DJI Mavic AIR v podrobnom teste (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Najnovší produkt značky DJI nesie názov Mavic Air a hneď po svojom vydaní sa stal najdiskutovanejším dronom posledných mesiacov. Ide totiž o zatiaľ najdokonalejšiu kvadrokoptéru, pokiaľ uvážime kvalitu obrazového výstupu, letové schopnosti a ich úmernosť k rozmerom. Vo vzduchu nie je Mavic Air tak sebaistý, ako väčší Mavic Pro či Phantom, niektorými parametrami obrazu ich však predbehne. DJI Mavic Air v bohatšom variante Fly More Combo sme mali možnosť otestovať a prinášame vám naše poznatky.

DJI Mavic Air

Obsah recenzie DJI Mavic Air

Prečo je DJI Mavic Air doposiaľ najdokonalejším dronom?

Na poli dronov a inteligentných kvadrokoptér je značka DJI pravidelne tým, kto udáva smer vývoja, prichádza s najmodernejšou technológiou a predstavuje revolučný produkty. Už dlho sa v jej portfóliu nevyníma iba model poloprofesionálneho Phantom, ale doplnil ho model Mavic Pro, ktorý si svojou skladacou konštrukciou získal najmä cestovateľov. Minulý rok portfólio DJI rozšíril malý Spark, ktorý aj napriek vreckovým rozmerom zvládol pekne stabilizované Full HD video, ovládanie smartfónom a navyše priniesol schopnosť reagovať na gestá. Kto chcel špičkový obraz a dlhý dosah a výdrž batérie, vybral si Phantoma, kto chcel lacný selfie dron do batohu, siahol po Sparkovi. Kompromisom zostal Mavic Pro, ktorý po zložení nezabral veľa miesta a ponúkol v troch osiach stabilizované 4K video, veľmi slušný dolet, rýchlosť a stabilitu, ale menšiu výdrž batérie. Všetky tieto modely od DJI sú stále v predaji a stále si nájdu svojich zákazníkov.

DJI ale na konci tohtoročného januára zamiešalo karty a predstavilo Mavic Air. Ten je evolúciou modelu Mavic Pro – spája ich nielen názov, ale aj skladacia konštrukcia. V zloženom stave je Mavic Air vôbec najmenším DJI dronom, v rozloženom je len o niečo väčší, ako Spark. Od Mavica Pro nový Air prevzal aj 4K video, ktoré navyše vie nahrávať s vyšším dátovým tokom, väčšou rýchlosťou a schopnosťou ukladať do RAW formátu. Od Sparka si Mavic Air vypožičal rôzne farebné vyhotovenia, ovládanie pomocou gest a dokonalejší systém detekcie prekážok, s malými rozmermi však zdedil aj kratšiu výdrž batérie. Ako vôbec prvý DJI dron potom prináša snímkovú frekvenciu 120 fps pri Full HD rozlíšení, zabudovanú 8 GB pamäť alebo zisťovanie prekážok aj pri lete vzad. Cenovo potom Mavic Air stojí medzi Sparkom a Mavicom Pro.

DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia
Najnovší produkt od DJI sme testovali v elegantnom bielom variante. Mavic Air je ale dostupný aj v páčivej čiernej a červenej. V zloženom stave je tento dron neuveriteľne kompaktný.

Obsah balenia DJI Mavic Air Fly More Combo

DJI Mavic Air k zákazníkom dorazí v úhľadnej bielej krabici, ktorá na prvý pohľad napovedá, čo je v jej útrobách. Obsah verzia Fly More Combo je bohatší, teda aj krabica je väčšia než v prípade normálnej verzie. Samotný dron je ukrytý v malom puzdre, ktoré veľkosťou i tvarom pripomína puzdro na okuliare. Väčšina príslušenstva je zase vnútri elegantnej sivej brašni, ktorá sa ukázala ako nenahraditeľná už pri kratších výletoch s cieľom dron testovať a zaobstarať nejaké pekné zábery.

Sivá textilná brašna ukrýva ovládač, dve náhradné batérie, nabíjaciu stanicu a napájací adaptér, ďalej potom súpravu náhradných vrtúľ a káble potrebné na pripojenie telefónu k ovládaču a tiež prepojenie drona s počítačom. Vnútri tašky je všetko pekne organizované a členené pomocou priehradok na suchý zips. Hĺbka samotnej tašky je nastaviteľná, takže okrem Mavica a príslušenstva v nej možno nosiť aj ďalšie osobné drobnosti, ako peňaženku a telefón. Poslednou časťou balenia je kartónová priehradka ukrývajúca protektory vrtúľ a všetku tlačenú dokumentáciu.

DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia
Na príslušenstve bohatšieho variantu Fly More Combo obsahuje puzdro na samotný dron a tiež praktickú a navyše štýlovú textilnú tašku, v ktorej môžete prenášať svoj DJI Mavic Air s potrebným príslušenstvom.

Tri batérie na DJI Mavic Air vám dajú dostatok času na lietanie

Nabíjacia súprava sa skladá z troch častí – sieťovej zástrčky, samotného napájacieho adaptéra so špeciálnym DJI konektorom a dokovacej stanice, ktorá má rovnaký konektor na svojom spodku a ktorá funguje ako hub, teda rozbočovač rovnakého konektora. Batériu môžete nabíjať pripojením priamo k adaptéru, alebo vložením do jednej zo štyroch pozícií dokovacej stanice. Adaptér potom obsahuje ešte dva USB porty, vďaka čomu z neho môžete rovno nabíjať nielen ovládač, ale aj mobilný telefón. Hodí sa to v situácii, keď je núdza o ďalšie voľné sitové zásuvky.

Prekvapením bolo zistenie, že batérie sa po vložení do hubu nezačnú nabíjať všetky naraz, ale jedna po druhej. Prišli sme na to, že je to vlastne celkom logické, pretože keď budete niekde na cestách, máte vybité a chcete zase čo najrýchlejšie začať lietať, potrebujete jednu batériu nabitú do plna, nie 3 nabité len do tretiny. Keď sa zamýšľate ďalej a vezmete do úvahy, že nabíjate z 230 V elektrickej siete a máte teda k dispozícii dostatok energie na to dobíjať pokojne všetky 3 akumulátory samostatne v jeden okamih, znovu prestáva dávať zmysel. Nabíjacie trafo je však rovnaké na dobíjanie jednej batérie priamo v drone aj na dobíjanie niekoľkých (až 4) batérií v dokovacej stanici, takže so škrípaním zubov možno asi povedať, že postupné nabíjanie je daňou za univerzálnosť nabíjacej súpravy.

Plné dobitie jedného akumulátora trvá približne 50 minút, pričom je tu použitý známy princíp rýchlonabíjania, aby ste mohli ísť znova lietať čo najskôr. Výdrž pri lete by podľa DJI mala byť 21 minút, v praxi sme sa ale pohybovali okolo 18 minút, v závislosti od poveternostných podmienok a rýchlosti lietania. Ovládač začne hlasno pípať, pokiaľ úroveň nabitia batérie v drone klesne pod 15 % (prednastavených je 25 %, je možné posunúť medzi 15 a 30 %), takže opatrnejší piloti si radšej nechajú rezervu pár percent a pristanú skôr. Ovládač môžete nabíjať z USB portu počítača alebo powerbanky, samotného drona nie, čo je veľké sklamanie.

DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia
Vo Fly More Combo balení dostanete celkom 3 akumulátory, do nabíjacej stanice sa ale vojde ešte jeden ďalší. Z adaptéra môžete nabíjať nielen akumulátory dronu, ale cez USB výstup aj diaľkový ovládač.

Vzhľadom na načasovanie predstavenia toho produktu sme s dronom lietali vo februári, v teplotách pod bodom mrazu. Horšiu kondíciu a výdrž akumulátora sme nespozorovali, problém sa vyskytol iba v prípade, keď sa dron na dlhšiu dobu zastavil a len sa vznášal na mieste (pri robení panoramatických snímok). Po pár sekundách nás aplikácia vydesila, keď oznámila 0 % zostávajúcej energie. A to skokovo z približne 60 %. Mavic Air mal samozrejme energie stále dostatok, stačilo ho uviesť do pohybu tým trochu zahriať vnútornú elektroniku a batérie sa spamätali.

Nabíjanie ovládača je oriešok

Ovládač Mavicu Air na jedno nabitie vydrží fungovať približne 2,5 hodiny. Jeho nabíjanie potom trvá približne 2 hodiny a je realizované cez rovnaký konektor, ktorým je ovládač spojený s telefónom. Hoci je tento konektor obdĺžnikový, ide o micro USB a môžete tak ovládač dobíjať rovnakým micro USB káblom, ktorým dobíjate svoj telefón. To po vás ale nikto z DJI nemôže chcieť a preto by mal byť súčasťou balenia tiež kábel s micro USB koncovkou, že? Nie je to tak úplne pravda. Na dobíjanie ovládača slúži USB-C kábel (pôvodne určený na pripojenie dronu k počítaču) a vy si musíte pomôcť priloženou redukciou z USB-C na micro USB. Toto riešenie je taktiež zvláštne, väčší zmysel by dávalo nabíjať ovládač cez konektor USB-C rovnako, ako je to pri drone.

i Zaujíma vás lacnejší model Spark? Pozrite sa na náš článok DJI Spark v podrobnom teste (RECENZIA)

Ovládač na DJI Mavic AIR a stabilita prenosu videa

Novinka DJI Mavic AIR dostala svoj unikátny ovládač, ktorý je kompatibilný len s týmto dronom. Ovládač má hneď niekoľko „simply clever“ riešení. Tým prvým je možnosť odskrutkovať páčky, alebo pokiaľ chcete kniple, a schovať ich do vnútra zloženého ovládača. Tým ďalším je rámik zasadený do vodiacich drážok vnútri ľavej výklopnej packy. Do neho je možné upnúť koncovku kábla spájajúceho ovládač s telefónom a túto koncovku flexibilne posúvať podľa potreby hore a dolu. Samotná skladacia konštrukcia je tiež veľkou výhodou – sklopiť možno aj antény, takže nič nikde nepresahuje a nehrozí nebezpečenstvo ulomenia. Celková ergonómia ovládača je perfektná. V spodnej časti je povrch pogumovaný, čo zabraňuje vykĺznutiu ovládača z ruky.

DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
Diaľkový ovládač spĺňa všetky požiadavky na funkčnosť a dobrú ergonómiu. Joysticky môžete odskrutkovať a ukryť ich dovnútra konštrukcie a zamedziť tak ich poškodeniu.

Na ovládači nájdete celkom 7 tlačidiel, jedno rolovacie koliesko primárne určené na naklápanie gimbalu a prepínač režimu Sport, ktorý odomkne plný výkon a lietanie maximálnou rýchlosťou, avšak deaktivuje všetky systémy detekcie prekážok. Rozmiestnenie všetkých ovládacích prvkov je veľmi intuitívne, aj napriek tomu ale začiatočník často zabudne, že tlačidlá môže použiť a väčšinu úkonov, ktoré môžu zastať, vykonávať na displeji telefónu. Funkčnému tlačidlu môžete priradiť viac ako 10 funkcií, ktoré by ste inak museli zložito loviť v menu DJI aplikácie. V porovnaní s ovládačom k modelu Mavic Pro tomuto ovládaču chýba displej. To iste môže niekomu vadiť a môže to byť nevýhodou, veríme však, že veľa ľudí jeho absenciu ani nepocítia a bude schopná všetky dôležité informácie odčítať z displeja telefónu.

Podstatnejším rozdielom je však stabilita spojenia, ktorá sa v prípade Mavic AIR ukázala byť slabšia. Hoci podľa výrobcu ovládače oboch dronov fungujú v rovnakých frekvenčných pásmach, Air navyše v pásme v praxi pri Air často dochádzalo k výpadkom prenosu videa už vo vzdialenosti okolo 200 metrov. S týmto problémom sme sa paradoxne niekedy stretli mimo osídlené oblasti, kde býva väčšie rušenie, naopak inokedy prenos fungoval výborne na pol kilometrovej vzdialenosť aj v blízkosti obývaných oblastí. Niekedy sa video začalo len trhať a dron na príkazy stále šikovne reagoval, inokedy obrazovka aplikácie zosivela a na niekoľko okamihov sa prerušilo spojenie. V tomto prípade sa odvďačilo podľa mapky dron nasmerovať späť k miestu vzletu a poslať ho o niekoľko metrov späť k sebe. Pokiaľ ale lietate v zložitejšom teréne a na dron nevidíte, stláčať páčky „na slepo“ a skúšať opäť chytiť signál je veľké riziko.

Aplikácia DJI GO 4 nemá ďaleko od dokonalosti

Prostredie ovládacej aplikácie dronov značky DJI zostáva niekoľko rokov takmer nezmenené. Jazykom zostáva angličtina, slovenského prekladu sme sa zatiaľ nedočkali. Uvítacia obrazovka vás môže odkázať nielen do ovládacieho prostredia, ale tiež do editora videí, denníku všetkých letov alebo do DJI Academy, kde nájdete všetky manuály a návodné videá. Kliknutím na GO FLY sa dostanete do hlavnej ovládacej obrazovky. V jej hornej lište môžete sledovať všetky indikátory a stavy senzorov, na ľavom okraji sa nachádzajú tlačidlá letových režimov, vpravo potom tlačidlo softvérovej ​​spúšte spoločne s prepínačom foto/video a nastavením obrazu. Spodná časť obrazovky patrí údajom o výške, vzdialenosti, rýchlosti dronu a rýchlosti vetra. V ľavom dolnom rohu sa nachádza užitočná mapka, do ktorej je pohyb Mavica Air zakresľovaný. Kliknutím na ikonku v pravom dolnom rohu sa dostanete do galérie vytvorených záberov.

DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia
Pre majiteľov nielen DJI Mavic Air, ale aj všetkých ostatných dronov tejto značky, sa stane prostredie aplikácie DJI GO druhým domovom. Možností nastavenia je tu množstvo a všetko nájdete tam, kde by ste čakali.

Tri bodky v pravom hornom rohu vyvolajú ponuku podrobného nastavenia, ktorá je rozdelená do siedmich kariet a dovolí vám úplne odladiť správanie dronu. V prvej karte nastavíte napríklad Homepoint, teda bod, ku ktorému sa má dron v prípade ťažkostí vracať, tiež letovú výšku. Môžete tiež udať maximálnu výšku a vzdialenosť, ktorú môže váš DJI Mavic Air dosiahnuť. Druhá karta sa venuje systémom detekcie prekážok. Môžete ich ľubovoľne aktivovať a deaktivovať. Nastaviť môžete logiku ovládania, citlivosť na pohyby páčok, citlivosť gimbalu alebo kanál, po ktorom bude dron s ovládačom komunikovať. Akonáhle si všetko prispôsobíte sebe na mieru, často sa do tohto nastavenia vracať nebudete a budete riešiť skôr letové režimy.

Aktualizovať, skalibrovať a DJI Mavic AIR môže do vzduchu

Po analýze obsahu balenia, konštrukcie dronu a ovládača môžeme prejsť lietanie. Od vybalenia drona k prvému vzlietnutiu je ale cesta ešte tŕnistá. Niekoľko desiatok minút trvá dobiť batériu v drone a v ovládači. Medzitým si do svojho telefónu môžete stiahnuť aplikáciu DJI GO 4, ktorej inštalačný balíček má okolo 100 MB, po nainštalovaní však v telefóne zaberie vyše 400 MB úložného priestoru. Pokiaľ budete dron ovládať pomocou ovládača, nie je potrebné nič párovať. Ovládač je s Airom spárovaný od výroby, stačí teda obe zariadenia zapnúť. Ak budete chcieť dron ovládať iba telefónom cez jeho Wi-Fi, je nutné zariadenia spárovať. Zaberie to niekoľko minút, ale aplikácia vás na všetko navedie.

Až budete k dronu pripojení, aplikácia overí dostupnosť nového firmvéru a takmer určite budete musieť aktualizovať, pretože dron nejakú dobu ležal na sklade a DJI po vydaní svojich produktov firmware ešte stále ladia a vylepšuje. Počítajte teda s nutnosťou stiahnuť zhruba 150 MB balík dát a radšej zostaňte v dosahu Wi-Fi signálu. Stiahnutie a inštalácia novej verzie firmvéru zaberie zhruba 10 minút. Keď bude všetko hotové, bude potrebné ešte skalibrovať kompas v drone. To znamená 360° otočenie drona vo vodorovnej a potom i zvislej polohe. Pri tomto kroku už je nutné byť mimo budovy – kalibrácia nebude vykonaná, ak sú v okruhu 1,5 m kovové konštrukcie či silné elektromagnetické rušenia.

DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
DJI Mavic Air je vybavený indikačnými diódami na predných i zadných ramenách. Tie slúžia skôr predovšetkým na vizuálnu indikáciu stavu drona. Napríklad počas SmartGesture sa rozsvieti na zeleno.

Po skalibrovaní a úspešnej aktualizácii sa horný stavový riadok v DJI aplikácii rozsvieti nazeleno, objaví sa text „Ready to Go“ a konečne môžete vzlietnuť. Po ľavom okraji obrazovky kliknete na ikonu šípkou smerujúcou nahor, potiahnete žltý slider a Mavic Air sa vznesie do výšky 1,2 metra, kde zostane levitovať a je pripravený na vaše pokyny. Počas prvého vzletu je v aplikácii zapnutý Beginner mode, teda začiatočnícky režim, v ktorom sa dron pohybuje pomalšie a nevzdiali sa od vás ďalej ako 30 metrov. Ten odporúčame nechať zapnutý, keď je DJI Mavic Air vaším prvým dronom.

Aj cez malé rozmery je Mavic Air vo vzduchu stabilný a pokyvy vetra vyrovnáva statočne. Vďaka práci 3-osého gimbalu ich na videu vôbec nezaznamenáte. Maximálna rýchlosť v bežnom režime je dostatočná, potrebu prepínať do režimu Šport sme mali len pri návratoch z dlhších vzdialeností. V režime šport navyše Mavic Air neudrží kameru vo vodorovnom smere, ale sklopí ju dole, takže natáčať v ňom má význam iba z výšky stoviek metrov. Čo sa týka hlučnosti, tak tá je nepatrne väčšia, ako pri modeli Mavic Pro a pri menšom Sparkovi. Najtichším modelom zostáva Mavic Pro Platinum.

i Konkurenciou pre dron od DJI je napríklad aj dron GoPro Karma. Ten síce neponúka vlastnú zabudovanú kameru, ale nesie trojosí gimbal a na ňom upevnenú outdoorovú kameru GoPro HERO. Výhodou je, že kameru aj so stabilizátorom môžete odmontovať a použiť ich samostatne.

4K video z DJI Mavic Air nadchne aj náročných používateľov

V porovnaní s ostatnými modelmi Mavic je Mavic AIR pri natáčaní videa najschopnejší. Svojich súrodencov predbehol snímkovou frekvenciou pri Full HD rozlíšení – ako prvý dron od DJI zvláda 120 snímok za sekundu. Ďalším vylepšením je vyšší dátový tok 4K videí, konkrétne veľkorysých 100 Mb/s. Súbor videa teda nesie viac obrazových informácií a poskytne teda ako kvalitnejší zážitok pri sledovaní, tak viac priestoru pri postprodukcii videa.

Vyššia dátový tok so sebou však nesie nutnosť použitia veľmi rýchlej pamäťovej karty. My sme najskôr skúsili použiť microSDHC s označením Class 10 UHS-I, tá však svojimi parametrami na ukladanie 4K videa nestačila. Aplikácia DJI GO 4 vás na túto skutočnosť upozorní, ale aj napriek tomu vám umožní nahrávať. Výsledkom je však trhané, nepoužiteľné video. Výrobcom odporúčané sú microSD karty Sandisk Extreme V30, ktoré garantujú rýchlosť zápisu až 60 MB/s. Použili sme teda túto kartu a všetko bolo bez problému. Drobnosť v podobe 8 GB vnútornej pamäte nás veľmi potešila a sme si istí, že poteší všetkých, ktorí nebudú mať adekvátnu pamäťovú kartu po ruke hneď pri vybalení drona z krabice. Príde vhod aj ako záložné úložisko, ak náhodou zabudnete pamäťovú kartu doma, strčenú v počítači.

Pokojné, plynulé a stabilné zábery, na ktoré bude naozaj radosť pozerať, neprídu hneď. Pokiaľ ste začiatočník, dostanete ich až po niekoľkých desiatkach minút vo vzduchu a tréningu jemného, ​​synchronizovaného pohybu prstov. V normálnom režime ovládania vyžaduje Mavic AIR naozaj veľa citu a aj sebemenšia výchylka dronu je na videu poznať. Našťastie sú tu režimy Tripod a Cinematic Mode, ktoré reakcie dronu na ovládač výrazne otupia a video vďaka tomu vyzerá oveľa lepšie. Výrazne nám pomohlo tiež ubrať na citlivosti reakcií dronu aj gimbal.

Porovnali sme video so zábermi nasnímanými modelom Mavic Pro Platinum, ktorý sa u nás v redakcii objavil pred pár mesiacmi a objektívne možno povedať, že Mavic Air lepšie a podrobnejšie vykresľuje detaily. Hoci možno aj za slnečného počasia pozorovať viac šumu, možno ho skôr prirovnať k príjemnému filmovému zrnu.

Parametre snímania si v DJI GO 4 môžete nastaviť sami

Výpočet širokých možností fotografovania a nahrávania videí začneme pri prepínači automatickej a manuálnej expozície. Automat môžete nechať zapnutý, pokiaľ chcete pekné obrázky a nechcete sa o nič starať. Manuál zvoľte vtedy, ak chcete mať nad výstupom z kamery plnú kontrolu, najmä potom pri nahrávaní videí v kontrastných prostrediach, alebo proti slnku. Pri lietaní v zime, keď sa často mení tmavá scéna na svetlú (z tmavého lesa na snehobielu plochu zamrznutej priehrady), je možné pri automatickom nastavení pozorovať malé plynulé korekcie expozície, kedy tiene tmavnú, keď v scéne začne dominovať biela, alebo naopak. Nejde o nič výrazne rušivé, ale ak chcete mať svoje zábery dokonalé, vždy radšej prepínajte na manuál.

Na druhej záložke s piktogramom fotoaparátu nájdeme voľby samotného fotografovania alebo nahrávania podľa toho, v akom režime sa práve nachádzate. Tu si v prípade fotografovania môžete vybrať pomer strán a ukladanie do JPEG, RAW, alebo oboch zároveň, v prípade videí volíte rozlíšenie, snímkovou frekvenciu, formát súboru a vyberáte medzi štandardmi videa NTSC/PAL. Spoločnými voľbami na oba režimy sú vyváženie bielej, Style (manuálne nastavenie ostrosti, kontrastu a saturácie) a Color (štandardný farebný profil alebo „Cinelike“ profil pripravený na postprodukciu).

DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia DJI Mavic Air recenzia
Aplikácia DJI GO 4 vás nechá nastaviť si presnú rýchlosť uzávierky a ISO citlivosť snímok. Často sme využili aj panoramatických a HDR snímok.

Preskočili sme ale hneď prvú voľbu, ktorá v režime fotenia slúži na prepínanie režimov snímania. V klasickom Single shot režime Mavic Air nasníma jednu snímku. V režime HDR dron vyfotí tri snímky s rôznou expozíciou za sebou a sám ich hneď spojí v jeden záber s väčším dynamickým rozsahom. Vy si v nastavení môžete zvoliť, či chcete jednotlivé fotografie uložiť, alebo zachovať iba sprocesovanie snímok. Podobnú službu urobí režim AEB (Auto exposure bracketing), ktorý nasníma 3 alebo 5 snímok s vami zvolenými expozičnými krokmi, snímky si však musíte spojiť v počítači. Ďalej v zozname nájdeme voľbu Brust, ktorá po stlačení spúšte „nastrieľa“ zvolený počet snímok. V režime Interval môže Mavic Air samočinne robiť snímky v intervale 5 až 60 s, a vy z nich neskôr môžete zložiť časozberné video. Na konci zoznamu potom má svoje miesto voľba Panorama, ktorá umožní zaobstarať sférickú snímku, snímku so záberom 180°, „Wide“ snímku zloženú z matice 3×3 fotografie alebo horizontálne panorama zložené z 3 snímok.

Ak prepnete do režimu videa, voľba Photo sa zmení na Video Size. Tá umožňuje zvoliť, v akom rozlíšení a s akou snímkovou frekvenciou chcete video zaznamenávať. Kráľovskou možnosťou je rozlíšenie 4K pri 30 fps, zvoliť ale môžete i „filmovejších“ 24 a 25 fps. Rozlíšenie 2,7K potom odomyká dvojnásobky uvedených hodnôt, teda 48, 50 a 60 fps. Rozlíšenie 1080p pridáva lahôdku v podobe rýchlych 120 fps, ktoré prídu vhod najmä pri natáčaní športových udalostí. Video so 120 sn./s možno bez straty plynulosti v postprodukcii spomaliť viac ako 4-násobne. Za zmienku stojí, že pri rozlíšení 2,7K má kamera o pár stupňov širší uhol záberu.

i Pokročilejší a väčší model DJI Phantom 4 Pro ponúkne väčší 1" snímač, nahrávanie v 4K pri 60 fps, 30-minútovú výdrž batérie, 7 km dosah ovládača a maximálnu rýchlosť až 72 km/h.

DJI Mavic AIR prináša dve nové QuickShot voľby

Letový režim QuickShot slúži na obstaranie klipov, počas ktorých Mavic Air sám obkrúži, alebo inak preletí po jednej z preddefinovaných trajektórií, pričom uprostred záberu bude udržiavať vami zvolený objekt. Ten označíte kliknutím alebo nakreslením obdĺžnika na displej. Akonáhle sa v zelenom poli objaví nápis GO, stačí naň kliknúť a pohyb i nahrávanie videa sa spustí automaticky. Po dokončení pohybu sa dron sám vráti na pôvodné miesto.

  • Dronie – Dron sa začne vzďaľovať do vami určenej vzdialenosti a zároveň mierne stúpať. Akonáhle pohyb dokončí, vráti sa na svoje miesto.
  • Circle – Dron vybraný objekt jednoducho obkrúži, udržiava pritom konštantnú výšku.
  • Helix – Dron vybraný objekt obkrúži a bude sa pritom pohybovať po špirále, teda bude sa postupne vzďaľovať a stúpať.
  • Rocket – Dron začne stúpať a približovať sa kolmici nad vybraným objektom, zatiaľ čo objekt necháva pod sebou a neustále ho udržiava v strede záberu.
  • Boomerang – Dron obletí vybraný objekt po oválnej trajektórii, zatiaľ čo ho udržuje v zábere.
  • Asteroid – Dron vzlietne nahor a ľahko sa vzdiali, vo vzduchu zhotoví sférický záber okolia. Výsledné video začína sférickou fotografiou a potom sa záber približuje k zvolenému objektu.
DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
Pokiaľ sme chceli dostať naozaj pekné a stabilné zábery, využívali sme počas testovania inteligentné letové režimy. Ľahko tu môžete určiť, ku ktorému bodu má Mavic Air smerovať, vzďaľovať sa od neho alebo ho oblietavať.

Posledné dve QuickShot trajektórie prichádzajú prvýkrát práve s modelom Mavic Air. Nutné je premýšľať nad tým, že pri Circle, Helix a Boomerang trajektóriách dron letí celú dobu bokom, takže nevidí na prípadné prekážky a môže ľahko naraziť. Preto v týchto prípadoch odporúčame režim QuickShots používať len na otvorenom priestranstve.

Ďalším z autonómnych režimov je ActiveTrack, v ktorom dron dokáže sledovať pohybujúce sa objekty. Môže lietať za nimi (Track), vedľa nich (Profile), alebo zostať visieť na mieste a za objektom sa iba otáčať a udržiavať ho uprostred záberu (Spotlight). Počas nášho testovania Mavic Air pri sledovaní objektu často nelietal plynulo a skôr „poposkakoval“. Podľa toho tiež vyzeralo video. Tento problém snáď DJI čoskoro vyrieši aktualizáciou firmware.

SmartCapture gestá sú teraz intuitívnejšie

Ďalším z inteligentných režimov je SmartCapture, ktorý sa prvýkrát objavil pri modeli DJI Spark. Ak vstúpite do toho režimu, začne dron rozpoznávať gestá vašich rukách a reagovať na ne. Dron bude poslušne nasledovať vašu dlaň, na základe ktorej pohybov sa bude pohybovať do strán, hore a dole, prípadne ho počas chôdze „tlačiť“ pred sebou alebo „ťahať“ k sebe. Predpažením druhej ruky a roztiahnutím dlaní od seba dáte Mavicu Air pokyn, aby sa vzdialil, priblížením dlaňou k sebe ho dostanete späť. Selfie fotografiu zaobstaráte ukázaním symbolu víťazného „V“, spojením palcov a ukazovákov v tvare rámčeka začnete nahrávať video. V porovnaní s modelom Spark žiadne nové možnosti nepribudli, gestá sú však teraz intuitívnejšie a ľahšie uskutočniteľné.

Klasikou sa už pri DJI dronoch stal režim TapFly. V ňom sa uprostred obrazovky ukáže vodorovná linka, v ktorej okolí môžete dotykom udať bod, ku ktorému sa má DJI Mavic Air uberať. V priebehu letu môžete sliderom meniť rýchlosť a meniť aj samotný navádzací bod. Ponuka TapFly ukrýva 4 ďalšie možnosti, a síce Forward (dron letí vpred, zároveň môže stúpať alebo klesať), Backward (dron od daného bodu cúva, pritom môže stúpať alebo klesať), Free (dron letí vpred smerom k udanému bodu, pritom môžete pohybovať s gimbalom a sami komponovať záber) a Coordinate (dron v rovnakej výške doletí k vybranému miestu a zostane nad ním visieť).

DJI Mavic Air

Cesta k filmovým záberom vedie cez Cinematic Mode

Ponuku inteligentných letových režimov zakončuje Points of Interest. Je síce zo všetkých režimov najkomplikovanejší na nastavenie, ale môže priniesť tie najzaujímavejšie zábery. Dovolí vám zvoliť si objekt, okolo ktorého bude dron krúžiť a sami si presne zvolíte, v akej vzdialenosti a s akou rýchlosťou. Mavic Air sa začne pohybovať po tejto kruhovej trajektórii a vy s ním môžete otáčať, dvíhať ho nahor alebo nadol a pohybovať s kamerou. Výsledkom môžu byť napríklad parádne prelety okolo stromov, kedy môžete záber postupne zacieliť napríklad na západ slnka.

Do kompletného zoznamu QuickShot režimov chýba Triod a Cinematic Mode. Oba režimy sú určené na dosiahnutie čo najplynulejších záberov. V režime Tripod sa výrazne zníži citlivosť reakcií a celková rýchlosť dronu, kým v Cinematic Mode je rýchlosť takmer rovnaká, avšak dron zrýchľuje, spomaľuje a zatáča s väčšou opatrnosťou. Keď v Cinematic Mode pustíte knipel, DJI Mavic Air nezastaví na mieste, ale pozvoľna dobrzdí tak, aby zachoval plynulosť videa.

Ukážkové fotografie z dronu DJI Mavic Air

DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
Vzorové zábery v plnom rozlíšení si môžete stiahnuť nižšie. Všetky sú obstarávané v automatickom režime, vo formáte JPG a sú bez dodatočných úprav.

Záverečné hodnotenie DJI Mavic Air

Pokiaľ si chcete zaobstarať dron a myslíte to vážne tak s lietaním, tak i natáčaním, vaša pozornosť by sa mala uberať smerom k produktom DJI. Pokiaľ ste ešte žiadneho drona nepilotovali, stačí vám Full HD rozlíšenie a máte obmedzený rozpočet, voľte menšieho Sparka. Ak ste ale pripravený investovať približne 900 € (1 300 v prípade fly More Combo), nerozmýšľajte a choďte do Mavic Air. Sparka predčí všetkými parametrami a v niekoľkých ohľadoch prekonáva aj model Mavic Pro. Stabilizácia videa funguje špičkovo, na 4K zábery je radosť pozerať, QickShot režimy nemajú ďaleko od dokonalosti a vďaka senzorom aj na zadnej strane je úroveň sebaobrany dronu proti nárazu oveľa vyššia. Mavic Air zložený v puzdre sa zmestí naozaj do akejkoľvek batožiny a s reálnou výdržou cca 18 minút sa dá zaobstarať mnoho krásnych záberov. Ovládanie dronu si osvojíte behom pár dní a potom vám Mavic Air bude robiť už len radosť.

Hodnotenie 92% Alza.sk
Hlavné parametre: Letové vlastnosti
90 %
Obrazová kvalita
95%
Aplikácia a funkcie
90 %

Klady

  • Naozaj kompaktné rozmery
  • Perfektný dizajn i kvalita spracovania
  • Skvelé 4K video, panoramatické zábery
  • Mnoho jedinečných inteligentných režimov
  • Odladenosť aplikácie
  • 8 GB záložná vnútorná pamäť
  • Rozumná cena

Zápory

  • Problémy s prenosom videa
  • Nemožno nabíjať cez USB
  • Výdrž batérií by mohla byť dlhšia
  • Nedokonalé sledovanie objektov

DJI Mavic AIR je dron, ktorý opäť posúva hranice

Svet dronov sa v posledných dňoch opäť otáča hore nohami a znovu je to vďaka novému modelu od značky DJI, ktorá dlhodobo udáva tempo v produkcii dronov nielen na amatérske, ale aj profesionálne použitie. Ich najnovší kúsok sa volá DJI Mavic Air a svojim pomerom rozmerov k obrazovej kvalite posúva hranice doteraz možného. Vďaka skladacej konštrukcii sa zmestí do dlane, ponúka ovládanie gestami, autonómny systém 4K video a 8 GB internú pamäť. Prečítajte si o tomto úžasnom kusu technológie viac.

DJI Mavic AIR vs DJI Mavic Pro

V súčasnej chvíli v portfóliu značky DJI nájdete 3 modelové rady dronov pre bežných spotrebiteľov, a síce Phantom, Mavic a Spark. DJI Phantom je legendou, ktorá má na svojom konte množstvo prvenstiev, zameriava sa predovšetkým na špičkovú obrazovú kvalitu a teší sa veľkej obľube pri naozajstných nadšencoch do lietania a natáčania s dronom. DJI Spark je, skôr než o perfektnej obrazovej kvalite, viac o drobných rozmeroch, ovládaní gestami a používateľsky prívetivom ovládaní. Rad Mavic je potom príjemným kompromisom, ktorý ponúka stále výbornú obrazovú kvalitu v menšom, veľmi skladnom vyhotovení drona. Nový Mavic Air však trochu mieša karty.

Dron DJI Mavic Air sa zaradil medzi modely DJI Mavic Pro a DJI Mavic Platinum. V porovnaní s nimi je výrazne menší (v zloženom stave dokonca menší, ako Spark), o 40 % ľahší, je tiež rýchlejší, zvláda video vo Full HD rozlíšení pri snímkovej frekvencii 120 sn./s to navyše so značne väčším dátovým tokom (100 Mb/s oproti 60 Mb/s). Drobné rozmery sú potom vykúpené kratšou výdržou na jedno nabitie batérie a tiež kratším dosahom, ktorý je však stále úžasných 4 km. Dobrou správou potom je, že DJI Mavic Air je tiež o poznanie lacnejší, než jeho starší súrodenci Mavic Pro a Mavic Pro Platinum.

DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
Nový dron DJI Mavic Air je výrazne menší, než model Mavic Pro a v zloženom stave dokonca menší, než doteraz najmenší DJI Spark. Cestovanie s dronom teda bude ešte ľahšie ako doteraz.
ModelDJI SparkDJI Mavic AirDJI Mavic Pro
Rozmery143 × 143 × 55 mm168 × 83 × 49 mm (zložený)
168 × 184 × 64 mm (rozložený)
198 × 83 × 83 mm (zložený)
305 × 244 × 85 mm (rozložený)
Hmotnosť300 g430 g734 g
Doba letu16 min21 min27 min
Max. rýchlosť50 km/h>68,4 km/h65 km/h
Dosah ovládaniaMobilné zariadenia: 100 m
Diaľkový ovládač: 2 km
Mobilné zariadenia: 80 m
Diaľkový ovládač: 4 km
Diaľkový ovládač: 7 km
ObjektívUhol záberu: 81,9°
Svetelnosť: f/2,6
Uhol záberu: 85°
Svetelnosť: f/2,8
Uhol záberu: 78,8°
Svetelnosť: f/2,2
Snímač12 Mpx, 1/2,3" CMOS12 Mpx, 1/2,3" CMOS12 Mpx, 1/2,3" CMOS
Video1080@30 fps, 24 Mb/s4K@30 fps, 100 Mb/s4K@30 fps, 60 Mb/s
Gimbal2-osý mechanický3-osý mechanický3-osý mechanický
Detekcia prekážokVpredu: 0,2 – 5 mVpredu: 0,5 – 12 m
Vzadu: 0,5 – 10 m
Vpredu: 0,7 – 15 m

DJI Mavic AIR má rozmery väčšieho telefónu a vie točiť v 4K

Najnovší a podľa slov značky DJI tiež najvybavenejší dron Mavic Air bude mať skladaciu konštrukciu riešenú podobne ako jeho starší súrodenec Mavic Pro – ramená nesúce rotory pôjdu sklopiť smerom k telu drona a zmenšiť tak jeho veľkosť na minimum. Konkrétne zo 168 × 184 × 64 mm na 168 × 83 × 49 mm. Na lepšiu predstavu môžeme uviesť, že napríklad mobilný telefón Samsug Galaxy S8+ je len o centimeter širší a centimeter kratší. Hovoríme teda naozaj o vreckovej veľkosti. Doteraz najmenší model DJI Spark mal pevné ramená a rozmery 143 × 143 × 55 mm. Na rozdiel od jeden a pol kilového Phantoma váži Mavic Air len 430 gramov, udávaná odolnosť proti vetru je však rovnaká. Vstavaná batéria bude stačiť na slušných 21 minút letu, čo je lepšie ako v prípade Spark, ale horšie ako pri Mavic Pro.

DJI Mavic Air Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED DJI Mavic Air Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED
DJI Mavic Air bude dostupný v troch farebných variantoch – čierna, červená a biela.

Na predku drona sa tradične nachádza kamera zavesená na gimbaly, ktorý obraz stabilizuje v 3 osiach, takže si môžete byť istí, že na letových záberoch nezaznamenáte žiadne chvenie a otrasy. Práve vďaka gimbalu a perfektnej 4K kamere môže obraz vyzerať profesionálne až filmovo. DJI Mavic Air môže natáčať nielen v rozlíšení Ultra HD pri snímkovej frekvencii 30 fps, ale aj vo Full HD pri oveľa vyššej snímkovej frekvencii 120 fps, čo umožní 4-násobné spomalenie záberu bez straty plynulosti. Kamera dronu dovoľuje robiť aj statické snímky s rozlíšením 12 Mpx. Fotiť môžete v režimoch Single shot, HDR, Burst (séria 3/5/7 snímok), Auto Exposure Bracketing (3/5 snímok s expozičnými krokmi 0,7 EV) a Interval (snímanie v odstupe 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s). Ďalej je tu režim Sphere, ktorý vie dať dokopy až 25 fotografií na vytvorenie panorámy v horizontálnom, vertikálnom alebo 180-stupňovom smere.

Mavic AIR sa vyhne prekážkam zo všetkých strán

Nielen na prednej a spodnej časti, ale tiež na zadnej časti je dron vybavený infračervenými senzormi a kamerami, ktoré mu dávajú schopnosť vyhýbať sa prekážkam ako sú steny budov či stromy a to až na 20 metrov zo všetkých smerov. Vďaka tomu a tiež vďaka vylepšenému palubnému procesoru, ktorý tvorí 3D model okolitého priestoru, mohol byť vylepšený systém FlightAutonomy.

DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
DJI Mavic Air môžete vybaviť tiež tlmičmi nárazov, ktoré zabránia poškodeniu vrtuľou v prípade nárazu. Ovládač pojme a bezpečne udrží telefóny všetkých veľkostí.

Mavic Air ponúka všetky inteligentné letové režimy známe zo súčasných dronov DJI. Tešiť sa tak môžete na ActiveTrack, QuickShot a TapFly. Režim ActiveTrack bol zdokonalený, pridané boli dva nové režimy QuickShot a vďaka zadným senzorom Mavic Air teraz môžete režim TapFly používať aj pri lete dozadu.

Dron DJI Mavic Air možno ovládať pomocou diaľkového ovládača, ktorý má skladaciu konštrukciu a to vrátane odmontovateľných knipel. Ovládač samotný nie je vybavený displejom, na zobrazenie je potrebné pripojiť smartfón. Nové dualband prenosové antény umožňujú živý náhľad obrazu v rozlíšení 720p až na vzdialenosť 4 km. Lietať však môžete aj bez pripojeného telefónu a nutnosťou nie je ani samotný ovládač. Z modelu Spark si totiž Mavic Air vzal funkcie na jednoduché ovládanie aj pomocou gest, ktorých teraz rozozná ešte viac. Dron tak rozpohybujete iba gestami rúk.

DJI Mavic Air DJI Mavic Air DJI Mavic Air
Vďaka zdokonalenému režimu ActiveTrack vás Mavic Air dokáže sledovať aj pri športovaní a sám vytvoriť parádne zábery z mnohých rôznych uhlov.

Cena DJI Mavic Air bude prívetivá

Novo DJI pridalo dronu 8 GB internú pamäť, samozrejmosťou je potom podpora pamäťových microSD kariet či podpora USB typu-C. DJI Mavic Air bude dostupný celkovo v troch farebných variantoch – čierna Onyx, biela Arctic, červená Flame. Do predaja na americkom trhu vstúpil Mavic air 28. januára za cenu 799 dolárov. Bohatší variant Fly More Combo za cenu 999 dolárov ponúka navyše dve batérie, nabíjací hub, šesť párov vrtúľ alebo cestovnú tašku namiesto puzdra. Očakáva sa, že v SR bude DJI Mavic Air dostupný na začiatku februára za cenu okolo 850 eur, teda výrazne menej, než Mavic Pro.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Skúste naše cookies My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií
Alzak icon