Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Čo musíte vedieť o polarizačných filtroch

Zobraziť katalóg
Polarizační filtry

Prvé nutné príslušenstvo

S kúpou digitálnej zrkadlovky a niekoľkých objektívov sa môže stať, že vás fotografovanie začne naozaj baviť a začnete uvažovať, ako svojim fotografiám čo najviac pomôcť. Prvým, jednoznačne najužitočnejším príslušenstvom je polarizačný filter. Toto šikovné temné sklíčko pred prednou šošovkou objektívu je výborným pomocníkom v mnohých situáciách a žiadnym lepším grafickým programom jeho absenciu nenahradíte.

Z vlastnej skúsenosti človeka, ktorý je na účinkoch polarizačného filtra závislý, môžem povedať, že ak náhodou nemám polarizačný filter a viem, ako by to s jeho použitím mohlo vyzerať, ani nefotografujem. Viem, že to nebude dokonalé.

Situácií, kde polarizačný filter fotografovanej scéne pomôže, je veľa. Rovnako tak je veľa chýb, ktorých sa môžete pri jeho používaní dopustiť. Široká je aj ponuka polarizačných filtrov. Všetko sa pokúsim čo najstručnejšie opísať, aby som vám výber pred nákupom zjednodušil.

Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie intenzity farieb vegetácie, odstránenie odleskov hladiny, vyčistenie obzoru, zvýraznenie mrakov
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 16, Doba expozície: 0,8 s, ISO: 100, Ohnisko: 17 mm, Kompenzácia expozície: -3, Blesk: Nie, 27. októbra 2015 17:43:03, Parque Nacional Natural Tatamá, Kolumbia.

Trocha polarizačnej filtrovacej teórie

Polarizačný filter sa pripevňuje do krátkeho závitu pred objektív fotoaparátu. S použitím polarizačného filtra možno dosiahnuť vernejšie podanie farieb a lepšie vykreslenie oblohy. Z optického hľadiska ide o špeciálny druh polarizátora.

Svetlo je z pohľadu fyziky elektromagnetické vlnenie, ktoré kmitá vo všetkých smeroch. No a polarizačný filter prepustí len tú časť vlnenia, ktorá kmitá len v jednom smere. O prepustení a odfiltrovaní rozhoduje fotograf otáčaním polarizačného filtra. Ten sa totiž skladá z dvoch častí, ktoré sa voči sebe môžu otáčať a tým sa významne mení účinok filtra. V praxi to funguje tak, že filter nasadíte na objektív a otáčaním jeho častí ovplyvňujete mieru filtrácie. Tým, že filter odstraňuje odlesky nekovových povrchov, otvára sa široká škála jeho použitia nielen v krajinárskej fotografii.

Polarizačné filtre nie sú iba doménou objektívov pre zrkadlovky, môžeme sa stretnúť s použitím predsádkového tubusu pre niektoré kompaktné fotoaparáty, ktoré majú závit na koreni objektívu alebo priamo na tele fotoaparátu.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie intenzity farieb briez, kontrast obrazu pri fotografovaní teleobjektívom.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 8, Doba expozície: 0,6 s, ISO: 100, Ohnisko: 500 mm, Kompenzácia expozície: +2/3, Blesk: Nie, 6. novembra 2010 09:28:33, Národný park České Švajčiarsko, Česko.

Asi najznámejším a pre veľa fotografov asi stále jediným účinkom polarizačného filtra je stmavenie modrej oblohy. Tým však možnosti jeho použitia rozhodne nekončia.

Obzor vyčistíte od modravého oparu, zvýšite jeho kontrast, "uvidíte ďalej". Najmä po daždi, alebo priamo počas dažďa, v olistenom lese významne zvýšite intenzitu farieb vegetácie. Pri makrofotografii detailov rastlín nebudú listy "sivozelené", ale naozaj intenzívne zelené, farby budú mať vyššiu saturáciu. Pri snímaní plytkej vodnej hladiny uvidíte kamenisté dno, hladina nebude nepekne šedivá. Odstránením odleskov vynikne aj farba zvieracej srsti. Stmavením modrých častí oblohy významne vyniknú biele obláčiky na oblohe. V temných tiesňavách s tečúcou vodou predĺžite expozičný čas na zaznamenanie prúdenia vody.

Odstránením odleskov totiž vynikajú farby. Súvisiacim účinkom polarizačného filtra môže byť aj to, že stmavením modrej oblohy uľahčíte fotoaparátu presnejšie exponovanie, scéna bude svetelne vyrovnanejšia, tmavšie popredie sa presvetlí.

Tu musím však priznať, že sa na svojich fotografických workshopoch často stretávam s tým, že klienti pri otáčaní polarizačným filtrom jeho účinok v hľadáčiku nevidia, nevedia, na aký odtieň farby v obraze sa majú pozerať, aby bol účinok zrejmý. Chce to trochu cviku. Vedieť kam sa pozerať, na aké časti snímanej scény môže byť účinok najsilnejší.

Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie intenzity farieb vegetácie, odstránenie odlesku vodnej hladiny, zobrazenie dna riečky, predĺženie expozičného času.

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 16, Doba expozície: 1/20 s, ISO: 100, Ohnisko: 33 mm, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: Nie, 26. septembra 2015 14:43:21, Kamenica, Národný park České Švajčiarsko, Česko.

Stručná učebnica polarizačného fotografa

Používanie polarizačného filtra chce prax, po čase však budete vyberať v prírode motívy aj podľa toho, že správne odhadnete jeho účinok. Krásne obláčiky na modrej oblohe budú dominantou fotografie, zelený les počas dažďa, alebo nádherné kamenisté dno lesného jazierka. O účinnosti polarizačného filtra rozhoduje počasie, nie vždy sú podmienky na zvýraznenie jeho efektu vhodné.

Prvým naozaj nutným pravidlom je polarizačným filtrom otáčať. Možno sa smejete, ale už som párkrát videl, ako si niekto sťažoval, že filter nefunguje. Tým, že budete otáčať, regulujete jeho účinok. Ten je najsilnejší, ak máte slnko, t. j. zdroj svetla, 90° od smeru fotografovania.

Polarizačný filter funguje najviac vtedy, keď je objektív namierený kolmo k slnku. Ak bude slnko priamo na juhu, polarizačný efekt bude najväčší, ak namierite objektív na východ alebo západ. Naopak, keď polarizačný filter namierite v smere slnečného svitu, má nulový efekt.

Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: nevhodné stmavenie oblohy iba na jednej strane fotografie, odstránenie oparu na obzore.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 14, Doba expozície: 1/40 s, ISO: 100, Ohnisko: 19 mm, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 28. decembra 2008 12:09:09, Studenec, Národný park České Švajčiarsko, Česko.

Nie vždy však platí, že najsilnejší účinok filtra je ten najlepší.

Najčastejšou chybou, ktorej sa môžete pri používaní filtra dopustiť, je prehnaný efekt iba na jednej strane fotografie pri používaní širokouhlého objektívu. Pretože objektív zaberá väčší uhol (a filter pôsobí najviac v uhle 90°), ľahko sa stane, že zaberiete aj kus oblohy, kde nebude pôsobenie objektívu zrejmé. Máte polovicu fotografie temne modrú a druhú bielomodrú (bez účinku filtra). Ja to robím tak, že v podobných situáciách otáčam filtrom tak, aby jeho účinok bol v strede fotografie, aj keď viem, že na okraji by bol silnejší.

Pri používaní polarizačného filtra je nutné si uvedomiť, že jeho sklo je tmavé, pri fotografovaní budú vychádzať dlhšie expozičné časy a z ruky budete mať viac rozmazaných fotografií. Odporúčam používať statív alebo nejakú oporu.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie intenzity farieb vegetácie, výraznejšie prekreslenie oblakov, vyčistenie obzoru, stmavenie modrej oblohy.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Clona: 14, Doba expozície: 1/30 s, ISO: 100, Ohnisko: 17 mm, Kompenzácia expozície: +2/3, Blesk: Nie, 2. máj 2008 17:17:59, San Quirico d'Orcia, Toskánsko, Taliansko.

Ďalšou chybou, s ktorou sa stretávam, je to, že fotograf nasadí polarizačný filter cez ďalší filter, ktorý už na objektívu je. Najčastejšie to býva UV filter, ktorý väčšina používa ako kryciu bezpečnostnú ochranu objektívu. Je nutné si uvedomiť, že každé ďalšie sklo pred objektívom znižuje jeho optické vlastnosti, fotografie budú rozmazané, nekontrastné, farebne posunuté. Pri použítí dvoch filtroch bude navyše aj výraznejšia vinetácia. Ak chcete polarizačný filter používať, vždy treba dať dole ten, ktorý už na objektívu je.

Ak budete fotografovať s polarizačným filtrom, ľahko sa vám môže stať, že budete riešiť dilemu, kde v obraze má mať filter najväčší účinok. Má to byť tmavšia obloha s obláčikmi, alebo vodná hladina s plytkým brehom v popredí? Celú fotografiu odpolarizovať s maximálnym účinkom nemožno, musíte sa rozhodnúť, kde to má byť viac. Variantom môže byť aj vyhotovenie dvoch fotografií s rôznym účinkom filtra a potom ich zložiť v grafickom programe.

Je ešte jeden faktor ovplyvňujúci účinnosť filtra, tým je nadmorská výška. S vyššou polohou nad morom ubúdajú prachové častice vo vzduchu. Navyše obloha je sama o sebe tmavšia a sýtejšia, je nutné polarizačný filter používať s rozvahou. Jeho nadmerné použitie, obloha temne modrá až čierna, je častou chybou pri jeho používaní. Ak to však nie je umelecký zámer. Osobne sa podobnému nijako nebránim, pokiaľ to je účelné.

A jedna rada na záver, pri zmene kompozície z fotografovania na šírku na fotografovanie na výšku nezabudnite polarizačný filter opäť otočiť do tej správnej účinnosti.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie farieb a kontrastu pri fotografovaní dlhým teleobjektívom.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Clona: 14, Doba expozície: 1/20 s, ISO: 100, Ohnisko: 400 mm, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 2. júna 2008 18:33:37, Toskánsko, Taliansko.

Niekoľko rád k výberu

Pokiaľ si budete polarizačný filter vyberať, je pár vecí, na ktoré je potrebné sa zamerať. Najprv vyberte priemer filtra podľa závitu objektívu, pre ktorý polarizačný filter potrebujete. Ideálne však je, ak si na začiatok vyberáte objektívy tak, aby mali všetky priemer filtrového závitu napríklad 77 mm, nemusíte potom mať viac polarizačných filtrov s rôznymi priemermi. Ak máte objektívov viac, kúpte si filter na objektív s najväčším priemerom závitu. Pre tie menšie si môžete kúpiť redukciu. Bohužiaľ platí: väčší priemer filtra = vyššia nákupná cena.

Aj keď máte priemer filtra jasný, rozhodovanie pri výbere vám to príliš neuľahčí, ponuka polarizačných filtrov je naozaj široká, so značným cenovým rozpätím. Prečo sú niektoré filtre drahšie a niektoré lacnejšie?

Najlepšie filtre majú firmy Hoya a B+W. Používajú najkvalitnejšie optické sklo a ich mechanické vyhotovenie je často precíznejšie, sú aj odolnejšie. Kvalitou prekvapivo porovnateľné sú polarizačné filtre českej firmy VFFOTO.

Kvalitnejšie vyhotovenie obrúčky z mosadze vydrží viac ako obrúčka hliníková, ktorá je lacnejšia. Drahšie polarizačné filtre majú antireflexné vrstvy a platí, čím viac antireflexných vrstiev, tým vyššia cena. Tieto vrstvy sú veľmi užitočné, zabraňujú odleskom, ak fotografujete v protisvetle. Niektoré polarizačné filtre majú navyše špeciálne vrstvy ako ochranu pred poškriabaním.

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie farieb a kontrastu pri fotografovaní dlhým teleobjektívom.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III , Clona: 18, Doba expozície: 1/100 s, ISO: 100, Ohnisko: 40 mm, Kompenzácia expozície: +1/3, Blesk: Nie, 11. októbra 2008 18:09:34, Národný park České Švajčiarsko, Česko.

Polarizačné filtre si môžete kúpiť aj vo verzii "slim" (tenký), ktoré majú slabšiu obrúčku a pri použití na širokouhlých objektívoch nevinetujú. Keď budete totiž fotografovať s ohniskom 16 mm na fotoaparáte s full frame formátom, môže sa stať, že s polarizačným filtrom budete mať tmavé rohy fotografie. S predlžovaním ohniska už toto nehrozí. Vždy záleží na konkrétnom objektívu, odporúčam teda vyskúšať, alebo pre naozaj širokouhlý objektív kúpiť rovno verziu "slim". Na vyskúšanie odporúčam svetlú rovnomerne nasvietenú bielu stenu, v počítači si potom prezrite, či nie sú rohy výrazne tmavšie ako stredná časť snímky.

Novinkou posledných rokov sú filtre HD Ready od firmy Hoya. Tieto polarizačné filtre plnia svoju funkciu rovnako ako filtre klasické, ale ich sklo nie je také tmavé. Nezoberie toľko svetla, možno bezpečnejšie fotografovať z ruky. Čo je praktické najmä pre tých, ktorí používajú polarizačný filter pri makrofotografii, pri fotografovaní zvierat alebo na cestách nepoužívajú statív.

A jedno upozornenie: na trhu sú dva typy polarizačných filtrov, lineárny a cirkulárny. Líšia sa ako vhodnosťou použitia, tak aj cenou. Pre digitálne fotoaparáty sú vhodné cirkulárné polarizačné filtre. Sú síce o niečo drahšie ako lineárne, ale sú pre digitálne fotoaparáty predurčené. S lineárnym polarizačným filtrom totiž môže mať problém ako autofokus, tak aj hlavne expozimeter fotoaparátu, kedy môže dôjsť k zlému meraniu expozície, fotografia bude veľmi svetlá, alebo príliš tmavá.

Predtým, v analógovej fotografii, sa ešte oplatilo premýšľať o otepľujúcich polarizačných filtroch, ale v čase, keď si môžeme pri fotografovaní nastaviť vyváženie bielej, nie je potrebné tento variant riešiť.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Efekt polarizačného filtra: zvýraznenie intenzity farieb, výraznejšie prekreslenie oblakov, vyčistenie obzoru, stmavenie modrej oblohy.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 16, Doba expozície: 1/4 s, ISO: 100, Ohnisko: 17 mm, Kompenzácia expozície: +2/3, Blesk: Nie, 30. júna 2016 10:38:11, Schloss Neuschwanstein, Bavorsko, Nemecko.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Fotografia vyhotovená bez polarizačného filtra.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 18, Doba expozície: 1/125 s, ISO: 100, Ohnisko: 16 mm, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 3. júla 2016 11:01:18.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Fotografia vyhotovená s polarizačným filtrom.
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 18, Doba expozície: 1/125 s, ISO: 100, Ohnisko: 16 mm, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 3. júla 2016 11:01:10.

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

4,8 16×
HOYA 67 mm HRT
Polarizačný filter – 67 mm, klasické vyhotovenie, skrutkovací
61,82 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: HO004e6
5,0
K&F Concept sada magnetických filtrov 3 ks (MCUV, CPL, ND1000) – 62 mm
Set – filtre z optického skla AGC High Definition Premium Optical, MCUV, CPL a ND1000, obojstranná viacvrstvová povrchová úprava, sada odolná voči poškriabaniu, vode aj oleju, adaptačný krúžok a praktické puzdro
99,90 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KFfil168
4,0
K & F Concept HMC CPL filter – 67 mm
Polarizačný filter – 67 mm, slim vyhotovenie, HMC povrchová úprava
13,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KFfil158
3,9
TrueCam Mx magnetický CPL filter
Polarizačný filter – magnetický
19,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CH550m1
4,6 141×
TrueCam A5, A7 CPL filter
Polarizačný filter – skrutkovací
Zľavnené -27 %
15,90 € 21,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: CH550c
Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií