Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Obrovský výprodej Šrotovné

Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – verzie, pôvod, informácie

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Priemernej osobe spadne telefón sedemkrát za rok. Ochranu pred náhlym poškodením krehkých elektronických zariadení našťastie prinášajú špeciálne tvrdené sklá, ktoré existujú v rôznych variantoch a formách. My sa dnes pozrieme na najznámejší a najrozšírenejší typ, ktorý už využíva vyše 6 miliárd produktov od viac ako 45 výrobcov. Reč je samozrejme o Corning Gorilla Glass, osvedčenej ochrane pre telefóny, notebooky, tablety, smart hodinky, fitnes náramky a celý rad ďalších zariadení.

ochranné sklo; tvrdené sklo; ochrana telefónu; ochranná fólia;

Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – OBSAH

  1. Čo je Corning Gorilla Glass?
  2. Odkiaľ pochádza Corning Gorilla Glass?
  3. Typy ochranného skla Gorilla Glass
  4. Má vaše zariadenie Corning Gorilla Glass?
  5. Je Corning Gorilla Glass jediné riešenie?

Čo je Corning Gorilla Glass?

Gorilla Glass je typ ochranného skla od americkej spoločnosti Corning, ktoré je navrhnuté tak, aby odolalo rôznym nepriaznivým vplyvom, najmä nárazom a poškriabaniu. To z neho robí výborný ochranný prostriedok využiteľný predovšetkým v prípade displejov, ktoré sú najzraniteľnejšou časťou väčšiny elektronických produktov. Corning Gorilla Glass však nájdeme aj na zadnej strane smartfónov so sklenenou zadnou stranou, ktoré sa pýšia unikátnym vzhľadom a často aj bezdrôtovým nabíjaním.

Corning Gorilla Glass svoje základné vlastnosti získava prostredníctvom chemického tvrdenia, kedy sa sklo v už pripravenom rozmere ponorí do roztavenej soli s teplotou viac ako 400 °C. Popri odolnosti však výrobca dohliada aj na ďalšie vlastnosti, ako je napríklad krištáľovo čistá priehľadnosť, vďaka ktorej nedochádza k degradácii kvalít displeja. Minimalizovať je tiež potrebné akékoľvek odlesky sťažujúce čitateľnosť v slnečných podmienkach. Výrobca v neposlednom rade dohliada aj na to, aby bolo u produktov zachované jednoduché dotykové ovládanie.

Odkiaľ pochádza Corning Gorilla Glass?

Koncoví zákazníci poznajú Corning predovšetkým vďaka ochranným sklám. V skutočnosti však ide o všestranného výrobcu s presahom do celého radu odvetví. Názov spoločnosti je odvodený od amerického mesta Corning, v ktorom väčšina obyvateľov pracuje práve v rovnomennej firme. Niekoľkokrát denne tu dokonca zaznieva siréna, ktorá zamestnancov upozorňuje napríklad na začiatok smeny alebo obedovú pauzu.

História spoločnosti siaha až do roku 1851 a je natoľko fascinujúca, že o nej televízia CNBC dokonca natočila vlastný dokument. Corning má obdivuhodnú schopnosť adaptácie na aktuálne potreby trhu, vďaka čomu sa podieľala napríklad aj na výrobe Edisonových žiaroviek alebo okien pre raketoplány americkej NASA. Corning je zároveň veľmi inovatívnou spoločnosťou, ktorá vynašla napríklad sklenené pekáče alebo optické vlákna umožňujúce prenášať 65 000× viac informácií ako medené drôty.

Corning sklo nevidí ako materiál s jednoznačnými vlastnosťami, ale ako platformu s možnosťou meniť jednotlivé charakteristiky podľa aktuálnej potreby. Popísaná história a filozofia spoločnosti viedla samotného Steva Jobsa, aby Corning oslovil s požiadavkou na vytvorenie špeciálneho skla odolného voči pádom a škrabancom. Počas niekoľkých mesiacov tak vzniklo ochranné sklo Gorilla Glass, ktoré rovno putovalo na prvú generáciu iPhonov. Apple pri Corning už zostal a Gorilla Glass sa postupne rozšíril aj na produkty iných výrobcov. Teraz Corning pracuje na vývoji ohybného skla, o ktorom kolujú zvesti, že vzniká pre doteraz nepredstavený ohybný iPhone. Súčasné ohybné telefóny zatiaľ využívajú len plast, ktorý samozrejme neponúka tak vysokú odolnosť, ako by to bolo práve v prípade skla.

Typy ochranného skla Gorilla Glass

Tak inovatívna spoločnosť, akou Corning bezpochyby je, svoje ochranné sklo prirodzene neustále zdokonaľuje. Gorilla Glass preto existuje v niekoľkých verziách a typoch, ktoré sa líšia v niektorých vlastnostiach. Preto sa pozrime, na aké sklíčka môžeme naraziť.

Antimicrobial Corning Gorilla Glass je špeciálnym typom ochranného skla, ktoré zabíja živé mikroorganizmy alebo zastavuje ich rast. Ide o veľmi žiadanú vlastnosť najmä v prípade mobilných telefónov, ktoré sú často označované za zhromaždisko baktérií. Nejde pritom len o dočasné riešenie, ale svoje vlastnosti zachováva doživotne. Za túto schopnosť vďačí obsahu strieborných iónov, ktoré spoľahlivo likvidujú 99,9 % baktérií. Odolnosť a optická čistota pritom zodpovedá vlastnostiam Corning Gorilla Glass 3. generácie.

Corning Gorilla Glass SR+ je ochranné sklo určené pre prenosné zariadenia, predovšetkým potom smart hodinky. Sľubuje prémiové spojenie tvrdosti, optickej čírosti a ďalších výhod Corning Gorilla Glass. Aj vďaka tomu tento typ skla nájdete skôr v prípade drahších zariadení. Podľa výrobcu získame o 70 % vyššiu rezistenciu voči nárazom, o 5 % lepšie optické vlastnosti a o 25 % menej odleskov.

Corning Gorilla Glass DX a DX+ je dvojica skiel pre wearables, ktorá bola uvedená po boku 6. generácie Corning Gorilla Glass. Medzi hlavné výhody patrí obmedzenie odleskov o 75 %, zvýšenie kontrastu a o 50 % lepšiu čitateľnosť pri nižšej svietivosti displeja, čo šetrí batériu. Drahší variant, DX+, potom ponúka ešte lepšiu ochranu proti poškriabaniu a očakávať ju možno skôr v prípade drahších hodiniek.

ochranné sklo; typy; verzie; tvrdené sklo; ochrana telefónu; ochranná fólia;
Ochranné sklo Corning Gorilla Glass nájdeme v prípade mnohých inteligentných telefónov.

Corning Gorilla Glass je premiérou ochranných skiel tejto spoločnosti, ich vznik si vyžiadal Apple pre svoj prvý iPhone. Splnené boli všetky požiadavky, teda rezistencia voči poškriabaniu a pádom.

Corning Gorilla Glass 2 dorazilo v roku 2012 a prinieslo 20 % zníženie hrúbky pri zachovaní všetkých žiadaných vlastností. To samo o sebe umožnilo o niečo tenšie zariadenia, lepšiu odozvu dotykových obrazoviek a tiež jasnejší obraz.

Corning Gorilla Glass 3 bolo predstavené na CES 2013 a znamenalo veľký posun. Ku chemickému tvrdeniu totiž pribudla atómová konfigurácia, ktorá zaisťuje o poznanie vyššiu odolnosť. Gorilla Glass 3 oproti predchodcovi vydrží 3× viac a výrazne lepšie odolá aj poškrabaniu, ktoré síce nemusí byť vidieť, ale, všeobecne vzaté, uľahčuje prasknutie.

Corning Gorilla Glass 3+ tak trochu mate názvom. Táto verzia totiž bola predstavená až v auguste 2019 a cieli na čo najlepší pomer cena/výkon, najmä v oblasti produktov nižšej a strednej triedy. Oceniť máme najmä vyššiu odolnosť voči pádom, ktorá je 2× vyššia ako v prípade alternatívnych skiel rovnakej cenovej kategórie. Konkrétne vydrží 70 % pádov z výšky 0,8 metra (výška pásu) na tvrdý materiál.  

Corning Gorilla Glass 4 má pôvod v roku 2014 a pýši sa schopnosťou zoštíhlenia pri rovnakých charakteristikách. Z hľadiska pádov z jedného metra má byť 2× odolnejšie ako 3. generácia.

Corning Gorilla Glass 5 k vlastnostiam predošlých verzií pridáva ešte vyššiu odolnosť pri pádoch na tvrdý povrch a novinkou sú aj lepšie výsledky pri páde z väčších výšok. V 80 % prípadov odolá pádu z 1,6 metra, čo zodpovedá úrovni ramien, ktorá je typická pre fotografovanie. Podľa výrobcu ide o 4× lepší výsledok, aký ponúkajú konkurenčné materiály.

Corning Gorilla Glass 6 je doposiaľ najnovšou verziou, ktorá bola odhalená v júli 2018. Oproti piatej generácii je 2× odolnejšia a prežije aj sériu 15 pádov z 1 metra na tvrdý povrch. Lepšie parametre dosahuje aj pri pádoch z väčších výšok a celkovo vzaté ide o najlepšiu verziu v každom ohľade.

Má vaše zariadenie Corning Gorilla Glass?

Zákazníkom, dodávateľom aj predajcom niekedy chýbajú informácie, či je konkrétne zariadenie vybavené ochranným sklom Corning Gorilla Glass, alebo nie. Spoločnosť Corning preto vytvorila online databázu, v ktorej možno vyhľadať telefóny, nositeľnú elektroniku, laptopy a tablety, ktoré túto ochranu majú. Vo väčšine prípadov je uvedený tiež konkrétny typ Gorilla Glass, čo v kombinácii s vyššie popísanými vlastnosťami jednotlivých verzií dáva jasnú predstavu o tom, akú odolnosť od produktu očakávať. Jedinou výnimkou je spoločnosť Apple, ktorá si takéto údaje zrejme nepraje zverejniť.

Je Corning Gorilla Glass jediné riešenie?

Integrované ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass síce zanedbateľne zvýši finálnu cenu, ide však o investíciu, ktorá sa spravidla oplatí. Podľa výrobcu je Corning Gorilla Glass zároveň výhodnejšie ako nalepovacie ochranné sklá, ktoré je potrebné mnohokrát vymieňať za nové, kým Gorilla Glass vydrží až do konca životnosti daného zariadenia. Pokiaľ ale vaše zariadenie nemá ochranu žiadnu, je samozrejme lepšie dokúpiť externé sklo, a získať tak stále relatívne dobrú ochranu.

ochranné sklo; typy; verzia; tvrdené sklo; ochrana telefónu; ochranná fólia;
Maskotom ochranného skla Corning Gorilla Glass je gorila.

Corning Gorilla Glass vydrží síce veľa, nie je však nezničiteľné. Zvážiť preto môžete zaobstaranie samostatne predajného sklíčka aj na zariadenie s Gorilla Glass. Nalepené sklo totiž pri prasknutí ľahko vymeníte, a to aj bez odbornej pomoci, zatiaľ čo nahradiť rozbité vstavané sklo je drahšie a komplikovanejšie. Pozrieť sa môžete na našu ponuku ochranných skiel pre inteligentné telefóny, tablety a smart hodinky.

Corning Gorilla Glass samozrejme nie je jediným výrobcom ochranných skiel. Z konkurentov spomeňme aspoň DragonTrail od japonskej spoločnosti Asahi Glass, ktorej sklá nájdeme napríklad v prípade telefónov Google Pixel. Stretnúť sa môžeme aj s použitím zafíru. Ten je vďaka extrémnej tvrdosti mimoriadne odolný voči poškriabaniu, menšiu odolnosť však vykazuje pri ohýbaní, a teda aj pri pádoch. Zafír je zároveň pomerne drahý, a využitie tak nachádza najmä na malých plochách – napríklad v prípade smart hodiniek alebo fotoaparátu mobilného telefónu. Popri integrovaných sklách existuje tiež už spomínaná možnosť nalepenia tvrdeného skla, ktoré vzniká na báze zahriatia na viac ako 600 °C a ochladení prúdom vzduchu.

i Mohlo by vás zaujímať

Corning Gorilla Glass, aj iné ochranné sklá, výrazne zvyšujú odolnosť zariadení, čím predlžujú jeho životnosť a chránia finančnú investíciu. Pri výbere nového zariadenia preto odporúčame zohľadniť práve typ zabudovanej ochrany, prípadne tvrdené sklíčko alebo ochrannú fóliu dokúpiť samostatne.

Blackview GBV5500 Pro - Mobilný telefón
-12%
Blackview GBV5500 Pro
Mobilný telefón 5.5" IPS 1 440 × 720, procesor MediaTek MT6739 4-jadrový, RAM 3 GB, interná pamäť 16 GB, microSD až 32 GB, zadný fotoaparát 8 Mpx, predný fotoaparát 5 Mpx, elektronická stabilizácia, GPS, Glonass, NFC, LTE, Jack (3.5mm) a USB micro, hybridný slot, vodoodolný podľa IP68, nárazuodolný, neblokovaný, batéria 4400 mAh, Android 9.0 Pie

+ ZADARMO Sada Darček od Alzy: Polročné predplatné 10 e-časopisov

-12% 126,90 €
111,90 € bez DPH 93,25 €
Kúpiť
Obrovský výpredaj
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 10 predajniach
Objednávací kód: IG1044b1
Xiaomi Amazfit Stratos 3 - Smart hodinky
Xiaomi Amazfit Stratos 3
Smart hodinky – pánske s meraním tepu na zápästí, krokomer, GPS, gyroskop, pripojenie pomocou WiFi a Bluetooth, stav batérie, prehrávač hudby, vibrácie, hodnota vodotesnosti 50 m (5 ATM), kompatibilné s Android a iOS, kapacita úložiska 4000 MB, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: oceľ

215,90 € bez DPH 179,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - Petržalka
Objednávací kód: XI300i09a
EVOLVEO StrongPhone G7 - Mobilný telefón
-6%
EVOLVEO StrongPhone G7
Mobilný telefón 5.7" IPS 1 440 × 720, 8-jadrový procesor, RAM 3 GB, interná pamäť 32 GB, micro SDXC až 128 GB, zadný fotoaparát 13 Mpx, predný fotoaparát 5 Mpx, GPS, Glonass, LTE, Jack (3.5mm) a USB-C, čítačka odtlačkov prstov, hybridný slot, vodoodolný podľa IP68, nárazuodolný, neblokovaný, rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie, batéria 6500 mAh, Android 9.0 Pie

+ ZADARMO Sada Darček od Alzy: Polročné predplatné 10 e-časopisov

-6% 233,90 €
220,90 € bez DPH 184,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 13:30
Objednávací kód: EVO107
Amazfit T-Rex Army Green - Smart hodinky
-7%
Amazfit T-Rex Army Green
Smart hodinky – pánske, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, meranie rýchlosti, GPS, výškomer, gyroskop, kompas, senzor na intenzitu svetla, pripojenie pomocou Bluetooth, stav batérie, prehrávač hudby, notifikácie z mobilu, hľadanie telefónu, hodnota vodotesnosti 50 m (5 ATM), kompatibilné s Android a iOS, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: plast

-7% 166 €
154,90 € bez DPH 129,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 4 predajniach
Objednávací kód: XI300i12a
Xiaomi Amazfit Bip S Warm Pink
Smart hodinky – unisex s meraním tepu na zápästí, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, meranie rýchlosti, GPS, kompas, pripojenie pomocou Bluetooth, ovládanie mobilu, notifikácie z mobilu, hľadanie telefónu, hodnota vodotesnosti 50 m (5 ATM), Amazfit OS, kompatibilné s Android a iOS, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: polykarbonát

81,90 € bez DPH 68,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 13:30
Objednávací kód: XI300i15c
Xiaomi Amazfit Bip S Red Orange - Smart hodinky
-13%
Xiaomi Amazfit Bip S Red Orange
Smart hodinky – unisex s meraním tepu na zápästí, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, meranie rýchlosti, GPS, kompas, pripojenie pomocou Bluetooth, ovládanie mobilu, notifikácie z mobilu, hľadanie telefónu, hodnota vodotesnosti 50 m (5 ATM), Amazfit OS, kompatibilné s Android a iOS, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: polykarbonát

-13% 81,90 €
70,90 € bez DPH 59,08 €
Kúpiť
Obrovský výpredaj
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: XI300i15d
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi