PET PET

Pentax Ricoh Theta V (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Pentax Ricoh Theta V (RECENZIA)
Aktualizované

Sférické fotoaparáty, alebo ak chcete fotoaparáty na virtuálne prehliadky, či 360° fotoaparáty nie sú už dnes žiadnou zvláštnosťou ani novinkou a na trhu je ich celý rad od mnohých rôznych výrobcov od viac-menej exotických, až po tradičné značky výrobcov fotoaparátov. Medzi nimi všetkými ale Ricoh Theta V doslova vyčnieva, a to hneď v niekoľkých ohľadoch. V prvom rade to bol asi vôbec prvý fotoaparát tohto typu, ktorý sa dostal do bežného predaja v masovejšom meradle. Súčasne tiež bola Theta prvým verejne dostupným 360° fotoaparátom, ktorý získal oficiálnu certifikáciu obľúbenej služby Google Street View. Po čase prišla aj podpora 360° videa od Youtube, takže sa ešte viac rozšírili možnosti využitia tejto kamery.

RICOH THETA V – ergonomický, malý a ľahko ovládateľný fotoaparát

Ricoh Theta V je už piatou generáciou tohto fotoaparátu (naposledy Ricoh Theta SC). Dizajn sa ale od prvej generácie nezmenil a všetky verzie Thety vyzerajú úplne rovnako – teda až na odlíšené farebné vyhotovenie. Osobne sa tomu ani veľmi nedivím, pretože tento dizajn je natoľko premyslený, že ani nie je dôvod na ňom niečo zásadne vylepšovať. Nie je náhodou, že výrobca za tento dizajn od začiatku získal, a aj teraz stále ešte získava, rad prestížnych medzinárodných dizajnérskych ocenení. Nie je sa teda prečo čudovať, pretože dizajn a ergonómia sú veľmi dobre premyslené.

Hlavné ale je, že je prístroj veľmi tenký a oba objektívy sú extrémne blízko pri sebe, čo je nesmierne dôležité na dokonalé spojenie snímok do jedinej. Súčasne je to tiež veľká výhoda v porovnaní s konkurenčnými fotoaparátmi, ktoré sú všetky oveľa silnejšie, čím vzniká väčší mŕtvy uhol záberu, ktorý sa potom prejavuje na zlom zložení snímok, ktoré je zrejmé najmä na bližších objektoch – to sa u Thety samozrejme z logiky veci stane tiež , ale v oveľa menšej miere.

RICOH THETA V – recenzia testRICOH THETA V – recenzia testRICOH THETA V – recenzia test
Dizajn Thety sa po generácie takmer nezmenil, nezmenená bola taktiež výborná ergonómia a veľkosť tela, čo oceníte pri fotení 360° snímok.

Samotný prístroj je tak akurát do ruky, malý, ľahučký a ľahko ovládateľný, teda s úplným minimom ovládacích prvkov. Výrobca uvádza, že telo fotoaparátu je vyrobené z kompozitu, ale ťažko povedať, čo presne tým mal na mysli. Kovový teda nie je, ale to snáď ani nikto neočakával a ani to nie je potrebné. Na ovládanie nájdeme len štyri tlačidlá – spúšť, hlavný vypínač, tlačidlo na bezdrôtovú komunikáciu a prepínač medzi fotografovaním a natáčaním videa. Všetky ostatné nastavenia sa potom už vykonávajú výhradne cez špecializovanú aplikáciu vo vašom mobilnom telefóne. Aplikácia je k dispozícii pre inteligentné telefóny s operačným systémom Android a iOS. Bližšie informácie o tejto aplikácii a odkazy na jej stiahnutie nájdete na stránkach výrobcu: Ricoh Theta S

i Virtuálne prehliadky, alebo inak povedané 360° fotografie, sú dnes pomerne moderné a dajú sa vytvoriť mnohými spôsobmi. V podstate idú nafotiť ľubovoľným fotoaparátom a následne zložiť v špecializovaných programoch. Tiež sa dajú zaobstarať pomocou mobilných telefónov s vhodnou aplikáciou, ale všetky tieto možnosti sú buď dosť prácne (skladanie fotografií podobne ako panoráma) alebo nie príliš dokonalé (aplikácie v mobile), prípadne oboje naraz. Nehovoriac o tom, že idú použiť len na úplne statické objekty – stačí ak sa fotografovaný objekt len trošku pohybuje a už to nejde zložiť dokopy. Ak teda chcete skutočne kvalitnú virtuálnu prehliadku na jedno stlačenie spúšte, potom je špecializovaný fotoaparát v podstate jedinou možnosťou.

Z princípu veci aby bolo dosiahnuté skutočne odfotografovanie okolia 360° všetkými smermi, tak je fotoaparát vybavený dvoma vypuklými objektívmi typu cirkulárne rybie oko. Ako som už písal vyššie, ergonómia kamery Ricoh Theta V je skvelá, ale na objektívy je potrebné dávať skutočne veľký pozor, pretože fotoaparát v podstate nie je možné bezpečne položiť ani postaviť. Pokiaľ ho totiž postavíte na výšku, tak síce pekne stojí, ale je potrebné dávať pozor, aby ste napríklad omylom nestrčil do stola, pretože potom sa spoľahlivo prevráti a spadne na niektorý z objektívov (kvôli sklu v objektívoch má prístroj ťažisko dosť vysoko).

Pokiaľ ho potom chcete položiť na bok, tak ho buď musíte položiť na jeden z objektívov, alebo na tenkú bočnú hranu, kde opäť hrozí prevrátenie objektívom dole a jeho poškriabaniu. Riziko sa dá ale ľahko eliminovať dôsledným používaním pribaleného mäkkého puzdra a fotoaparát z neho vyťahovať iba v okamihu použitia. Je to občas trošku nepríjemné, ale napriek tomu to nepovažujem za chybu, ale skôr vlastnosť, pretože z princípu veci to ani inak urobiť nejde a časom sa na to dá rýchlo zvyknúť.

Praktické použitie fotoaparátu RICOH THETA V

Fotoaparát Ricoh Theta V funguje pomerne jednoducho – sú to v podstate dva úplne identické fotoaparáty v jednom, keď každý má svoj objektív aj snímací čip a každý fotografuje na jednu stranu všetko uhlom záberu o máličko väčším ako 180° a obe polovice sa potom priamo vo fotoaparáte zložia do jedinej snímky zachycujúceho všetko okolo 360° všetkými smermi. Ohnisková vzdialenosť objektívu 1,3 mm (ekvivalent 4 mm) je tak extrémne krátka, že hĺbka ostrosti je natoľko obrovská, že fotoaparát vôbec neostrí, pretože to nie je potreba – ostré je všetko od 10 cm od objektívu až donekonečna, a to aj napriek vysokej svetelnosť oboch objektívov.

Kostol v Štěchoviciach, nasvietený sviečkami. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

So svetelnosťou a clonou je to podobné ako s ostrením, oba objektívy majú skvelú svetelnosť f/2 a clona sa nemení, sú na túto hodnotu nastavené napevno. Snímacie čipy typu CMOS síce majú rovnaké rozlíšenie ako v prípade predchádzajúcich verzií fotoaparáte Ricoh Theta S a Ricoh Theta SC, teda 2× 12 Mpx, ale sú zase o generáciu novšie. Výsledný obraz sa potom skladá do jedinej fotografie, ktorej rozlíšenie zodpovedá približne 14,5 Mpx, teda konkrétne 5376 × 2688 px. Fotografie sa ukladajú do internej pamäte s dostatočnou kapacitou 19 GB (viac ako dvojnásobná veľkosť oproti starším verziám s 8 GB), bohužiaľ však iba vo formáte JPG – rad používateľov sa už v prípade predchádzajúcich verzií dožadovala aj formátu RAW, ktorý ale zatiaľ bohužiaľ stále chýba.

Väčšina ovládania fotoaparátu prebieha bezdrôtovo pomocou aplikácie v mobilnom telefóne, čo má okrem diaľkového ovládania aj tú zásadnú výhodu, že výrobca túto aplikáciu pomerne často aktualizuje a vylepšuje – rozhodne oveľa častejšie a výraznejšie, než to býva obvyklé u aktualizácií firmvéru v prípade bežných fotoaparátov. Fotoaparát si navyše z mobilu berie informáciu o polohe, ktorú ukladá do Exif dát snímok. Komunikácia prebieha pomocou rozhrania Bluetooth (diaľkové ovládanie, nastavenie, zdieľanie polohy) alebo WiFi, kde je navyše k dispozícii aj živý náhľad a prenos fotografií.

Kostol v Žďárci #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Vďaka absencii ostrenia a nastavenie clony je ovládanie Thety pomerne jednoduché a k dispozícii sú štyri režimy – plná automatika, režim priority času, režim priority citlivosti ISO a plne manuálny režim. Tieto režimy sú ďalej doplnené obvyklými funkciami ako v prípade bežných fotoaparátov, napr. vyváženie bielej farby, kompenzácia expozície, samospúšť pod. Citlivosť ISO je možné nastaviť v rozmedzí ISO 64 – 6400, celkový rozsah expozičných časov 1/25 000 až 60 sekúnd. Nechýba samozrejme ani možnosť natáčania 360° videa a to až v 4K rozlíšení (H264/H265), vrátane priestorového záznamu zvuku vstavanými mikrofónmi a k dispozícii je aj časozberné snímanie.

Hlavné technické špecifikácie RICOH THETA V

ParametreRICOH THETA V
Snímacie čipy2× CMOS 1/2.3"(6,17 × 4,55 mm)
Výsledné zložené rozlíšenie14,5 Mpx, 5376 × 2688 px
Objektívy2× 4 mm f/2 (2× 190°)
StabilizáciaNie
Obrazový procesorSnapdragon 625
Rozsah citlivosti ISOISO 64 – 6400
Rozsah expozičných časov1/25 000 – 60 s
Automatické zaostrovanieNie (ostré všetko od 10 cm)
Rýchlosť sériového snímaniaČasozberné snímanie
LCD monitorNie (prostredníctvom inteligentného zariadenia áno)
Živý náhľadNie (prostredníctvom inteligentného zariadenia áno)
Video4K (3 840 × 2 160/30p)/H264 + H265
Bezdrôtové rozhranieWiFi, Bluetooth
Pamäťové kartyNie, interná pamäť 19 GB
Materiál telaKompozit
Rozmery45 × 131 × 23 mm
Hmotnosť121 g

RICOH THETA V – stvorený pre kreatívcov

Pri praktickom fotografovaní sa mi najviac osvedčilo využívať prepojenie pomocou WiFi, ktoré síce má oproti Bluetooth vyššiu spotrebu, ale predsa len živý náhľad a okamžitý transfer fotografií do mobilu sa proste hodí. Ovládanie a prenos snímok sú bezproblémové a rýchle, ale pravda, dosah signálu WiFi by mohol byť väčší – na priamu viditeľnosť je to často aj niekoľko desiatok metrov, ale akonáhle sa medzi mobilom a fotoaparátom vyskytne akákoľvek prekážka, tak ide dosah razantne dole.

Z dostupných režimov sa mi najviac osvedčil režim priority ISO a to najmä na fotografovanie statických objektov, kedy si nastavím nízku citlivosť na maximálnu kvalitu fotografií a nechám automatiku, aby dopočítali expozičný čas. Vďaka vysokej svetelnosti objektívov ale v úplnej väčšine situácií vychádza expozičné časy primerané, a to aj pri nízkej citlivosti ISO. Niekedy sa naopak stáva, že je svetla až príliš, a preto výrobca zareagoval a v prípade najnovšieho modelu Richo Theta V doplnil aj nízku citlivosť ISO 64 a tiež skrátil najkratší expozičný čas až na 1/25 000 sekundy, čo sa určite bude hodiť počas letných slnečných dní.

RICOH THETA V - recenze testRICOH THETA V - recenze testRICOH THETA V - recenze test RICOH THETA V - recenze testRICOH THETA V - recenze testRICOH THETA V - recenze test
V prípade fotoaparátu RICOH THETA V sa kreativite medze nekladú. Navyše vytvorené fotografie môžete upravovať aj vo svojom mobilnom telefóne.

Praktické fotografovanie s Ricoh Theta V je odlišné od obyčajného kompaktného fotoaparátu. Chvíľu trvá, než pochopíte všetky záludnosti, ktoré sú ale najmä na tvorivé skôr skvelou zábavou. Napríklad fakt že ak fotíte z ruky, tak ste vždy v zábere. 😊 Ak v zábere byť nechcete, potom je potrebné fotoaparát niekam položiť, alebo použiť statív + diaľkové ovládanie mobilom či samospúšť, ale aj statív je spravidla v zábere vidieť. 😊

Kreativite sa ale medze nekladú a fotoaparát je možné umiestniť aj inak – napríklad na neho pripevniť očko a niekam ho zavesiť, na čo sa mi veľmi osvedčil napríklad rybársky vlasec, ktorý často nie je vôbec vidieť, prípadne ho možno ľahko vyretušovať. Navyše nie je problém ani s tým, že fotoaparát visí naopak – teda hore nohami, pretože je vybavený gyro senzorom polohy. V zábere tiež nemusí byť vidieť ani vhodne zvolená selfie tyč, na ktorú môžete Theta niekam strčiť alebo dostať ďalej od tela, takže výsledok vyzerá, ako by fotoaparát visel len tak vo vzduchu.

Zaujímavým špecifikom tiež je, že Theta má nielen napevno vstavanú pamäť, ale aj batériu, ktorá sa nabíja klasickým micro USB konektorom, takže môžete použiť bežnú nabíjačku od vášho mobilného telefónu či v teréne ľubovoľnú power banku. Výrobca uvádza, že batéria má výdrž približne na 300 fotografií, alebo 80 minút videa, čo je ale nutné brať s veľkou rezervou, pretože veľmi záleží na spôsobe použitia. Avšak Richoh Theta nie je fotoaparát, s ktorým by ste nafotili stovky fotografií za víkend, takže so spotrebou si pri bežnom použití naozaj nemusíte príliš lámať hlavu. Náročnejšie na odber je iba časozberné snímanie. Avšak aplikácia v mobile ukazuje aj aktuálny stav batérie rovnako ako u bežných fotoaparátov.

V počítači môžete s fotografiami bežne pracovať v ľubovoľnom grafickom editore, bohužiaľ však iba vo formáte JPG. Spracované fotografie potom môžete ako virtuálnu prehliadku prezerať v špeciálnom programe, pomocou ktorého môžete navyše aktualizovať firmvér fotoaparátu a tiež zdieľať fotografie do webovej galérie, kde funguje autorotácia a ďalšie funkcie. V galérii potom môžete generovať HTML kód, pomocou ktorého si môžete virtuálnu prehliadku napríklad vložiť do vlastných stránok.

Odkaz na stránky, kde nájdete SW na stiahnutie aj galériu: Ricoh Theta

360° snímky môžete vytvárať aj po vodou

Dôležitým aspektom je samozrejme aj príslušenstvo a v tomto prípade to platí obzvlášť. Najmä je to už vyššie spomínaná aplikácia do mobilu na ovládanie fotoaparátu. Ale to nie je všetko, k dispozícii sú aj ďalšie aplikácie do mobilných zariadení, ako sú THETA+ a THETA+ Video, pomocou ktorých môžete nasnímané fotografie a videá spracovávať, upravovať, prípadne použiť prednastavené nástroje na tvorbu obľúbených tzv. planétok.

Je to veľmi jednoduché – fotografiu otvoríte v aplikácii THETA+, tam ľahko vytvoríte planétku pomocou špecializovanej funkcie. Následne ju otvoríte vo svojom fotoeditore, dokončíte bežné úpravy a môžete napríklad aj vytlačiť na papier. Tu musím ešte zdôrazniť, že práve aplikácia THETA+ je skutočne veľmi podarená, ale ani to nie je všetko, pretože na Google Play nájdete celý rad alternatívnych aplikácií, ktoré ďalej rozširujú funkcie a možnosti využitia fotoaparátu Ricoh Theta V.

RICOH THETA V – recenzia testRICOH THETA V – recenzia testRICOH THETA V – recenzia test
So špeciálnym puzdrom môžete fotiť 360° snímky aj pod vodou.

Nemenej zaujímavá je potom možnosť bezdrôtovo prenášať obraz z fotoaparátu priamo do televízora, prípadne streamovanie živého obrazu na internet. Nevýhodou je snáď len to, že aplikácia ani webové stránky celého projektu nie sú v slovenčine. Podľa posledného vyjadrenia výrobcu sa na tom ale pracuje a v priebehu roka 2018 by sme sa mali slovenčiny/češtiny pre rozhranie Ricoh Theta V dočkať ako v aplikáciách, tak aj na webe. Každopádne či už so slovenčinou či bez, sú tieto rozhrania veľmi intuitívne a užívateľsky prívetivé, takže jazyk nie je zase až tak dôležitý ako v prípade bežných fotoaparátov.

Z bežného príslušenstva oceňujem úplne obyčajný, ale veľmi praktický obal, ktorý je súčasťou dodávky fotoaparátu. Je celkom silný a mäkký, takže fotoaparát bezpečne ochráni vo vrecku alebo fotobatohu. Ak si to chcete tak ako ja napríklad ešte poistiť, napríklad pri náročnejších aktivitách v prírode, potom môžem odporučiť zakúpiť tvrdé puzdro na okuliare – u každého optika bez problémov nájdete za pár eur také, kam sa fotoaparát presne vojde aj s mäkkým obalom.

RICOH THETA V – recenzia testRICOH THETA V – recenzia testRICOH THETA V – recenzia test
Na záznam priestorového zvuku vo vysokej kvalite si môžete dokúpiť prídavný mikrofón, ktorý je vyrobený tak, aby nebol vidieť v zábere.

Veľmi zaujímavé je tiež nové podvodné puzdro Ricoh TW-1 umožňujúce ponorenie až do hĺbky 30 m. Ďalšou novinkou je potom prídavný mikrofón na záznam priestorového zvuku vo vysokej kvalite, ktorý je vyrobený tak, aby na Theta šiel zospodu nasadiť bez toho, aby bol vidieť v zábere. Ďalšiu ponuku originálneho aj alternatívneho príslušenstva potom ľahko nájdete v obchodoch či stránke výrobcu.

Záverečné hodnotenie RICOH THETA V

Piata generácia Thety, teda 360° fotoaparátu Ricoh Theta V, posúva celkovo kvalitu zase o kúsok ďalej. Oproti predchádzajúcim verziám ponúka vďaka novému čipu aj obrazovému procesoru celkovo vyššiu kvalitu fotografií vhodnú už aj na tlač, rýchlejší prenos a komunikáciu s mobilom, výrazne väčšiu internú pamäť, 4K video, diaľkové prehrávanie na televíziu, streamovanie a on-line videá v 4K rozlíšení, štvorkanálový priestorový zvuk a nové príslušenstvo.

Bohužiaľ ale stále chýba formát fotografií RAW (aj keď asi ako komu), rovnako ako sme sa stále nedočkali slovenčiny vo firemných aplikáciách. Na druhú stranu ide aj napriek týmto výhradám o špičku medzi fotoaparátmi tohto typu – a to po všetkých stránkach, pretože nejde len o samotný fotoaparát, ale v tomto prípade aj o celú ďalšiu infraštruktúru v podobe aplikácií, webovej galérie, príslušenstva a pod. V neposlednom rade ide io veľmi šikovne zvolený dizajn, ktorý má zásadný vplyv na výsledok v podobe minimalizácie mŕtveho uhla na úplné minimum. Pravda, výrobca si túto kvalitu nechá aj zaplatiť a cena fotoaparátu Ricoh Theta V je pomerne vysoká, aktuálne (1/2018) je pod hranicou 450 €.

i Pozrite sa tiež na recenziu predchádzajúceho modelu Ricoh Theta SC. Za zhruba polovičnú cenu ponúkne podobné príslušenstvo aj kvalitu fotografií, len nenahráva 4K video a má menšiu pamäť.

Ak to ale s 360° fotografiami myslíte vážne, potom je Ricoh Theta V jasnou voľbou a osobne si myslím, že tiež ešte dlho bude a to nielen na experimentálne a kreatívne hranie sa s týmto typom fotografie, ale aj na náročnejšie použitie a profesionálnu prácu.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Hlavné výhody aj nevýhody RICOH THETA V

Hodnotenie 92 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
97 %
Obrazová kvalita
95 %
Pomer cena/výkon
85 %

Klady

  • Dokonalý dizajn (má vplyv aj na kvalitu fotografií)
  • Výborná kvalita fotografií a videa
  • Diaľkové ovládanie cez smartfón
  • Množstvo funkcií
  • Skvelá podpora a infraštruktúra
  • Podpora Google Street View
  • Malý, ľahký a skladný
  • Vtipné príslušenstvo

Zápory

  • Vyššia cena
  • Chýba formát RAW
  • Chýba slovenčina (čoskoro bude)
  • Nutná vyššia opatrnosť pri práci
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií