Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Cooler Master MasterCase SL600M (RECENZE) – Luxusní skříň nabitá technologiemi

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizováno

Big Tower dnes nie je veľmi v móde, až do momentu, keď si uvedomíte, že chcete vodou chladený počítač, resp. chcete osadiť viacero grafických kariet. Väčšina používateľov dnes žiada hlavne malé, kompaktné, odhlučnené a prenosné počítače. Na druhej strane veľká skrinka evokuje, že má nadštandardné chladenie, čo priláka hlavne hráčov. Kto by si chcel dnes predstaviť pri eSporte nejaký ten FPS drop? Či je to tak aj v praxi, si dnes ukážeme v recenzii tejto ešte stále novinky Cooler Master MasterCase SL600M.

Cooler Master MasterCase SL600M; úvod

Cooler Master MasterCase SL600M (RECENZIA) – OBSAH

  1. Cooler Master MasterCase SL600M: Parametre a špecifikácie
  2. Bližší pohľad na skrinku Cooler Master MasterCase SL600M
  3. Cooler Master MasterCase SL600M a úložisko
  4. Cooler Master MasterCase SL600M a chladenie
  5. Cooler Master MasterCase SL600M a jej predný panel
  6. Recenzia Cooler Master MasterCase SL600M: Testovacia zostava
  7. Recenzia Cooler Master MasterCase SL600M: Testovanie teploty
  8. Záver recenzie – ako hodnotíme skrinku Cooler Master Mastercase SL600M?

Cooler Master MasterCase SL600M: Parametre a špecifikácie

Ako už býva u tejto spoločnosti zvykom, stavia na futuristický dizajn. Pre porovnanie napríklad uvediem spoločnosť Fractal, ktorá spolieha na decentný vzhľad. Novinka vyniká hliníkovými obloženiami, čo sa prejavilo aj na hmotnosti skrinky. Tá váži takmer 15 kilogramov, takže na prenášanie nie je práve vhodná. Výrobca dodáva na trh skrinku v 2 farebných prevedeniach – striebornom a čiernom. V teste som mal k dispozícii práve striebornú verziu.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Telo skrinky je vyrobené z ocele, rovnako ako zadná časť a pravá bočnica. Prednej a vrchnej časti dominuje brúsený hliník, ktorý dáva skrinke dostatok elegancie, takže určite sa za ňu hanbiť nebudete. Ľavá bočnica je prehľadná a vyrobená z masívneho skla. Rozmery skrinky sú inak 544×244×573 milimetrov. MasterCase SL600M podporuje Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, a dokonca aj E-ATX dosky s rozmermi najviac 12“×10,7“, teda približne 30,48×27,2 centimetra. Výrobca uvádza, že pri použití E-ATX dosky budete obmedzený cable-manažmentom. Do skrinky osadíte chladiče s výškou až 191 milimetrov, zdroje podľa štandardu ATX do veľkosti 200 milimetrov a grafické karty s dĺžkou maximálne 318 milimetrov.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skříň; obsah balenia

Z tohto dôvodu som zvolil ako chladič, jeden z najväčších monštier na trhu – Noctua NH-D15S. S grafickými kartami to už bude pomerne horšie a určité výnimky do skrinky štandardne neuložíte, napríklad GeForce RTX 2080 Ti Lighting Z či GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO. Pred kúpou grafickej karty si radšej skontrolujte jej dĺžku. Teoreticky je možné osadiť grafické karty až do dĺžky 412 milimetrov, ak sa využije vertikálne uloženie a nepoužijete predný priestor pre radiátor. Okrem toho musíte odstrániť aj kryt pre zdroj. Tento údaj nepochopiteľne výrobca zmieňuje iba v návodeVzhľadom na veľkosť skrinky toto obmedzenie celkom prekvapí, pretože aj starší model MB500 dokáže poňať až 400mm grafické karty bez väčších demontáží.

i

Súčasťou balenia sú tiež dve PWM 200mm ventilátory s regulovateľnými otáčkami od 400 do 800 RPM.

Čo sa týka podpory radiátorov, do skrinky je možné uložiť, nasledovne:

  • TOP: 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm (najviac do šírky 43mm)
  • SPODNÁ ČASŤ: 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm (najviac do šírky 72mm, ak je pripojená GPU vertikálne)

Bližší pohľad na skrinku Cooler Master MasterCase SL600M

Celá skrinka spolieha na univerzálne držiaky, na ktoré je možné osadiť SSD, HDD či expanznú nádobu a pumpu pre vodné chladenie. Držiaky sú umiestnené v rôznych častiach skrinky a opätovne záleží či osadzujete vodné chladenie alebo sa uspokojíte so vzduchovým riešením. Ide o pomerne zaujímavú skrinku, ktorá ponúka nečakané možnosti vnútorného usporiadania.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

i

Veľkým lákadlom skrinky je podsvietený predný I/O panel. Zaujímavosťou je, že sa o podsvietenie stará senzor priblíženia, inými slovami proximity senzor. Zvláštnosťou je tiež otvoriteľný vrchný kryt skrinky pre pasívne chladenie. Pomerne netypicky je riešený tiež PCI bracket pre úchyt grafických alebo iných rozširovacích kariet, ktorý je možné otočiť o 90°. Veľkou škodou je, že PCIex riser, ktorým sa výrobca chváli, nie je štandardne v balení

Cooler Master MasterCase SL600M a úložisko

Ako som už spomenul, skrinka ponúka pomerne veľké možnosti úprav a vďaka univerzálnym držiakom je možné osadiť až 8 × SSD 2,5“ alebo 4 × SSD 2,5“ a 4 × HDD 3,5“. V dnešnej dobe sa rozširujú taktiež M.2 sloty pre SSD, ktorých býva na doske štandardne 2 – 3, vo finále tak môžete osadiť aj viac než 10 × SSD rôzneho typu.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Držiaky sú uložené v prednej časti skrinky, na kryte zdroja či na spodnom plechu skrinky. V mieste I/O skrinky (dosky), kde očakávate ventilátor nájdete tiež prekvapivo držiak pre úchyt diskového poľa. Na toto miesto teda nie je možné osadiť ani malý 120 / 140 milimetrový radiátor pre procesor. Za malú nevýhodu považujem pomerne zložité umiestnenie držiakov za predným krytom. Demontáž krytu vyžaduje hrubú silu, avšak pri demontáži je nutné byť opatrný, aby nedošlo k zlomeniu plastových sponiek.

Cooler Master MasterCase SL600M a chladenie

Cooler Master MasterCase SL600M sa dodáva s dvojicou veľkých PWM 200 milimetrových ventilátorov, ktoré sú montované v dolnej časti skrinky. Airflow skrinky je tak riešený zdola – nahor a nie spredu – dozadu, naprieč skrinkou ako to býva normálne zvykom. Skrinka sa spolieha na fyzikálny jav, kedy sa predpokladá, že horúci vzduch stúpa nahor. V teste som otočil použitý procesorový chladič tak, aby zodpovedal smeru prúdenia vzduchu vertikálne.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka
Ideálny smer vzduchu je zdola nahor.

Ako som spomenul, chýba tiež outtake ventilátor. V hornej časti skrinky sú pripravené úchyty pre 360 milimetrové radiátory a radiátory je tiež možné osadiť v dolnej časti skrinky. Teoreticky tak môžete osadiť až dvojicu 360 milimetrových radiátorov. Použité ventilátory mi prišli pri maximálnych otáčkach pomerne hlučné, nie je to nič rušivé. Výsledky uvádzam nižšie v článku.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka    
Ďalšie možnosti airflow, môžeme vidieť tu. Červené šípky predstavujú teplý vzduch (v prvom prípade s inštalovaným radiátorom pre vodné chladenie a v druhom prípade klasické vzduchové riešenie). Vychádzame z toho, že teplý vzduch stúpa nahor.

Prachové filtre sú tri. Prvý vrchný filter slúži na uchytenie radiátorov a ventilátorov, pričom je vyrobený z hrubého plastu. Sekundárnu prachovú ochranu zabezpečujú polohovateľný hliníkový kryt skrinky a dierovaný plast. Spodný prachový filter sa nachádza pod ventilátormi a je rovnako ako horný filter prichytený napevno - šróbami.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Cooler Master MasterCase SL600M a jej predný panel

Najzaujímavejšou novinkou je predný smart I/O panel. Panel I/O je fixný a obsahuje až 2 × USB 3.0 + 2 × USB 2.0 porty a zároveň jeden úplne nový USB-C konektor typu 3.1 Gen2 (celkovo teda 5 USB portov). Nájdeme tu samozrejme 3.5mm kombinovaný konektor pre headset – mikrofón a slúchadlá a dedikovaný mikrofónový vstup. Vďaka jednoduchému prepínaču vieme tiež ovládať otáčky interných ventilátorov. Skrinka zaujme ale úplne inou funkciou – integrovanému proximity senzoru. Cooler Master myslel na používanie USB príslušenstva v noci a podsvietil všetky 4 USB Typu-A.

Cooler Master MasterCase SL600M; I/O panel

Stačí sa priblížiť k prednému panelu a rozsvietia sa USB konektory. Senzor zaberá od 10 až do 40 centimetrov v závislosti na rýchlosti pohybu rúk. Výrobca nezabudol aj na tých, ktorí neocenia funkciu a sprístupnil softvér, ktorý blokuje podsvietenie USB. Priložený USB kábel je nielen potrebný na vypnutie podsvietenia, ale tiež umožňuje aktualizovať firmvér, čím vylepšuje správanie sa integrovaného kontroléra ventilátorov. Kontrolér umožňuje pripojenie tiež RGB pásikov a je skrytý za pravou bočnicou.

Recenzia Cooler Master MasterCase SL600M: Testovacia zostava

V teste som použil najrýchlejší herný procesor súčasnosti – Intel Core i9-9900K spolu s rýchlymi 4 GHz pamäťami Viper od spoločnosti Patriot. Základnou doskou je Gigabyte Z390 AORUS PRO, tá sa však môže do budúcna zmeniť. Grafickou kartou je ASUS Dual GeForce RTX 2080. Procesor je chladený výkonnou vežou od spoločnosti Noctua – NH-D15S. Použitým zdrojom je Seasonic PRIME 650W TITANIUM.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Recenzia Cooler Master MasterCase SL600M: Testovanie teploty

Teploty testujem špecializovaným termometrom Voltcraft K101 spolu s príslušnou vzduchovou sondou a softvérom AIDA 64 a 3D Mark. Záťažový test (AIDA64) beží najmenej 20 minút, teda do momentu, kedy sa teploty ustália. Doska bola pomerne chladná s jej len 46°C. Teploty grafickej karty dosiahli maximálne 82°C pri AIDA64, resp. 77°C počas testu 3D Mark. 3D Mark je v poslednej verzii, pričom spúšťam opakovaný test FireStrike ULTRA 4K (20×). Hlukomerom Voltcraft meriam zase produkovaný hluk ventilátorov.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka; hlučnosť;

Najvyššie nameraný hluk mal hodnotu 45,3 dBA, kedy som otáčky skrinky nastavil na maximum. Všetky testy skrinky bežali pri nastavení ventilátorov na „tiché“. Maximálne otáčky ventilátorov skrinky dokázali znížiť teplotu z 50,9°C až na 48°C, čo nie je zanedbateľné, pritom vplyv na hluk je maximálne ±1dBA. Odstránenie vrchného krytu nemá takmer žiaden vplyv na teplotu skrinky ±∆0,6°C. Skrinka má naprieč celých vrchom dostatočné prieduchy. V zadnej časti skrinky sa nachádzajú dokonca nadštandardne široké prieduchy pre výfuk teplého vzduchu z procesora a VRM dosky. Pre doplňujúcu informáciu, izbová teplota bola 20,7°C.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka; teploty

Cooler Master MasterCase SL600M mi ponúkla dobré možnosti pre cable-manažment a prúdeniu vzduchu nič nebránilo. Vnútorné usporiadanie hodnotím na jednotku. Väčšinu káblov sa mi podarilo skryť za pravú bočnicu. Určite odporúčam siahnuť po modulárnom zdroji. Skrinka síce ponúka široké možnosti pre cable-manažment, avšak výrobca umiestnil pod bočnicu aj kontrolér pre RGB pásiky a ventilátory, čo efektívny priestor pre kabeláž limituje. Za plus považujem prítomné zipovacie pásky

Záver recenzie – ako hodnotíme skrinku Cooler Master Mastercase SL600M?

Cooler Master MasterCase SL600M je po stránke dizajnu naozaj elegantná skrinka. Použité materiály sú prémiové a možnosti modifikácie obrovské. Za nedostatok považujem paradoxne možnosti modifikácie, ktoré prvotnú montáž skrinky značne predĺžia. Počítač som skladal takmer 90 minút. Možnosti rozšírenia sú na dnešné pomery veľké, avšak výrobca pomaly ale isto prestáva podporovať klasické pevné disky. Namiesto toho sa sústredí na dnes vymierajúce riešenie multiGPU akými je SLI alebo CrossfireX.

i Mohlo by vás zajímat

Montáž diskov za predný panel tiež nie je ideálne, pretože je nutné sa pohrať s odňatím panelu. Výrobca dosku pripravil na vodné chladenia, čomu zodpovedajú aj univerzálne držiaky v rôznych častiach skrinky. Inovatívny je predný panel s proximity senzorom a medzi skrinkami vidím malú evolúciu. 

Cooler Master Mastercase SL600M

Cooler Master Mastercase SL600M

PC skrinky

Za malé mínus považujem tiež chýbajúci reset. Otázka znie, či moderný predný panel a hliník je hodný toľkých peňazí. Bočnica je vyrobená z kvalitného a hrubého skla s matnou úpravou, avšak napriek tomu funguje ako zrkadlo. Testované teploty mi na základe minulých skúsenosti prišli pomerne vysoké, avšak netreba zabúdať, že používam jeden z najpažravejších procesorov na trhu a zároveň aj grafické karta vydá pomerne dosť tepla. Procesor mimochodom v teste stability AIDA64 zhadzoval frekvenciu na 4700 MHz a jeho teploty dosahovali 100°C, za to ale výrobca skrinky nemôže.

Klady

  • Prémiový dizajn
  • Spracovanie
  • Proximity senzor
  • USB-C s rýchlosťou 3.1 na prednom paneli
  • Podpora veľkého množstva SSD
  • Neobmedzené možnosti na vodné chladenie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nemožnosť inštalovať zadný ventilátor
  • Nie príliš efektívne chladený zdroj
  • Chýbajúci RESET
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií