Aké sú jednotlivé typy televíznych tunerov? A aké sú ich výhody, nevýhody a ťažkosti, na ktoré môžete naraziť? O tom je aktuálny diel AlzaTech!
Pred príchodom digitálneho televízneho vysielania boli televízne tunery rozmerné a vyžadovali na sledovanie vysielania špeciálne aplikácie. Zvlášť nahrávanie vysielania na disk bolo komplikované a náročné na počítačový výkon, pretože počítač musel zakódovať prichádzajúce analógové video do digitálnej podoby. Správne nastavenie nebolo jednoduché, okrem iného preto, že rôzne krajiny používali iné štandardy televízneho vysielania.
Zmena prišla s príchodom digitálneho televízneho vysielania DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial), ktoré vysiela video priamo v digitálnej podobe. V súčasnosti sa používajú dve varianty, u nás je bežné vysielanie v staršom štandarde MPEG2 (zodpovedá DVD kvalite). Menej bežné je vysielanie vo vyššej HD kvalite, ktorá využíva novší štandard MPEG4 (zodpovedá BluRay kvalite). Na príjem HD kvality je potrebné kúpiť tuner, ktorý je označený ako HD DVB-T. Lacnejšie modely často podporujú len príjem bežnej kvality.
Moderný DVB-T tuner sa predáva väčšinou v USB verzii. Vyzerá zhruba ako flashdisk a zapája sa do USB 2.0 portu. Zariadenie obsahuje riadiacu logiku a dekodér, anténu je zvyčajne potrebné prikúpiť zvlášť. Býva rozumné nenapájať USB tuner priamo do počítača, ale využiť prepojovací kábel: V prípade pripojenia tuhého anténneho kábla môže byť USB tuner vystavený mechanickému namáhaniu, ktoré by mohol prenášať priamo na základnú dosku počítača či notebooku. Prepojovací kábel môže toto mechanické namáhanie eliminovať.
Väčšina výrobcov ponúka vlastnú aplikáciu, ktorá slúži na zobrazovanie televízie, vyhľadávanie televízneho signálu, správu kanálov, používanie sprievodca EPG (Electronic Program Guide, elektronický programový sprievodca), nahrávanie programov a možnosť naprogramovania nahrávania. Bežná je dnes možnosť oneskoreného sledovania (time shifting): Prídete domov v čase, keď už program beží a kým sa program nahráva, môžete ho sledovať od začiatku, dokonca s možnosťou preskakovať reklamné bloky.
Je pritom vždy lepšie používať aplikáciu priamo od výrobcu, ktorá často ponúka funkcie, ktoré nie sú úplne bežné – ako je programovanie nahrávaniy priamo z ponuky EPG a podobne. V prípade, že nemôžete pre televízny tuner nájsť jeho vlastnú aplikáciu, môžete vyskúšať alternatívy zadarmo, ako je napríklad NextPVR. Ak používate Windows 8.1, môžete naraziť na problém, ktorý je spôsobený tým, že Windows 8.1 už štandardne nepodporujú MPEG2 kodek, ktorý je potrebný ako na prehrávanie DVD, tak aj DVB-T vysielanie v štandardnom rozlíšení. Tento problém sa prejaví tým, že pri spustení živého televízneho vysielania počujete zvuk, ale nevidíte žiaden obraz. Riešením je inštalácia ovládačov MPEG2, ktoré zadarmo napríklad nájdete v balíčku FFDShow.
DVB-T tunery je možné kúpiť aj pre mobilné zariadenia. Pre iPhony a iPady môžete kúpiť tunery s Lighting konektorom, pre zariadenia so systémom Android existujú tunery s microUSB konektorom. Stačí len stiahnuť z AppStore alebo Google Play správnu aplikáciu, zasunúť tuner a aplikácia sa sama spustí. Zakaždým, keď sa premiestnite na novú lokáciu, je vhodné znovu prehľadať kanály. Spolu s miniatúrnou anténou predstavuje mobilný tuner lacný a praktický doplnok, aj keď je často vhodnejšie pripojiť skôr väčšiu anténu s vyšším ziskom, ktorá zaistí lepší príjem.
Mobilné DVB-T tunery sú veľmi praktické, ale ich nevýhodou je to, že blokujú často jediný USB konektor na zariadení, čo znamená, že tablet či telefón nie je možné zároveň nabíjať a používať tuner. Je potrebné dať si pozor na aj externé antény, ktoré môžu vyvíjať mechanický stres na USB konektor. Ocenili by sme, keby ďalšia generácia tunerov umožnila do nich zapojiť USB napájanie, ktoré by dobíjalo tablet či mobil a premenilo ich tak na plnohodnotný miniatúrny televízor.
Dodnes je možné kúpiť zariadenie aj na digitalizáciu analógového videa, ktoré sa používa napríklad na digitalizáciu VHS videokaziet. Niektoré modely, ako napríklad Aver TV 3D Capture HD kombinujú schopnosť nahrávať video ako zo starých analógových zdrojov, tak aj moderné DVB-T vysielanie a dokonca aj moderné digitálne video prenášané cez HDMI kábel.