AD elektro Star Wars

Recenzia Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM

Prekvapenie z malého teleobjektívu

Keď som si išiel po objektív na testovanie, mal som predsudok, že jeden z najlacnejších teleobjektívov firmy Canon nemôže moje potreby pri fotografovaní zvierat uspokojiť. Predsa len som zvyknutý na monofokálne teleobjektívy alebo nové zoom objektívy vo vyhotovení "L". Veľmi som sa mýlil.

Zvažujem, že by mi možno namiesto uvažovaného objektívu EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM ten testovaný stačil. Je o polovicu ľahší, stojí len štvrtinu a v ostrosti som výraznejší rozdiel nenašiel. Hoci vlastním ťažký monofokálny superteleobjektív, o niečom univerzálnom a ľahko prenosnom premýšľam už dlho. Novinka by pre mňa bola ideálnym doplnkom k mojemu cestovnému vybaveniu, k telu Canon EOS 760D a objektívu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM.

Myslím, že nad objektívom Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM by sa mali zamyslieť všetci, ktorým pripadá profesionálna technika firmy Canon ťažká a zvažujú prejsť na systém Olympus alebo Fuji.

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; objektív

Inovovaná verzia s novinkami

Objektív Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM je prepracovanou verziou svojho predchodcu, ktorý sa predával od roku 2005, a spomínam si, že som ho asi pred desiatimi rokmi krátko vlastnil. Bol to prvý dostupný objektív so stabilizáciou. Len tá optická kvalita (obzvlášť na ohnisku 300 mm) nebola úplne ideálna.

Nový objektív má pomerne peknú povrchovú úpravu a pôsobí veľmi solídnym dojmom. Jeho hmotnosť je 710 g a je pomerne malý, čo ho predurčuje na dlhšie výlety. Rozsah ohnísk je na fotoaparátoch s full frame senzormi 70 – 300 mm a na telách s formátom snímača APS-C 112 – 480 mm, čo už je veľmi pekné ohnisko na fotografovanie zvierat. Obzvlášť s novými zrkadlovkami s vysokým rozlíšením. Môžete urobiť výrez a na publikovanie na papieri je výsledok stále pekný.

Na objektíve je bližšie k bajonetu pomerne veľký prstenec na zoomovanie a drobnejší prstenec pri prednej šošovke na manuálne zaostrovanie. Je to logické, ten na manuálne zaostrenie bude v podobnej kategórii objektívov používať iba zlomok používateľov. Oba prstence majú veľmi príjemný chod, nie sú voľné, ani sa netočia príliš ťažko.

Priemer závitového filtra je 67 mm, čo je praktické, má ho napríklad aj pomerne rozšírený makroobjektív Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM. Výhodou konštrukcie testovaného objektívu je to, že sa predná časť tubusu neotáča, nie je tak komplikované používanie polarizačného filtra.

Predná časť objektívu sa pri predlžovaní ohniska veľmi plynulo vysúva a na zamknutie polohy ohniska je na pravej strane tlačidlo "Lock". Okrem neho na objektíve nájdete prepínač zaostrenia AF/MF a tlačidlo na zapnutie stabilizácie.

Ako vôbec prvý objektív má novinka elektronický informačný displej, vďaka ktorému máte vždy rýchly prehľad o informáciách súvisiacich s danou expozíciou. Na displeji sa v jednotlivých režimoch zobrazujú informácie o zaostrenej vzdialenosti, hĺbke ostrosti pre rôzne clonové čísla, o chvení fotoaparátu a o aktuálnej ohniskovej vzdialenosti. Pri fotografovaní dravcov a sov som pre displej žiadne uplatnenie nenašiel, ale napríklad pri nahrávaní budú zobrazené údaje praktické. Displej by som využil najmä pri fotografovaní v noci, ale pri testovaní som nestihol vyskúšať, či je možné displej podsvietiť (stačilo by napríklad pri zapnutí podsvietenia na tele fotoaparátu).

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; wildlife; objektív

Nové tiché nano zaostrenie

Či mi v prípade objektívu pri testovaní niečo vyrazilo dych, bolo to dokonalé zaostrenie. Niečo také som pri podobne lacnejšom objektíve nečakal.

Objektív zaostruje veľmi svižne, nebojím sa to prirovnať k zaostreniu profesionálneho objektívu Canon EF 70-200mm f/2,8 L IS II USM, a to aj v ťažkých svetelných podmienkach v interiéri alebo pri fotografovaní letiacich vtákov v lese. Veľmi rýchle je aj zaostrenie z nekonečna na blízky objekt v minimálnej zaostriteľnej vzdialenosti, čo nie je v prípade väčšiny objektívov bežné. Toto som skúšal na fotoaparátoch Canon EOS 1DX Mark II a Canon EOS 760D.

Zaostrenie je presné a vďaka pomerne veľkej hĺbke ostrosti pri minimálnej clone f/5,6 na dlhšom konci objektívu pri fotografovaní vznikne menej chybne zaostrených snímok ako v prípade drahších svetelných objektívov.

Úplnou novinkou, a v podobnej kategórii objektívov obzvlášť, je absolútna bezhlučnosť zaostrenia. Keď toto porovnám napríklad s oveľa drahším objektívom Canon EF 400mm f/5,6 L USM, je vidieť, ako za tie roky vývoj pokročil.

Dokonalého zaostrenie bolo dosiahnuté pomocou technológie Nano USM, ktorá sa pýši plynulým a nehlučným automatickým zaostrovaním pri nahrávaní filmov a špičkovou rýchlosťou zaostrenia pri fotografovaní.

Minimálna zaostriteľná vzdialenosť objektívu Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM je 120 cm, čo môže byť vhodné pri fotografovaní väčšieho hmyzu, motýľov a vážok. Univerzálnosť sa tým ďalej rozširuje.

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; wildlife; objektív

Nízka svetelnosť objektívu

Hoci je svetelnosť objektívu EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM na dlhom konci na hodnote f/5,6, nie je to až také limitné, ako by sa mohlo zdať.

Vďaka novým zrkadlovkám s možnosťou nastavenia vysokých hodnôt ISO sa tento problém stráva. Do objektívu sa dostáva málo svetla, ľahko zdvihnem ISO. Vďaka novému Nano USM objektívu dokonale zaostruje aj v šere. Novinku som skúšal najmä pri nastavení minimálnej clony f/5,6 a fotografie sú veľmi pekne ostré. Áno, pri použití clony f/7,1 sú o trochu ostrejšie, ale ten výsledok z clony ma minimálne prekvapil.

Tradičným nedostatkom lacných zoom teleobjektívov bolo to, že na najdlhšom ohnisku boli optické vlastnosti tragické, ale v prípade objektívu EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM žiadny problém nie je.

Obmedzenie pre neskúseného fotografa môže byť najmä v tmavom lese bez statívu. Navyše, oproti svetelným objektívom s minimálnou clonou f/2,8 nemôžete vykonávať prácu s hĺbkou ostrosti a rôznym zaostrovaním vegetácie. Napriek tomu je podanie oblastí mimo zaostrenie, t. j. popredie a pozadie fotografie, v prípade testovaného objektívu veľmi pekné.

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; wildlife; objektív

Zasnežený objektív pri fotografovaní dravcov

Objektív Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM som testoval na mojom tradičnom fotografickom workshope Dravci a sovy na Vysočine a obstál na jednotku. Dokonca mi pripadal pri mnohých príležitostiach praktickejší ako ťažký Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM.

Najväčšou pridanou hodnotou je pohodlná zmena ohniska. Keď sa vám pri fotografovaní zvieraťa páči prostredie okolo neho, nie je nič ľahšie, než "odzoomovať", nemusíte hneď ako s monofokálnym objektívom cúvať dozadu. Vďaka minimálnej clone f/5,6 na dlhom konci objektívu bola väčšia hĺbka ostrosti a pri fotografovaných vtákov bolo viac názorné atraktívne pozadie. Na snehu ma nízka svetelnosť nijako nelimitovala, ale je evidentné, že v tmavom prostredí pod mrakom už by fotografovanie príliš jednoduché nebolo, hoci by objektív rýchlo a presne zaostril.

Najväčšie prekvapenie bolo pri fotografovaní letu jastraba lesného. Prakticky vždy, keď som dostal vtáka do hľadáčika, bol ostrý. Keď nebolo oko dokonale ostré, bolo to len preto, že zaostrovací bod preskočil na krídlo. Aj v sťažených podmienkach lesa s tmavým pozadím bolo zaostrenie presné a rýchle.

Pri zaznamenávaní poletujúcich snehových vločiek okolo orla dlhším expozičným časom som vyskúšal aj vstavanú štvorkrokovú stabilizáciu obrazu. Pri ohnisku 300 mm možno použiť najdlhšiu expozíciu až 1/30 s, pri časoch 1/10 s zastáva rozmazaného, trasom ruky strhnutého odpadu dosť. Pri širšom ohnisku 70 mm je možné udržať expozičné časy 1/5 s.

Prekvapila aj odolnosť objektívu. Zimná Vysočina nie je ateliér a s vedomím toho, že testovaný objektív stojí "len" 550, dostal zabrať. Celú dobu fotografovania intenzívne chumelilo, sneh sa na objektíve začal po čase topil a menil sa na ľad. Dokonca bol niekoľkokrát celý obalený snehom – to keď som ho pri vstávaní od fotografovania ľahu omylom "zapichol" do hlbokého prachovnéhu snehu. Všetko bez problémov ustál.

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; wildlife; objektív

Dodávaný bez slnečnej clony

Ak by som chcel nájsť na objektíve nejaké chyby, tak snáď len to, že súčasťou balenia nie je slnečná clona. Tú s označením ET-74 B je potrebné za 110 eur dokúpiť. Ani nie tak kvôli odleskom za slnečného počasia, ale najmä na ochranu počas dažďa. Cez víkend na Vysočine by sa mi hodila ako strieška do tej chumelenice.

Zvyknutý som aj na statívovú objímku objektívu, ale asi som nemohol čakať, že by pri objektíve podobnej drobnenšej konštrukcie bola. Vzhľadom na pomerne pekné optické vlastnosti ma napadla aj možnosť, že by sa pokojne objektívu hodila možnosť pridania telekonvertora 1.4x. Bohužiaľ ten od firmy Canon nemožno na testovaný objektív ani nasadiť.

Trochu sklamaný som bol z nového vstavaného displeja, očakával som, že jeho užitočnosť bude v praxi vyššia. Zobrazované hodnoty tak ocenia najmä tí, ktorí používajú zrkadlovky na nahrávanie videa.

Hoci v rozsahu 75 – 300 alebo 70 – 300 mm je možné v ponuke firmy Canon nájsť aktuálne asi šesť objektívov v cenách od 220 do 1500 eur, svojim pomerom ceny a výkonu testovaný objektív jasne vedie. Jednoznačne je to tým, že sa do novinky dostali všetky dostupné technológie. Objektív vyniká univerzálnosťou a veľmi prekvapivo v podobnej kategórii aj dokonalými optickými vlastnosťami.

Záverečné hodnotenie Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM

Hodnotenie 90 % Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

80 %

Obrazová kvalita

90 %

Pomer ceny a výkonu

100 

Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 IS II USM; recenzia; objektív

Klady

  • Nízka cena a váha
  • Rýchle, presné a bezhlučné zaostrenie
  • Vstavaná stabilizácia

Zápory

  • Horšia svetelnosť
  • Súčasťou balenia nie je slnečná clona
  • Nízka využiteľnosť vstavaného displeja

Technické informácie
Minimálna ohnisková vzdialenosť:70 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:300 mm
Svetelnosť objektívu (najkratšie ohnisko)f/4,0
Svetelnosť objektívu (najdlhšie ohnisko)f/5,6
Optický stabilizátor:Áno
Typ bajonetu:Canon EF-S
Vhodný na formát snímača:APS-C

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

4,5 14×
Canon EF 70-300 mm F4.0 - 5.6 USM IS II USM
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 112–480mm), závit na filtre 67mm, automatické zaostrovanie, stabilizácia, hmotnosť 710g
Cenová bomba
597,90 € Ušetríte 71,10 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: OC317a
Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií