Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Druhy hudobných nástrojov

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Redakcia

Svet hudby a hudobných nástrojov skrýva veľa tajomstiev. Mnoho vedeckých štúdií preukázalo, že hudba, či už ju len počúvate, chodíte na koncerty alebo si podomácky v súkromí „tak trochu“ vyhrávate, významným spôsobom prospieva nášmu zdraviu, a to nemusíte byť virtuóz alebo hrať v kapele. Aj príležitostné domáce hranie ale potrebuje nutný základ v podobe nejakého toho nástroja. Aké je rozdelenie hudobných nástrojov?

Druhy hudobných nástrojov

Druhy hudobných nástrojov – OBSAH

  1. Hudobné nástroje
  2. Klávesy
  3. Gitary
  4. Bicie nástroje
  5. Dychové nástroje
  6. Sláčikové nástroje

Základné delenie hudobných nástrojov

Na svete existuje viac než 1 500 hudobných nástrojov. Najčastejšie rozdelenie hudobných nástrojov je do piatich veľkých skupín, pričom každá z nich ich obsahuje niekoľko stoviek. Tieto široké skupiny sú nasledovné:

  • Strunové nástroje, teda napr. sláčikové nástroje ako husle, ďalej gitara, ale aj klavír.
  • Dychové hudobné nástroje, napr. flauta, saxofón, trúbka, ale aj organ.
  • Blanozvučné hudobné nástroje, prevažne bicie.
  • Samozvučné hudobné nástroje, napr. činely, xylofón, zvony a pod.
  • Ostatné, ktoré pre vytváranie alebo dotváranie tónu využívajú elektronickú cestu.

Tento povedzme „akademický“ zoznam hudobných nástrojov na základe spôsobu, akým daný nástroj vytvára tón, vám pri nákupe v obchode príliš nepomôže. V praxi sa používa jednoduchšie rozdelenie, ktoré vám veľmi ľahko pomôže nájsť vytúžený hudobný nástroj. V akých kategóriách sa môže skrývať?

Klávesy

Klávesy sú pomerne univerzálnym nástrojom, ktorý sa osvedčí v celom rade hudobných žánrov. V základnej podobe nahradí klávesy priestorovo náročný a drahý klavír či piano, oproti nim navyše ponúkajú podstatne širšiu škálu zvukov. Klávesy sú ideálny hudobný nástroj pre začiatočníkov. Ľahko na nich možno podchytiť základy hudobnej teórie, učiť sa noty aj prvé pesničky.

Hudobné nástroje, klávesy
Klávesy majú dnes svoje pevné miesto v širokom spektre hudobných žánrov a štýlov. Zdroj obrázka: Pixabay.com.

Ide relatívne o širokú kategóriu, ktorá v sebe zahŕňa aj iné nástroje ako také, ktoré sú vybavené klasickou klaviatúrou.

  • Keyboardy vzhľadovo pripomínajú digitálne aj stage pianá, odlišujú sa od nich výrazne väčším množstvom funkcií. Vďaka množstvu zvukov aj sprievodných stôp sú ideálne pre začiatočníkov.
  • Digitálne pianá sú digitálne nástroje, ktoré verne napodobňujú zvuk klasického akustického piana.
  • Stage pianá sú v podstate digitálne pianá v úprave pre častejšie koncertné vystupovanie. Je preto prenosnejšie, často na ňom nájdeme aj efektovú jednotku.
  • Syntetizátory sú zariadenia, ktoré syntetizujú zvuk. Ich možnosti sú prakticky neobmedzené. Jednotlivé typy sa od seba seba líšia spôsobom, akým je tón vytváraný, buď analógovo alebo digitálne.
  • MIDI klávesy sú určené pre ovládanie počítačového softvéru pre hranie hudby. Nie je tak nutné stláčať tóny na klávesnici.
  • MIDI kontroléry sú tiež ovládače pre počítačový softvér, líšia sa však prítomnosťou ďalších ovládacích prvkov, napr. padov či mixážneho pultu.
  • Samplery sú hudobné nástroje, ktoré pracujú s tzv. sample, čiže zvukovými vzorkami, ktoré pretvárajú do nových skladieb. Charakteristické je použitie samplera v hip-hope.

Gitary

Nielen gitary nájdeme v tejto kategórii. Zahŕňa totiž podstatne širšie spektrum strunových nástrojov, a to ako akustických, tak elektrických. Gitara je veľmi univerzálny nástroj, ktorý oceníte pri táboráku, ale aj na rockovom koncerte. Do tejto kategórie patrí aj v niektorých prípadoch nevyhnutná výbava, napr. gitarové kombá, gitarová zosilňovače a gitarové reproboxy.

Hudobné nástroje, gitary
Gitary sú jedným z najobľúbenejších nástrojov na svete. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

Druhy gitár ako takých, môžeme vymenovať v štyroch kategóriách:

  • Akustické gitary predstavujú obľúbený strunový nástroj, ktorý pre to, aby hral, nepotrebuje elektrický signál. Majú kovové struny, ktorých je šesť alebo dvanásť. Hrá sa na ne prstami alebo brnkadlom.
  • Klasické gitary sa od bežných akustických gitár líšia svojím tvarom a hlavne tým, že používajú nylonové struny. Hrá sa na ne výhradne prstami, technika hry je od bežných akustických gitár odlišná a stojí prakticky výhradne na tzv. vybrnkávaní.
  • Elektroakustické gitary kombinujú výhody akustických a elektrických gitár. Vďaka možnosti zapojenia do zosilňovača sa na koncertoch ľahšie zvučia a ponúkajú širšie možnosti modifikácie ich zvuku. Hrajú však aj bez zosilňovača.
  • Elektrické gitary sa od akustických gitár líšia na prvý pohľad. O vytváranie zvuku sa stará kombinácia kovových strún a snímača. Ich najväčšou výhodou je prakticky nekonečná možnosť modifikácie zvuku pomocou zosilňovača a pripojených efektov.

Okrem gitár nájdeme v tejto kategórii aj ďalšie strunové hudobné nástroje:

  • Ukulele by mohlo pripomínať malú gitaru, ale nie je to tak. Má iba štyri struny a ladenie je výrazne odlišné. V každom prípade ukulele patrí medzi ideálne hudobné nástroje pre začiatočníkov. Užijete si s ním veľa zábavy.
  • Bendžá najčastejšie znejú v country a folkovej hudbe. Na rozdiel od nástrojov, ktoré sú tvorené dreveným telom, má telo bendža podobu bubienka s blanou (predtým koženú, teraz umelú), ktorá zvuk zosilňuje.
  • Mandolíny vzhľadom tiež pripomínajú gitaru, podľa niektorých teórií sa vyvinuli zo stredovekej lutny. Majú osem strún, pričom vždy dve sú ladené na rovnaký tón. Ide prevažne o sprievodný nástroj hojne využívaný v bluegrasse. Väčšinou sa na ňu hrá údermi (seknutím), vybrnkávaním a rýchlym tremolom.

Basgitary

Basgitary sú spoločne s bicími nástrojmi základom rytmiky. V niektorých žánroch (napr. jazz alebo funky) sa dokázala basová gitara presadiť aj ako sólový nástroj. Basgitara tvarom pripomína elektrickú gitaru, zvyčajne máva ale len štyri struny (zriedka päť či šesť) a dlhšiu menzúru (dĺžku krku). Celkovo je nástroj robustnejší. K dispozícii sú basgitary pražcové a bezpražcové, ktoré ponúkajú širšie hráčske možnosti. Nevyhnutnosťou je zaobstaranie basového zosilňovača či basového komba, fakultatívne sú basové efekty pre rozšírenie zvukových možností. Zaobstarať si môžete aj akustické basgitary, ktoré pripomínajú klasické akustické gitary.

Hudobné nástroje, basgitary
Basová gitara je prevažne rytmický nástroj. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

Bicie nástroje

Bez rytmiky v podaní bicích nástrojov sa nezaobíde prakticky žiadny hudobný žáner. Väčšinou ide o zostavu bubnov a činelov, ktoré prípadne môžu doplniť niektoré perkusívne prvky. Zostavy si môžete zaobstarať už hotové alebo si tú svoju – vysnívanú postaviť od nuly. Aké majú bicie nástroje rozdelenie?

  • Bicie súpravy sú ideálne pre bubeníkov – začiatočníkov. Kompletnú zostavu bubnov dostanete v rámci jedného balenia. Jednotlivé varianty sa od seba líšia počtom jednotlivých prvkov. Nevýhodou je väčšia priestorová náročnosť a, samozrejme, hlučnosť.
  • Elektronické bicie vytvárajú zvuk nie chvením blany bubna, ale pomocou elektronických obvodov. Veľkou výhodou je možnosť pripojenia slúchadiel, a teda aj tichého cvičenia, prípadne cvičenie tzv. na sucho, bez zvuku. Samozrejmosťou je aj možnosť širšej škály zvukov a efektov.
  • Perkusie sú tradičné druhy bicích nástrojov. Ide o najrôznejšie bubienky, kalimby, cajony, xylofóny a podobne. Perkusie patria medzi jednoduché hudobné nástroje, stačí len cit pre rytmus.
Hudobné nástroje, bicie
Bicie nástroje sú základom rytmiky. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

V oblasti jednotlivých komponentov sú potom samostatne k dispozícii nasledujúc druhy bubnov a súčasťou bicích sústav:

  • Basové bubny sú základom bicej sústavy. Ako jediné v zostave sa stavajú vertikálne a ovládajú sa pomocou tzv. šľapky, pedálu. Majú najhlbší zvuk z celej sústavy.
  • Snare bubienky alebo tiež slovensky zvané rytmičáky tvoria najvyššie tóny v zostave. Zo spodnej strany majú napäté kovové struny, ktoré vytvárajú charakteristický chrčivý zvuk.
  • Činely sú kovové súčasti bicej zostavy, najčastejšie sa vyrábajú z tzv. zvonoviny a k dispozícii sú v mnohých rôznych podobách a veľkostiach. Spravidla ide o jednu z najdrahších položiek z celej bicej zostavy.

Dychové nástroje

Do kategórie s názvom dychové nástroje zaraďujeme všetky také, pri ktorých sa výsledný zvuk vytvára pomocou dychu. Rozdeľujú sa na drevené a plechové. Druhy dychových nástrojov sú nasledovné:

Hudobné nástroje, dychy
Do dychových nástrojov patria flauty, trúbky či klarinety. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
  • Zobcové flauty sú najčastejšie drevené alebo plastové dychové nástroje. Zvuk sa ovláda zakrývaním a odkrývaním otvorov v tele flauty pomocou prstov. Ide o najjednoduchší hudobný nástroj, ak chceme deti priviesť k hudbe. Do tejto kategórie spadajú aj tzv. írske flauty, ktoré sú konštrukčne jednoduchšie.
  • Priečne flauty sa dnes najčastejšie vyrábajú z kovu, tón sa ovláda pomocou klapiek.
  • Fúkacie harmoniky sú ručné dychové nástroje, v ktorých tón vzniká rozochvením kovových jazýčkov. Jej charakteristický zvuk je využívaný najmä v žánroch ako country, folk a pod.
  • Melodiky sú dychové nástroje (tzv. aerofón), ktoré sú vybavené 20 alebo 37 klávesmi. Hrá sa na ne oboma rukami. Stlačenie klávesy roztvorí otvor, ktorým vzduch rozozvučí v tele nástroja umiestnený jazýček.
  • Trúbky sú plechové nástroje, ktorých základom je mosadzná trubica v tvare špirály. Výsledný zvuk sa modifikuje ako pomocou klapiek, tak zmenou postavenia pier pri fúkaní do nástroja (tzv. nátlačku). Zo všetkých používaných plechových nástrojov je trúbka schopná najvyššieho tónu. Najväčší dychový nástroj z tejto oblasti je tuba.
  • Klarinety sú dychové drevené nástroje, ktoré pre vznik tónu využívajú rozochvenie dreveného plátku. Tóny sa ovládajú pomocou klapiek. Tento nástroj poslúžil ako základ pre vynález ďalšieho dychového nástroja, saxofónu.
  • Okaríny sú prastaré, najčastejšie keramické hudobné nástroje. Ide o uzavretý nástroj so štyrmi až dvanástimi otvormi a náustkom.
  • Kazoo je hudobný nástroj (aerofón), ktorý pomocou rozochvievania papierovej membrány vytvára charakteristické bzučanie.

Značne špecifickým hudobným dychovým nástrojom sú fujary, tradičný ľudový nástroj zo Slovenska. V roku 2005 bola dokonca zapísaná na zoznam majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO. Fujara má iba tri otvory, napriek tomu nie je hra na nej nič jednoduché. Modulácia ďalších tónov totiž vyžaduje presnú intenzitu vzduchu.

Sláčikové nástroje

Celú skupinu s názvom sláčikové nástroje charakterizuje tvorba tónu chvením strún pomocou sláčika. S týmito nástrojmi sa najčastejšie stretávame v oblasti klasickej hudby, však napr. husle a kontrabas si našli miesto v country. V súčasnej dobe sa v hudobnom svete stretávame iba so štyrmi typmi sláčikových nástrojov, v minulosti ich bývalo podstatne viac.

Hudobné nástroje, sláčikové nástroje
Sláčikové nástroje sa presadzujú najmä v klasickej hudbe, rovnako ale aj v country a ďalších. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
  • Husle sú jedným z najtradičnejších nástrojov európskej hudobnej kultúry. Ide o drevený nástroj so štyrmi strunami. Štýl hry je veľmi charakteristický, husle sa držia pod bradou, ľavá ruka určuje výšku tónov, pravá prechádza sláčikom po strunách.
  • Violy sú nástroje z rovnakej rodiny ako husle. Vo veľkostnom porovnaní viola vs. husle, violy vedú. Rovnako ako husle majú tiež štyri struny. Vďaka väčším rozmerom majú odlišné zvukové charakteristiky, viola znie melancholickejšie. Aj viola sa pri hre drží pod bradou.
  • Violončelá sú tiež drevené hudobné nástroje strunové. Oproti husliam či violám sa nedrží pod bradou, ale hráč ho má opreté medzi kolenami, o zem sa opiera bodcom, horná časť je pri ľavom uchu. Herná technika je veľmi blízka obom vyššie uvedeným nástrojom.
  • Kontrabasy sú najväčším nástrojom z rodiny sláčikov – na výšku mávajú až 195 cm, je preto trochu náročnejší na prepravu. Kontrabas má štyri struny, zriedkakedy päť. Hrať na neho je možné sláčikom, ale napr. v jazze sa výrazne presadila aj hra prstami.
i Mohlo by vás zaujímať

Zoznam hudobných nástrojov by bol skutočne rozsiahly. Pozreli sme sa ale na bežné rozdelenie hudobných nástrojov, ktoré vám pomôže sa v tomto bohatom svete zorientovať a nájsť ten správny hudobný nástroj, ktorý vo vás možno objaví doposiaľ skrytý talent.

5,0 12×
CASIO CT S300
Klávesy – 61 klávesov, s polovyváženou klaviatúrou, s dynamikou, povrch klávesov lesklý, 400 zvukov, 48-hlasová polyfónia s výkonom 5 W, automatické sprievody, USB MIDI, vstup na pedál, výučbový systém, prevádzka na batérie, hmotnosť 3,3 kg, súčasťou balenia je adaptér a notový pult
184,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: QS553d07
4,0
Stagg US GRASS
Ukulele - sopránové, nylonové struny, 12 pražcov, vrstvený korpus, povrchová úprava mat, predná doska lipa, zadná doska lipa, luby lipa, krk nato, hmatník orech, menzúra 349 mm, balenie obsahuje obal
33,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: STGGc10
4,7
ABX GUITARS 10 Set
Elektrická gitara – 6 strún, telo Stratocaster, typ snímačov single coil, päťpolohový prepínač snímačov, kobylka jednozvratné tremolo, 22 pražcov, telo topoľ, hmatník palisander, kombo, ladičku, nástrojový kábel, obal a popruh súčasťou balenia
199,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ABX10
3,8
Smart WRO-917F2
Okarína – materiál: plast, ladenie C
3,59 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SMIe03
4,7 11×
Aulos 303AI ELITE
Zobcová flauta – sopránová flauta, ladenie C, anglický (barokový) prstoklad, 3 diely, materiál plast, obal, opierka na palec, tabuľka prstokladov a vyterák súčasťou balenia
7,69 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AULSa06
5,0
Stagg CPK-01
Perkusie – rytmická sada na rozvoj motorických schopností a hudobnej výchovy u detí, sada obsahuje triangel s paličkou, 6" drevenú tamburínu, hrkálky na drevenej paličke, drevené dvojité mini guiro s paličkou, 2× tamburínová palička, pár drevených kastaniet, prstové činelky, pár drevených mini maracas, pár vajíčkových šejkrov
Super cena
40,06 € Ušetríte 2,84 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: STGGe27
Antoni AVP44
Husle – akustické, veľkosť 4/4, predná doska smrek, zadná doska javor, hmatník eben, garnitúra eben, kolofónia, kufor a sláčik súčasťou balenia
498,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: ATNa44a
5,0
CASCHA HH 2004
Perkusie – triangel
5,50 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CASCH04d
5,0
GECKO K17CA
Perkusie – kalimba
36,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: GCK003j
Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií