tej doby sa šíri prostredníctvom uznávaných fotografov. Najväčšiu zásluhu na jeho rozšírení nesie fotograf Jim Kraus, ktorý termín „selfie“ vysvetlil vo svojej knihe Photo Idea Index (2005). V roku 2013 sa stalo slovo „selfie“ úplne bežne používaným, a tak odpoveď na otázku čo je selfie bola zaradená aj do online slovníka Oxford English Dictionary.

Prvé selfie
Autoportrét vľavo bol vyhotovený Robertom Corneliusom pred viac ako 170 rokmi. Fotografia uprostred a selfie vpravo zachytáva Josepha Byrona, priekopníka fotografovania. Prenosné fotoaparáty zo začiatku 20. storočia nebolo možné udržať jednou rukou.

Najlepšie mobily na fotografovanie selfie

Móda fotografovania autoportrétov sa rozmohla predovšetkým po nástupe inteligentných telefónov. S prednou kamerou sa stalo fotografovanie selfies úplne jednoduchou záležitosťou. Stačí vziať do ruky telefón, namieriť ho na svoju tvár a stlačiť spúšť. Selfies sa dajú, samozrejme, fotografovať aj kompaktnými fotoaparátmi alebo telefónmi bez prednej kamery. To už však nie je také pohodlné, ako keď si môžete hneď skontrolovať na displeji telefónu, ako fotografia dopadne.

Ak vyberáte mobilný telefón, ktorý bude okrem iného fotografovať aj kvalitné selfies, zamerajte sa hlavne na:

  • Rozlíšenie prednej kamery – na kvalitné selfies vyberajte mobilné telefóny s rozlíšením prednej kamery 5 Mpx a vyšším.
  • Možnosť zapnutia predného blesku – predný blesk vám pomôže s prisvietením tváre v šere. Niektoré mobilné telefóny nahradili predný blesk bielym rámikom obrazovky okolo obrazu alebo prebliknutím displeja bielou farbou.
  • Spúšť fotoaparátu v tlačidlách hlasitosti – ak budete chcieť fotografovať jednou rukou, bude sa vám hodiť mobil, ktorý dokáže z tlačidla hlasitosti na boku urobiť v okamihu spúšť fotoaparátu. Rovnakú funkciu majú aj tlačidlá hlasitosti na klasických aj bezdrôtových slúchadlách. Ak takú funkciu mobil nemá, overte si, že má aspoň samospúšť.
  • Svetelnosť objektívu – čím lepšia svetelnosť objektívu, tým ostrejšia fotografia pri horšom svetle. Vyberajte mobilné telefóny s hodnotou f/1,8 a nižšou. Potom budete spokojní aj s fotografiami za šera.

Ktoré mobily vám vytvoria perfektné selfie?

Inšpirovať sa môžete aj v našom článku o najlepších fotomobiloch roka 2017.

Čo je selfie nohou
Fotomobily posunú vaše selfie na vyšší level.

Čo je selfie tyč?

Selfie tyč je pomôcka na fotografovanie autoportrétov. Stretnete sa aj s názvami selfie držiak aj selfie stick. Ide o kovovú alebo plastovú teleskopickú tyč, ktorá vám pri fotografovaní selfie predĺži ruku. Je vybavená diaľkovou spúšťou a technológiou bluetooth, ktorá spája tyč so samotným telefónom. Vďaka tomu nemusíte mať mobil nadosah, a aj napriek tomu vytvoríte parádne selfie s oveľa väčším záberom.

i Prvú selfie tyč predviedla v roku 1969 Iva Janžurová v českom filme Zabil som Einsteina, pánové...

Zákaz selfies a selfie tyčí

Odchádzate za dobrodružstvom alebo na dovolenku a máte v pláne urobiť pár selfies s miestnymi pamiatkami? Overte si, že je tam povolené fotografovať so selfie tyčou. Nie všade sa to totiž smie. Napríklad v mnohých zábavných parkoch (Europark a pod.), v Múzeu moderného umenia v New Yorku, na štadióne Wimbledon v Londýne, v Miláne v Taliansku a ďalších miestach je fotografovanie so selfie tyčou zakázané. Klasické selfies „z ruky“ tú vyhotoviť môžete.

Zákaz akéhokoľvek robenia selfies platí v indickom meste Bombaj, kde si ľudia v záujme vlastnej bezpečnosti nesmú vyhotovovať selfie. Sú to oblasti predovšetkým pri mori v miestach, kde nie sú postavené zábradlia. Miesta sú označené ceduľkami so zákazom a v prípade porušenia tohto nariadenia počítajte s pokutou.

Selfie tyč
Fotografovanie so selfie tyčami na horskej dráhe je smrteľne nebezpečné. V múzeách by zase mohli poškodiť exponáty. Preto je na takých miestach možné fotografovať selfie iba z ruky.

Tipy na selfie

Fotografovanie selfies nie je ťažké, ale tiež to nie je úplná hračka. Aby ste na fotografiách vyzerali skvele, je potrebné poznať pár základných pravidiel:

1. Správny uhol je základ

Ak natočíte hlavu mierne doprava či doľava, bude selfie fotografia prirodzenejšia. Nefotografujete sa na občianský preukaz, preto sa na autoportrét môžete nastaviť z toho lichotivejšieho uhla. Fotoaparát alebo mobil majte mierne nad hlavou, aby ste na fotografii nemali prasací noštek, ale väčšie oči.

2. Tvárte sa veselo

Utrápené fotografie nemá nikto rád. Viac srdiečok alebo palcov hore si získate úsmevom. Odfotografujte sa napríklad aj s novou vecou alebo novým účesom. Vaši priatelia sa nad vašimi selfies budú oveľa častejšie zastavovať, keď im ukážete niečo nové.

3. Celú postavu fotografujte pred zrkadlom

Odfotografovať celú postavu vám umožní jedine zrkadlo. V prípade takýchto fotografií si dávajte pozor na pozadie. Záchod alebo sušiak s bielizňou za vami selfie len skazia. Chcete vyzerať štíhlejšie? Potom sa mierne prehnite v bokoch na tej strane, v ktorej držíte fotoaparát, druhú ruku dajte v bok a skrížte členky.

4. Duck face je pasé

Mnohým výrazom už odzvonilo. S duck face, čiže kačacím zobákom, predstieraným spánkom alebo náhlym prekvapením už nikoho neokúzlite. Vyhnite sa všetkému, čo môže vyvolať kritiku a vymyslite nový výraz.

5. Perfektné svetlo pozdvihne selfie na vyšší level

Vždy sa snažte mať zdroj svetla pred sebou a trochu vyššie než v úrovni očí. Svetlo zjemní vaše rysy. Všeličo sa dá dohnať farebnými filtrami v aplikáciách či na sociálnych sieťach, ale svetlo sa nahrádza zle. Vyskúšajte aj ďalšie tipy na fotografovanie mobilným telefónom.

Filtre na selfie
Fotomobily s dobrou svetelnosťou objektívu vám urobia parádne selfie aj za šera. Pri výbere si spomeňte na pravidlo – čím nižšie číslo, tým lepšiu svetelnosť objektívu fotomobil má.

6. Skupinové selfie je zaujímavejšie

Základným rysom selfie je fotografovanie samých seba, ale nikde nie je zakázané si k sebe niekoho prizvať. Pozvite na fotografovanie aj pár kamarátov. Groupselfie, ako sa inak hovorí hromadnej selfie fotografii, bude zaujímavejšia. Priatelia na fotografii ju budú zdieľať, a tak bude mať selfie väčšiu úspešnosť.

7. Fotografujte sa pri vhodných situáciách

Existujú miesta, kde je fotografovanie selfies krajne nevhodné. Pohreby, svadby, dopravné nehody atď. Mobil odložte aj pri pamiatkách či sochách pripomínajúcich nešťastné udalosti.

Pre perfektné selfie fotografie ľudia riskujú aj životy

Záľuba v robení selfies môže byť aj nebezpečná. Fotografovanie riskantných selfies je síce populárne a za fotografiu na samom vrchu žeriavu dostanete oveľa viac srdiečok a palcov než za selfie na pevnej zemi, ale za smrť to nestojí. „Killfie“, ako sa takýmto fotografiám hovorí, totiž nemusia vždy dopadnúť dobre. Killfie sa stalo osudným napríklad trom mladíkom z Indie, ktorí pózovali pred prichádzajúcim vlakom, stálo život aj japonského turistu na schodoch Taj Mahalu, ktorý pri fotografovaní spadol a zlomil si väzy, 16-ročnú Rusku pri fotografovaní killfie zase oskalpovalo ruské koleso. Pokiaľ si na robenie selfie vyberáte len bezpečné miesta, aj tak sa majte na pozore. Časté fotografovanie selfie môže spôsobovať aj syndróm tenisového lakťa.

Killfie
Túžba po uznaní priateľov a známych na sociálnych sieťach ohrozuje životy. Selfie fotografie veľakrát vznikajú na nebezpečných miestach.

Najznámejšie selfie na svete vzniklo na Oskaroch

Pri odovzdávaní Oskarov v roku 2014 vzniklo najznámejšie selfie sveta. Skupinové selfie americkej moderátorky Ellen DeGeneresovej s najžiadanejšími holywoodskými hviezdami retweetovalo vyše 3,4 milióna ľudí. Neskôr sa ukázalo, že išlo iba o skrytú reklamu spoločnosti Samsung.

Najznámejšie selfie

Čo je selfie, ukázali aj holywoodske hviezdy v roku 2014 na odovzdávaní Oskarov.

3 najlepšie aplikácie na selfie

Nie vždy sa selfie vydarí presne podľa vašich predstáv. V tej chvíli prichádzajú na rad aplikácie, ktoré vám pomôžu dotiahnuť fotografiu k dokonalosti.

  • Camera 360 (iOS, Android, Windows Phone) – táto aplikácia dokáže všetko, na čo si spomeniete. Má v arzenáli veľa filtrov a samolepiek a väčšinu zadarmo. Navyše na nej vývojári neustále pracujú, takže, čo sa týka trendov selfie, pôjdete vždy s dobou.
  • Facetune (iOS, Android) – nejaký ten pupienok, vráska, ovisnuté vlasy alebo veľký nos vás v dnešnej dobe vôbec nemôžu rozhodiť. Zvlášť, keď máte v mobile aplikáciu Facetune. Zadarmo môžete využiť hneď niekoľko funkcií, ako napríklad zmenšenie úst alebo nosa, efekt púdru a iné. K dispozícii máte aj základné filtre a nástroje na retuš. Ak sa selfies venujete pravidelne, rozhodne sa oplatí kúpiť plnú verziu aplikácie. Milovníkom autoportrétov ponúkne nepreberné množstvo nástrojov navyše.
  • Retrica (iOS, Andriod) – rýchla a prehľadná aplikácia na tvorbu a úpravu selfies, vytváranie koláží a veľa ďalších. Ak máte radi jednoduchosť, vrelo ju odporúčame.
4,5 207×
Gogen BT Selfie 4 teleskopický titánový
Selfie tyč 117 cm, hliník, statívový závit, Bluetooth, vyberateľné diaľkové ovládanie, GoPro adaptér, max. šírka mobilu 80 mm
23,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: JGO913c
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií